Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 2000L FOWLR morski akvarijum Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
nickname
Akvarista



Registrovan: 08 Sep 2014
Poruke: 147
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Avg 03, 2018 8:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Volim da cujem nove informacije. Hvala Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Avg 03, 2018 8:20 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Pet Avg 03, 2018 8:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo je samo da demantuje dezinformaciju da ce skimer da zameni kamen. Funkcije skimera i kamena su vrlo razlicite. I da uzmes skimer za javni akvarijum ako nemas kamena da obradi amonijak, ribe ce se otrovati.
Niko ne zeli da te odgovori od ideje. Naprotiv. Ja se samo plasim da ces da se razocaras kad vidis kakva je situacija kod nas sa nabavkom zivog sveta. Mangrove ja hocu da nabavim godinama bez uspeha. Nema ga ni kod nas, ni u okolnim zemljama, raste jako sporo i nije bas najjednostavniji za drzanje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nickname
Akvarista



Registrovan: 08 Sep 2014
Poruke: 147
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Avg 03, 2018 8:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislio sam seme da uzmem pa da vidim kako to raste. Imas po netu da porucis za mozda 10ak eura. Do sad nisam imao problema sa zelenilom u vodi i iznad vode. Dosta sam experimentisao i sa hidroponikom. Ne deluje kao neka teska prica.

Sto se tice zivog sveta u to sam se uverio za slatkovodnu akvaristiku. Trazio sam ribe koje ljudi i kao mogu nece da ti uvezu cak ni ako platis unapred pa rizikujes da crkne na tvoj racun.

Pricao sam sa deckom iz NS kaze da moze da se uveze svasta nesto samo ljudi ne uzimaju to kod nas (sto se tice riba). Tako da sam se odlucio da razmislim o morskom akvarijumu. Ako on moze da mi nabavi nesto sto zelim da drzim onda mi slani sistem i nije neka prepreka.

Imam istu temu i na stranim forumima pa pricam tako sa ljudima da vidim sta kazu i njihova iskustva sa slicnim sistemima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Avg 03, 2018 9:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Peku ::

Treba ti veliki sump sa gomilom makro algi i ogroman skimmer. Onda nemaš potrebe da se menjaš 300-500l vode 2x mesečno niti postoji potreba za sundjerima i k1.


Nikolac izvlačiš iz konteksta i vataš se za jednu stvar.

Može i turf scrubber efikasniji je od makroalgi jer zauzima manje prostora i brže čisti al ga je teže postaviti i zahteva ulaganje vremena u održavanje.

Za ribe kontaktiraj Branka pa vidi da li to što ti želiš može da se uveze.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Avg 03, 2018 10:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nikolac ::
E vala moram da napisem ovo pa po cenu da ispadne tepanje na forumu, koje inace izbegavam. U nas Srba je najveci problem to sto ljufi pricaju o stvarima o kojima nista ne znaju, sa takvim samopouzdanjem i takvom sigurnoscu da onda sagovornik misli da su doktorirali odredjenu temu. Ovde peku mislim na tebe. Ne bih da se sukobljavamo, al brate lupetas ga za sve pare. Moram tako da kazem.



Skimer je frakcioni uredjaj, izvlači hidrofobe i žive i mrtve organizme iz vode. NH4+ NO3- su joni.
Joni su naelektrisani.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nickname
Akvarista



Registrovan: 08 Sep 2014
Poruke: 147
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Avg 04, 2018 12:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, sa njim sam i pricao. Nisam hteo imena da spominjem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Andjelija
Akvarista



Registrovan: 29 Nov 2012
Poruke: 432
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Avg 08, 2018 2:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Meni ovo zvuci kao sjajan projekat i zelim ti da uspes u realizaciji istog!

Saglasan sam sa Nikolac da je ovo moguce realizovati sa mnogo manje novca nego sto je spomenuto... I sa cinjenicom da uspeh u mnogome zavisi od iskustva i prisustva akvaristici, a cini mi se da tebi istog ne manjka...
Kako ja to vidim:

- RO aparat obavezno; bez obzira sto neces drzati korale, preciscenom vodom eliminises mnogo poteskoca, i omogucavas da akvarijum funkcionise dobro, bez nezeljenih nus pojava...
- So - kao sto nikolac rece, za punjenje ce ti trebati oko 80 kg, znaci nekih EUR 240-300... Sto se tice kasnijih zamena, nisam siguranb da ces morati da radis neke ceste zamene, ali to je stvar izbora...
- Dobra cirkulacija - po meni kriticno bitna stvar... nikad dosta
- Skimer - mislim da ti skimer i ne treba... ja bih ga izostavio... Ali pod uslovom jako dobre mehanicke filtracije.... Resenje koje ja imam (fleece koji se automatski namotava) vrsi fantastican posao... Ali postoji opcija i sa diy varijantom, i zamenom vate recimo...
- Svetlo? posto nema korala, kapiram da ovo nije problem, zahtevi su mnogo nizi...
- Kamen - verovatno "najteza" stavka... Ne samo zbog svoje funkcije, vec i zbog estetike na toliki akvarijum, verujem da ti treba barem 70-80 kg kamena... Ja bih isao na suvi kamen, uz obilno dodavanja bakterija, eventualno nesto zivog kamena da se doda...

Nisam hteo da ulazim u cene i koliko sta kosta, ali cini mi se da bi uz stvari koje imas, sve ovo mogao da spakujes u mnogo manji budzet od onoga sto se spominjalo...

Samo napred! Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nebojsar
Akvarista



Registrovan: 10 Dec 2013
Poruke: 82

PorukaPoslao: Pet Avg 10, 2018 8:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako se odlucis na varijantu sa skimerom javi se, ja imam deltec 2060 koji prodajem...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nickname
Akvarista



Registrovan: 08 Sep 2014
Poruke: 147
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Avg 10, 2018 9:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odlucio sam se da uradim sistem pa cu da dokumentujem kako to napreduje kad krene. Moram prvo da ispraznim tank i izvadim sto je ubaceno Smile

Dodacu i sta sam kako stavljao pa mozda nekome pomogne ako se odluci da radi. Idem sa tim da to ne mora biti preskupo tj. da ne mora odjednom da se da silne hiljade eura nego da moze i razumno polako da se pravi (ako ima strpljenja).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nickname
Akvarista



Registrovan: 08 Sep 2014
Poruke: 147
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Jan 07, 2019 10:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvarijum je aktivan od septembra. Sredinom septembra sam zavrsio cikliranje. Odradio sam cikliranje amonijakom trebalo je oko mesec i po da se zavrsi.

Napunio sam ga sa RO vodom. Razvukao sam sistem iz ostave do akvarijuma sa rezervoarom od 80l i to mi je spojeno preko plovka i el. mag ventila (na tajmeru) u sumpu za kontinualno dolivanje isparene vode. Ventil je na tajmeru tako da mi je to neki dodatni bezbedonosni sistem ako se plovak nesto pokvari. Nacimano je tako da pusta vodu svaki dan po 4 puta. Za sada sve lepo radi.

Filtraciju trenutno vrsi 150kg kamena. Nisam menjao vodu od zavrsetka ciklusa posto pratim da vidim kako dise filtracija. Napravio sam pre 2 nedelje algae scrubber jer hocu da vidim da li je moguce sa tim sistemom skinuti nitrate.

Parametri vode se nisu menjali zadnjih par meseci, ostali su isti kao kad je ciklus zavrsio. Nitrat je povisen (oko 15) ali necu da ga skidam dole jer hocu da vidim kako radi scrubber.

Cekam da mi stigne reefoctopus skimer ovog meseca pa ce onda ici promena vode oko 350l iz sumpa. Mislio sam da dodam i cheato algu u sump posto imam dovoljno komora tako da ako neko ima mozemo da trgujemo.

Imam neko svetlo juwel t5 neonke i led sa slatkog akvarijuma, stojji samo da svetli. Zuckasto je i lose ali nema veze. Cekam da mi stignu 3 modula Aquareef pro3 pa cu da osvetlim 3 grebencica sto sam napravio.

Stanovnici su trenutno 4 bluestreak cleaner wrasse, 6 zutih tangova, 1 annularis andjel, 3 dotija i 1 Red-breasted wrasse.

Stavio sam 1 sarco, GSP i pecurke da vidim koliko su tolerantni na "losije" uslove i svetlo a i realno da vidim hoce li ce ih pojesti mozda annularis. Cekam kad ce u ponudi biti Fuscus trigger posto je ceo sistem napravljen prvenstveno za njega. Sto bi se reklo dream fish.

Moram i njega da istestiram sa tim mekim koralima pa ako je ok onda cu da dodam jos malo tih mekih.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nickname
Akvarista



Registrovan: 08 Sep 2014
Poruke: 147
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Jan 07, 2019 10:25 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam malo cyano na delovima kamena koji su direktno pod svetlom ali nista strasno. Kad se scrubber uhvati posla a i skimer trebalo bi da nestane a to cekam da se samo polako ustali.

Annularis inace skida i jede tu cyano povremeno tako da nije ni lose.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Jan 07, 2019 10:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nickname ::
Pozdrav svima,

Nisam se bavio sa morskom akvaristikom pa mi treba nekoliko saveta. Imam akvarijum duzine 300cm X 95cm X ~63cm (voda). U kolicinu vode dolazi i sump ~350l vode. Nek se zaokruzi da je to 2000l vode.


Ne videh nigde sliku/e tog lepotana od 2000L , a prođe 5 meseci od objave (ili sam negde omašio u pretrazi).
Ipak je to veliki projekat ,radije bih video koju sličicu ako može . Puno pozdrava !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nickname
Akvarista



Registrovan: 08 Sep 2014
Poruke: 147
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Jan 07, 2019 10:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cek cek uploadujem video. Treba malo vremena Very Happy


Link


Poslednji izmenio Laki dana Pon Jan 07, 2019 4:19 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pon Jan 07, 2019 6:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lepo izgleda u FO varijanti,zaista je veliki ,impozantan.
Steta je ne iskoristiti ovo za neke xxl ribetine koje retko ko ima mogucnosti da drzi.
Sto se korala tice vidi da ti neko odradi neku led konzolu,a ima ljudi koji to mogu da ti srede, kako bi ti pokrio neke minumume za drzanje nekih nezahtevnih soft korala tipa sinularia,sarcophyton,gsp,kenia three,neke pecurke....,pa kad se to razraste izgledalo bi izvanredno,ovako mi je nekako i suvise golo.
Nitrati do 50 su prihvatljivi za takve sisteme,ja bih na tvom mestu ,jer ce tu biti puno riba ubacio jedan uv sterilizator..

sve pohvale i pratim sa velikim uzbudjenjem.
pozzzzz

p.s.
Ovde bi ti jedan gyre xf 180 zavrsio posao mada bi i 150-tica gurala sasvim dobro Wink


Poslednji izmenio Laki dana Pon Jan 07, 2019 6:02 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
nickname
Akvarista



Registrovan: 08 Sep 2014
Poruke: 147
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Jan 07, 2019 9:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se tice protoka to pokrivam sa 1 RW 15, 1 RW 20 i jedan Reef Octopus cekam da stigne pulse 4. Ako zatreba dodacu jos jedan veci WM.

Svetlo je poruceno i cekam da stigne do tad necu stavljati vise korala. Sto se tice riba nemam ubacio sam anularisa koji mi je najlepsi angel a videtu cu mozda jos kojega cim dodje triger. Ne zurim sa stockom, pratim kako sve funckionise sto se tice kvaliteta vode. Ako ni triger ne bude razbucavao meke korale onda cu sa njima da posumim akvarijum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvarijum srki.acs Ponuda 1 Uto Avg 08, 2023 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka fabricki akvarijum ljiki Akvarijumi 2 Uto Avg 01, 2023 7:57 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License