Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Fontana sa ribicama i biljkama - saveti i pomoć Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
nebojsar
Akvarista



Registrovan: 10 Dec 2013
Poruke: 82

PorukaPoslao: Sre Jul 11, 2018 9:07 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imas dva filtera ili imas dve UV lampe? UV lampe i sluze za smanjenje bujanja algi, koje su snage lampe? Da li vrsis zamenu vode na nedeljnom nivou i koliko? Drugarima posetiocima svakako nije mesto u fontani. Tvoja fontana
treba da se formira kao ekosistem i za to treba vremena, svaki uljezi (ljudi, psi ...) mogu samo narusiti taj proces ako ne i totalno ga upropastiti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Jul 11, 2018 9:07 am Snimi Poruku Nazad na vrh

ivanhoe
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Čet Jul 12, 2018 1:26 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da Vam dam jos par informacija u vezi fontane. Ona je dimenzija 3,40 x 2,00 metara, dubine 80 cm. Izvan nje su dva filtera, a u samoj fontani, u dodatnoj rupi ubacena je pumpa. Pomalo me nervira sto je vidljiva u rupi, bas kao i ona cev sa mlaznicom i kablovi, pa to kvari izgled fontane jer se vidi dno. Pitam se samo da li su to mogli uraditi i na neki drugi nacin da se ne vide i pumpa i cevi. Vodu sam punio pomocu creva, ali kada je praznim mogu da to uradim pomocu pumpe. Voda se uvlaci pumpom kroz cevi, prolazi kroz dva filtera i vraca u fontanu kroz dva izlaza cevi koji su iznad nivoa vode. Fontana radi nekih mesec dana. Nisam jos menjao vodu, osim sto je u medjuvremenu palo toliko kise da sam morao da odlijem deo vode iz fontane i vratim na predjasnji nivo. Nadam se i da malo biljke uticu na sam zivot ribica i izgled fontane. Imam lokvanje, vodeni kupus, vodeni zumbul i neku travicu lemna minor koja pluta. Imam i dva vodena kaktusa. U toku 24 casa pumpa mi radi svako vece pa sve do ujutru, a po danu iskljucujem pumpu, ukljucujem fontansku mlaznicu i voda prska iz nje sa prekidima.... Ponekad ostavim na par sati fontanu da miruje i da bude iskljucena i pumpa i mlaznica. Da li u ovom mom postupanju i samom pristupu radu fontane negde gresim? Pogledacu sutra tacno vrstu i kapacitet pumpe i tih filtera na deklaraciji.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Čet Jul 12, 2018 8:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ivanhoe ::
Nisam jos menjao vodu, osim sto je u medjuvremenu palo toliko kise da sam morao da odlijem deo vode iz fontane i vratim na predjasnji nivo. Nadam se i da malo biljke uticu na sam zivot ribica i izgled fontane.


Kada je jezerce (akvarijum) ciklirano, potrebno je vršiti redovne zamene vode (ima tema o tome) i to ne da je potrebno
već i neophodno, zbog biohemijskih reakcija u samoj vodi. Japanke znaju da zaprljaju vodu pa je potrebno i sifoniranje
odnosno odstranjivanje nus pojava i nepojedene hrane. Što se tiče kišnice ona će ti sigurno menjati parametre vode
i to nije dobro. Kišnica bi trebalo da omekšava vodu, ali je problem što današnja kišnica zna da bude jako prljava,
ponekad puna sumpora i drugih negativnih elemenata po stanovnike jezerceta, tako da bi najbolje bilo da se
jezerce zaštiti nekako dok su padavine (jer neznaš šta kroz kišu ulazi u jezerce).

Što se tiče biljaka one i te kako pozitivno utiču i što se tiče fizičkog izgleda, sprečavaju (pošto su površinske)
da od sunca bujaju alge, i na kraju jednim malim delom prečišćavaju vodu i daju nešto kiseonika. Poz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ivanhoe
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Čet Jul 12, 2018 9:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@oldwolf hvala na informacijama. Nov sam u ovome i trudim se da se sto vise informisem.
Da li jos neko na forumu ima ovakav tip fontane koja je betonska? Moj uzor su bile fontane koje sam vidjao po nekim sajtovima i uzivo na par mesta kada sam putovao poput ovih slika...

Image

Image


Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zopex2008




Registrovan: 01 Jul 2009
Poruke: 1

PorukaPoslao: Ned Sep 09, 2018 11:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dubina od 80 cm trebalo bi da vude dovoljna da ribe prezive zimu. Voda ima takva svojstva da joj je temperatura na dnu, ispod leda uvek ne niza od 4C. To obezbedjuje da se nikad ne mrzne do dna.
Jos jedna bitna stvar je da ribe imaju dovoljno rastvorenog kiseonika u vodi da bi prezivele. U zimskim mesecima kada je temperatura vode niza voda rastvara vise kiseonika sto je dobro za ribe.
U slucaju dugotrajnog mraza i zamrznute cele povrsine vode taj kiseonik se potrosi i sto je jos opasnije dolazi do gomilanja ugljen dioksida kojim je u vecoj koncetraciji opasan za zivi svet u vodi,
To se izbegava na taj nacin da se stavi potapajuca pumpa manjeg kapaciteta na nekih 10 do 15 cm ispod povrsine i ukljuci po potrebi da bi sprecila zamrzavanje jednog malog dela vode iznad pumpe. To omogucuje razmenu gasova.
Bitno je da pumpa vrti samo taj mali deo vode i da ne stvara veliku turbulenciju da bi na dnu bilo mirno i ostala ta temperatura od 4 C.
Ako se ovo ispostuje prezivljavanje japanki tokom zime je dobro.
Problem kod japanki je da najbolje podnose zimu jednostavne forme riba sto blize divljim formama. Teleskopi, crvenkape, perlice i slicni tipovi riba najteze podnose te niske temperature i kod njih su potencijalni gubici uvek najveci.
Kako su nase zime sve blaze i one imaju sansu da prezive,
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pocetnik - akvarijum sa biljkama Gardijan Početak u akvaristici 0 Pon Avg 15, 2022 1:52 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Praćenje od početka uz pomoć tropica ... sallediznilend Početak u akvaristici 0 Pon Feb 14, 2022 8:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoć oko novog akvarijuma Zmaj Početak u akvaristici 0 Čet Apr 08, 2021 9:18 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Alge po biljkama Yaesu Biljke 8 Čet Apr 08, 2021 6:59 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kolega umro, spasavam akvarijum, potr... Ivyca Početak u akvaristici 5 Ned Jan 31, 2021 2:41 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License