Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Hladjenje - problem Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Nikolaj
Akvarista



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 11
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Uto Sep 11, 2018 2:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zdravo svima
tokom leta sam primetio da mi se voda usled visokih letnjih temperatura ali i osvetljenja greje.
Prakticno se ne spusta ispod 30C stepeni, i to mi je problem.

Kratkorocno problem resim parcijalnom zamenom vode nekih 10-15% hladnom vodom iz vodovoda, ali brzo se to ugreje.

Zimi ce biti grejna sezona, tako da ocekujem probleme slicne prirode.

Ako bi busio poklopac, videli bi se zraci osvetljenja iza na zidu, a to mi nije estetski.
Ako bi ugradjivao neke ventilatore, to bi zujalo i ne bih to radio zbog buke.

Postoji li neki nacin da se temperatura vode drzi ispod neke granice, a da to ostane tiho i relativno prihvatljivo u smislu estetike i ekonomije i narocito buke?
Citao sam ali nisam nasao na forumu nista smisleno [mozda nisam uspeo da nadjem].

Hvala
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Sep 11, 2018 2:53 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Sep 11, 2018 5:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Napiši koju rasvetu koristiš, a može i slika (još bolje),
ako bi se rasveta pomerila uvis koji cm
verovatno bi pao koji stepen temperature.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Sep 11, 2018 5:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koje je zapremine akvarijum i gde se nalazi?

Kineski kuleri za 200-300 din su bučni, brendirani su tiši. Generalno 12cm kuleri su tiši od ostalih jer guraju više vazduha sa manje obrtaja od recimo 8cm ili 6cm kulera.

Postoji uredjaj za obaranje i regulaciju temperature zove se chiller. Alternativa je klima uređaj.

Sunce jako brzo podiže temperaturu sistema pogotovu ako je manje zapremine.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Sep 11, 2018 8:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam imao isti problem kao i ti, hauba, jaka rasveta, topla soba leti i zimi. Temperatura je isla i do 32C, a retko kad ispod 30C, sto je pogubno za zivi svet.

Najjeftinije resenje je da sklonis haubu, naravno ako ti to osvetljenje dozvoljava. Mozes kao sto i sputnik kaze da malo podignes osvetljenje, pa ce sigurno biti hladnije u odredjenoj meri. Ono sto je mene izvuklo (celo leto i vrucine prosle lagano) je brendirani kuler, koji ima i sondu. Nivo buke je jako nizak, bez problema sam spavao nocu uz njega. Namestio sam kuler da pocne da hladi kad temperatura vode predje 28C, i nikakvih problema u odrzavanju te temperature nije bilo. Naravno, haubu sam sklonio. Čileri su resenje od par stotina evra, ne verujem da ti je to prihvatljivo, niti ima potrebe, jer ima jeftinijih resenja, samo je pitanje sta zelis, i koliko si spreman za to da platis. Akvarijum naravno mora biti sve vreme u hladu, nikad ne sme direktno sunce da bije u njega, ali pretpostavljam da to i radis.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Sep 11, 2018 9:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Samo sam naveo rashladni uređaj-chiller Very Happy

Neko je skoro pitao slično pitanje, predložio sam da pogleda diy peltier chiller. Slatkovodni bez bezkičmenjaka može i da se provuče sa youtube rešenjima. Iskreno mislim da je suludo to što rade, direk vodu iz akvarijuma u water block.

Image

Ovako nešto od nerđajućeg čelika je najlepše rešenja al košta da se kupi. Što ne žanči da možda ne bi moglo da se napravi.

Sadrzaj: 
Namotaj od mekih bakarnih cevi, prefarban nekom farbom npr


Al i tu ide bar jedan ventilator ili smešno veliki hladnjak.

Možda da pređeš na led rasvetu, nešto što ima veliki broj čipova male snage?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolaj
Akvarista



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 11
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Sre Sep 12, 2018 12:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvarijum je 240l, 120x40x50cm.

Nije direktno na suncu, ali nije bas skroz ni u hladu, vec da kazem "nakoso". To ne mogu da menjam, kako je tako je. Slikacu sutra.

Svetlo je 2x39W T5, 2x54W T5 i 1x24W LED

Svetlo je zakaceno za haubu tj poklopac. Tacno je da nema nesto mnogo omogucenu cirkulaciju vazduha.
Mogao bih da ga podignem za 1, max 2 cm i to je to.

I dalje mi se ne svidja to sa ventilatorima, tako da pretpostavljam da mi je ekonomski opravdana alternativa prelazak na LED svetlo.

Slike sutra pa nastavljamo.

Hvala za sugestije do sad, svaka cast
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Sep 12, 2018 9:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U tom slučaju (za sada) podigni haubu maximalno i to će značiti, a kad budeš mogao ubaci LED osvetljenje.
Lično mislim da imaš mnogo u watima što se tiče jačine svetla, osim ako nemaš neke zahtevne biljke.
Čekamo slike ......
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Sep 12, 2018 9:25 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja imam led osvetljenje, i greje minimalno, a svetli kao Marakana. Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolaj
Akvarista



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 11
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Sre Sep 12, 2018 10:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cao,
evo fotke po dogovoru:











Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Sep 12, 2018 1:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jako mračna soba, po prozoru se vidi da je sredina dana (dakle nije povečerje). Možda grešim ali ta soba je na
sunčanoj strani i normalno temperatura je veća u sobi + što neonke greju (ili prigušnice). Odmakni rasvetu,kao što rekoh,
ali nazimu kad počne grejanje razmišljaj o nekoj boljoj varijanti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Pecinac
Akvarista



Registrovan: 06 Nov 2017
Poruke: 108
Lokacija: Beograd, Autokomanda

PorukaPoslao: Sre Sep 12, 2018 2:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Promeni rasvetu. Nadji nekog da ti napravi led rasvetu. Ali nekog ko zna i ko se razume, da bi imao full spectar. Ja od kako sam prešao na uradisam led rasvetu, nikada se ne bih vratio na neonke!
Dodatni problem može da bude i TV, pa ne možeš poklopac da skidaš, otvaraš, skidaš haubu pa da je rasveta na nekim držačima, jer plašim se usled isparenja da može kondenzacija da se stvori na TV-u, pa da ne ode TV.
Malo podigni haubu, na neke držače, stubiće, pa bar to strujanje vazduha na samo ta 2-3cm šupljine, može da znači.

A onda, razmisli o dobrim kulerima (ventilatori) koje možeš da pronađeš u radnjama za kompjutere, što tiši to verovatno skuplji i kvalitetniji. Biće bučni kao komp.

Sve u svemu, mnogo je prepreka, ali ima načina. Samo polako, doći ćeš i sam do rešenja, a mi ćemo i dalje da dajemo predloge!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolaj
Akvarista



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 11
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Sre Sep 12, 2018 2:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok drustvo, otprilike sve sto ste naveli ima smisla.
Soba nije mracna vec naprotiv, slikno rano jutros a tokom dana ima svetlosti i previse jer je okrenuta zapadu.

Ali ok, to je to.

Kratkorocno cu preziveti neko vreme ovako. Ionako neonke koristim "za rast" a ovu ledovku "za gledanje".

Dugorocno u planu je ostanak haube tj poklopca, ali zamena neonki kompletnim LED osvetljenjem.

Hvala za apsolviranu temu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Sep 15, 2018 11:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kasno videh temu, ali ipak da dodam nesto.
Zamenom za led osvetljenje, karakteristika u klasi ovog fluo koje imas, dobices grejanje manje za nesto reda 20%, sto je prakticno nista u ovom slucaju, ne bacaj pare.
Bitna stvar je prosecna temperatura u sobi, kada je u akvarijumu 30C?
Ventilatori i zamena vode zavrsavaju posao, a ako hoces nezavisno i stabilno resenje, onda namenski uredjaj, chiller.


Poslednji izmenio Blue dana Sub Sep 15, 2018 11:57 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolaj
Akvarista



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 11
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Sub Sep 22, 2018 12:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Razmisljao sam i ja ovih dana, bacio na papir i shvatio upravo to.

Medjutim zakljucio i jos jednu stvar; a to je da kad mi vegetacija bude dostigla neki zeljeni nivo, tj kad se dobro "zadzungli", nece mi trebati tako jako svetlo za rast biljaka.

Tako da cu moci za rezim "gledanja" da koristim samo ovu jednu LED lampu, i eventualno jos jednu takvu istu, i u tom slucaju neka moja procena je da ce temperatura vode pratiti temperaturu ambijenta + (1-2) stepena, sto mi je ok.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sub Sep 22, 2018 9:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kad nastane džungla tad ti baš treba svetla da ne bi biljke počele da rastu u visinu. Najora stvar je da tad smanjiš svetlo. Kako biljke budu rasle tako će preuzimati deo filtracije na sebe. Ako im ukineš svetlo doćiće do odumiranja i preopterećenja filtera.

Moj stan je na zapadnoj strani na samom vrhu ygrade , nikakav hlad nemam, odozgo ploča leti greje, zimi hladi. Temperatura mi je leti u biljnom dostizala ponekad 28c samo jednom sam izmerio 29. U moru retko kad skoči na 27, to mi se dešavalo kad pustum render pa se komp usija. Od 11 do 5 roletne su mi spuštene. Podigni malo poklopac da voda isparava i zamrači sobu bar od 2 do 5.

Uradi sam led rešenje ti može biti gore od tih t5 što imaš po pitanju toplote. Jedno od jednostavnijih rešenja je programoraš svetlo/tajmer da se pali noću.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Problem sa strujanjem vode Maridza Početak u akvaristici 4 Pon Jun 19, 2023 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa ponasanjem ribica Milivoje Lampa Bolest 11 Pet Jan 27, 2023 12:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa algama Milivoje Lampa Alge 16 Uto Jan 10, 2023 11:35 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem širih razmera Daniel Filipovich933 Početak u akvaristici 11 Sub Dec 03, 2022 7:20 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc problem sa black moly Milivoje Lampa Ribe 1 Sre Sep 28, 2022 9:01 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License