Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Akvaristika nekad i sad Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Sre Sep 12, 2018 7:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Citiram jednog urednika :

"Pozdrav i dobrodošao, stojimo na raspolaganju za sva pitanja, inače, akvaristika od pre 10-15 godina i danas nemaju dodirnih tačaka, menja se iz dana u dan tako da se vrlo lako izgubi korak sa novim tehnologijama i principima."

Taj komentar osenčen nema veze svezom, jer čovek piše i nerazmišlja.Riba je još uvek riba,voda je još uvek voda,hrana je još uvek hrana i tu je velika tačka. Slično je sa čovekom od pre 100 godina i sada, princip je isti ,sve su ostalo nijanse.

Znam ja zašto je to rekao, zbog hemije ponajviše i nove hrane, ali ništa nije novo, sve je gore i gore, po naše ljubimce, što čovek izmisli, i to što piše izgleda kao da je otkrio veliku rupu na saksiji ili mlaku vodu.

Ovo pišem jer novi misle ,zbog takvih izjava , sada da je akvaristika bauk,ili da je nuklearna fizika, pa molim administratora i vlasnika sajta da obrati pažnju na komentare odgovornih lica na sajtu (iako nisu zlonamerni), da se to ne događa jer
se tako akvaristika svrstava i deklariše sasvim drugačije nego bi trebalo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Sep 12, 2018 7:31 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Sep 12, 2018 8:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvaristikom se bavim skoro 30 godina, ovo što sam napisao je tačno , neke stvari i neki principi koji su bili "zakon" pre 20 godina , sada su, dokazano,netačni! Da ne pričam koliko tehnika ide napred... Ribe su ribe, to je tačno, ali način uzgoja više nije isti, sada su nam na raspolaganju iskustva iz celog sveta i mnogo više znamo nego pre 20 godina. Inače, koliko sam shvatio, 2016 si se vratio u akvaristiku a kripta u akvarijumu ti ima 10 godina.... Malo se ne slažu podaci..
http://www.akvarijum.org/forum.....ht=#232319
http://www.akvarijum.org/forum.....ht=#246059
"svezom" ili bez veze, pričam i pišem iz iskustva.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Anboy
Urednik
Urednik



Registrovan: 16 Feb 2011
Poruke: 1311
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Sre Sep 12, 2018 8:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve se konstantno menja.

Sistemi, odgajivacnice, tehnologije, nacini... Sve se konstantno unapredjuje, olaksava, modernizuje....

Pa pogledaj samo rasvetu! Nekada i sada, razlika je ogromna...

Pa pogledaj samo koliko je sada lakse odrzati te na oko iste ribe u nasim akvarijumima, a lakse je jer se riba navikava sve vise i vise na vodu iz vodovoda.

Nekada barbus titeju oni koji su radili su se smatrali velikim poznavaocima i pra ocima akvaristike a sada je rade sa levom rukom...

Mogao bi do sutra pisati o ovome...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
stsasa
Akvarista



Registrovan: 05 Jan 2012
Poruke: 148
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Sep 12, 2018 9:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da ste oboje u pravu, pa se džaba raspravljate. Sve je isto kao i uvek, a potpuno drugačija. Promene su nastale kao posledica vremena koje su neke vrste provele u akvarijumu pa se sada lakše mreste, druge su genetski zatrovane incestom pa se teže mreste. Puno je lakše danas doći do meke vode, ali je priprema ista kao pre 30 godina. Hemija je puno toga olakšala, ali i otežala (na primer hemija koju koriste u vodovodu puno se teže uklanja od dobrog staroh hlora).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
scorpion
Akvarista



Registrovan: 11 Sep 2018
Poruke: 14
Lokacija: Leskovac

PorukaPoslao: Sre Sep 12, 2018 10:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima izgleda da je do rasprave dolso zbog mog prvog posta u temi upoznavanje. Kada sam napisao da imam dosta nedoumica u vezi filtracije i osvetlnja mislio sam na nove proizvode koji su izasli na trzistu. Pa zbog silnih proizvoda, ne znam za sta je najbolje odluciti se za navedene dimenzije akvarijuma. Ranije je bilo neonka za osvetlenje vazdusna pumpa za filtraciju spoljni stakleni filter, cevi i eventualno rasprasivac. Sada ima filtera koliko hoces, svi neki motorizovani Smile. U sustini jeste sve isto tu su ribe tu je hrana tu je voda tako da su oba clana definitivno upravu. Molim vas da ne raspravljate o tome osecam se kao da sam ja kriv zbog ovog, i da odma na prvom postu unosim nemir na forumu. Hvala vam na razumevanju i dobronamernim savetima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Sep 12, 2018 10:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve je ostalo isto, zakoni prirode ili boga/bogova, kako god gledali na svet, se ne menjaju. Tehnologija je uznapredovala i pojeftinila, ribe su postale dostupnije a shvatanje "zakona" zahvaljujući nauci i iskustvima drugih je postalo svima doatupno.
Hobi je generalno postao dostupniji svakome, prijatniji, lakši i početi i ostati u njemu. Sve teče, sve se menja. Samo je pitanje kad ko promene prihvati.

Od mene nije bilo srećnijeg klinca 97godine. Tad sam otišao u Grčku i kupio Reninu vazdušnu pumpu a izbacio dva motokultivatora iz sobe. Bio sam faca, jedino je moja soba bila tiha. Polovina razreda je imala ribice. To je to bilo in. Drugarica mi je dolazila po gupike jednom mesečno. I dan danas se pitam dal ih je jela ili šta je radila sa njima Embarassed
U hobi sam se manje više slučajno vratio. Pratio sam forume i maštao o moru dok sam studirao. Sve je to nekako delovalo skupo i daleko. Jedan dan sam jurio igračke za sestirinog hrčka i spazim da je unutrašnji filter nešto više od 1500din a grejač sa staklenim cevčicama 800. Prosvetljenje, momentalno prosvetljenje. Ne moram čekati da mi svane da bi imao akvarijum, more kad dodje dodje. Ceo akvarijum je izašao na kraju manje nego ta Renina pumpa. A biljke za 10e gomila preko kp. Pre sam znao samo za rendžer kriptu valisneriju i ono što sam dovlačio sa pecanja. Doduše imao sam i neke biljke što sam kupio u BGu. Za jednu bi sad napravio slatkovodni sistem kad bi znao kako se zove; imala je tvrde zelene listove prošarane belom bojom. Iz nekog sećanja na ludvigiju je dosta ličila.

Danas jedino što ljudi uzimaju zdravo za gotovo je to što ribe imaju da se kupe svuda; pa veruju da ribe pamte 3s i žive nekoliko meseci. Evo početkom septembra 2018 Labroides dimidiatus poznat kao Cleaner wrasse ili riba čistač je postala prva vrata ribe koja je prošla test ogledala tj test samosvesti. cestitka

Neki još čvrsto veruju da se većina riba i dalje uzgaja kod nas. Jeftinije je kupiti skalara iz uvoza nego odgajiti(struja hrana, trud, rad...). Malo je i to tužno u neku ruku. Da nije bilo tih domaćih uzgajivača 90tih hobi bi zamro u potpunosti a većina nas bi delila priče na nekom lupus familiaris forumu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Sep 12, 2018 10:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Laughing Pa forum smo, mora da bude neke rasprave Very Happy Nema veze to sa tvojom temom, prirodno je da imamo različite stavove, nema tu ljutnje. Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
xxxvelja
Akvarista



Registrovan: 10 Avg 2012
Poruke: 223
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Sep 13, 2018 11:47 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja nemam staza 10 godina da bi mogao da ukazem na sve razlike Ali jedno sam primetio da je konstanta vec skoro 8 godina koliko sam u akvaristici. Ljudi zele da udju u akvaristiku odu u radnju oni im masu stvari uvale I oni se razocaraju u akvaristiku I batale sve..Uginu im ribice...nastane neka havarija its..neki provale ovaj forum pa shvate neke stvari I uspeju da nauce nesto I zavole ovaj hobi....Mozda bi bilo korisno da stari vukovi koju su probali I staru skolu I novine u akvaristici sta se od novotarija pokazalo dobro po njihovom misljenju I sta je donelo napredak u akvaristici...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Sep 14, 2018 12:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozda je malo off, ali imajuci u vidu akvaristiku nekada i sada, da li zna neko koji su osnovni parametri Bg vode?
Npr. koji je ph, nitrati, fosfati, kalijum itd. Znam da je to pre 10-15-20 godina bila misaona imenica (ja kada sam imao prvi akvarijum pre 20ak godina nisam ni sanjao o tome), ali verujem da je to neko od iskusnijih clanova merio. To je svakako promena, dostupnost testova za merenje, sama svest o hemiji vode, pa RO voda.

Izvinjavam se ako je negde to objavljeno, ali nisam mogao da nadjem na forumu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Pet Sep 14, 2018 6:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

m.vlacina ::
Mozda je malo off, ali imajuci u vidu akvaristiku nekada i sada, da li zna .....


Poenta uopšte nije bila šta je bilo nekada a šta sada, ili ko ima akv. radnju a ko nema, ili ko ima više vode
u kući/stanu a ko manje, ili ima džip a neko ide peške. Suština mog komentara je u načinu i izrazu dobrodošlice
novom članu koji treba da ostane veran i aktivan na forumu, zavoli još više ovaj hobi, nauči što više - a ne da se zaplaši,
prestraši i razmišlja ovo je za većinu uvek bilo bauk a tek sada ..... razumeš !? Jer samo urednici imaju mogućnost da odgovore na nečije predstavljanje , mada ponekad ni to ne urade . . .
Međutim kad je kod nekog i nož i pogača možeš pričati i pisati do sutra, sve je uzalud (čast izuzecima).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Sep 14, 2018 7:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kao što rekoh, forum smo, dakle, suprotstavljanje stavova i različita mišljenja su suština postojanja svakog foruma, pa i ovoga. Ne vidim nijedan razlog zbog kojega ne smete da pišete i iznosite svoje mišljenje! Kakav "nož i pogača" .. Urednici su članovi kao i svaki drugi, uređuju forum na dobrovoljnoj bazi (kad ko i koliko stigne...) i nemaju nikakva specijalna ovlašćenja osim kada rasprava krene u neželjenom toku, tada mogu da je prekinu i zaključaju ili izbrišu temu.. Sve ostalo je mit... Niti želimo, niti hoćemo niti možemo da držimo "nož i pogaču".. Ne znam zaista da li si imao neka loša iskustva sa uredništvom, ja lično nemam ništa protiv da svako iznese svoje mišljenje i činjenice, ali imam protiv da ljudi barataju polu informacijama, polu istinom, netačnim informacijama i sl. jer to može naneti štetu članovima i samom forumu. Dakle, akvaristika nekad i sada, po meni nebo i zemlja, ponavljam to je moje mišljenje i ne mora biti tačno!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Sep 14, 2018 8:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

oldwolf ::
Poenta uopšte nije bila šta je bilo nekada a šta sada, ili ko ima akv.


Onda ste trebali da nazovete temu drugačije a ne očekivati da članovi foruma taže skriveno značenje vaših reči. Otvorite temu sa jasnim nazivom, opišite svoje nezadovoljsto i okačite screenshot problematičnih tekstova uz link gde se mogu pronaći i pogledati, npr:

http://www.akvarijum.org/forum.....6-405.html
Image

Citiranjem ništa ne postižete. Da li ste Vi nekada napisali ovako nešto na forumu?

oldwolf ::
Livada, livada
sanjiva se budi
sanjiva se budi
mali mrav se krece...


Naravno da niste. Zamislite šta sve može da se stavi između [ quote ] [ /quote ], napravi 5 naloga i pošalje uredniku.

Nema svako ni vremena ni strpljena da u svoju objavu uloži sta, dva artističkog rada i skocka je da to sve izgleda dostojno jednog naučnog časopisa. Na tome ne možete nikome zameriti. Ja lično kad odgovaram sa mobilnog uređa prekinem pisanje više puta i ne pogledam kako je na kraju to sve ispalo. Ako vam se ne sviđa kako je neko nekome odgovorio slobodno istu stvar/postupak/radnju/princip slikovito i opširno objasnite.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Sep 14, 2018 8:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tema kao tema je mnogo lepa.

Bilo bi lepo kad bi se neki stati akvarista pojavio i ispričao priču kako je akvaristika uzela maha u našoj zemlji, koje su bile prve prodavnice i gde se sve išlo po ribe pre početka 90tih. Skoro sam sedeo sa jednim od starjih akvarista pa sam dobio jednu kratku lekciju iz istorije.

Ili da se podele slike starih postavki, radnji...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
stsasa
Akvarista



Registrovan: 05 Jan 2012
Poruke: 148
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Sep 14, 2018 9:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

80 tih kada sam nabavio prve ribe bilo je ist kao i danas. Deo riba iz domaćeg uzgoja a ostatak uvoz iz singapura. Kao i danas prodavci su se razumeli u rasponu od zna dosta do jel ova žuta riba. Razlika je što je tih godina u Novom Sadu radilo 3 radnje vredne spomena. 2 (minizoo, aqvazoo) su se isticale raznovršnjošću uvezenih riba i jedna mala (preciz) koja se isticala kvalitetom domaće ribe. Danas u Novom Sadu radi jedna radnja vredna spomena koja ima uvoznu i nešto domaće ribe. 1990-2005 je period kada su se pojavljivale pristojne radnje jedno vreme trajale i gasile se. Uglavnommsu ih držali ljudi koji su voleli hobi a uz drugi posao radili su i sa ribom. Izvor riba je bila uglavnom: Srbija Češka i Slovačka pa je to period kada sam u akvarijum puštao najzdravije ribe. Ono šta mnogi ne znaju moglo se doći do literature i sitnih publikacija koje je objavljivao zov koji su po kvalitetu informacija ispred čitavog današnjeg interneta i svih trenutno dostupnih knjiga koje sam uspeo da prelistam u skorašnje vreme. Primetio sam da sam kao klinac morao da kradem znanje i da čekam kada će znalac nešto izlanuti. Sada mlad početnik uglavnom mora da selektuje i odbacuje pogrešne ili poluistinite informacije.
Kvalitet vodovodne vode u proteklom periodu je za neki drugi post.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Pet Sep 14, 2018 10:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Peku ::
Tema kao tema je mnogo lepa.

Bilo bi lepo kad bi se neki stari akvarista pojavio i ispričao priču kako je akvaristika uzela maha u našoj zemlji, koje su bile prve prodavnice i gde se sve išlo po ribe pre početka 90tih. Skoro sam sedeo sa jednim od starjih akvarista pa sam dobio jednu kratku lekciju iz istorije.
Ili da se podele slike starih postavki, radnji...


Saglasan sam sa Vama kolega, ali ako ovde na forumu ljudi koji imaju 55+ godina ,i isti ti ljudi su počeli sa akvaristikom
kao klinci od 12-15 god. starosti, zar se nemože reći da su stariji !? Izvini što tako kažem/pitam - da li je realno očekivati
da se sada na forumu pojavi čovek od 70 ili 80 god. starosti i piše,ćaska sa decom (za njega).To je gotovo nemoguće
iz x razloga. Ako neko nađe takvog to je za svaku pohvalu !!!!!!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Da li je morska akvaristika za mene? peconis Morska Akvaristika 2 Čet Maj 04, 2023 3:31 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka tanjgarika akvaristika nikouro Akvarijumi 3 Pon Nov 30, 2020 3:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvaristika NOVI SAD Dare021 Upoznavanje 0 Ned Okt 18, 2020 9:12 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvaristika u doba korone Baia Akvarijumi 70 Sub Mar 21, 2020 9:58 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvaristika u dijaspori Baia Upoznavanje 0 Sub Feb 02, 2019 3:16 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License