Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Akvaristika nekad i sad Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
ljubisa03
Akvarista



Registrovan: 19 Feb 2017
Poruke: 77
Lokacija: Kula, vojvodina

PorukaPoslao: Pet Sep 14, 2018 11:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

postovanje iliti respect za kolegu STSASA iz Novog sada i njegovo podeljeno iskustvo sa akvaristikom iz 80-tih.
znaci ipak ih ima.
Ja sam prvi akvarijum video 85-te , 200L sa "hiljade" gupi unutra, i od tada je proslo mnogo godina , ali odusevljnje i dalje traje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Sep 14, 2018 11:10 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Sub Sep 15, 2018 1:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

m.vlacina ::
Mozda je malo off, ali imajuci u vidu akvaristiku nekada i sada, da li zna neko koji su osnovni parametri Bg vode?
Npr. koji je ph, nitrati, fosfati, kalijum itd. Znam da je to pre 10-15-20 godina bila misaona imenica (ja kada sam imao prvi akvarijum pre 20ak godina nisam ni sanjao o tome), ali verujem da je to neko od iskusnijih clanova merio. To je svakako promena, dostupnost testova za merenje, sama svest o hemiji vode, pa RO voda.

Izvinjavam se ako je negde to objavljeno, ali nisam mogao da nadjem na forumu.

Ovo je jako dobro pitanje vezano za kvalitet vode, na koje nazalos nema jednostavnog odgovora. Sve zavisi. Od lokacije na kojoj zivis, vodovodne mreze i same instalacije koju imas u stanu/kuci. Logicno, sto su starije cevi, to ce kvalitet vode biti losiji, tako bar teorija kaze. Kod mene na primer, Vracar, stara zgrada, TDS cesme je 250, No3 oko 5 i PO4 oko 0.1. Poredjenja radi, TDS flasirane vode(najpoznatije) je oko 30-40, sto znaci da mi je voda u slavini jako losa. TDS merac ne pokazuje sta ima u vodi nego pokazuje koliko ima materije rastvorene u njoj. Ima svasta. PH je nizi od 7 tako da je relativno kisela, opet nije dobro, trebala bi da bude neutralna. To je kod mene slucaj, ali ne verujem da je negde u BG drasticno bolja situacija. Dakle ako nam treba dobra voda, RO/DI aparat je obavezan.
Inace Oldwolf, mislim da nisi u pravu. Ne svidja mi se tvoj arogantan stav i samouverenost po pitanju stvari o kojima ocigledno ne znas dovoljno. Ovaj forum ne samo da je zamro nego je jos postao i mesto gde vise nema nikakve kulture dijaloga, gde se ljudi javno prozivaju, iznose poluinformacije, itd. Postali smo kao pijaca i nije ni cudo sto je sve manje ljudi tu. Dajte malo da se upristojimo, da slusamo jedni druge, da povedemo racuna o gramatici, recniku, itd.
Sto se akvaristike nekad i sad tice, potpisujem ono sto je urednik napisao. Ovo nije isti hobi koji je bio pre 30 godina. Da se razumemo, mi smo u Srbiji na jako niskom nivou sto se akvaristike tice u poredjenju sa ostalim zemljama u Evropi, cak i Hrvatskom i Bugarskom. Ako je kod nas vreme stalo, i nemamo uslova da podignemo akvaristiku na visi nivo, to ne znaci da ne mozemo da citamo o dostignucima akvarista po svetu, a ona su neverovatna. Ajmo redom,
Riba je riba i sad i pre sto godina. Pa i nije bas. Kad bi procitao koje ribe su ljudi gajili pre 50 godina a koje danas video bi koliko je pogresno to sto si napisao. Mnoge ribe za koje se smatralo da je nemoguce odrzati u zivotu u akvarijumu se danas razmnozavaju u akvarijumu, a moze da ih gaji i pocetnik u akvaristici.
Rasveta je otisla daleko. Ljudi su na ovim prostorima koristili obicne sijalice od 100 ,,sveca'' dok se danas koriste led rasvete koje imaju opcije podesavanja inteziteta, spektra. Imamo mogucnost da u realnom vremenu pomeranjem sonde na ekranu gledamo PAR, PUR, LUX, Kelvinazu, spektar rasvete, itd. Sto znaci da za svaki deo akvarijuma mozemo da podesimo idealne uslove za ono sto gajimo. Uz to, sa par klikova dobijamo informacije na internetu o zahtevima za organizam.
Kako to ide u morskoj akvaristici:
Hocemo odredjen koral da kupimo. Idemo online i dobijemo sledece informacije koje su dobijene iskustvom a i laboratoriskim analizama. Jacina svetla, spektar, jacina strujanja vode, visina u akvarijumu, idealan ph, no3, po4, ca, mg, kh, fe, Zn, potrebni suplementi, hranjenje( aktivno, pasivno), agresivnost, brzina rasta. Uz to, imamo razlicite parametre u zavisnosti od toga koji nam je cilj. Pa recimo jedne parametre koristimo za brz rast, drugi za sporiji rast ali jace boje, itd. Sve je jako dostupno i jako jednostavno. Pre 20 godina ovo je bila naucna fantastika. Tada su se stvari drzale po prncipu ubacisi ako zivi dobro je, ako ne, ubacis nesto drugo i tako. Ja razumem da mnogi u srbiji i dalje koriste ovakav pristup ali reci da se nista nije promenilo ako ti sve radis isto nije u redu. Mnogo toga se promenilo.Pricam iz ugla morske akvaristike ali verujem i da je u biljnoj akvaristici slicna situacija. Da sad bolje razumemo biljke, potrebe i mozemo da im napravimo idealne uslove, dok je ranije to bilo nagadjanje. Do pre 50 godina smatralo se da je tvrde korale nemoguce drzati u akvarijumu, dok ih danas uspesno gaji svako sa dovoljno volje.
Mogao bih ovako do sutra, ali sustina je da se nije samo promenila tehnologija nego i razumevanje eskositema koji drzimo. Tehnologija sama po sebi nije dovoljna. Proizvodjaci koriste podatke dobijene naucnim istrazivanjima kako bi napravili sto bolji rezultat, i opet, bar iz ugla morske akvaristike, skoro nista nije vise prepusteno slucaju. Kada nesto ide po zlu, uglavnom se moze ustanoviti i zasto. Postoje i alarmi, sistemi zastite akvarijuma, rezervna napajanja, pracenje parametara u realnom vremenu, itd. Porediti moderan morski akvarijum i akvarijum od pre 30 godina je kao da poredis boing 747 i jugo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
stsasa
Akvarista



Registrovan: 05 Jan 2012
Poruke: 148
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Sep 15, 2018 3:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uf sa ovim kako se akvaristika razvila zato što se tehnika razvila se nikako ne mogu složiti. Pre je protok vremena i skupljeno iskustvo učinio svoje. Nekada su postojale knjige u kojima su autori dobro pazili šta će napisati. Danas pola tekstova je kopirano sa promenjenim nazivom vrste. Nivo znanja je danas puno manji, mada su informacije koje zagolicaju maštu lako dostupne. Zanemarene su sve specifičnosti same vrste. Prave tekstove koji mogu da pomognu u čuvanju neke vrste možete pronaći samo na blogovima nekog akvariste koji je nesebično podelio znanje.
Druga stvar je henija, pre mi pola hemije nije trebalo jer su u vodu dodavali samo hlor koji lako isparava. Drugo bilo je lako naći bare u kojima nema ribe ali ima žive hrane za mlađ i odrasle jedinke skoro preko cele godine.
Tako da što sam ja postao moderan pa sada sipam hemiju, ne čekam cikliranje nego sipam bakterije po meni ne čini pomak u akvaristici. Samo me je neko naterao da moram da koristim hemiju ili hemiju koristim jer me mrzi da sačekam još 15-20 dana.
Modernizacija se odigrala u tome što se danas u radnjama nalaze ribe koje: svetle, izgledaju deformisano, dimenzijama kada odrastu nisu pogodne za akvarijum...
Što se tiče hobija stanje u hobiju je posledica toga što je kod nas, standard takav da za sitna zadovoljstva ostaje malo kod većine stanovništva.
Što se izbora riba tiče rekao bih da se i tu ništa ne menja. Dok sam bio mlad gledao sam sa posebnim ushićenjem i čekao scene kada glumac ulazi u radnju sa ribama. Izbor je bio sličan kao i kod nas tih godina. Sada na youtubu kada gledam radnje koje komercijalno prodaju ribe isti je izbor kao i u sličnim radnjama kod nas. Razlika je u specijalizovanim radnjama tu je izbor veći jer u ovoj našoj državi postoji samo jeda specijalizovana radnja koja se može meriti i sa češkim sličnim radnjama u kojima sam bio. Na žalost u grčkim sam bio u jednoj u Solunu koja je po mom skromnom mišljenju gora od najgore novosadske (osim jednog papagaja koji vredi kao celokupni asortiman prosečne ovdašnje radnje).
Pošto sve zavisi od standarda morska je u principu skupa za običnog smrtnika koji bi da sebi priušti 200 litara mora (što je po men minimum za potpuno uzivanje u vodi bilo koje vrste). Ipak se i kod nas u NS i u BG mogu naći morski organizmi.
I za kraj jeste akvaristika nekada i sad nebo i zemlja. Kada sam počinjao nosio sam svu vodu u kantama od 25 litara. Sada ako nosim nosim u kanisteru od 5 litara. Većina akvarijuma mi odavno stoji na dohvat crevu i česmi. A i to mi postaje teško.
Od akvaristike više su ljudi postali nebo i zemlja. Nekada se sa ushićenjem pričalo kada se nešto uradi, svi su ćutali i čekali da saznaju nešto novo, svi su znali da ono što radi u tuđem akvarijumu ne mora da radi u mom, razmenjivali smo iskustva i ideje. Profesionalci su sve krili kao i danas. Danas neko pročita površni teks iz akvaristike sa nekoliko materijalnih grešaka i odmah krene sa pozicije eksperta za kosmički asortiman životinja koji žive u H2O i njenim otopinama. Ako slučajno neko primeti da nije baš tako po njegovom iskustvu, povlače se argumenti koji nisu baš puno u vezi sa akvaristikom.
Svi forumi se polako gase jer se na forumu lako vidi i posle par godina ko je šta odvalio.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Sep 15, 2018 5:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nikolac ::

... Sve zavisi. od lokacije na kojoj zivis, vodovodne mreze i same instalacije koju imas u stanu/kuci. Logicno, sto su starije cevi....

Inace Oldwolf, mislim da nisi u pravu. Ne svidja mi se tvoj arogantan stav i samouverenost po pitanju stvari o kojima ocigledno ne znas dovoljno. Ovaj forum ne samo da je zamro nego je jos postao i mesto gde vise nema nikakve kulture dijaloga, gde se ljudi javno prozivaju, iznose poluinformacije, itd. Postali smo kao pijaca i nije ni cudo sto je sve manje ljudi tu. Dajte malo da se upristojimo, da slusamo jedni druge, da povedemo racuna o gramatici, recniku, itd.

Sto se akvaristike nekad i sad tice, potpisujem ono sto je urednik napisao. Ovo nije isti hobi koji je bio pre 30 godina.


Pa ..... ovako, što se tiče kvaliteta vode ništa nije čudno jer smo činimi se skoro jedini u Evropi sa azbestnim cevima starijim
od 40 godina (mislim na glavnu mrežu a ne lokalne koje su vremenom menjane), a ja sam radio u bivšem Jugoazbestu oko 12 godina i dobro znam šta znači azbest, azbestoza i njihova reakcija tokom niza godina i kako te otopine deluju i na ljude i na ribe posle toliko godina. Još malo o vodi .... i dalje zastupam da je zdravija česmuša za piće i ribe nego flaširana voda.
Jer flaširana iz PET ambalaže menja hemijsku reakciju nakon promene temperature od +5 stepeni i pretvara je u određene
vrste otrova (nebih sada o formulama, da ne ispadnem ponovo arogantan), dok dođe do korisnika iz fabrika dođe i do +60 stepeni, na kraju se fino ohladi u frižideru u prodavnici i većina građana misli da pije zdravu vodu, osvežavajuću ...... a otrovi i hem. reakcije od te plastike - nikom ništa). Ako želite koliko toliko zdravu vodu uzmite bokal česmuše ubacite parće karfiola 15 min. da pokupi štetne sastojke ,čak i svoje sopstvene ako je polivan, i pijte bar donekle zdravu vodu.


Što se tiče moje "arogancije", i stvari o kojima "neznam dovoljno" , ja se i Vama kolega i ostalim članovima "javno" izvinjavam što iznosim neke "stavove" koje kako je navedeno dovodi do "nesklada ili disharmonije na forumu", zbog poluinformacija,javnog prozivanja,pijace,i manjka ljudi na forumu. Ako je Vama sve OK, biće i meni.Bože moj
pa i u našem društvu je sve OK, a narod skapava od gladi,nezaposlenosti ....... (osim BG) itd, itd, da ne bude opet arogancije. Toliko o ovome. Pozdrav svim članovima!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Sep 15, 2018 5:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Inače sputnik8 ili oldwolf ,isto je to, namerno sam pisao sa ovog naloga, jer oldwolf ne želim da koristim više.Poz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Cvrc
Akvarista



Registrovan: 10 Jul 2011
Poruke: 1013
Lokacija: Sid

PorukaPoslao: Sub Sep 15, 2018 6:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sputnik8 ::
Inače sputnik8 ili oldwolf ,isto je to, namerno sam pisao sa ovog naloga, jer oldwolf ne želim da koristim više.Poz.


Bravo Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Sub Sep 15, 2018 7:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja tebe nisam prozvao da siti kriv za pijacnu atmosferu na forumu, niti krivio za manjak ljudi, nepismenost i ostalo, samo sam konstatovao da nam se forum u to pretvorio poslednjih par godina. Rekao sam za stav da je arogantan i da se ne slazem sa takvim iznosenjem stava. Nisam jedini koji je primetio da je tema zapoceta prilicno ostro, kao da treba nekome da se stavi do znanja da je napisao neku glupost i da se ta glupost javno istakne. Moze to i drugacije, zar ne. Istine ima i u tome sto ti i stsasa kazete, kao sto je ima i na drugoj strani.
Sto se flasirane vode tice TDS se samo odnosi na kolicinu, ajd recimo, necistoce. Minerali, metali itd, nismo zalazili u hemijsku analizu ni cesme ni flasirane jer za to nemamo novca, a i da smo normalna zemlja to bi radila neka javna institucija a rezultati bili javno dostupni i tacni, al to je vec druga tema. Ja sam generalno protiv flasirane vode, jer svaka flasica kojom mi svoje telo hidriramo i osecamo se dobro zbog toga zavrsi ili na deponiji ili u reci i unistava ekosistem koji mi ovde toliko volimo.
Mislim da je sve zajedno napredovalo. Sad da li je tehnologija pomogla napretku akvaristike ili je napredak u nauci uslovio razvoj bolje tehnologije to je kao rasprava sta ide pre, jaje ili slanina. Very Happy
Ja licno mislim da je prvo, jer nije led rasveta razvijana zbog akvaristike, nego je led rasveta unapredila akvaristiku a primenjena je vec zahvaljujuci znanjima i iskustvima koji su prikupljeni godinama.
Vec je receno da su se neke stvari koje su bile ranije pravilo ispostavile kao netacne. I takvih stvari ima mnogo. Sve je krenulo od posta u kom je covek kaze da je imao akvarijum pre mnogo godina i da bi krenuo ponovo. Naglaseno mu je da se promenilo dosta, i to jeste tako. I ovde u temi kaze da je ranije bilo neonka, vazdusna pumpa, pregradni filter ili korner filter i sve je to radilo na vazdusnu pumpu.
Danas ne samo da su filteri motorizovani, nego se prelazi sa AC na DC pumpe. To je,ja bih rekao velika promena. Zato je i dosao na forum, da ne ode u prodavnicu i kupi korner filter kao da je u 18 veku, nego da sazna sta se danas od opreme koristi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sub Sep 15, 2018 8:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

.... cccc
Najveća razlika u nekadašnjoj i sadašnjoj akvaristici?
Upozorenje! Ko nije spreman neka ne čita da se ne bi pronašao i uvredio.

Sadrzaj: 
Stari akvaristi su morali da se nađu, da sednu i popričaju, da pitaju nekoga ko je imao odredjenu vrstu ribe kako i šta je radio, šta zna o njoj. Ljudi su se okupljali, družili, žezali jedne druge, nekad se napiju, nekada se najedu al retko kad se naljute jedni na druge. Knjiga je bila sveta, vrtela se izmedju akvarista i svima je bila draga. Po ribe su išli u druge zemlje.

Danas čovek pročita prvu pretragu što mu google izbaci, drugu teško, pusti Youtube, tako je lakše, pogleda tri-četri teletabis kanala i postane ekspert pre nego što je video kako izmet ribe izgleda.
To su ljudi koji ne prave razliku između "može", "treba" i "mora".
Znaju samo za to kako im je mozak ispran. To je moderan akvarista, jedan brend, jedan metod, jedna priča i nikako drugačije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ljubisa03
Akvarista



Registrovan: 19 Feb 2017
Poruke: 77
Lokacija: Kula, vojvodina

PorukaPoslao: Ned Sep 16, 2018 7:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

slucajno ili namerno, ovo postade najbolja tema za citanje u poslednja 3 meseca minimalno Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Da li je morska akvaristika za mene? peconis Morska Akvaristika 2 Čet Maj 04, 2023 3:31 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka tanjgarika akvaristika nikouro Akvarijumi 3 Pon Nov 30, 2020 3:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvaristika NOVI SAD Dare021 Upoznavanje 0 Ned Okt 18, 2020 9:12 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvaristika u doba korone Baia Akvarijumi 70 Sub Mar 21, 2020 9:58 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvaristika u dijaspori Baia Upoznavanje 0 Sub Feb 02, 2019 3:16 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License