Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Beta borac boluje Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
filip89x
Akvarista



Registrovan: 18 Sep 2018
Poruke: 13

PorukaPoslao: Uto Sep 18, 2018 6:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobio sam na poklon Beta borca iz Pet centra. Kupio sam akvarijum od 12L, filter i grejac. Ali mislim da su me pogresno savetovali oko vode i ishrane.
Imam ga dva meseca. Poslednjih 10 dana izgleda sve gore i gore.
Pogledajte fotografije.

Kad sam ga dobio:
Image

Danas (fale mu sitni delici po perajima):
Image

Nisam strucan i nisam akvarijum do sada. Najvise sam se informisao u Pet centru u BG. Rekli su mi koju opremu i hranu da kupim.

Menjam vodu jednom u 7 dana. oko 10%. Sipam stajacu vodu od jedan dan. Hranim je jednom ili 2x dnevno po malo. Voda je 25c.
Imam ovu hranu:
Image

Pre desetak dana pocela dosta da lezi po dnu. Kada pridjem ona dodje i pliva. Kada je hranim jede i sve pojede vrlo zivahno.

Kako mogu da joj pomognem?????????

Inace ovako izgleda akvarijum za sad!
Image

Mislio sam da kupim neku biljku i krov sa neonkom, ali se ne razumem....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Sep 18, 2018 6:47 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Uto Sep 18, 2018 7:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sacekaj nekog iskusnijeg ali mislim da je fin rot.Uzroci mogu biti razni.Opet ja sam pocetnik ali da imas bilo kakav odgovor dok ne dodje neko ko vise zna.

Stavio bih borca u teglu neku, izvadio sve sto imas i proprao u toploj vodi.Mislim na pesak, grejac.Izbacio bih tubifex iz ishrane i smanjio minimalno hranjenje, tipa jedno to zrnce dnevno.Bolje da ti bude malo gladniji nego da ga prehranis i time pogorsas kvalitet vode.Ponekad i preskoci hranjenje.


Menjao bih svaka dva dana po 2-3 litra vode.Ciste lepo pripremljene.Predlazem da posudje i crevo i sve sto ti treba koristis samo za to i da ti ne stoji blizu kucne hemije.

Mogao bi da probas Sera Baktopur u preporucunoj dozi.Da je moj borac, ja ne bih koristio lekove, vec bih pokusao dobrom higijenom da ga izlecim ali neko sa vise znanja o lekovima ce ti dati bolji savet i ti odluci sta ces.


Sto se izgleda tice zalepio bih samoljepljivu crnu pozadinu na zadnju stranicu akvarijuma koju imas u knjizarama (oko 200 dinara), stavio neki prirodniji pesak mislim da je oko 100 dinara kg, trebalo bi ti 3-4.I uzeo bih neku anubiju(biljka) (200-300 dinara) privezao ili zalepio superlepkom za kamen i postavio kao dekoraciju.Svetlo ne bi morao da menjas ili da stavis haubu.Ovo ako ti se finansije dopustaju i svidja ti se ideja.

Ako sredis stanje menjanje vode svake nedelje po 4-5 litara vode, pazi da bude slicna temperatura one koju sipas i one u akvarijumu, rasklapaj filter i ocisti ga ali iskljucivo akvarijumskom vodom.

Cini me se i da ti je akvarijum nakrenut, mora da bude na ravnom i stavi stiropor ispod akvarijuma ako veci nisi, izrezan da bude malo veci od velicine dna akvarijuma.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
filip89x
Akvarista



Registrovan: 18 Sep 2018
Poruke: 13

PorukaPoslao: Uto Sep 18, 2018 9:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne stoji akvarijum krivo. Krivo sam fotkao. Wink

Dok se ne javi jos neko. Koji bi korak po korak bio sa ciscenjem i pranjem u toploj vodi?

Gde da stavim borca. U teglu ali u kakvu vodu? Koliko da stoji?
Kad operem sve iz akvarijuma koliko da cekam da se osusi? Koju vodu da sipam?

Sta znaci pripremljena voda? Mislim da su mi u Pet centru pogresno rekli. Rekli su mi da je borac izdrzljiva riba da moze u bilo koju vodu,da samo sipam sa cesme vodu pustim da odstoji dan i to je to. Napunm akvarijum i ubacim borca. Da li je tako? Razgledajuci internet poslednjih par dana vidim sa se svasta nesto dodaje u vodu pogotovo prvi put....

Ne znam, evo ga lezi na dnu i dok mu ne pridjem ne ustaje.... Sad

Ne znam kako da mu pomognem? Sad nemam nista sem prazne tegle....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Uto Sep 18, 2018 9:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozes da ga stavis u bilo koju posudu malo vecu ili teglu, akvarijumskom vodom napuni.

Voda da bude cista bez hlora.Mozes da dodas nesto recimo Seachem Prime (mozda ti deluje skupo ali na tvoj akvarijum moze da ti traje dugo bas)


U vrucoj vodi bih oprao pesak i kamencice.Toplom vodom ocistis grejac, termometar, filter iscistis u akvarijumskoj vodi.Bez preparata bez icega.

Nema potrebe da se susi, samo temeljno ocisti.Sipaj pripremljenu vodu (ako koristis bunarsku ili neku izvorsku vodu samo je sipaj, ako koristis gradsku valjalo bi da dodas nesto da ukloni hlor-Prime na primer).
Napunis vodom akvarijum, sacekas da se temperatura stabilizuje.Polako vadis po soljicu vode iz napunjenog akvarijuma svakih 10 minuta i dodajes u posudu sa borcem.Da se navikne na novu vodu.Pola sata a mozes i vise ako imas slobodnog vremena radi top i onda ga polako ubaci kad sve pocne da radi kako treba.


Poslusaj savet nekog ucenijeg koji ce me ispraviti i dodati kad se pojavi.

Hrani pazljivo, minimalno.Jedno zrnce i dosta.Sto ga manje gnjavi, buka, drndanje, setanje oko njega.Sporo menjaj vodu kad menjas.

Odrzavaj akvarijum redovno, svake nedelje ciscenje filtera u akvarijumskoj vodi,i menjaj deo vode.Sundjerom ocisti pazljivo staklo.

Sada nekoliko dana dok se stanje ne popravi menjaj na svaka dva dana po deo vode.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Sep 18, 2018 11:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Meni peraja deluju zdravo. Jel to borac koji ima prirodno iskrzana peraja ili su mu propala?

Truljenje peraja može da se leči odsecanjem zaraženog dela peraja. Po ribu je bezbolno, sve dok se ne seče blizu korena a po sistem nema nikakve posledice. Ako se odlučiš na bilo kakvu metodu lečenja prvo treba otkloniti razlog pojave bolesti. Lek otklanja bolest ali često ne uklanja/rešava i razlog zbog kojega je bolest nastala, pa riba jako brzo može istu bolest da zakači.

Iskreno mislim da ti se riba smorila. Borac je znatiželjna riba koja istražuje svoju okolinu. Kod tebe sve ravno i vidljivo. Zasadi mu malo zelenila neku paprat ili mahovinu, uglavom za takve biljke ne treba skoro nikakvo posebno svetlo i prihrana. Stavi isto i neko drvo, kamen. Čak i zamak i ostale keramičke gluposti što prodaju bi mu dosta značile.

Što se tiče samog ležanja, velike su lenčuge. Nađu sebi omiljeno mesto i tu se izvale. Nekada se naslone na list nekada na kame a nekada o staklo. Tako provedu dobar deo dana. Povremeno izađu da treniraju strogoću na svojoj teritoriji, snime da li ima šta da se pojede, potraže skrivene uljeze pa se vrate nazad.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
filip89x
Akvarista



Registrovan: 18 Sep 2018
Poruke: 13

PorukaPoslao: Sre Sep 19, 2018 7:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Skybuffalo@ Hvala na odgovoru.

Peku@

Nisu bila iskrzana kad sam ga dobio. U poslednjih 10 dana gube boju, sve su tanja (neravnomerno), a juce sam primetio na par da fali komadic ( bukvalno se providi).

Porucio sam burence supljikasto i jos neku sitnicu za akvarijum al nikako da stigne.

Nisam dobio nikakvo uputstvo za ovaj filter sto imam. On ima aktivni ugalj. Da li da ga izvadim posto sam citao da ga neki ni nestavljaju ili ga vade posle nedelju dana? Meni su rekli da ga stavim u akvarijum i jednom mesecno cistim u vodi od akavrijuma posto imam samo jednu ribicu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
simici789
Akvarista



Registrovan: 12 Jan 2012
Poruke: 639
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Sep 19, 2018 8:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moslim i ja da je fin rot. Nemoj vaditi sve jer ces unistiti pranjem i korisne bakterije koje nastanjuju podlogu i filter. Uzmi ako nadjes Tetra General tonic (da ne reklamiram, imali su sponzori), on je za fin rot odlican lek. Promeni 50÷ vode uz usisavanje podloge, pa ponovi to za pat dana. Dodaj kasicicu soli (moze i tuzlanaska, ali je mnogo bolja Sera ectopur).Dodaj deo losta catape i drzi mi temperaturu na nekoh 27 stepeni.

Generalno, ne vidim ja da ti mnogo gresis u odrzavanju. Menjaj 30 ÷ vode nedeljno uz usisavanje dna Exclamation . Aktivni ugalj izbaci - on se koristi posle lecenja riba . Filter peres u akvarijumskoj vodi kada menjas vodu. Za borca moze bez problema odstojala cesmovaca.
Inace su dugorepi borci dosta staticne ribe, ne vole jaku cirkilaciju vode, vole da kunjaju i odmaraju se na liscu pravih biljaka. Ubaci nesto nezahtevno od bilja koje se vezuje - anubije ili mikrozorum, bice ti zahvalan. Komad mangro panjica, on im prija i omeksava vodu. Za njih topla i cista voda je najbitnija. Nadji list catape (imas u oglasima ako ne nadjea u radnjama) i ibaci komadic na par nedelja. Inace, moze i da pocepa peraja na ostru dekoraciji pa se to inficira i eto....prave biljke (a ako nas ne zelis, onda samo svilene, nikako plasticne), i mangrov i bice super.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
popindeed
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2018
Poruke: 124
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Sep 19, 2018 11:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Filip,

Napisi odakle si, mozda neko od kolega moze da ti pogne...
PS. Par biljcica menja celu atmosferu, vrlo moguce da se ne oseca lagodno, meni deluje skroz zdravo. Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
filip89x
Akvarista



Registrovan: 18 Sep 2018
Poruke: 13

PorukaPoslao: Sre Sep 19, 2018 12:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

simici789@ Iz Beograda,

Idem posle posla u Zemun u neku drugu prodavnicu. Treba mi svakako nesto za ciscenje akvarijuma. Do sad sam istako crevom ali nisam cistio dno. Mada nije prljavo (ne izgleda prljavo). Manje od dva meseca je tek sve staro imam filter i samo jednu ribicu i nisam preterivao sa hranom.

Videcu da kupim i biljku ako ima.

Opet sad ne znam ako uzmem lek, da li sipam u akvarijum? Ako sipam lek u akvarijum da li da vadim filter? Da li smem lek i biljka zajedno. Da li da stavim SO ? Itd.

Mislio sam ako kupim sifon ili sta vec za ciscenje dna, da ocistim 1/3 dna, promenim 50% vode, dodam so ili lek (ako kupim lek), recimo.

Oko tog aktivnog uglja, da li da izvadim taj deo iz filtera i ostavim samo sundjer?

Mnogo pitanja sa moje strane znam, ali bolje da pitam kad ne znam.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Sre Sep 19, 2018 12:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako sipaš lek u akvarijum onda obavezno izvadiš aktivni ugalj iz filtera. So i lek bi trebalo da smeju zajedno i stavljaju se po uputstvu. Bolje je koristiti akvarijumsku so od kuhinjske.
Biljke ne bi trebalo da imaju problema sa lekovima bar iz mog iskustva ali to svakako treba da stoji u uputstvu leka.
Moj savet je da aktivni ugalj izvadiš iz filtera i ako ima mesta dodaš još jedan sunđer, malo parče samo da popuniš prazninu. Aktivni ugalj se koristi uglavnom nakon lečenja da pokupi višak lekova.
Uglavnom na tako mali akvarijum i s obzirom na činjenicu da imaš samo jednu ribicu ja bih stavljao lek direktno u akvarijum ako se ispostavi da je borac bolestan.

Mene zanima koliko je jak taj filter i da li je usmeren tako da smeta borcu da pliva jer bi to takođe moglo da objasni njegovo ležanje? Oni ne vole jako strujanje vode.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
simici789
Akvarista



Registrovan: 12 Jan 2012
Poruke: 639
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Sep 19, 2018 12:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo sve se slazem sa kolegom 😊.
Nije puno pitanja nego mi svasta podrazumevamo. Ja bih jedino pogledala pa umesto jos jesnog filtera stavila sera siporax mini pakovanje. A najradije bih uzela atman hf filter hf 300, napinila filter materijalom - siporax, sundjer, vata i smanjila mi protok.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Sre Sep 19, 2018 12:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo sam predložio jer je najjeftinija opcija sunđer umesto aktivnog uglja, siporex je svakako bolji ako ima mesta. Takođe ako bi menjao filter sve se slažem sa koleginicom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
filip89x
Akvarista



Registrovan: 18 Sep 2018
Poruke: 13

PorukaPoslao: Sre Sep 19, 2018 12:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

popindeed@ Iz Beograda.

IVANRO@ Filter sam namestio tako da voda pada bez zvuka. Sporo istice. Ovakav setup nije jak i voda je mirna na povrsini. Strujanje je minimalno.

Prvih mesec dana je zivahno pliavo po akvarijumu, pravio mehurice po povrsini lepo sortirane (predpostavljam gnezdo) koje ja pokupim kad menjam vodu. . , voleo je da kruzi oko grejaca (oko nosaca). Spava je kod grejaca na dnu ili ispod izmedju stakla i plavog kamenja.

Grejac je automatski i drzi vodu na 25c (ne mogu da menjam to), retko kad radi. Voda je 24-25-26c
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Sep 19, 2018 1:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

filip89x ::
Mislio sam ako kupim sifon ili sta vec za ciscenje dna, da ocistim 1/3 dna, promenim 50% vode, dodam so ili lek (ako kupim lek), recimo.


Crevo za vazduh nakačiš na neki veći špric i eto aparata za čišćenje dna. Pokrećeš ga tako što zahvatiš vodu u špric, podigneš da voda krene u crevo i vratiš u vodu. Tvrđa slamka između sprica i creva dobro dođe u postavkama gde ruka ne može da priđe. Koristim 20ml špric već 3 godine, za fini pesak nema boljeg usisivača Laughing

So u tako mali akvarijum ja ti ne preporučujem da sipaš. Ne preporučujem ni u veće jer svaka kuhinjska so u Srbiji, zbog zdravlja ljudi, u sebi bi trebala da ima jod tj da bude obogaćena jodom.

Voda nevalja da bude baš ravna. Ako možeš spusti taj sprey bar na samu površinu vode. Biće nečujan a kada krene da se čuje znači da je vreme da doliješ vodu.

Možda korisne teme sa foruma
http://www.akvarijum.org/forum.....ght=finrot
http://www.akvarijum.org/forum.....ght=finrot
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
filip89x
Akvarista



Registrovan: 18 Sep 2018
Poruke: 13

PorukaPoslao: Sre Sep 19, 2018 7:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Peku@ Veliko hvala za savet oko sifona. Na poslu sam napravio i sad sam isprobao. Radi odlicno!
Image

Bio sam u nabavci kod apotekara veterinara. Opisao isto sto i vama i pokazo slike. Odmah mi je savetovao Sera baktopur. Sto sam i uzeo. 13 kapi prvog dana i 13 kapi treceg dana sprem velicine mog akvarijuma od 12l.

Treci dan treba da izmenim 30% vode pa da sipam 13 kapi.

Sad sam promenio 50% vode i ocistio 1/3 dna. U novu vodu sam sipao Sera aquatan kondicioner. Poceo sam sa tretmanom od 13 kapi Baktopur-a.

Za sada nisam siguran sta posle 3 dana? U uputstvu ne pise posle koliko da zamenim vodu i koliko vode? Sada je prilicno zuta od Baktopur-a.

Nisu bili odusevljeni kad su culi da je ribica iz Pet centra. Kao cesto ih to zadesi ako su kupljene tamo.

Hvala svima ovde koji ste mi pisali i veterina se slozio da je 99% Fin Rot.

p.s danas kad sma dosa kuci video sam da mu je pola jednog peraja otpalo Sad
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Borac bela izraslina Čokolada52 Bolest 3 Sre Apr 13, 2022 1:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Plavi borac, bledjenje peraja i glave Jendzica Bolest 1 Čet Avg 12, 2021 3:15 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Borac vs Neon tetra uki01 Ribe 4 Sub Apr 03, 2021 12:58 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Borac ne jede Zmaj Bolest 3 Pon Mar 15, 2021 8:43 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Bolesni borac Alekss__00 Bolest 1 Čet Jan 21, 2021 1:46 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License