Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Novi jaci start 150l Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Sre Okt 10, 2018 10:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slaze, se sa brankoradom.Prestani da dodajes ista ako dodajes prihranuj i mozes smanjiti hranu malo dok ne resi situacija.Samo strpljivo sredice se to.Easy carbo pomaze ali mislim da ti nije neophodan.
Eksperimentasi sa foteperiodom, nivoima co2 i prihrane dok ne nadjes balans.

Ispravice me iskusnije kolege ali to ne bi trebalo da bukne iznenada bio ti tu ili ne ako je sve izbalansirano.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Okt 10, 2018 10:18 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Sre Okt 10, 2018 11:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imao sam problema i sa končastom i crnom prošle godine, baš sam se napatio. Otprilike čime sam se borio protiv te dve po meni najgore alge:
1. Prvo i osnovno smanji fotoperiod za bar 2 još bolje za 3 sata. Znači dosta a biljke neće da osete to.
2. Otkloni je rukom, četkicom itd koliko god možeš. Plus zamena vode.
3. Easy carbo špricem direktno na algu, osušiće se u roku od dva dana, tri najkasnije i raspašće se. Nije praktično jer mora dnevno da se tretira jedan deo akvarijuma, pa drugi itd.
4. Algeexit koji je gotovo uništio končastu algu i solidno smanjio crnu bradatu.

E sad sve sam ovo uradio i doveo alge pod kontrolu ali ih realno nisam skroz uništio i onda sam zapustio akvarijum jer sam već kupovao opremu za novi i veći i malo više bio zainteresovan oko toga i alga su se vratile, ali baš gadno.
Onda sam otišao i kupio tri mlada sijamska algara i pojeli su sve bradato i končasto u roku od 10 dana a onda su mi navalili na mahovinu Very Happy. Nikad više nisam video ništa što je bradato ili končasto a već duže vreme doziram i mikro i makro elemente kao lud (debelo preko preporučene doze) i menjam 40-50% vode nedeljno.
Ono što nikako ne preporučujem je da prestaneš sa prihranom za biljke, možeš da smanjiš ako nešto doziraš previše itd ali nemoj da prekineš skroz. To mi je bila ogromna greška jer su alge tek onda počele da se šire jer biljke nisu imale dovoljno hrane da rastu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan001i
Akvarista



Registrovan: 31 Maj 2013
Poruke: 60
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Sre Okt 10, 2018 11:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prethodne fotografije su od 01.10.18 a evo trenutnih slika biljaka posle zamene vode i dodavanja ffm-a:

Image

Image

Image

Image

Za sada smanjujem fotoperiod na 7h.
Pre 10ak dana sam ubacio sprej bar a izbacio vazdusnu pumpu iz upotrebe (otvorena hauba pa prska na sve strane i nahvata se kamenac na konzolu), i primetio da se na povrsini stvorila skrama, verovatno od hrane. Vec duze vreme razmisljam o nabavci skimera...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan001i
Akvarista



Registrovan: 31 Maj 2013
Poruke: 60
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Sre Okt 10, 2018 11:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Do sada nisam dodavao ni mikro ni makro.
Imam 2 sijamca koja su za vrlo kratko vreme narasla x3, dok jos nisam imao drugih riba. Imao sam na kamenu 2 male braon bradate, vec formirane i gledao kako ih cupkaju malo po malo.. Cim su dosle neonke i rodostomusi, sijamci su prvi u redu za hranu ali i pored toga ne staju, vrednice su a pored njih imam i 5 amano...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Sre Okt 10, 2018 11:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo je baš zajeban slučaj. Nane možeš da prskaš sa easy carbom, stem biljke trimuj sve to zaraženo jer je baš mnogo ima. Panj možeš možda i da izvadiš i opereš u rastvoru easy carbo i vode ili u rastvoru hidrogen peroksida i vode. Skimer bi trebalo da uzmeš jer te masnoće koje se nahvataju mogu mnogo sranja da ti naprave sa CO2 pogotovo.
Mislim i da treba da razmisliš o doziranju nečega, jer imaš CO2 i čini mi se solidno jako svetlo pa ne bih rekao da je samo podloga dovoljna.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Pecinac
Akvarista



Registrovan: 06 Nov 2017
Poruke: 108
Lokacija: Beograd, Autokomanda

PorukaPoslao: Čet Okt 11, 2018 8:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Iz mog iskustva:

-Još smanji fotoperiod. Bar na 5 sati dok ne rešiš problem.
-Izbaci helene za sada, da ne rizikuješ a ubaci Nerite, ili nekog drugog puža. Svi se žale na malezijske, razne barske, (zbog razmnožavanja) ali u jednom akvarijumu, pored mene oni su glavni za higijenu i višak hrane!
-Takođe, skramu ili biofilm koji mi se pojavio u jednom akvarijumu, sređuju Ramshorn puževi.
-Obavezno nabavi nekog koridorasa (bar grupicu od 5 do 7 komada). U radnji pogledaj da su neki koji se ne stide da odu do vrha akvarijuma, da jedu hranu koja je ostala da pluta (ne da se penju samo zbog vazduha).
-Ja sa CO2 nemam iskustva. Ali bih zbog pravilnog doziranja, bar dok ne središ situaciju sa algama, isključio CO2, uzeo Easy Carbo, dnevno dozirao preporučenu količinu.

Nisam nikada koristio ALGEXIT, ali po specifikaciji on je za sve vrste zelenih algi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ralke
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2016
Poruke: 187
Lokacija: Surcin/Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Okt 11, 2018 8:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Manji fotoperiod,gruvaj easy carbo po uputstvu i pocni sa makro/mikro - ocigledno da im nesto fali
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
senkasenkasenka
Akvarista



Registrovan: 22 Sep 2014
Poruke: 350
Lokacija: Vrsac

PorukaPoslao: Čet Okt 11, 2018 8:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uzmi povrsinski skimer, u bilo kojoj postavci ce koristiti..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Čet Okt 11, 2018 9:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dodao bih samo da nikako ne gasiš CO2 pogotovo dok se boriš sa algama i da bez obzira na CO2 slobodno smeš da doziraš easy carbo po uputstvu jer nikako ne utiču jedno na drugo. Easy carbo je pre svega algicid, dodaje mizerne količine CO2 u poređenju sa pravim CO2 sistemom i opasan je ako se doza dosta prekorači samo zbog toga što je to jedinjenje jako toksično ako se ne koristi pravilno.
Kao što sam već rekao i potpuno se slažem sa Ralketom da moraš da kreneš sa doziranjem jer nešto fali i manjak elemenata u kombinaciji sa jakim svetlom(plus fotoperiod od 10 sati) je gotovo sigurno izazvao ovo u ovako kratkom periodu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan001i
Akvarista



Registrovan: 31 Maj 2013
Poruke: 60
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Čet Okt 11, 2018 4:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uzecu eheim 350 skimer, planirao odavno ali vazdusna pumpa resavala problem filma na povrsini koja je sada eliminisana.

Cim se vratim sa puta u toku sutrasnjeg dana uzecu i algexit, citam da deluje na sve zelene alge. Fotoperiod cu smanjiti na 5h.

Sto se tice mikro i makro, bio bih vam zahvalan da odvojite malo vremena i napisete mi kako konkretno vi to radite, sta dodajete, koju kolicinu, koliko cesto... o tome dosta citam u poslednje vreme i to predstavlja bas veliku novinu za mene.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Okt 11, 2018 5:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Makro elementi su N, P i K, i oni se koriste u velikim kolicinama od strane biljaka. Mikro elementi su razni, Ca, Mg, B, Fe i sijaset drugih, i oni se koriste u malim kolicinama, i neophodni su za obavljanje brojnih kritiicnih procesa u biljkama, fotosinteze itd. Imas raznih kombinacija kupovine tih elemenata, od strane renomiranih proizvodjaca sa jedne strane, a sa druge strane mozes nabavljati od ljudi koji to prodaju kao prah (mpgu ti reci preko pp) , pa da ih sam muckas. Za mikro elemente ti preporucujem da kupis od renomiranih proizvodjaca, easy carbo, seachem itd. dok za makro mozes da muckas i sam, nije toliko bitno. E sad sto se tice doziranja, ima raznih metoda, i tu nema univerzalnog pobednika. Neko dozira sve svakog dana, neko mikro jednog, makro drugog, iscitaj malo, dosta je o tome napisano. A mozda i neko od iskusnijih da da savet. Doziranje prati uputstvo i nema greske. Fotoperiod smanjujes, co2 roka i dalje, easy carbo i algexit uzimas, uz djubrenje bice to okej za jedno mesecak dana. Ziv bio
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Čet Okt 11, 2018 6:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

S obzirom da imaš dosta riba nisam siguran da ti baš treba da doziraš N(mada to nije isključeno) i to bi valjalo izmeriti. Znači od makro su ti potrebni fosfor i kalijum. Za mikro uzmi ili profito ili tropiku ili seachem flourish svi su dobri i samo je bitno da doziraš po uputstvu, ali ćeš svakako morati da eksperimentišeš jer kako reče gosn m.vlacina nema univerzalnog ni najboljeg nego je svaki akvarijum priča za sebe i sam ćeš morati da nađeš "idealnu" dozu.
Bitno je da znaš da svi ti mikro preparati(profito, flourish itd) sadrže i kalijum kao makro element, e sad meni se pokazalo nedovoljnim dodavanje kalijuma samo kroz profito pa sam morao da dodajem još zasebno K2SO4 i to i bez CO2 sad sa CO2 ne smem ni da pomislim da ne doziram kalijum dodatno. Kalijum i fosfor kupi u prahu i sam razmuti u vodi jeftinije je dosta. Otrpilike ti treba negde oko 10 mg/l kalijuma nedeljno da dodaješ a fosfora oko 1.2-1.5 mg/l (ja dodajem duplo više od toga).

Možeš da doziraš na manje više tri načina:
1. Jednom nedeljno nakon menjanja vode količinu za jednu nedelju(ne daje baš najbolje rezultate kad imaš jače svetlo i CO2, jer hrane ima u izobilju početkom nedelje a na kraju ne ostane skoro ništa)
2. Svaki dan i mikro i makro neku dnevnu dozu(podeliš nedeljnu dozu sa 7 otprilike i dodaš još malo preko). To sam koristio do skoro. Zajebano je provaliti deficit nekog elementa, odnosno kasno se primeti pa onda moraš da juriš to i da ispravljaš itd.
3. Sad idem otprilike neku EI metodu(Tom Barr) gde suštinski doziraš mikro i makro odvojenim danima po tri puta nedeljno u većoj količini(možeš da nađeš na netu koliko otprilike bi to išlo za tvoj akvarijum) i onda menjaš 50% vode na kraju nedelje da resetuješ parametre i sve ispočetka. Jedan dan ne doziraš ništa. Pošto mi je ovo malo praktičnije od dnevnog doziranja a i sprečava mogućnost da bilo šta od elemenata bude u deficitu jer doziraš više nego što je potrebno ova metoda mi za sad daje sjajne rezultate.
Lakše bi ti bilo ako možeš da izmeriš makro elemente pa vidi ako ima neko testove da ti uzajmi čisto da vidiš stanje. Mikro slobodno doziraj prema uputstvu i blago pojačavaj kad se bilje razgrana i razraste.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan001i
Akvarista



Registrovan: 31 Maj 2013
Poruke: 60
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Uto Okt 30, 2018 2:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovako stoje stvari trenutno...

Nakon zadnjeg posta sa zelenim algama od 10.10. jedino sto sam uradio je 13.10. dodavalje 15ml algexit-a bez smanjenja fotoperioda ili bilo cega drugog. Nakon toga situacija se promenila pa rekao bih preko noci, zelena alga je nestala. Voda je kao i od prvog dana kristalno cista, bilje napreduje super, osim marsele koja je skroz istrulela dok je bila u senci ludwigie rubin koje vise nema u akvarijumu. Danas sam dodao preventivno jos 10ml algexit-a.

Doslo je i do nekuh sitnih promena, treutno ak izgleda ovako:

Image

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
simici789
Akvarista



Registrovan: 12 Jan 2012
Poruke: 639
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Okt 30, 2018 7:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jako mi se dopada kako izgleda ovaj akvarijum ! I drago mi je da si se resio algi. Ja sam imala veliki problem sa kladoforom i kocastom i na kraju i ja pribegla Alg exitu - sada se lakse dise Smile.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Uto Okt 30, 2018 8:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Stvarno prelepo izgleda, svaka čast. Drago mi je da si se rešio algi. A slobodno doziraj algeexit prema uputrstvu 4 nedelje da ubije i spore algi koje su ostale u vodi, bez obzira što ih nema više da ih ti vidiš golim okom. Mislim ne škodi nikako a bolje je da budeš miran.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Novi 50-60L Trifke98 Početak u akvaristici 1 Sub Avg 13, 2022 10:40 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Skroz novi u akvaristici BogdanM Upoznavanje 0 Sre Nov 24, 2021 11:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka CO2 Punjenje Novi Sad sstanko78 Ostala oprema 0 Sub Avg 28, 2021 3:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi i Ja i Aqvarijum.. Aq*At Upoznavanje 0 Sre Jul 07, 2021 11:59 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko osvetljenja za novi akvarijum filip_ribac97 Rasveta 1 Pon Nov 23, 2020 10:04 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License