Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Veteran/Pocetnik Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Nebojsa92
Akvarista



Registrovan: 19 Okt 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Pet Okt 19, 2018 9:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zdravo svima, bas dugo pratim forum i napokon sam odlucio da otvorim profil ovde i raspitam se jer od saveta u PetShop-u nema nista, lik mi nikad ne odgovori na pitanje.

Imam Gupike vec skoro 20 godina, poceli smo od tegle, pa smo imali neki manji akvarijum od 15-20l, gde bukvalno ni na sta nismo pazili (ni na vodu, ni na cicenje) i bile su tako izdrvljive da buklvalno ne pamtim kad su ginule a da nije bila starost u pitanju.

Pre 3 godine sam napokon odlucio da kupim nov akvarium sa poklopcem (zbog macke) - oko 30l, unutrasnjim filterom koji je dosao uz njega i naravno osvetljenje u poklopcu. Dodao sam onaj sundjerasti filter. I od tada mukama nikad kraja, imam osecaj da sto se vise trudim sve im je gore.

Prve dve godine sam se mucio sa kvalitetom vode, non stop su se jednostavno raspadale unutra, gubile sjaj, i svoj lep izgled, saznao sam da je to zbog amonijaka. Tada sam cistio akvarijum samo jedno mesecno (jer sam i onaj prethodni, i nije bilo problema). to sam naravno korigovao, cistim sada cesce, na nedelju dana ili dve, i vidim da mi vise ne ginu od toga. Vodu non stop imam u flasama, i otvorene su, tako da ne ubacujem naravno nikad svezu sa cesme.

Ali, ne mogu se resiti pantljicare. Cele ove godine muku mucim sa tim sto ginu od toga da im se uvlaci stomak, u avgustu sam odlucio da zapocnem opet ciklus, vratio sam istu podlogu, travu (plasticnu) i figurice. Do pre 10 dana su svih 6 gubika koje sam ubacio bile sjajno i onda je jedna uginula od pantljicare, za njom i druga, treca.

Procitao sam na forumu ovde da moze da im se ubacuje kuvana crvena paprika, dao sam im pre dve nedelje i dve koje su mi tada izgledale sumnivo su se izvukle (i dalje je malo uvucen stomak, ali otima se, lepo jede i obicnu hranu - hranim ih jednom dnevno, zivahna je, kao da se zaustavila bolest), sad su mi opet sumnive pa im opet dajem (ubacim im u mrvicama na par sati, pa izvadim da mi se ne raspada u vodi paprika, jel tako treba?). Ali vidim da je jos jednog zahvatilo (s tim sto se on i nakrivio). Znaci ne znam kako da se resim te pantljicare. Kontam da i kad uginu imam te bakterije negde u akvarijumu. Sta mi savetujete?

Da zapocnem opet ciklus? Kupim novu podlogu? Kako se resiti? Zaista volim da cuvam gupike, ali stvarno gubim zivce... Razocaram se svaki put i ne znam sta cinim lose. Dajte mi sto vise saveta mozete.

Videcu sutra da ih uslikam, akvarijum, gupike, pa cu postaviti slike ovde.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Okt 19, 2018 9:12 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Okt 19, 2018 11:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sta podrazumevas pod ciscenjem akvarijuma i koliko cesto to radis? Kakva je to podloga koju pominjes? Koju hranu koristis?
Jel imas neku biljku posadjenu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Pet Okt 19, 2018 11:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kako cistis akvarijum? Cime ih hranis i koliko?

Mozes da probas da napravis domacu hranu. nesto zeleno, paprika, beli luk obavezno, imas lepih recepata u ovoj temi.
http://www.akvarijum.org/forum.....57-15.html

Vazno je samo da imaju belog luka u sebi.Mozes i da probas da dodas Gorku So.Ja dodajem jednu kasicicu na 30l.
To bih probao.

Imas i lekove koje ce ti iskusnije clanovi preporuciti, ja ih ne koristim.


Ono sto bih ja uradio.Mrzum te unutrasnje filtere, gde god vidim taj filter akvarijum u problemu nekom, zamenio bih ga i uzeo dobar hang on filter koji napunis dobrim materijalom i modifikujes lepo.Imas vise prostora u akvarijumu za ribice.
Imas ovde po temama ili ovde na http://www.youtube.com/watch?v=lc7WE4t_hh4

Dodao bih neku zivu biljku, anubiju, ili nesto slicno i obavezno neku plutajucu biljku.Recimo drezgu(Ceratophyllum demersum) ili riciju da pomaze filtraciji i da se malci kriju tu.
Ne znam kakva ti je voda ali sam primetio da gupiji imaju lepsu boju i zdravije deluju u tvrdoj vodi pa bi mogao i to necim da probas da regulises ako zelis.
Eto da imas neke pedloge dok ne dodje neko iskusniji sa vise znanja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nebojsa92
Akvarista



Registrovan: 19 Okt 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Sub Okt 20, 2018 12:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bojan ::
Sta podrazumevas pod ciscenjem akvarijuma i koliko cesto to radis? Kakva je to podloga koju pominjes?


Sa crevom izvlacim prljavstvinu iz sljunka, ranije sam vadio 1/3 jednom nedeljno, sada gledam da izvadim malo vise na dve nedelje ili 10 dana, po potrebi. Podloga je sljunak

Bojan ::
Koju hranu koristis?


Sera Vipan, listice koje su mi preporucili za Gupike

Bojan ::
Jel imas neku biljku posadjenu?

Nemam
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nebojsa92
Akvarista



Registrovan: 19 Okt 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Sub Okt 20, 2018 2:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Skybuffalo ::
Kako cistis akvarijum? Cime ih hranis i koliko?

Mozes da probas da napravis domacu hranu. nesto zeleno, paprika, beli luk obavezno, imas lepih recepata u ovoj temi.
http://www.akvarijum.org/forum.....57-15.html

Vazno je samo da imaju belog luka u sebi.Mozes i da probas da dodas Gorku So.Ja dodajem jednu kasicicu na 30l.
To bih probao.

Imas i lekove koje ce ti iskusnije clanovi preporuciti, ja ih ne koristim.


Ono sto bih ja uradio.Mrzum te unutrasnje filtere, gde god vidim taj filter akvarijum u problemu nekom, zamenio bih ga i uzeo dobar hang on filter koji napunis dobrim materijalom i modifikujes lepo.Imas vise prostora u akvarijumu za ribice.
Imas ovde po temama ili ovde na http://www.youtube.com/watch?v=lc7WE4t_hh4

Dodao bih neku zivu biljku, anubiju, ili nesto slicno i obavezno neku plutajucu biljku.Recimo drezgu(Ceratophyllum demersum) ili riciju da pomaze filtraciji i da se malci kriju tu.
Ne znam kakva ti je voda ali sam primetio da gupiji imaju lepsu boju i zdravije deluju u tvrdoj vodi pa bi mogao i to necim da probas da regulises ako zelis.
Eto da imas neke pedloge dok ne dodje neko iskusniji sa vise znanja.


Ja stvarno vise ne znam sta da radim sa ovom pantljicarom, probao bih i sa lekovima, iakoznam da mnogi kazu da ne bi trebalo.

Hvala puno na savetima, sto se tice filtera i trave razmisljao sam o tome, prvenstveno bih voleo da imam opet pravu travu, i jos tu plutajucu, medjutim ne znam kako ide to sada, da li je puno posla, ranije smo kupovali po potrebi na buvljaku, sad vidim mnogisade i moraju da odrzavaju. U et shopu su mi rekli da za Gupike i nije toliko bitna prava trava sto se tice vode.

Nego eto ta pantljicara, ne znam kako da ocistim akvarijum od toga. Ove sve i da uginu i da zapocnem ciklus ponovo, ne znam da li vredi, ako se te bakterije uvek negde zavuku.

Uslikao sam akvarijum, i svaku gupiku (njh 6), postavicu slike popodne/veceras, cisto da vidite.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Sub Okt 20, 2018 4:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Probaj sa domacom hranom (obavezno beli luk) nista te ne kosta, gorka so pomaze kod problema sa crevima mozda pomogne i tvojim ribicama.
Imas razlicite vrste anubija koje ne zahtevaju gotovo nista, samo ih zalepis za kamen ili zaveses.Ne moras nista da sadis ali su malo skuplje u pocetku.

Plutajuce biljke imas po sopovima i kod sponzora sajta (rainforest), uglavnom nisu zahtevne.Riccia fluitans im je najlepsa zbog mladih, sakriju se u njoj i ruckaju hranu sa nije skupa puno.Obe su ti bez odrzavanja.Samo visak ricije pokupis rukom i bacis ili sameljes u domacu hranu za ribie.

Sto se lekova tice to reci ce ti neko pametniji. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nebojsa92
Akvarista



Registrovan: 19 Okt 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Sub Okt 20, 2018 10:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Skybuffalo ::
Probaj sa domacom hranom (obavezno beli luk) nista te ne kosta, gorka so pomaze kod problema sa crevima mozda pomogne i tvojim ribicama.
Imas razlicite vrste anubija koje ne zahtevaju gotovo nista, samo ih zalepis za kamen ili zaveses.Ne moras nista da sadis ali su malo skuplje u pocetku.

Plutajuce biljke imas po sopovima i kod sponzora sajta (rainforest), uglavnom nisu zahtevne.Riccia fluitans im je najlepsa zbog mladih, sakriju se u njoj i ruckaju hranu sa nije skupa puno.Obe su ti bez odrzavanja.Samo visak ricije pokupis rukom i bacis ili sameljes u domacu hranu za ribie.

Sto se lekova tice to reci ce ti neko pametniji. Smile


Vazi, probacu i sa belim lukom, samo mi reci kako da ga ubacujem?

Plutajucu travu definitivno opet zelim da uzmem, taman mogu da izbacim onu plasticnu.

Samo eto jel znas mozda sta da radim sa ovom pantljicarom sto mi vlada u akvarijumu? Da zapocnem opet ciklus? Kupim nov sljunak? Ne znam da li to moze da se resi redovnim ciscenjem vode kao npr amonijak sto regulisemo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nebojsa92
Akvarista



Registrovan: 19 Okt 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Sub Okt 20, 2018 11:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo jedan mi se razboleo juce ovako, mesecima im se nije ovo desavalo, od cega je?

https://www.dodaj.rs/images/20181020_123823.jpg
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nebojsa92
Akvarista



Registrovan: 19 Okt 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Sub Okt 20, 2018 11:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se tice pantljicare evo primer ove gupike koja se jos pre 2--3 nedelje razbolela, medjutim paprika ju je oporavila malo, jako je zivahna i dalje, juri i obicnu hranu kad im dajem. Otima se. Na slici izgleda gore neko uzivo

Obicno mi od ovoga brzo ginu, ne znam kako je ona uspela da zaustavi to

https://www.dodaj.rs/images/20181020_124132.jpg
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
riba1990
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2014
Poruke: 80
Lokacija: Surdulica

PorukaPoslao: Uto Nov 13, 2018 1:28 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

da ne otvaram novu temu hteo bih da pitam da li mogu da se cuvaju Astalotilapia Latifasciata i MPange zajedno akv 200l?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pocetnik i neplanirana ljubav Boxer89 Upoznavanje 0 Pon Dec 19, 2022 6:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetnik - akvarijum sa biljkama Gardijan Početak u akvaristici 0 Pon Avg 15, 2022 1:52 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetnik 60L jeepwj Početak u akvaristici 27 Ned Mar 06, 2022 7:22 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc u uredjenju akvarijuma , pocetnik BogdanM Početak u akvaristici 3 Čet Nov 25, 2021 12:23 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Plazma 120 70 17 pocetnik Vulebeograd Početak u akvaristici 49 Ned Sep 19, 2021 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License