Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Preporuka za skejpera Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
geronimo
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2011
Poruke: 131
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Okt 31, 2018 2:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ima li neko preporuku za iskusnog skejpera koji radi "po kucama" Smile ? Naravno ne za slavu vec za pare Wink

Posto treba da formiram novi akvarijum razmisljam da pokusam uz pomoc nekog sa vise znanja i iskustva...

Preporuke mogu i na PP
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Okt 31, 2018 2:49 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Ralke
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2016
Poruke: 187
Lokacija: Surcin/Novi Beograd

PorukaPoslao: Sre Okt 31, 2018 3:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nemoj to da radis... Probaj sam da uradis. Osecaces se mnogo zadovoljnije kad budes video plodove svog rada,a i naucices nesto..
Naravno da iz prve tesko da bude ono sto si hteo,ali je ubtome i sustina akvaristike (kao i svakog drugog hobija), da sposle dosta muke dolazi veliko zadovoljstvo... Pozz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan001i
Akvarista



Registrovan: 31 Maj 2013
Poruke: 60
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Sre Okt 31, 2018 3:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Potpisujem Ralketove reci! Kasnije ces mnogo vise uzivati u rezultatima svog rada, i osecaces se mnogo zadovoljnije...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Okt 31, 2018 4:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imas milion klipova na netu kako se skejpuje, primeni nesto od toga, naucices nesto novo, bices zadovoljan, kao sto kazu kolege. Zvati skejpera je kao da hoces da vozis formulu, ali da imas automatik menjac. Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
geronimo
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2011
Poruke: 131
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Okt 31, 2018 5:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kakvi ste, ne date skejperima da zarade neki dinar Very Happy

Plasim se da necu imati vremena da se pozabavim akvarijumom kako treba, zato razmatram i ovu opciju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Miroslav85
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2017
Poruke: 136
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Okt 31, 2018 7:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Po meni isto bolja opcija sam da pokusas I ja sam sam sastavljo sve u vezi novog akvarijuma I sada svaki cas gledam I uzivam kako se razvija I napreduje.Malo je to duze trajalo od planiranog (mislim na samo formiranje I sklapanje svega) zbog nemanja vremena I novca ali na kraju sve doslo na svoje.Polako nigde ne zuris Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Sre Okt 31, 2018 7:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Skejperski akv izgleda lepo samo ako imas bar jednom nedeljno vremena da se bavis njim, jer biljke zahtevaju bavljenje njima. Ima jedan problem kad ti neko drugi sredjuje akv, a narocito skejp - taj neko namesti kako se njemu svidja, a ne tebi Very Happy ukus je licna stvar, a skejperski akv je ipak dosta zahtevniji od obicnog akv gde stavis 2 nane, 3 kripte i miran si 6 meseci. Iako ima mnogo skejperskih akva, sto po forumu sto po netu, pa i sa raznih takmicenja, meni se ne svidjaju bas svi. Neki su mi pretrpani, neki monotoni, neki bezveze. Zato je uvek najbolje da akv a narocito skejperski sredis sam, po svom sopstvenom ukusu i zelji. I sa biljkama koje se tebi svidjaju . Evo ja mogu za dz da ti sredim skejp, ali ne garantujem da imamo isti ukus i postoji verovatnoca da ti se nece svideti Very Happy ako nemas vremena da se akas s tim, ja savetujem kripte i nane i komotno budi lenj Very Happy to su najlepse i najbolje biljke , a ne moras da titras iznad njih Smile Za skejp obicno idu i zahtevnije biljke, a tu vec treba co2, dodavanje prihrane, dobro svetlo i td, pa na pocetku razvoja treba biti spreman i na borbu s algama, tako da do konacnog zadovoljstva treba bar par meseci strpljenja....i td . Bas smo ti od pomoci Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Okt 31, 2018 8:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

... Otkad je aquascape postao zahtevno bilje? Stručnjaci to je "veština" redjanja elemenat pejzaža u akvarijumu, osećaj za dubinu i estetiku. Ne mešajte ono što bi vi voleli sa onim što bi profesionalac uradio. Niko nije pao sa kruške da zasoli nečiji akvarijum gomilom brzorastućeg bilja ako to od njega nije traženo.

Osmisli samo kakav scape zeliš, opiši i možda ti se neko i sam javi da ti lepo spakuje akcarijum. Sry za offtopic.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Sre Okt 31, 2018 9:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moram da se složim, aquascaping uopšte nema veze za zahtevnošću biljaka nego sa umećem pravljenja podvodnog pejzaža. George Farmer pravi skejpove sa relativno nezahtevnim biljkama u 90% slučajeva a on kad skejpuje nešto uglavnom izgleda brutalno a 70% su kripte i mikrozorumi i nane i bucaphelandre.

@geronimo
Isto tako se slažem sa svim kolegama da se sam pozabaviš time, sam probaj pa menjaj i čačkaj i biće to kako ti želiš. Menjao sam skejp u prošlom akvarijumu 3-4 puta dok nisam dobio nešto što mi se iole svidelo, onaj početni mi je toliko bio ružan da se sam sebi smejem danas ali sve je to proces i učenje i vežbanje. Ni sad nisam potpuno zadovoljan kako to izgleda u novom akvarijumu Very Happy Meni je u tome lepota akvaristike što uvek može bolje ili drugačije i uvek se dobije nova ideja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Nov 01, 2018 1:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Taj Farmer je loša preporuka, nikad ništa nije osvojio doduše nisam pratio u poslednje vreme slatkovodnu pa se situacija možda i promenila.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Čet Nov 01, 2018 3:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisu sve biljke zahtevne, ali recimo bilo koja tepih biljka jeste. Upravo i kazem da je mnogo bolje staviti nanu i kriptu ako se nema vremena, jer recimo hrast kao nezahtevan naraste vrlo brzo i popuni sve. Osim ako je u pitanju hard skejp sa kamenjem i pokojim panjem, da onda nema sta da poraste, da se trimuje, da koristi co2 i prihranu.... Vecina biljnih akva s takmicenja ima bar srednje zahtevne biljke, a od nezahtevnih mahovinu. Naravno da ima svakakvih skejpova, i naravno da je najbolje da svako sam sebi slozi ono sto mu se svidja, makar mu se za 3 meseca to ne svidjalo vise.

Sto se takmicenja tice, retko kad mi se svidelo nesto sto je osvojilo neko mesto , ovde na forumu je bilo mnogo boljih i lepsih skejpova, gde se vracam na to da su ukusi razliciti i da sudije na tim takmicenjima izaberu ono sto je njihov fazon, a ne moj ili neciji. Iako ima sto nekih kategorija skejpova te biotopa te ovog i onog, recimo meni se svidi 12.mesto vise nego prvo. Mada je nebitno ko je koje mesto ako su ti ljudi zadovoljni svojim akvom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Nov 01, 2018 9:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To sto neko nije osvojio mesto na nekom takmicenju, ne znaci da nije dobar skejper. Kao sto kaze io, sam plasman zavisi od sudija, i njihovog ukusa, nije moguce odrediti jasne kriterijume, i nekom se vise dopada jedan skejp od drugih. Na kraju, za naziv dobrog skejpera ti ne treba nagrada, vec osecaj za proporciju, prostor, na kraju krajeva sklad biljaka, zivotinja i harscape-a, kao sto je u prirodi, jer je poenta da deo prirode prenesemo u nas dom. A nipodastavanje drugih ljudi, koji dosta doprinose razvoju i popularizaciji akvaristike, na bazi argumentacije da nista nisu osvojili, pogotovo od strane osoba koje u skejpovanju nisu postigli mnogo, nije umesno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
geronimo
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2011
Poruke: 131
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Nov 01, 2018 10:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E dobro, kad me svi savetujete da probam prvo sam, ajde onda da mi pomognete oko starta. Trenutno je akvarijum prelepljen, ociscen, osusen i spreman za punjenje. Od opreme imam:
- Juwel 180 litara sa izvadjenim fabrickim unutrasnjim filterom
- Kanister filter JBL 1502
- Inline grejac 200W
- CO2 bocu, ventil, brojac mehurova, difuzor
- Od biljaka dosta anubija i mikrosoruma koje sam izvadio iz prethodne postavke

Sledeci korak je da kupim podlogu, jos neke biljke za start, pa da krenem sa punjenjem akvarijuma.

Sto se tice podloge, razmisljam o sledecoj kombinaciji:
- Tropica Plant Substrate
- Preko braon kvarcni sljunak
- Za prihranu uzeo bih Tropica zelenu tekucinu

Razmatrao sam da li da uzmem neki soil umesto substrata koji ide ispod sljunka ali nisam vise za to zbog toga sto pretpostavljam da ce sa soilom biljke da dzigljaju mnogo brze nego sa substratom a takvu zanimaciju bih voleo da izbegnem koliko je moguce. Pored toga manje mi treba substrata pa ispadne dosta jeftinije nego soil.

Kanister filter je napunjen fabrickim medijima. Posto mi je prvi put da koristim takav filter za sad ne bih menjao punjenje vec bih ostavio kako jeste fabricki a u buducnosti bih eventualno razmislio da stavim neku drugu kombinaciju.

Za hardscape vec imam 3 redmoor panja koja cu samo da ocistim. Pored toga imam nesto dragon stone-a i onog sivog seriyu kamena. Naknadno bih dokupio nesto ako zatreba.

Interesuje me sta mislite o ovom planu i koje biljke mi preporucujete za sam start dok se ne uspostavi ravnoteza u akvarijumu? Pretpostavljam neke brzorastuce biljke, ali koje? Da li da krenem sa tecnom prihranom i CO2 od starta ili da sacekam neko vreme?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Čet Nov 01, 2018 10:46 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Što bi se reklo Karl Meloun i Alan Ajverson su baš loši igrači nikad nisu osvojili NBA. Ajde kakve veze ima što su dominirali, jednostavno loši su jer nisu osvojili. Takoreći amateri. Ta neka logika?
Nismo prvi osnovne pa da se umeće u nečemu meri isključivo kroz nagrade. Malo ozbiljnosti nije na odmet.

@m.vlacina +1



Izvinjavam se za off.
Uništismo čoveku temu!

Geronimo majstore smisli ideju, nabavi dobro kamenje i panj a biljke mogu da budu I easy. Nisam akvaskejper al ako mogu da pomognem javi, mogu da ti pošaljem neke ideje pa se igraj sam i isprobavaj.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bombadil
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2017
Poruke: 119
Lokacija: Požarevac

PorukaPoslao: Čet Nov 01, 2018 10:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Što se samog skejpa tiče, mislim da kombinacija dragon stone i seiryu stone ne ide bas, previše su različite i boje i samam struktura kamena.
izbor biljaka napravi po tome kako hoćeš da izgleda konačni skejp, a ako su sve ''sporije'' biljke u pitanju, ubaci drezgu.
Ja lično volim Echinodoruse i kripte, pa uvek razmišljam u tom pravcu Smile
Co2 uključi odmah, a sa prihranom ne moraš dok se ne ukorene biljke.
Da li si razmišljao o zemlji za cveće kao hranljivoj podlozi?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za velicinu filtera Zivadin Filteri i pumpe 4 Sub Nov 27, 2021 11:15 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za biljke Doksas Biljke 7 Ned Mar 31, 2019 3:50 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ihtio - Plavi lijek - preporuka dozir... henrymcdo Hemija 4 Sub Feb 16, 2019 8:05 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka Bogdan P Ribe 10 Ned Jan 27, 2019 12:10 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License