Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Preporuka za skejpera Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Čet Nov 01, 2018 11:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ajd da se vratimo na temu.
Tropika ispod šljunka može ima manje cimanja nego ako uzmeš soil bar u tih prvih 10ak dana.
Za filter samo zameni mesta onim korpicama, stavi micromec na sredinu ili na vrh nikako na prvo mesto jer biološka filtracija da bi funkcionisala najbolje bi trebalo da bude čista.
Ne mešaj dragon stone i seiryu nikako ne slažu se ni po boji ni teksturi, generalno se koristi jedan tip kamena. Panjeve možeš sve u jednu stranu ili kao ja ili u sredinu ako su dovoljno dugački da praviš ostrvo akvaskejp. Uglavnom igraj se na prazan akvarijum i videćeš šta ti se najviše sviđa.
Za ravnotežu bilo koja higrofilija, nađi ako možeš hygrophila polysperma rosanervig jer brzo raste a lepo izgleda a kasnije samo uz malo trimovanja ima da je nateraš da se užbuna prirodno umesto da raste u vis.
CO2 od starta da pomogne biljkama da se što pre ukoreni i priviknu.
Prihrana, ta zelena tropika, za dve nedelje jer ima nitrate u sebi a filter nije cikliran što znači da će biti i amonijaka koji biljke preferiraju u odnosu na nitrate pa alge mogu da iskoriste višak nitrogena u vodi.
Fotoperiod 5-6 sati pa polako posle produžavaj.
Isto od biljaka možeš Ludwigie crvene su i lepe i lake i relativno brzo rastu ali ne prebrzo da ti prave probleme. Valisnerija je isto opcija jer je akvarijum visok ali nju ćeš morati da paziš jer CO2 plus hranljiva podloga i svetlo i ima valisnerija i po stolu da krene da raste Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Nov 01, 2018 11:17 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Nov 01, 2018 12:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

IVANRO ::
Što bi se reklo Karl Meloun i Alan Ajverson su baš loši igrači nikad nisu osvojili NBA. Ajde kakve veze ima što su dominirali, jednostavno loši su jer nisu osvojili. Takoreći amateri. Ta neka logika?
Nismo prvi osnovne pa da se umeće u nečemu meri isključivo kroz nagrade. Malo ozbiljnosti nije na odmet.


Porediš dostignuća i napredak pojedinca iz timskog sporta(što je samo po sebi banalnost) sa rezultatima i naprekom pojedinca u umetnosti. Vrh! Da si bar uzeo neki solo poput boksa, tenisa, rvanja pa i da razumem. Vreme i trud koje koje mora da uloži ne mogu da se porede. Treba ti dva do tri puta manje vremena i truda da budeš dobar u košarci nego u tenisu.
Taj Farmer je napredovao samo u sopstvenom reklamiranju. Bio bi 10x bolji prodavac nego aquascaper. Skejp mu je krš, uglavnom solodna al opet neuspešna kopije nečega što je već neko radio. Sa obzirom koliko se hvali čovek bi očekivao da ima to i da podrži nečim. Njegov scape ni profesionalni fotograf ne bi mogao da izvuče. Prelistaj malo forum pa ćeš videti kako izgleda kad neko ima talenta i osećaja za dubinu i estetiku.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Čet Nov 01, 2018 1:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja da sam ti kombinovao bih biljke koje ne moras da rezes, premestas, cupas da seckas jer nemas vremena,

Echinodorusi, razlicite kripte, nane, Bucephalandra su odlicne, odusevljen sam njima i imas toliko razlicitih vrsta tih biljaka da mozes da postignes lepe rezultate i sa njima mozes i da izbacis Co2 sto bi ti skinulo jos jednu brigu sa liste i oslobodilo vreme.
Ne mora sve da bude Dutch.

Mogao bi recimo da izaberes sta od izvog sveta zelis da stavis tu pa da onda biras biljke prema njima.Recimo ako ces brdo neonki da ostavis vise mesta za plivanje i slicno, boje biljki da uparis prema boji riba.Ili ako hoces ramireze ili slicne ribe mozes da iskoristis neku podlogui koja spusta tvrdocu.

Ali mislim sta god da radis stavis dobru podlogu i na tom ne bih stedeo.Meni se dopadaju denerlle 9 u jedan i amazonija.

A sa skejpom se ne bih optericavao, ,oga iskreno briga, ti ga pravis, ti ces da ga gledas, tvom oku treba da prija.
akvarijumu
Stavis sta ti volis onako kako ti volis, zamislis u glavi, zapises, istrazis, modifikujes ako treba, prilagodis vremenu koje mozes da izdvojis za odrzavanje i strpljivo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Nov 01, 2018 1:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve je covek rekao, ne bih nista tu menjao!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
geronimo
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2011
Poruke: 131
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Nov 01, 2018 6:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na preporukama, korisne su mi. Svakako necu da kombinujem dve vrste kamena, to imam na raspolaganju a za koju vrstu cu da se odlucim videcu kad poredjam sve na suvo. Razmisljao sam o zemlji za cvece, ali koliko sam citao ume da uzrokuje probleme zbog promenljivog sastava pa mi zato Tropica ili neka slicna podloga deluje kao sigurniji potez. Mislio sam da ubacim sad neke brzorastuce biljke cisto zbog cikliranja pa makar posle sve to pocupao i stavio druge.

Videcu zaista Bucephalandre, njih nisam imao ranije. Nane imam, kao i mikrosorume. Valisnerije rastu kao korov, ali ako nadjem neku interesantu vrstu sto da ne. Kripte generalno izbegavam zbog ogromnog korenja koje pustaju. Voleo bih da barem u jednom delu akvarijuma napravim tepih niskorastucih biljaka. To mi u prethodnoj postavci nikad nije poslo za rukom pa sad to dozivljavam kao rukavicu u lice Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ralke
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2016
Poruke: 187
Lokacija: Surcin/Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Nov 01, 2018 6:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

geronimo ::
Mislio sam da ubacim sad neke brzorastuce biljke cisto zbog cikliranja pa makar posle sve to pocupao i stavio druge.

Ja sam upravo TO uradio,da bih sto vise izbegao alge i slicno... Ali da znas da to nije pravilo. Mozda je najbolje da ti lepo izguglas sliku nekog akvarijuma koji to se svidja pa da ti onda svi kazemo,po malo, sta treba i kako. Ovako,ja nit znam sta se twbi svidja,nit kolikim budzetom raspolazes i dr.. pozzz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Nov 01, 2018 9:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jedan način da imaš tepih a da ti ne treba preterano jako svetlo je da napraviš plato i na njega posadiš neku tepih biljku. Na žalost slika koja to super prikazuje nalazi se na forumu sa koga ne sme da se kradu slike. Ako te interesuje proguglaj.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bombadil
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2017
Poruke: 119
Lokacija: Požarevac

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2018 8:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nađi sliku skejpa koji ti se sviđa, ko što reče Ralke, ili napravi skicu, pa da to bude polazna tačka.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2018 11:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kakva su iskustva ljudi sa Lilaeopsis brasiliensis? Pitam u ovoj temi zato sto moze da pomogne coveku jer koliko shvatam ona je jedna od manje zahtevnih tepih biljaka ali kako je to u praksi?

Mogao bi da probas i neki biotop.To ti mozda bude zanimljivo, meni se najvise dopada amazonsko jezero jer su biljke lake i ribe su su lake i lepe (Cabombe, swordovi,Myriophyllumi, tetre) a ti mozes neki koji se tebi svidja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
geronimo
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2011
Poruke: 131
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2018 11:46 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se tice zivog sveta verovatno cu ostati veran onim vrstama koje sam i ranije rado cuvao: tetre, mikrorazbore, patuljasti koridorasi, par ramireza...

Za sam raspored priznajem da nisam mnogo razmisljao. Mozda konceptualno nesto ovako (sa obe strane panjevi a u sredini staza/prolaz), uz dodatak nekih crvenih biljaka, ne zelim da se sve samo zeleni Smile :

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2018 12:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Skybuffalo ::
Kakva su iskustva ljudi sa Lilaeopsis brasiliensis? Pitam u ovoj temi zato sto moze da pomogne coveku jer koliko shvatam ona je jedna od manje zahtevnih tepih biljaka ali kako je to u praksi?

Mogao bi da probas i neki biotop.To ti mozda bude zanimljivo, meni se najvise dopada amazonsko jezero jer su biljke lake i ribe su su lake i lepe (Cabombe, swordovi,Myriophyllumi, tetre) a ti mozes neki koji se tebi svidja.


Ne znam za Lilaeopsis brasiliensis ali manje zahtevna Lilaeopsis mauritiana je živa kod mene ali nije realno uspela preterano, odnosno nije se proširila a nije ni propala. Najbolje su se pokazali Montecarlo bez premca, Echinodorus tenellus green(Red) i to obe varijante i narrow leaf i wide leaf, onda Eleocharis sp. 'Mini' i na kraju Marsilea Hirsuta.

Pošto čovek ima i CO2 i sasvim dovoljno dobro svetlo Juwel HeliaLux i planira hranljivu podlogu po mom mišljenju ne mora uopšte da se ograničava i može da proba bilo koju tepih biljku koju želi. Eleocharis Parvula bi sigurno napravila tepih pod takvim uslovima, što znači i sve ove gore navedene.

Od crvenih biljaka Ludwigia sp. mini super red, Ludwigia Rubin, Alternanthera, ima i dosta Rotala...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bombadil
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2017
Poruke: 119
Lokacija: Požarevac

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2018 12:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

od crvenih cu uskoro da isprobam Polygonum SP Sao Paulo, pa mogu da javim Smile sviđa mi se jer za razliku od Alternathera deluje divlje, ne toliko uredno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2018 12:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja je probao i otišla je i nije rekla zbogom. Ne znam razlog ali u dva akvarijuma se samo izgubila a važi za easy biljku.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bombadil
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2017
Poruke: 119
Lokacija: Požarevac

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2018 2:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Meni je tako nestala pinnatifida bez traga i glasa Very Happy desava se
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
geronimo
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2011
Poruke: 131
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2018 2:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kad smo kod osvetljenja, primetio sam sledece. Kad sam zamenio originalno T5 sa HeliaLuxom, iako je iste jacine (2x45W) i iako sam podesio isti period osvetljenja kao i sa T5, pocela je da se javlja zelena tackasta alga. Smanjio sam osvetljenje sa 8 na 7 sati i time je alga usporila pojavljivanje ali se i dalje stvarala. Ostali parametri akvarijuma nisu se menjali. Da li je razlog sto je HeliaLux svetlo na neki nacin jace od T5, da li je to drugacijeg spektra (LED vs T5), ili nesto trece?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za velicinu filtera Zivadin Filteri i pumpe 4 Sub Nov 27, 2021 11:15 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za biljke Doksas Biljke 7 Ned Mar 31, 2019 3:50 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ihtio - Plavi lijek - preporuka dozir... henrymcdo Hemija 4 Sub Feb 16, 2019 8:05 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka Bogdan P Ribe 10 Ned Jan 27, 2019 12:10 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License