Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Preporuka za skejpera Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
geronimo
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2011
Poruke: 131
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2018 2:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

IVANRO ::
Skybuffalo ::
Kakva su iskustva ljudi sa Lilaeopsis brasiliensis? Pitam u ovoj temi zato sto moze da pomogne coveku jer koliko shvatam ona je jedna od manje zahtevnih tepih biljaka ali kako je to u praksi?

Mogao bi da probas i neki biotop.To ti mozda bude zanimljivo, meni se najvise dopada amazonsko jezero jer su biljke lake i ribe su su lake i lepe (Cabombe, swordovi,Myriophyllumi, tetre) a ti mozes neki koji se tebi svidja.


Ne znam za Lilaeopsis brasiliensis ali manje zahtevna Lilaeopsis mauritiana je živa kod mene ali nije realno uspela preterano, odnosno nije se proširila a nije ni propala. Najbolje su se pokazali Montecarlo bez premca, Echinodorus tenellus green(Red) i to obe varijante i narrow leaf i wide leaf, onda Eleocharis sp. 'Mini' i na kraju Marsilea Hirsuta.

Pošto čovek ima i CO2 i sasvim dovoljno dobro svetlo Juwel HeliaLux i planira hranljivu podlogu po mom mišljenju ne mora uopšte da se ograničava i može da proba bilo koju tepih biljku koju želi. Eleocharis Parvula bi sigurno napravila tepih pod takvim uslovima, što znači i sve ove gore navedene.

Od crvenih biljaka Ludwigia sp. mini super red, Ludwigia Rubin, Alternanthera, ima i dosta Rotala...


Eleocharis sp. 'Mini' i Montecarlo su mi Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2018 2:45 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2018 4:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

geronimo ::
Kad smo kod osvetljenja, primetio sam sledece. Kad sam zamenio originalno T5 sa HeliaLuxom, iako je iste jacine (2x45W) i iako sam podesio isti period osvetljenja kao i sa T5, pocela je da se javlja zelena tackasta alga. Smanjio sam osvetljenje sa 8 na 7 sati i time je alga usporila pojavljivanje ali se i dalje stvarala. Ostali parametri akvarijuma nisu se menjali. Da li je razlog sto je HeliaLux svetlo na neki nacin jace od T5, da li je to drugacijeg spektra (LED vs T5), ili nesto trece?


Pojava te alge je uglavnom vezana za manjak fosfora u vodenoj koloni i višak svetla u isto vreme ali fosfor je glavni uzročnik. Ja ne znam koliki je output u lumenima Juwel T5 sijalice pa ne mogu da ti kažem da li je samo do jačine svetla. HeliaLux te dužine ima oko 5800 lumena što je sasvim ok za akvarijum tvojih dimenzija. Ako je i blago jača LED varijanta od 2xT5 i naterala je biljke da iskoriste više fosfora iz vode, ili ako je spektar same rasvete bolji od starog svetla možda je to nateralo biljke da brže rastu i iskoriste fosfor koji ako nisi dozirao odlazi u deficit i zelena tačkasta alga to koristi. Ja sam je otklonio tako što sam dozirao fosfor direktno na područje gde se alga javila, veliku dozu fosfora oko 2.5 ppm, i smanjio svetlo na 5 sati (tako savetuje Tom Barr). Otišao sam na put i vratio se 4 dana nakon ni traga ni glasa od te alge. Sa zelenom tropikom ne bi trebalo da ti se javlja jer ona sadrži fosfor ali ako dođe do toga da znaš kako da je se rešiš brzo i efikasno. Neritine takođe vole da je uništavaju, makar sa stakla.


Bombadil ::
Meni je tako nestala pinnatifida bez traga i glasa Very Happy desava se


Ma dešava se naravno, nego mi je bilo čudno jer je to manje više veoma laka biljka za gajenje. Pinatifida je druga priča, jako je osetljiva na promene akvarijuma ili generalno velike promene u samoj vodi u istom akvarijumu a bez doziranja dodatnog kalijuma i fosfora teško da će da uspe ako nije posađena u hranljivu podlogu, ne kažem da je nemoguće nego to su moja iskustva sa njom. Nju uspešno gajim sad nakon dosta muka i to zato što sam je kupio invitro pa ne mora da se privikava kao kad se kupi ovako.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
geronimo
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2011
Poruke: 131
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2018 4:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U lumenima HeliaLux ima jace osvetljenje. Prema specifikaciji to je 140 lumena po vatu, ukupno 6720 lumena. Njihovr dve T5 lampe imaju 5600 lumena a i bile su dosta matore kad sam zamenio osvetljenje pa je to u praksi sigurno bilo i manje. U svakom slucaju ovih dana kupujem substrat i kvarcni sljunak, malo cu da se poigram sa skejpom na suvo pa cu da postavim koju slicicu ovde.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2018 9:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

IVANRO ::
geronimo ::
Kad smo kod osvetljenja, primetio sam sledece. Kad sam zamenio originalno T5 sa HeliaLuxom, iako je iste jacine (2x45W) i iako sam podesio isti period osvetljenja kao i sa T5, pocela je da se javlja zelena tackasta alga. Smanjio sam osvetljenje sa 8 na 7 sati i time je alga usporila pojavljivanje ali se i dalje stvarala. Ostali parametri akvarijuma nisu se menjali. Da li je razlog sto je HeliaLux svetlo na neki nacin jace od T5, da li je to drugacijeg spektra (LED vs T5), ili nesto trece?


Pojava te alge je uglavnom vezana za manjak fosfora u vodenoj koloni i višak svetla u isto vreme ali fosfor je glavni uzročnik. Ja ne znam koliki je output u lumenima Juwel T5 sijalice pa ne mogu da ti kažem da li je samo do jačine svetla. HeliaLux te dužine ima oko 5800 lumena što je sasvim ok za akvarijum tvojih dimenzija. Ako je i blago jača LED varijanta od 2xT5 i naterala je biljke da iskoriste više fosfora iz vode, ili ako je spektar same rasvete bolji od starog svetla možda je to nateralo biljke da brže rastu...


Spektar led rasvete koja se sastoji samo od jednog čipa nikada neće biti bolji od spektra bilo koje T5. Za biljke led koji koristi samo 6000-6500k nikada neće moći da primakne T5 od 6400k, samo će bolje i efikasnije osvetleti akvarijum. Zato svaka ozbiljnija kompanija koja se bavi rasvetom za akvarijume kombinuje bar dve "boje" čipa.

Lumeni pokazuju na svetlo koje je vidljivo ljudskom oku, najuproštenije na sve što se nalazi tu negde oko zelene. Zato kad gledaš čime ćeš prostoriju da osvetliš gledaš u lumene.

Image
Funkcija svetlosne efikasnosti...google zna to dobro da objasni, pitajte ga ne ujeda naprotiv pamti i profitira svaki put kad ga nešto pitate. Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
geronimo
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2011
Poruke: 131
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2018 11:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Što da pitamo Gugl kad imamo tebe i to za džabe Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2018 11:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sry za off

geronimo ::
Što da pitamo Gugl kad imamo tebe i to za džabe Very Happy


Hvala, hvala. Al nisam ja više od velike pomoći, specijalizovao sam sam da ispravljam krive Drine.i komentarišem gluposti što ljudi pokupe sa jutuba Embarassed
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
geronimo
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2011
Poruke: 131
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Nov 03, 2018 12:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da se vratimo na temu, evo sa čime trenutno raspolažem za hardscape. Možda sutra stignem da odem po substrat, podlogu i prihrana. Razmišljao sam da mi je dovoljno 4-5 litara substrata i oko 30kg šljunka (to je za prosečnu visinu oko 8cm.

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Sub Nov 03, 2018 1:39 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

geronimo ::
Da se vratimo na temu, evo sa čime trenutno raspolažem za hardscape. Možda sutra stignem da odem po substrat, podlogu i prihrana. Razmišljao sam da mi je dovoljno 4-5 litara substrata i oko 30kg šljunka (to je za prosečnu visinu oko 8cm.

Image


Lepi su panjevi, može to jako lepo da se skocka. Kad napuniš akvarijum sa podlogom još lakše će da ti bude da nađeš dobru kombinaciju za hardscape. Odavno tražim sličan panj kao taj tvoj levo jer sam imao ideju da pravim manji skejp oko takvog panja tako da zavidim Very Happy


geronimo ::
Što da pitamo Gugl kad imamo tebe i to za džabe Very Happy


Aj što je za džabe nego ne moramo ni da pitamo Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
geronimo
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2011
Poruke: 131
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Nov 03, 2018 2:07 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovaj levo mi se sviđa, šteta što nije malko veći. Ovi desno onako, možda uzmem jedan krupniji umesto ta dva, malo su mi dosadili. Verovatno ću uzeti još malo ovog zmajevitog kamenja različitih veličina i nepravilnih oblika da bih mogao da kombinujem više.

Za svetlo ću videti kako će se ponašati u novoj postavci. Može lepo da se podesi i period osvetljenja, intenziteta plave i bele svetlosti, trajanje svitanja i sumraka, pa verujem da ću naći odgovarajuću kombinaciju. Pre kupovine gledao sam rezultate ljudi koji koriste istu kampu i zausta sam bio oduševljen. O algama za sad ne razmišljam, ako se nešto desi zakukacu u nadi da će neko ovde moći da pomogne.

Inače sad imaju novu seriju led rasvete koja kombinuje belu i RGB led uz kontroler koji može da se podešava preko aplikacije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
geronimo
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2011
Poruke: 131
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Nov 04, 2018 11:28 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ugrabio sam malo vremena noćas:

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za velicinu filtera Zivadin Filteri i pumpe 4 Sub Nov 27, 2021 11:15 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za biljke Doksas Biljke 7 Ned Mar 31, 2019 3:50 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ihtio - Plavi lijek - preporuka dozir... henrymcdo Hemija 4 Sub Feb 16, 2019 8:05 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka Bogdan P Ribe 10 Ned Jan 27, 2019 12:10 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License