Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Hipermangan Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Voja85
Akvarista



Registrovan: 11 Mar 2015
Poruke: 110
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sre Okt 31, 2018 12:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hipermangan cemu sluzi? Za koje bolesti nasih riba? Dali je efikasan lek? Ako ga je neko koristio nek podeli njegovo iskustvo u ovoj temi!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Okt 31, 2018 12:50 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Okt 31, 2018 1:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Najefikasniji je u sterilizaciji riba od života, al se može koristiti za tretman protiv parazita i bolesti koje napadaju kožu ribe.
Za akvarijum, danas, je jeftinije kupiti lek protiv parazita, manje su šanse da pobiješ ribe lošom dozom.

Bolje ga koristi za tretiranje hardscape i flore.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Voja85
Akvarista



Registrovan: 11 Mar 2015
Poruke: 110
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Nov 01, 2018 11:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobro onda jos necije misčjenje?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
stsasa
Akvarista



Registrovan: 05 Jan 2012
Poruke: 148
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Nov 01, 2018 6:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hipetmangam se koristio za gljivične bolesti, za parazite je bezkoristan. Svetlo roze je potrebna boja. Za sve uobičajne bolesti kada se ribe drže u akvarijumima imaš lekove pa bi trebalo kupiti provereni lek od pouzdanog proizvođače. U svetu i kod nas je još nezamenljiv kod lečenja nadutosti kod japamke (nema leka ali su razlozi brojni pa nekada uspe lečenje i spereči širenje bolesti). U terapiji se koristi i hidrogen na mestima gde se javljaju rane i krljušt je nakostrešena. Sve u svemu stari načini lečenja treba da odu u prošlost kada se već mogu kupiti delotvorni lekovi. Za neke bolesti nema leka pa neće pomoći ni lekovi koji nisu lečili ni pre kakao treba.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Nov 01, 2018 9:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Problem sa hipermanganom je što nije lek već dosta jako oksidaciono sredstvo. Dovoljno je samo malo da se omane i ribe će se dosta namučiti. Škrge prve stradaju ako se ne varam. Možda ima negde na forumu pisano, sumnjam da će ti sad bilo koji savesni hobista reci staviš toliko u toliko vode.

Kod ljudi se koristi za dezinfekciju rana, ribama to uglavnom nije potrebno. Ja lično ne bih tretirao bilo kakvu ozledu ribe sa njim. Da li sme da se to radi stvarno ne znam, znam npr da jod ubija ribe ako se "steriliše" sa njim rana.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Voja85
Akvarista



Registrovan: 11 Mar 2015
Poruke: 110
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2018 8:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Otvorio sam ovu temu zbog neiskusnih akvarista zbog upozorenja koliko moze da bude opasan ovaj lek ako se pretera jel sam procito da ga neki koriste i naprave jos veci problem u svom akvarijumu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Valter
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2013
Poruke: 94
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Nov 04, 2018 10:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hipermangan je dosta dobar kod truleži peraja, kod površinskih povreda na telu riba i kod bolesti škrga. Obavezno ga koristim kad unosim nove ribe, puževe i biljke u akvarijum, naročito kad uzimam nešto iz prirode. Kao i svaki drugi lek, hipermangan je opasan ako je koncentracija previsoka i ako se ribe puste u vodu u kojoj se zrnca hipermangana nisu potpuno rastvorila. Ribe držati najduže deset minuta, a biljke mogu i nekoliko sati.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pon Nov 05, 2018 1:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Valter ::
Hipermangan je dosta dobar kod truleži peraja, kod površinskih povreda na telu riba i kod bolesti škrga. Obavezno ga koristim kad unosim nove ribe, puževe i biljke u akvarijum, naročito kad uzimam nešto iz prirode. Kao i svaki drugi lek, hipermangan je opasan ako je koncentracija previsoka i ako se ribe puste u vodu u kojoj se zrnca hipermangana nisu potpuno rastvorila. Ribe držati najduže deset minuta, a biljke mogu i nekoliko sati.


Zar hipermangan nije sredstvo za efikasno ubijanje nepoželjnih bezkičmenjaka? Kako uspevaš da odmeriš dozu a da puž preživi?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Voja85
Akvarista



Registrovan: 11 Mar 2015
Poruke: 110
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pon Nov 05, 2018 9:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko sam ja svatio lek moze da se koristi ali umerena doza. Kada se lek rastvara treba da bude svetlo roze boje. Ako gresim ispraviteme?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Nov 05, 2018 9:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kalijum permanganat ili hipermangan je jedan od najjačih oksidacionih oksidanasa.Dobija se industrijsokom
preradom minerala piroluzita (MnO2) uz pomoć elementarnog hlora.Rastvaranje ovog jedinjenja je veoma
sporo zbog kristalčića koji se sporo rastvaraju, u ljudskoj medicini rastvor nesme biti jači od 1% jer mnogo
i brzo oksidira pa može oštetiti kožu.

U akvaristici (ja koristim) rastvor od 2,5% stim što ribu u mrežici potapam u takvu kupku 2-3 puta po 2-3 sekudne
sa pauzama od 5-6 sekundi.Lek deluje površinski, ali zbog ozlede krljušti ili kože ribe sve to kratko traje.
Biljke pustim i po nekoliko minuta u takvom rastvoru (bez namere da ubijam puževe,jer smatram da su puževi i te kako korisna stvorenja ,kada se drže pod kontrolom,nebitno na vrstu). Nikada nisam tretirao ceo akvarijum.
Čuo sam da to neki rade, ali to su akvaristi koji su samo čuli za hipermangan i znaju da treba da ima pink boju
kada je rastvoren i to je sve, a koliko, zašto itd ni sami neznaju, stavljaju valjda radi preventive (ja bih to rekao
kolju vola za kilo mesa)odnosno tretiraju ceo akvarijum radi jedne ribice.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pon Nov 05, 2018 3:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sputnik8 ::

Čuo sam da to neki rade, ali to su akvaristi koji su samo čuli za hipermangan i znaju da treba da ima pink boju
kada je rastvoren i to je sve, a koliko, zašto itd ni sami neznaju, stavljaju valjda radi preventive (ja bih to rekao
kolju vola za kilo mesa)odnosno tretiraju ceo akvarijum radi jedne ribice.


Mislim da je to veća šteta nego korist, bakterije u filteru nemaju šanse da prežive. Posle neke pošasti poput VSH ili columinarisa kad ne ostane ni jedna riba je i možda i opravdano. Sterilizacija i restart, 2 u 1.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Nov 05, 2018 5:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Peku ::

Mislim da je to veća šteta nego korist, bakterije u filteru nemaju šanse da prežive.


Apsolutno !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Valter
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2013
Poruke: 94
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Nov 05, 2018 11:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako se odnosi na moj post, naglašavam da nisam nigde naveo da hipermangan stavljam u akvarijum. Mislim da mnogi ovde čitaju površno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Nov 06, 2018 8:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Valter ::
Ako se odnosi na moj post, naglašavam da nisam nigde naveo da hipermangan stavljam u akvarijum. Mislim da mnogi ovde čitaju površno.


Temu je otvorio Voja85, tako da se svi komentari vrte oko njegovog pitanja.
A što se tiče površnog čitanja,neznanja,poluinformisanosti, zaista neznam šta bih rekao.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Voja85
Akvarista



Registrovan: 11 Mar 2015
Poruke: 110
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Nov 06, 2018 12:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E ovako odlucio sam da kupim ili nabavim borca u fazi raspadanja peraja ili slepljena krajem meseca! Borca cu pokusati da izlecim HIPERMANGANOM! Pa cu videti rezultate koliko je lek koristan ili koban po ribu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Hipermangan panj Konfucije Početak u akvaristici 4 Pon Sep 09, 2013 10:07 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka hipermangan gotika Uradi Sam (DIY) 2 Ned Jul 28, 2013 6:59 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Hipermangan i mahovina ... pomor riba darko.potic.33 Hemija 11 Sub Jul 17, 2010 10:19 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Hipermangan dobar, los, zao??? deak Bolest 7 Uto Jun 22, 2010 7:31 pm Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati hipermangan No 1 Hemija 28 Sre Jan 06, 2010 8:46 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License