Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Koliko dugo da gori rasveta Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Stefans
Akvarista



Registrovan: 29 Maj 2012
Poruke: 175

PorukaPoslao: Pet Nov 16, 2018 8:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja je upalim u 6:20 i ugasim oko 16:30. Jeli dugo, kratko, taman?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Nov 16, 2018 8:55 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

alex_innuendo
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 25 Apr 2014
Poruke: 9
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Nov 16, 2018 9:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To je skroz ok. Idealan fotoperiod je od 8-12 casova dnevno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 16, 2018 9:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Stefans ::
Ja je upalim u 6:20 i ugasim oko 16:30. Jeli dugo, kratko, taman?


To je otprilike 10h fotoperioda, i to je ok. Možeš imati u vidu da je svaki akvarijum priča za sebe,
da li je to mnogo ili malo zavisi od rasvete koju koristiš (kvalitet rasvete, koliko u vatima,koja je visina
vodenog stuba, kolika je zapremina akvarijuma, kakva je ubiljenost,filtracija čak),dakle puno faktora utiče
na tvoje pitanje, inače generalno gledano oko 10h je ok. Pozdrav !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Stefans
Akvarista



Registrovan: 29 Maj 2012
Poruke: 175

PorukaPoslao: Sub Nov 17, 2018 9:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala vam..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sub Nov 17, 2018 1:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za vecinu tropskih zivotinja dan traje od 6 do 6 sa 10tak min razlike zavisno od doba godine. Za biljke ti je potrebno 3-4h intezivnog fotoperioda.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Dare021
Akvarista



Registrovan: 12 Maj 2013
Poruke: 185
Lokacija: Novi Sad, Srbija

PorukaPoslao: Sub Nov 17, 2018 2:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ustvari je vrlo jednostavno
samo gledaš kako to priroda radi pa tako radiš i ti.....

ako sunce izlazi ujutru onda je bezveze da ti ribama pališ svetlo u 3 popodne kad dođeš sa posla ili iz škole a do tada su u mraku .....kao što sam već negde pročitao da rade...

samo prati prirodu i biće sve ok !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Nov 17, 2018 3:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Dare021: to jeste tacno, ali ako covek radi, pa dodje sa posla u 18h, a tada se ugasi svetlo, ili ranije, nece nikad moci da vidi akvarijum osvetljen.

Po meni treba naci neko resenje koje je izmedju, jer u suprotnom nece moci da se uziva u svom akvarijumu, i onda koja je svrha svega toga.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ayrton
Akvarista



Registrovan: 25 Sep 2017
Poruke: 134
Lokacija: Bgd.-Karaburma

PorukaPoslao: Sub Nov 17, 2018 5:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Upravo tako. Što da mi svetli dok ga niko ne vidi, a da je u mraku kad smo svi kod kuće. Moje osvetljenje se uključuje u 14 i radi do 21h. A akvarijum mi stoji u prilicnom mraku., tj. zaklonjen od dnevnog svetla.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Nov 17, 2018 5:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Verovatno vecina ljudi drzi akvarijume van dometa direktnog sunca, tako da moze slobodno moze da gori svetlo 8 sati, i da se uklopi kad je covek kuci, a ne na poslu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Nov 17, 2018 6:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dare021 ::
ustvari je vrlo jednostavno
samo gledaš kako to priroda radi pa tako radiš i ti.....
ako sunce izlazi ujutru onda je bezveze da ti ribama pališ svetlo u 3 popodne kad dođeš sa posla ili iz škole a do tada su u mraku .....kao što sam već negde pročitao da rade...
samo prati prirodu i biće sve ok !


Uvek su podeljena mišljenja oko svega, naravno i fotoperioda.Od svih komentara moje lično gledište
se ,otprilike, najviše slaže sa Daretovim. Najbolje bi bilo da ne radimo i uživamo pored naših akvarijuma,
ali definitivno nije fer da imam ljubimca a mučim ga i maltretiram (naravno ne namerno,
čak i nerazmišljam na taj način, već da bih ja uživao,a kako je njemu ?),
možda bi bilo dobro da se najpre informišemo o našim ljubimcima :šta i kad im odgovara,u kojoj količini itd...

P.S.Pišem svoje mišljenje, nikoga ne prozivam, nikako. Pozdrav drugari !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Sub Nov 17, 2018 8:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A kako se to tačno muče ribice kad se svetlo upali u 15h a ne u 6?
Kako vi mislite da ribice znaju kad je dan a kad noć ako su u prostoriji gde dnevna svetlost ne bije direktno u akvarijum i pritom su zavese ili roletne na prozoru? Moje ribe sve spavaju u 2 popodne sem ancistrusa koji je noćna riba svakako, pa me zanima kako one to spavaju a znaju da je napolju dan? Trebalo bi da su budne jer napolju je dan, zar ne?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Pecinac
Akvarista



Registrovan: 06 Nov 2017
Poruke: 108
Lokacija: Beograd, Autokomanda

PorukaPoslao: Sub Nov 17, 2018 8:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@sputnik8 nažalost zbog ljudi koji su očigledno mnogo osetljivi, moraš i P. S. da stavljaš.
Kod mene je fotoperiod od 7 do 8 sati. U jednom akvarijumu koji do sada nikada nije imao problema sa bilo kakvim algama, je maksimum 6 a nekada i manje sati.
I ja sam jedan od onih koji želi da uživa u svojim akvarijumima! Osvetljenje se gasi posle 21h.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Nov 17, 2018 9:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

IVANRO ::
A kako se to tačno muče ribice kad se svetlo upali u 15h a ne u 6?


To što se svetlo uključuje u 15h nije baš neki problem.Problem je ako se isključuje u 23h pa nadalje.Zašto ?
Pa fotoperiod je predugačak, jer dan počinje oko 8 ujutro pa do 23h je puno.

A kako se muče ... ? (Verovatno manje nego ja dok ovo pišem).
Nemogu da nađem adekvatan odgovor na tvoje pitanje jer pitaš kako znaju kad je dan a kad noć .... itd.itd.
Počinjemo da vodimo polemiku o ekstremnim uslovima po ljubimce.
Što se mene tiče pali i gasi kad hoćeš i kad ti misliš da treba (tvoj je stan/kuća,tvoj akvarijum,tvoje ribe,tvoje pravo
na tvoje vlasništvo da mu činiš šta ti je volja).

Ja pričam o životu koji treba da pogoduje našim ljubimcima (ne samo nama kao vlasnicima),
a to je što sličnijem prirodnim uslovima (i zato kažem da se muče).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Nov 17, 2018 9:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pecinac ::
I ja sam jedan od onih koji želi da uživa u svojim akvarijumima! Osvetljenje se gasi posle 21h.


Kod mene u 19h se pali mesečina (svuda) ,rasveta se gasi.Sa odlaskom na spavanje cca 22,23h gasi se i mesečina.
Kad dolaze gosti, ako izraze želju da vide akvarijum - tada palim svetlo, to su uglavnom moji drugovi-akvaristi,
ostali nisu baš zainteresovani za akvaristiku i ako ne pitaju, zašto bih palio svetlo ?Zar ne? Poz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sub Nov 17, 2018 9:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Peku ::
Za većinu tropskih životinja dan traje od 6 do 6 sa 10tak min razlike zavisno od doba godine. Za biljke je potrebno 3-4h intezivnog fotoperioda.


Prevod: Za većinu tropskih riba dan traje 12h tokom cele godine. 3-4h intenzivnog svetla je potrebno za biljke.

Ostalih 8h može kako god vam je volja, može da se postepeno pojača tenzitet svetla, može isti intenzitet da bude od sumraka do svitanja Wink

A može momentalno podne/ponoć metod koji 90% akvarista praktikuje.

Da li će te da palite u 1500 ili 0600 totalno je sve jedno sve dok je svaki dan otprilike u istom periodu simulacija dana i noći. Loše je da jedan dan palite u 0600 drugi u 1800.

Ribe su plašljiva bića, retke su vrste koje se osećaju sigurno tokom podneva. Većina se oseća sigurnije kad sunce nije u zenitu tj. kada ima malo senke. Zato mislim da je postepeno paljenje svetla zdravije po ribe jer doživljavaju manji stres al samo za vrste koje se otimaju iz prirode. Za ribe koje su se rodile u akvarijumu i odrastale u akvarijumu to je manje više nebitna stvar jer nikada nisu naučile da treba da drže senke kako bi prezivele.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka LED rasveta Japonikus Tražnja 0 Uto Apr 12, 2022 2:28 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta u akvarijumu 80*50*45 Valerija Rasveta 5 Ned Sep 12, 2021 4:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta Stefanbgd Tražnja 0 Uto Jun 01, 2021 11:54 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka DIY led rasveta za morski. xxxvelja Uradi Sam (DIY) 12 Uto Mar 16, 2021 2:06 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Diy Led rasveta Malina Rasveta 3 Sre Nov 18, 2020 3:11 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License