Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Koliko dugo da gori rasveta Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Nov 17, 2018 10:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Peku ::
Ribe su plašljiva bića, retke su vrste koje se osećaju sigurno tokom podneva. Većina se oseća sigurnije kad sunce nije u zenitu tj. kada ima malo senke. Zato mislim da je postepeno paljenje svetla zdravije po ribe jer doživljavaju manji stres al samo za vrste koje se otimaju iz prirode. Za ribe koje su se rodile u akvarijumu i odrastale u akvarijumu to je manje više nebitna stvar jer nikada nisu naučile da treba da drže senke kako bi prezivele.


Stres je ubitačan, jedan po jedan ..... u principu jedno zrno peska nemože nam ništa, ali gomila peska može nas ubiti.
Svakako da ribe doživljavaju manji stres i imaju duži životni vek sa manje stresa, stim u vezi je najbolje paliti svetlo na
lusteru najpre a nakon 10-15 minuta i rasvetu u akvarijumu (kako bi se ribe adaptirale).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Nov 17, 2018 10:06 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Nov 17, 2018 10:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ili uzeti neki dimer, ili led kontroler, ili paliti jednu neonku la drugu, ne obe istovremeno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Sub Nov 17, 2018 10:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sputnik8 ::
IVANRO ::
A kako se to tačno muče ribice kad se svetlo upali u 15h a ne u 6?


To što se svetlo uključuje u 15h nije baš neki problem.Problem je ako se isključuje u 23h pa nadalje.Zašto ?
Pa fotoperiod je predugačak, jer dan počinje oko 8 ujutro pa do 23h je puno.

A kako se muče ... ? (Verovatno manje nego ja dok ovo pišem).
Nemogu da nađem adekvatan odgovor na tvoje pitanje jer pitaš kako znaju kad je dan a kad noć .... itd.itd.
Počinjemo da vodimo polemiku o ekstremnim uslovima po ljubimce.
Što se mene tiče pali i gasi kad hoćeš i kad ti misliš da treba (tvoj je stan/kuća,tvoj akvarijum,tvoje ribe,tvoje pravo
na tvoje vlasništvo da mu činiš šta ti je volja).

Ja pričam o životu koji treba da pogoduje našim ljubimcima (ne samo nama kao vlasnicima),
a to je što sličnijem prirodnim uslovima (i zato kažem da se muče).


Nema potrebe za nervozom lepo sam pitao kako one znaju kad je dan a kad je noć napolju ako one to ne vide.
Evo konkretno kod mene u dnevnoj sobi gde je akvarijum preko dana nema ni trunke dnevnog svetla u ćošku gde je akvarijum, tamno teget zavesa na prozoru a akvarijum nije u blizini a lusteri pogašeni jer svi mi radimo. Ti kažeš fotoperiod kreće u 8 ali to je tako samo u slučaju da dnevno svetlo dovoljno osvetli akvarijum od 8 ujutru, znači iako postoji malo dnevnog svetla ribe će svejedno da spavaju. Kod mene dnevno svetlo preko dana u toj prostoriji ne dopire nikad do akvarijuma. Zato sam i napisao da sve moje ribe sem ancistrusa u 14:00 spavaju, to se vikendom jasno vidi ja priđem akvarijumu i one spavaju. Sijamci leže ili na dnu ili na panju kao kokoške kad im je mrak.
Ako upališ luster kad ti se svetlo u akvarijumu ugasi jer si u toj sobi gledaš TV ili samo tu provodiš vreme popodne i uveče onda i tebi fotoperiod traje nakon 16-17h bez obzira što si ugasio svetlo u akvarijumu i što je napolju mrak jer je ta prostorija osvetljena. Da ili ne?
Konkretno kod mene:
U tačno 15:45 svetlo se pali na 1% i u narednih sat vremena polako se pojačava do 70% snage i tako je narednih 2 sata kad se pojača na 100%, 2 sata sija punom snagom pa se spusti na 70% do 23h, u 23:00 svetlo kreće da dimuje i spušta se do 23:30 na nekih 10% i do 12 uveče se dimuje nazad na 1%. U 12:15 se gasi potpuno.
Moj fotoperiod kreće u 15:45 i zbog finog paljenja moje ribe se baš bude lagano, nema jurnjave po akvarijumu i straha od naglog paljenja svetla jer se svetlo ponaša slično onome kad sunce izlazi.
Mnogo je veći šok kad se svetlo naglo upali na 100% u 8 ujutru iako je napolju svanulo, sve se sigurno razbeže i kriju jer im treba vremena da se priviknu na toliko jako svetlo. Ali kao što je dokazano ni to im nije problem, naviknu se ali to je svakodnevni šok i kad se pali i gasi svetlo.
Priča o prirodi pada u vodu onog trena kad ribe staviš u akvariijum jer to više nije njihovo prirodno stanište. Priča o prirodi ne pije vodu kad ti je PH 7.5-8 a u njihovom staništu je ispod 5. Ali te ribe se navikavaju na sve to, većinom ne sve naravno. Većina tih riba koje mi držimo i njihovih zadnjih verovatno 10+ generacija nisu videle svoje prirodno stanište svakako, uzgajane su od strane ljudi. Zato se i navikavaju mnogo lakše, generacije i generacije su uzgajane u akvarijumu i da ih vratiš u njihovo prirodno stanište crkle bi u roku od par dana i to bez da ih nešto pojede.
Moje mišljenje je da svetlo može da se pali kad god to akvaristi odgovara sem ako preko dana akvarijum nije izložen prevelikoj količini dnevne svetlosti ili ako uveče akvarijum nije jako blizu lustera koji svetli prejako a ugašeno je svetlo u akvarijumu. Još ako se svetlo pali i gasi postepeno onda je to idealno. Tako da ako hoćeš u 6 ujutru super ako hoćeš u 6 popodne isto super što se mene tiče i svakako ne mislim da ljudi koji pale u 6 ujutru i gase u 4 popodne pa onda gledaju TV u toj sobi muče ribe niti mislim da ljudi koji pale u 4 popodne pa gase u 12 muče ribe ako im direktno sunce ili baš jaka dnevna svetlost ne biju u akvarijum do tih 4 popodne.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Nov 18, 2018 9:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moj predlog je da se u objašnjenje ,oko fotoperioda, uključe drugi članovi sa možda više kompetentnosti o ovoj temi,
kad to kažem mislim na one koji su probavali sve i svašta, menjali razne vrste/marke rasvete ,menjali vreme fotoperioda,
jednostavno i prosto rečeno pokušali da obezbede najbolji ugođaj za svoje ljubimce.

Očigledno je da se baš i ne slažemo oko ovog pitanja (što neznači da nam se mišljenje ne poklapa oko 1000 drugih stavki),
na kraju nije ni ok prema drugima da se samo nas dvojica "prepucavamo" a drugi pasivo ćute.
Pustimo drugima ovu temu, dobro je čuti što više mišljenja.Pretpostavljam da se slažeš. Srdačan pozdrav !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Nov 19, 2018 8:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Iznecu svoje iskustvo na ovu temu posto vidim da se rasplamsalo dosta. Za pocetak da napomenem da sam probao svu rasvetu do koje sam mogao doci odnosno t8, t5, metal halid, led... U svom dugogodisnjem iskustvu sam svasta voleo da probam i testiram od razne rasvete, velicine granulacije, razne podloge itd.
Predpostavljam da svi znate da je jako bitna stavka visina vodenog stuba odnosno da nije isto 100 litras sa 50 cm, 30 cm, 20 cm, 40 cm.
Primera radi uzecemo za primer 50 wati rasvete. Na 40 cm vodenog stuba je rasveta ok dok je recimo na 20 cm to dosta jaka rasveta. Jace osvetljenje znaci da fotoperiod mora biti kraci. Ja uvek drzim kod sebe fotoperiod od 12 sati.
Okvirno se pali oko 7 a gasi oko 19.
Na primer na jednom od 400 litara mi gori 4x54 w a mogu da uglavim jos 2 cevi ali ako bi to uradio onah bi morao smanjiti fotoperiod ali to ne zelim, vodeni stub je 55 cm.
Znam da neki fotoperiod razdvajaju na dva dela sto smatram totalno bespotrebnim. Uvek ponavljam jednu bitnu stvar u akvaristici a to je da se ide stepenica po stepenica i to smatram beton znanjem. Treba sve probati i pratiti...
Ne znam sto se neki toliko opterecuju da li se ribe stresiraju oko rasvete sto se pominjalo ovde i da im se trudi toliko ugoditi a s druge strane se krka co2 .
Jako bitno je da znamo kako zamisljamo akvaristiku i trebamo se voditi tim putem jer najbitnije je da vi uzivate u vasem akvarijumi jer je on samo vas ali pazljivo saslusajte i kritiku i pokisajte razumeti sta vam to neko govori jer je mozda u pravu. Ne morate je prihvatiti ali pokusajte razumeti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka LED rasveta Japonikus Tražnja 0 Uto Apr 12, 2022 2:28 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta u akvarijumu 80*50*45 Valerija Rasveta 5 Ned Sep 12, 2021 4:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta Stefanbgd Tražnja 0 Uto Jun 01, 2021 11:54 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka DIY led rasveta za morski. xxxvelja Uradi Sam (DIY) 12 Uto Mar 16, 2021 2:06 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Diy Led rasveta Malina Rasveta 3 Sre Nov 18, 2020 3:11 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License