Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Mala-veca POMOC Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Milos91




Registrovan: 18 Nov 2018
Poruke: 1
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Uto Nov 27, 2018 9:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovako.Ovo mi je prvi akvarijum,pre toga sam onako klinacki razmisljao da imas akvarijum,pumpu filter ubacis ribe i to je to.
Onda sam poceo da se citam po netu i video da je to nauka!Ali zanimljiva.
Sve pratim sta kako,sad da li je sve kako treba videcemo.
Akvarijum je od 120 litara.Stavio sam cetiri led neonke od 8w-6500k -700 lumena svaka.Mehanicki tajmer podesen na 10 sati.
Led osvetljenje nije bas definisano,ili ja nisam nasao.Koliko na koju kolicinu vode.
Imam potapajucu pumpu,vazdusnu pumpu, spoljni filter,grajac,termometar.Za podlogu imam kvarcni pesak.
Cikliranje sam poceo 11.11.2018. Od prilike posle 10-ak dana dosao sam na ideju da ubacim biljke.
Od biljaka imam-[b]5 myrophilum matogene,5 ludvigia super red mini,5 alternatera red mini,5 staurogena repens,5 didiples diandra
5 marsilea hirsuata,HC cuba,2 limnophila aromatica.
Hvala bogu Sad dobio sam i puzeve. Sad Sad
To sad trenutno resavam.Jedna od stvari koja me zanima je da li meni treba Co2 sistem za ove biljke.
Negde pise za zahtevne biljke treba,za druge ne.Ja ne znam da li imam zahtevne biljke ili ne.
I kako to funkcionise nocu negde sam procitao da to dodje bomba pod pritiskom.Smile Smile Smile
Trenutno koristim prehranu Sera Florena.A danas mi je stigla i Mikro i Makro pro.
24.11 sam poceo bioloski proces sa dva cistaca.
Svaki savet prihvatam!!!!!!TREBA MI!!!!!! Very Happy Very Happy Very Happy
HVALA UNAPRED
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Nov 27, 2018 9:32 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Ralke
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2016
Poruke: 187
Lokacija: Surcin/Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Nov 27, 2018 9:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Napravio si veliku gresku. Izgleda da nisi stavio hranljivu podlogu..ako se ne varam.. ne mozes biljke hraniti samo preko vode, pogotovu u pocetku. Kasnije i mozes(neke),ali svakako nakon dooosta vremena. Ti iimas vise "zahtevnih" biljaka. Co2 je svakako potreban i ne bi bilo lose d ga imas. Nek odrednica sto se tice svetla je 0.5w po litru. Ali i to sve varira. Ja imam 48w na nekih 60-tak litara... Doduse biljke to zahtevaju. Mislim da si trebao jos malo da se informises o svemu pa da punis, sad bi bilo najbolje da ispraznis sve pa jovo nanovo..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Nov 27, 2018 10:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Milos91 ::
Svaki savet prihvatam!!!!!!TREBA MI!!!!!! Very Happy Very Happy Very Happy HVALA UNAPRED


Sjajno, sjajno Miloše, sve je OK , da kažemo. Jajde okači neku sliku najpre ,pa biće i saveta. Poz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Pecinac
Akvarista



Registrovan: 06 Nov 2017
Poruke: 108
Lokacija: Beograd, Autokomanda

PorukaPoslao: Uto Nov 27, 2018 10:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pošto je led osvetljenje ne gleda se koliko je vati po litru, već koliko je lumena. Imaš nekoliko tema na forumu (kao npr. ovaj: http://www.akvarijum.org/forum.....t6500.html ), naći ćeš.
Možda si trebao da juriš neko osvetljenje sa punim spektrom, ali nije ni to strašno. Ja za moje led osvetljenje imam kontroler, da bih smanjio/povećao jačinu osvetljenja.
Kako i koliko jako osvetljenje zavisi i od visine vodenog stuba.
Deset sati dnevno svetlosti je za početak mnogo. Smanji na šest (možda, ali samo možda najviše osam), a cikliranje gledaj da traje što duže, i o tome se pisalo puno!

Nemoj da si tužan zbog puževa, malo mogu da grickaju trave, ali i oni imaju svoju ulogu u cikliranju. Nemoj puno hrane da bacaš, neće ni oni da se nekontrolisano razmnožavaju, a pored ancitrusa, dobri su čistači stakla kao i biofilma.
Ako ti baš budu smetali, kada dosade, piši mi, šaljem ti dve helene da ih se rešiš.
Slažem se sa @Ralketom, trebao si pre hranljivu podlogu, nego što odmah razmišljaš o CO2. Ja ni sada nemam tako zahtevne biljke, već je tu klasika, a opet veoma lepe biljke: Bacopa, Ludwigia, Criptocorina, Nana...

I na kraju, ima puno akvarista u Kragujevcu, dosta njih iskusnih. Potraži ih preko foruma, zatraži pomoć uživo, siguran sam da bi se neko javio.

Sa CO2 ja nemam iskustva. Čekaj da se jave drugi.

Pozdrav. Srećno... Naravno, ubaci neku sliku.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milos91




Registrovan: 18 Nov 2018
Poruke: 1
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Uto Nov 27, 2018 10:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se tice te hranljive podloge.To sam ukapirao da je trebalo.
Imam jednu malu koja me svaki dan kljuca kad ce ribice kad ce ribice.To mi je neko malo opravdanje sto se tice malo veceg informisanja.A i decko od koga sam uzeo biljke rekao je kao moglo bi samo obavezno sa prehranom.Zato sam ovde da vi sa mnogo vise iskustva kazete svoje misljenje.Jer se srecem sa raznim stavovima i savetima.npr svetlo na netu ima 10sati u prodavnici gde sam pazario vecinu stvari kazu 12 a decko za biljke kaze 8.Tako da u nekim momentima ne znam sta da radim.:)Sto se slika tice naravno da hocu.pozz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milos91




Registrovan: 18 Nov 2018
Poruke: 1
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Uto Nov 27, 2018 11:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovako to izgleda.
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milos91




Registrovan: 18 Nov 2018
Poruke: 1
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Uto Nov 27, 2018 11:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milos91




Registrovan: 18 Nov 2018
Poruke: 1
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Uto Nov 27, 2018 11:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam jednog ancitrusa i jednog cistaca stakla.To su mi kao piloti.
Nego za puzeve samprocitao da stete.Zato sam tuzan.E da dimenzije akvarijuma su 70x40x40.
Temperatura 26C.
Ovo drvo koje vidite na slici ne znam koje je to su mi prodali.Jos
sam morao da ga kuvam u slanoj vodi i posle potapam jer nije htelo da potone.Ja znam da nista ne znam i mislim da je to dobro za pocetak Smile.A citajuci sve do sad prosto sam odusevljen.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milos91




Registrovan: 18 Nov 2018
Poruke: 1
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Uto Nov 27, 2018 11:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milos91




Registrovan: 18 Nov 2018
Poruke: 1
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Uto Nov 27, 2018 11:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Nov 28, 2018 5:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koristiš ambijentalnu rasvetu da osvetliš akvarijum CO2 ti ne treba.
Inače neko je napisao da se gledaju lumeni što je totalna glupost. Lumeni pokazuju koliko je svetlo vidljivo čoveku a ne koliko je dobro za fotosintezu, totalno različiti spekar. Rasveta koja pokreće najbolje fotosintezu ima uglavnom malo lumena.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zivadin
Akvarista



Registrovan: 31 Mar 2018
Poruke: 118
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Sre Nov 28, 2018 9:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne bi da te obeshrabrim ali vecina biljaka koje si izabrao su prilicno zahtevne i zahtevaju hranljivu podlogu, kvalitetno osvetljenje, dobru prihranu a da bi bile u punom sjaju i C02. Sa dosta iskustva mozda bi i mogao da biljke odrzis u zivotu i bez neke od ovih stavki ali kao pocetnik... Imas ovde na forumu jako lepo uradjen spisak sa ne zahtevnim biljkama pa bi trebalo da pocnes sa njima s obzirom da je akvarijum vec napunjen pa ubacivalje podloge znaci ponovno praznjenje, sto ne verujem da ti je opcija. Posto si iz Kg-a, mogu ti pokloniti par biljaka kada ih sledeci put budem trimovao.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Pecinac
Akvarista



Registrovan: 06 Nov 2017
Poruke: 108
Lokacija: Beograd, Autokomanda

PorukaPoslao: Sre Nov 28, 2018 9:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nije neko @Peku, nego ja! Slaba koncentracija, to je samo dva - tri posta iznad. I nisam povezao lumene sa fotosintezom već sa LED rasvetom i jačinom osvetljenja. I naravno dao link ka temi koja je to obradila.
Nemoj da zbunjuješ dečka. Krenuo je sa nečim predivnim zarad sebe ali i zarad svoje ćerkice. Prema tome, ako nečije mišljenje kritikuješ, bar napiši šta onda da radi i posavetuj autora teme, jer u suprotnom ideš u off i stvaraš problem i nedoumice nekome ko je tek počeo sa akvaristikom.
Ovaj forum nema za cilj da nekome pomognemo da drži ribice, već da se BAVI akvaristikom.

Dobar akvarijum. Ima tu prostora za mnogo što šta. Nije ti kasno ako imaš strpljenja da izvadiš sve i staviš hranljivu podlogu.
Ne znam da li imaš haubu, kako je pri vrhu akvarijuma stanje, ali bilo bi poželjno da napuniš akvarijum dokle je to moguće.
Poslušaj druge za CO2, ili... promeni biljke (razmena ili nešto da nije uzalud bačen novac)! Srećno!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milos91




Registrovan: 18 Nov 2018
Poruke: 1
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Sre Nov 28, 2018 5:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala vam na svim odgovorima i komentarima.
@Pecinac kazes da nije kasno za vadjenje svega.
Zanima me samo da li kad bi pripremio neke sudove u koje bi sacuvao tu vodu ili vecinu.Da li bi posle samo nastavio proces cikliranja ili bi tako poremetio nesto i morao od pocetka.Da znam da vidim koje su mi opcije.Sta bi mogao da stavim kao hranljivu podlogu?Da li posle stavljam pesak preko?Koja kolicina hranljive podloge bi bila najbolja?Kazi mi sve sto ti padne napamet.Nemam nista protiv.Izbacicu i slike gornjeg dela.Da li je hauba ili samo poklopac kazite mi vi.SmileE da sto se filtera tice od materijala u njemu imam dva sundjera,vatu i keramicke kugle.Poredjano redom deblji sundjer na dnu,pa kugle izmedju,tanji sundjer pa vata.Da li treba jos nesto ili je to ok.Jer mi je to rekla jedna iz akvarijum shopa pa da proverim?Bila je u fazonu ili slusaj mene ili gledaj na netu.Smile Smile Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milos91




Registrovan: 18 Nov 2018
Poruke: 1
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Sre Nov 28, 2018 6:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Isto sto se tice Co2 nije mi nikakav problem da napravim sistem da kvascem i secerom.Samo me zanima sta se sa tim dogadja nocu kad se zatvori protok gasa?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pomoc oko mrjesta vieje synspilium Luka2907 Razmnožavanje 0 Sre Jan 10, 2024 10:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko razmnozavanja Luka2907 Američki ciklidi 1 Sre Jan 10, 2024 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za pocetnika peravsp Početak u akvaristici 17 Ned Okt 01, 2023 6:54 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko diskusa TurboForce Početak u akvaristici 6 Sub Jun 10, 2023 1:03 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za vrtic dzo87 Na poklon 0 Sre Apr 12, 2023 4:17 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License