Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Mala-veca POMOC Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Milos91




Registrovan: 18 Nov 2018
Poruke: 1
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Sre Nov 28, 2018 6:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Image
Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Nov 28, 2018 6:20 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Sre Nov 28, 2018 8:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja bih ti predlozio sledece stvari ako sve vec vadis.

1.Da zalepis crnu pozadinu, krije ti kablove ako vec nisi ( ja sam corav pa ne vidim oprosti), obicna samoljepljiva ima u knjizari.Dolaze zelene boje do izrazaja.
2.Ubaci podlogu (imas kod sponzora sajata rainforest), tamo imas i biljke.
Koliko ti finansije dozvoljavaju pocni sa malo relativno nezahtevnih, pa postepeno dodajes kad vidis u kom smeru rastu da ti zadovolji sta ti zelis i manje te kosta.


One koje preprucujem su Echinodorus red flame ( poveca je da znas) , Cryptocoryne wendtii brown, Cryptocoryne wendtii Tropica jer lako rastu i ne treba im trimovanje stalno sto ti smanjuje posao kao pocetniku.Ni CO2 ti ne treba za njih.
Puzeva nemoj da se plasis ako se mnoze to je znak da mozda previse hranis ribe, da ti trule biljke... Oni se uglavnom sami drze pod kontrolom u balansiranom akvarijum.

Ne vidim, corav sam ali cini mi se da ima jos mesta u filteru.Najbolje da stavis keramiku (ovisno od novca imas razlicite opcije).Mozda uzmes kesicu za filter materijalili stavis u dzak za krompir keramiku, pa sve poslozis olaksace ti ciscenje filtera.
Sto vise filter materijala cistija voda.

Pomerio bih mozda i panj taj nekako ali ce ti to dati savet neko od kolega sa talentom za vizuelno, ja nemam veze sa tim. Smile

Ne moras CO2 odmah, pocni sitno i pomalo dodaj da ne bi posle dumbao.Najbitnije je da stavis dobru podlogu a posle samo polako.Dodajes dok ucis u hodu.
Stavis svetlo na pocetku da ti traje pet-sest sati, ne dodaj djubrivo, mikro makro u pocetku da ne bi dobio alge.

Balansiranje je probavanje sta od biljaka oce kod tebe pa menajs i dodajes ostalo po malo dok ne dobijes sta si hteo. Smile
Ne znam sta si planirao od zivog sveta ali bih ti preporucio da se za pocetak ogranicis na jednu vrstu jer dosta riba funkcionise kao jato a sto je vece jato to se one bolje osecaju i zanimljivije su za gledanje jer se drugacije ponasaju.

I samo strpljivo, i ne bih ja citao sve to na pocetku, samo ces da se opteretis.Pocnes polako, nadjes jednu biljku koja ti se dopada, vidis sta treba njoj, das joj, pa jos jednu pa jos jednu i tako.Isto vazi i za ribe.Ucis i stvaras tvoj kutak kako ti zelis.
Ne zaleci se sve odjednom.Dopunice me i ispraviti neko od iskusnijih kolega.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Sre Nov 28, 2018 8:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovako izgleda pun filter, (izvini ako tvoj vec jeste, ne vidim bas dobro)
http://encrypted-tbn0.gstatic......AygSWYSuj0
Image

Iscitaj ovo.
http://www.akvarijum.org/forum.....t5845.html

I evo ti primer jednostavnog a lepog akvarijuma koji je svima nama pocetnicima dostupan uz malo strpljenja.A i pogledaj teme ostalih kolega, vecinom svi temeljno opisu pa mozes i da iskopiras nesto sto se tebi dopada i da ih pitas kako i sta.
http://www.akvarijum.org/forum.....20594.html
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Pecinac
Akvarista



Registrovan: 06 Nov 2017
Poruke: 108
Lokacija: Beograd, Autokomanda

PorukaPoslao: Sre Nov 28, 2018 11:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nikouro ::
Izracunaj ili primeni.
Sipas podlogu na dno akvarijuma u debljini od oko 0.5 do 1 cm ( zavisi sta si sve planirao da posadis od biljaka u startu. Veca biljna masa - deblji sloj, itd ). Preko 1 cm ne bih ti savetovao jer mislim dati je ovo prvi akvarijum.
Oko spoljnih stranica ostavis nekih 2-3 cm praznog prostora ( bez zemlje ) da ti se ista ne bi videla, a i ima jos razloga.
Postavis mrezicu ( onu plavu za fasade ) na tu zemlju, lepo skrojis da se ista ne vidi sa strane.
Sipas pesak u potrebnoj debljini ( minimum 3-4 cm sa prednje strane akvarijuma pa do 7-8 cm ka zadnjoj strani akvarijuma ).
E sad, ovde mogu biti razno razna odstupanja a uglavnom zavisi od akvariste i njegovog znanja, potreba i ideja. npr, ako planiras vece kamenje u akvarijumu, odredjenu postavku pa prema njoj odredjujes debljinu zemlje, peska itd

http://www.akvarijum.org/forum.....ht=podloga

Moraš malo da potražiš po forumu. Ali sve što te interesuje ima!

Ja sam stavljao u jednom akvarijumu SERA FLOREDEPOT u drugom TROPICA PLANT GROWH SUBSTRATE. Ali ima dosta priče o zemlji za cveće i nešto slično. Međutim ja pošto sam početnik nisam želeo da rizikujem. Naravno ako staviš neku od ovih podloga, ili čak i skuplje, ne moraš ovu mrežicu što spominje @nikouro.
Filter: moraš to još da napuniš i vatu da lepo postaviš, preklopi je nekoliko puta u veličini malo većoj od prostora gde ide, krajeve stavi dole a odozgo da bude skoro pa ravna. Redom odozdo ka gore: Keramičke kugle, deblji sunđer, tanji sunđer i vata.
Imaš haubu, Vodu obavezno napuni do vrha gledano sa spoljne strane (do te crne linije).
Kao što kaže @Skybuffalo, stavi pozadinu. Ako nećeš samolepljivu, kupi u petshopu poster, ali jednobojan - najbolje crni, i zalepi običnom selotejp trakom.
Naravno da možeš istu vodu da iskoristiš. Ribice prebaci u bilo koju posudu sa vodom, ali i biljke nek budu u toj vodi. Pripremi određenu količinu vode, da odstoji 24 časa, pa ako sve to budeš radio, obavezno mali deo vode zameni novom.
Ne znam na koliko si planirao zamenu vode, ali i zbog podloge i zbog algi, možeš na početku jednom nedeljno jednu trećinu vode, a kasnije i na dve nedelje ako ne možeš češće. Nemoj direktno sa česme, već da odstoji 24 časa.

@Skybuffalo ti je dao odličan link. Lagano sve pročitaj, nemoj da ti je muka. I mi smo tako krenuli. Pa opet ako zapne negde, pitaj...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milos91




Registrovan: 18 Nov 2018
Poruke: 1
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Sre Nov 28, 2018 11:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To cu odraditi za vikend.Imam pozadinu crnu.Nasao sam nesto za podlogu na forumu u temama.Pa cu to da probam.Ide zemlja 1-2cm,mrezica,sitan sljunak i malo krupniji sljunak.Necu pesak jer sam procitao da mogu da se stvore neki vazdusni cepovi i da se zgrudva vremenom.
Sto se filtera tice nije nikakv problem to cu isto da uradim nego ova mi dade tako i rekla da savijem sundjer i da mi je to dovoljno.A iskreno deluje neuredno i ruzno.Ova slika filtera @Skybuffalo je nesto sasvim drugo:).Kad to sve budem odradio stavicu neke slike da vidite kako ce to da izgleda tad.Neka bude 50% onoga kako je meni u glavi i bice super :)HVALA PUNO!!!!!!!!!!!!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Čet Nov 29, 2018 12:32 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I da.Ako su ti ostre ivice tog sljunka mozda preskoci muljare jer mogu da ostete brke.Ovo ce potvrditi ili ispraviti neko od iskusnijih kolega jer nikad nisam imao sljunak.I mislim da ti mrezica nije potrebna.Ja nisam stavljao i nisam imao problema.SAmo osmokot, hranljivu, pesak preko toga.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Nov 29, 2018 3:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nemoj da stavljaš mrežicu preko zemlje. Treba ti 10cm peska preko zemlje i miran si. Ja sam stavio mreživu i pokajao se. Izvadio sam je tek kad sam rasturao postavku. Osim sto je čupanje biljaka skoro nemoguće, samo će zadržavati gasove pa će se posle nekih 5-6 meseci toliko nagomilati da će podloga biti kao vazdušin dušek narednih 3-4 meseca.


Poslednji izmenio Peku dana Čet Nov 29, 2018 3:24 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Nov 29, 2018 10:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam par puta probao čarobnu zemlju (cvećarsku), jer vidim da je poneki koriste ,pa hajde ....
prvi put sam stavio tanak sloj granulisanog sitnog kamena i peska preko zemlje, pa sam zažalio,
drugi put sam stavio mrežicu i deblji sloj i opet zažalio. Što kaže Peku ako baš želiš tako, stavi deblji sloj
preko zemlje bez mrežice (gledano na duže staze).

Usput samo da imaš u vidu i to da stavljanjem zemlje i debljeg sloja peska/šodera gubiš na zapremini vode,
(nisi napisao visinu akvarijuma),pa ako je niži akvarijum to bi delovalo možda i ružno (mislim ta debljina podloge).

Inače što se mene tiče više nikada ne stavljam nikakvu običnu zemlju.
Ono što mogu pouzdano da ti preporučim to su malezijski puževi koji se ukopavaju u podlogu
i rade neumorno svoj posao što se tiče gasova ,malo počiste i staklo ,samo drži populaciju pod kontrolom,
bez obzira za koji vid podloge se odlučiš . Poz.


Poslednji izmenio sputnik8 dana Čet Nov 29, 2018 10:21 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Uros Kg
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2017
Poruke: 237
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Čet Nov 29, 2018 4:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E druze ajde poslacu ti broj na pp, ja sam iz kg-a, mogu ti pomoci savetima, a mozes i da svratis na kafu (pivce) da vidis kako to kod mene funkcionise, drugacije je kad vidis uzivo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Pecinac
Akvarista



Registrovan: 06 Nov 2017
Poruke: 108
Lokacija: Beograd, Autokomanda

PorukaPoslao: Čet Nov 29, 2018 5:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svaka čast Uroše, i znao sam da ćeš ti prvi da se javiš.
Pozdrav.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Uros Kg
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2017
Poruke: 237
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Čet Nov 29, 2018 5:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

naravno, a i ti kad budes dolazio u kg, javi se obavezno
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milos91




Registrovan: 18 Nov 2018
Poruke: 1
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Sub Dec 01, 2018 9:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Stigao je i taj vikend.Sve je izvadjeno podloga poboljsana!Mislim da je sada sve mnogo bolje nego pre.Stavljena zamlja,osmokot,pesak preko.Biljke mnogo bolje zasadjene.Nisu propale imaju dobre korene.Pa mi i to malo uliva nadu da ce sve biti kako treba sa njima.Po savetu @gotika cev koja mi iz akvarijuma salje vodu u filter skarcena na oko 19cm.I sada bi trebalo da je sigurnije.Dodato jos filter materijala.I mislim da je mnogo bolje spakovan.Postavicu slike pa se nadam pohvalama:)SmileSmile:)Ali ne ljutim se i za kritike.Da ih nema ne bi bio ovde.Kritika mnogo vise pomaze.Hvala vam za sve savete!!Ako imate jos neki tu sam.Evo i malo slika.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milos91




Registrovan: 18 Nov 2018
Poruke: 1
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Sub Dec 01, 2018 9:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Sub Dec 01, 2018 10:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja bih ovako da sam ti.Nek me slobodno neko od iskusnijih kolega ispravi gde gresim.


Uzeo bih taj sundjer, stavio ga gde su kugle, pa bih kupio jos jedan i stavio na njega, iste velicine ovako lepo izrezan, pa onda kugle onda jedan sloj sundjera, pa keramika.I onda vata na kraju jedan tanji sloj (1-1,5 cm)
Taj slob bi recimo mogao da menjas kad dodajes vodu.Skoro do vrha napuni filter materijalom kaf vec imas veliki filter zast da ga ne iskoristis.


Keramika bi valjalo da ti je barem u debiljini sudnjera, cak i vise.To je premalo za moj ukus a previse vate.Svu tu vatu bih zamenio keramikom.

Biljke su lepo rasporedio, sad prati, ako rade ostavis ako ne rade, zamenis ih sa manje zahtevnim dok ne nadjes neku kombinaciju koja tebi odgovara.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milos91




Registrovan: 18 Nov 2018
Poruke: 1
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Sub Dec 01, 2018 10:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sad filter nije bas takav.Ovaj plavi sundjer mi je na vrhu a vata je ispod.To sam obrnuo jer kad sam sipao vodu filter je bio prepun da nisam moga cev da ubacim.Sad je to rotirano i pritisnuto malo nekim staklom.Mislim da kad se natopi da ce da stoji bas gde treba.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pomoc oko mrjesta vieje synspilium Luka2907 Razmnožavanje 0 Sre Jan 10, 2024 10:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko razmnozavanja Luka2907 Američki ciklidi 1 Sre Jan 10, 2024 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za pocetnika peravsp Početak u akvaristici 17 Ned Okt 01, 2023 6:54 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko diskusa TurboForce Početak u akvaristici 6 Sub Jun 10, 2023 1:03 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za vrtic dzo87 Na poklon 0 Sre Apr 12, 2023 4:17 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License