Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pomoc oko ciklida - bolest Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Čet Dec 06, 2018 1:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ayrton ::
Izvinjavam se za off-topic, ali me živo zanima, da li ova tvrdnja važi i za ostale ribice?
sputnik8 ::

"Analizom dosadašnjeg iskustva došli smo do zaključka da odredene vrste hrane (granule i sticksi) skoro sa sigurnošču dovode do pojava ove bolesti - bloata.Koriščenje granula zahteva OBAVEZNO natapanje vodom do trenutka kada granule potpuno omekšaju i naravno treba voditi brigu da se ciklidi ne prenajedu.


Ovo zvuci logicno ali kao i uvek, svaki akvarijum je prica za sebe.Svako treba da proba sve i onda probere od tih iskustava sta njemu odgavara

Recimo u teoriji (na osnovu clanaka) meni ne bi trebalo da opstanu borci, plava guaramija, kolisa i trigohaster leri u istom akvarijumu.Ali oni su zajedno vec godinu dana.

Moje sve jedu granule, jer volim takvu hranu ali iz mog dosadasnjeg iskustva zavisi od vrste granula.Mislim i na prozivodjaca i na vrstu.
Zlatne imaju probleme kad god ih hranim bilo kojom markom plutajucih granula, sa tonucim nemam problema.Dugo sam trazio vrstu koja je im je bas taman.
Uglavnom imam ribice koje sudeci prema onom sto sam citao spadaju u rizicne grupe (kolisa, borci, zlatne) i sve ih hranim sitnim tonucim granulama (jednom nedeljno samo dodam hranu domacu od zelenisa i luka i mikrocrve) .Ne plutaju, svi ravnomerno dobiju hranu na svim nivoima a ostane i za anticitruse i kozice.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Dec 06, 2018 1:49 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Big-proof
Akvarista



Registrovan: 10 Okt 2018
Poruke: 17
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Dec 06, 2018 2:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vec danas sam probao sa natapanjem GranuGreena. Posle pola sata je nabubrila i ucetvorostrucila se. Za pojavu bloat-a kod mojih riba ne mogu naci resenje osim u sputnikovom citatu.
Sto se tetra discusa tice, nije mi jasno zasto vecina ne koristi ili je koristi u malim kolicinama kod ciklida, a momak od koga sam uzeo ribe i ima ozbiljnu uzgaivacnicu koristi iskljucivo samo nju. I na moje pitanje sa cime mogu da je kombinujem, dobio sam odgovor da je sasvim dovoljan samo tetra discus. Na taj slucaj sam naisao i na jos par mesta, po forumima i aqua shopovima. Jasno je da svako ima svoje misljenje, ali razlog i za jedno i za drugo mora postojati.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ASX
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2018
Poruke: 93
Lokacija: Beograd Vozdovac

PorukaPoslao: Čet Dec 06, 2018 3:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja koristim tropical granule... nisam ni probao da ih natapam, ribe su zdrave i zivahne, a dva puta nedeljno ih hranim diskusom, mada mesam i lisnatu hranu i rakove...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Dec 06, 2018 4:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Možda živim u zabludi al "Šta će panj u ciklidnom akvarijumu"?

Iskreni ako misliš da imaš riblju endemu po meni mogu biti tri razloga u tvom slučaju:
-prerano naseljen akvarijum sa previše riba(najverovatnije)
-loša voda obično pretvrda za normalan život ribe dovodi do raspadanja organa i naduvavanja.
-loše ribe

Za dva meseca većina riba neće umirati od granula. Možda kad bi im se davalo živo testo al granule iz zapečaćene Tetra Discus kutije, teško. Da je dobro da se granule potope pre upotrebe, jeste. Većuna riba jede do odredjene granice posle prekine kao što to radi i većina ljudi. Šta se desi kad se čovek najede onih suvih kukuruzn pahuljica? Isto se desi i sa ribom hranjenom granulama. Nadutost i Riblja endema(dropsy, malavi nadutost) nije isto mada se za oba slučaja u engleskom govornom područiju često može čuti reč bloat.

Za tolike godine držanja riba nikada nisam video da ribe umiru od fabričke hrane. Rinfuz sam koristio samo za vreme krize. Od rinfuza ništa gore, sumljiva kineska proizvodnja ili bajata hrana. Kao što neko pogleda datum proizvodnje, sastav i proceni verodostojnost proizvoda(da nije neki Y sa etiketom od X) za psa tako i ja gledam hranu za ribe. Ozbiljne kompanije poput Sere rade istraživanja o uticaju hrane koju proizvode na ribe a na pakovanju im piše za koje su ribe, da li je za svakodnevnu upotrebu ili je dodatak za bojenje, priprema za mrest... Sera ima čak snimke creva riba koje su hranjene njenom hranom za uporedjivanje sa drugim brendovima.

Posto nikada nisam štrumfovao afričke ciklide nisam uštrumfovao iznad da je razlog što ti svako toliko štrumfne po koja riba to što konstantno a ne povremeno štrumfuješ hranu za diskuse. Čitao sam da su malavi pretežno habrivori i da u ishrani moraju imati hranu biljnog porekla.

Iz iskustva se ne prave naučne analize i izvlače zaključci već uglavnom od rezultata kontrolisanih eksperimenata. U slučaju ishrane može slobodno da se zameni sa uvek jer se u suprotnom rezultati se ne mogu smatrati validnim. Svakako bilo bi zanimljivo pročitati članak.

Sitan pesak može biti opasan jer je često preoštar za ribe koje preturaju po njemu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Dec 06, 2018 4:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Big-proof - riba u prirodi je uvek gladna i uvek u potrazi za hranom jer nikad nezna kada će sledeći put jesti,
u akvarijumu većina vrsta jede i nezna za granicu (valjda je ostalo od prirode, genetski, ili .... )
takođe kada se radi o bloatu, nije sve jedno koje su starosti ribe i kako njihov sistem za varenje radi -
da li je otporan ili nije za obilniji obrok, takođe zavisi od broja riba u akvarijumu, od dominantnosti
jer dominantne /alfa ribe su uglavnom poveće, agresivnije lakše podnose neku hranu, a ove druge jedva
da malo i dođu do hrane pa ih to spašava od bloata, ima puno faktora.

Ja lično bez obzira na vrstu hrane , brendirana ili ne ,granule ili listići ili nešto domaće (povrće), volim da
usitnim - trebalo ili ne. Tako usitnjeno sve pluta ,ako kašičicom kojom dajem hranu, pljesnem po površini onda polako
počinje da tone i stiže do koriya, kozica i uvek ima za svakog po nešto što voli i u većini slučajeva
samešam 5,6 vrsta hrane u jednoj čašici ,pa tako usitnjeno jede ko šta hoće, u svakom akvarijumu.

Ayrton - Bloat je samo kod ciklida, a ostale ribe se samo prejedaju i samo dugoročno gledano
može da im smeta režim preobilne ishrane a ujedno takav režim može da poremeti i parametre vode.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Dec 06, 2018 5:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

...riba u prirodi je uvek gladna i uvek u potrazi za hranom ...
Apsolutno netačno dovoljno je da pitaš bilo kog iskusnijeg ribolovca šta se desi kad previše baciš prihrane da bi privukao ribu ili jednostavno da posmatraš ribe koje nisu gupike tj vrste koje ne žive kratko. Najjednostavniji primer: riba klovan, koja je svima poznata, nekada "čuva" hranu u ustima za kasnije. Ribe uopšte nisu glupe i jednostavne životinje koliko ih neki smatraju.

Ovo ispod da komentarisem neću koga interesuje neka pročita:
https://www.nature.com/news/young-poo-makes-aged-fish-live-longer-1.21770
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Big-proof
Akvarista



Registrovan: 10 Okt 2018
Poruke: 17
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Dec 06, 2018 7:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Peku, hvala na misljenju.

"-prerano naseljen akvarijum sa previše riba(najverovatnije)''
To bih sa rezervom uzeo u obzir, jer sam uradio sve sto je trebalo, korak po korak, pedantno i strpljivo. U slucaju da sam negde pogresio, sto je svakako moguce, i to dolazi u obzir.
Sto se tice prenatrpanosti, mislim da nisam pretarao sa ribama. Vise bih uzeo u obzir to sto sam pomesao biotope, sto je jos ranije konstatovano.

"Losa voda i lose ribe"
Kvalitet vode nisam kontrolisao. Do ovog sada, nikada nisam imao kontakt sa ciklidima, tako da ne mogu da kazem jesu li ribe loseg kvaliteta ili nisu.

Sto se tice panja/grane, nemoj se ljutiti ali sve je stvar izbora. Neko voli i plasticne biljke, dvorce, brodove i ostalo. meni se ovako dopada i planiram da ubacim jos koje. Nisam primetio da im smeta, cak je i omiljeno mesto za spavanje. Ako gresim, u slucaju da nepovoljno utice po ciklide, izaziva stres ili slicno, bilo bi dobro da me neko upozori.

Ishrana je danas dopunjena sa Sera Flora i Dajana Cichlid listicima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Dec 06, 2018 8:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

-prerano naseljen akvarijum sa previše riba

Ako nisi testirao ne znaš da li si isciklirao akvarijum ili ne a previše riba ne znači da si mnogo riba stavio u akvarijum nego da nisi obezbedio dovoljno bakterija(kako god da si ciklirao) da podrže tu kolicinu riba pa je cikliranje počelo ponovo. Kazem najverovatnije jer obično loše iscikliran akvarijum prati sirok dijapazon bolesti al tesko disanje, spoljne infekcije, izvrtanje su njačešći simptomi.

Ko što rekoh nisam ih drzao, drvo u akvarijumu obara tvrdocu vode zato sam to prvo pitao kako bi iskusnim zapalo za oko.

Moj ti je savet da uzmeš Seachem prime ili neki drugi sličan preparat za pripremu vode. Easy Life FFM ima totalno drugaciju namenu i mogućnost primene. FFM sluzi da se prečisti voda akvarijuma a ne voda za akvarijum. Sipaš ga direktno u akvarijum, ne zove se džabe tečni filter.

Što se vode tiče najbolje ti je da pitaš nekog akvaristu iz kvarta da li treba i šta treba raditi sa vodom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Dec 06, 2018 8:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Peku ::
...riba u prirodi je uvek gladna i uvek u potrazi za hranom ... Apsolutno netačno ....


Peku, čovek ima malawi ciklide, a zna se kakvo je njihovo stanište i osobine, ima određen broj riba ...
nisam imao u mislima babuške ,šarane i ostalo kad sam pisao o gladi. O morskim neznam ništa ...
verovatno ima planktona , i ko zna šta već, ali malawi .... ma nebitno je na kraju ,zašto bi pravili
dramu oko gladi , važno je da mi nismo gladni Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Dec 06, 2018 8:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja samo hoću da potvrdis tvrdjenja nečim, nista više. Generalizacija je najveći neprijatelj akvaristike.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Big-proof
Akvarista



Registrovan: 10 Okt 2018
Poruke: 17
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Dec 07, 2018 12:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U slučaju da je cikliranje loše odrađeno, da li vredi upotrebiti npr. Serin bio nitrivec ili neki drugi preparat?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ASX
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2018
Poruke: 93
Lokacija: Beograd Vozdovac

PorukaPoslao: Pet Dec 07, 2018 2:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

vredi, sto pre stavti... ali to je trebalo na pocetku...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Dec 07, 2018 8:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nemoj sipati mnogo hemije u akvarijum odjednom ili ako nisi 100% siguran da je potrebna. Sačekaj da prođe dejstvo lekova. Posle prečistiš sistem aktivnim ugljem i zamenom vode pa pa tek onda razmišljaj o bakterijama.

Ja bih pre uzeo Prime da prečistim vodu za zamenu a taj FFM bi sipao svako toliko u akvarijum. Pogledaj na netu šta kažu, koliko ga često sipaju u sistem.

http://www.akvarijum.org/forum.....i-f30.html

Imaš dve privatne poruke od mene ne mogu da ti ostavim linkove ovde.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Big-proof
Akvarista



Registrovan: 10 Okt 2018
Poruke: 17
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2018 10:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima,
Da azuriramo malo. Very Happy
Sve ribe koje su bile u stanju mirovanja su na zalost uginule. Ukupno 7 riba.
Cini mi se da se stanje malo poboljsalo. Nema nekih promena kod ostalih riba. Sve su aktivne, jurcaju, jedu.
Jedino sto me je zacudilo jeste da se na preminulom Auratusu na dan smrti pojavila ona belicasta masa, nalik vati, pamuku... To je bilo posle tretmana mycopurom.
Bactopur nisam ni koristio, ostao je za ne daj boze.
Sto se tice vode, pazario sam testere. Ispod cu napisati rezultate pa bih zamolio iskusnije da malo protumace.
Redom...

Sera quick test 5 u 1:
No3 10 - 25mg/l (blize 10)
No2 0 - 1mg/l
GH: 16
KH: 10-15 (blize 10)
PH: 8

Sera Nh4 / Nh3 test:
0mg/l

Sera KH test:
10 dkh

Sera Ph test:

8,5

Sera No3 test:

10 mg/l

Rezultati sa quick testa 5u1 i pojedinacnih su delimicno jednaki.
E sada, sta tu valja a sta ne valja?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Big-proof
Akvarista



Registrovan: 10 Okt 2018
Poruke: 17
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2018 10:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zaboravio sam napisati da sam pri poslednjoj izmeni vode (pre 5 dana) sipao 2 pune supene kasike razmucene kuhinjske soli.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pomoc oko mrjesta vieje synspilium Luka2907 Razmnožavanje 0 Sre Jan 10, 2024 10:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko razmnozavanja Luka2907 Američki ciklidi 1 Sre Jan 10, 2024 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Black moly bolest Sandra89 Bolest 0 Sub Dec 23, 2023 9:03 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za pocetnika peravsp Početak u akvaristici 17 Ned Okt 01, 2023 6:54 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko diskusa TurboForce Početak u akvaristici 6 Sub Jun 10, 2023 1:03 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License