Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Nov pocetak, pravilno cikliranje Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Nebojsa92
Akvarista



Registrovan: 19 Okt 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Pet Jan 04, 2019 5:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zdravo svima, evo danas planiram da zapocnem ponovo sve jer sam kupio novi filter i kad vec imam samo 2 preostale gupike sto da ne. Imam dovoljno ustajale vode u flasama koje nisu bile zatvorene.

Akvarium ima oko 30l, kupio sam filter Resun Magi 200, sa onim sundjerom unutra i aktivnim ugljem. Vidim da su misljenja bas podeljena oko tog uglja, pa vas stvarno molim za savet sta da radim sa njim, da li da ga ostavim u filteru prvih mesec dana? Ili da ga ne koristim uopste? Planiram samo gupi da cuvam.

Drugo, kako je najbolje koristiti taj filter, sa onom cevcicom za vaduh ili ne?

Imam easystart tecnost za startovanje filtera/akvarijuma pa cu to koristiti prvi, 7. i 14. dan. Takodje, planiram da vratim biljke koje sam imao sada cim ubacim vodu (Ceratopteris thalictroides i Lemna minor)

Od podloge imam obican sljunak u granulicama, jedno 5kg, imam grejac, svetlo na poklopvu akvarijuma...

FIlter koji je dosao uz akvarium planiram da izbacim jer mi se cini da on nije cistio vodu nego samo ciklirao (nije bilo nicega u kucistu), a i rekli su mi da mi onaj sundjerasti filter vise nece biti potreban posto ovaj Magi ima unutra sundjer.

Molim vas za savete, ako imate predloge, ako mi savetujete da dodam jos nesto u filter, samo zelim da mi napokon bude sve dobro u akvraijumu. Dosta se trudim i stvarno ne uspeva. Akvarijum sam cistio crevom jednom nedeljno (30% vode)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Jan 04, 2019 5:18 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Pet Jan 04, 2019 6:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako imas mogucnosti, najbolje da slikas sta imas, sta nemas.Ja ne bih koristio taj ugalj.Zameni ga sa necim, sundjer ili sta vec.


Najbolje da od starta stavis sve kako planiras da ti bude da se polako bakterije nastane.

Ja bih ovako da sam ti.Sednes, isplaniras kako zelis, uradis, sve strpljivo.

1.Stavis sljunak ali ne bih nesto debelo kad ne vec stavljas hranljivu podlogu da imas sto vise slobodne vode, za plivanje (najvisw 2 cm).

2.Stavio bih neku tamniju pozadinu ali to je stvar ukusa.Dolaze ribe do izrazaja i ne vide se kablovi pozadi.

3.Namoniras sprej bar tako da lagano talasa vodu (ne valja prejako da bude, da ih bacaka po akvarijumu), bez creva za vazduh

4.Nemoj da se opterecujes puno.Stavi te dve gupike i nek se ciklira.Ne bih dodavao nove ribe barem mesec dana.Dodas mozda da imas 3-4 (jedan lep muzjak i par zenki ) i pustis da same odrzavaju broj, ne treba ti previse za pocetak dok sve ne legne na svoje mesto.

5.Namestis grejac na 25 stepeni.

6.Kad kupujes biras da su lepe aktivne, i da nemaju deformacije.
u
Ako ti radi Ceratopteris ( meni nije dok nisam pojacao svetlo).Ako stagnira, promeni biljku.Anubije su ti najlakse, ne moras da trimujes, uspevaju svugde.



Vadjenje vode tako kako si radio, ciscenje filtera akvarijumskom vodom. isto jednom nedeljno.Mislim nije neophodno ali sto redovnije cistis smanjujes sanse da se nesto podje naopako.

Kvalitetnu hranu nabavis i vrlo malo hranis, znaci jedan dobar listic dok malo ne udjes u ritam.Bolje da budu gladnije neko da preteras.

Ja licno najvise volim Tropkinu hranu (Supervit listice, Vitality and Color) i Tetra Min.Kupis najmanje pakovanje, nemoj previse da ti stoji da godinu dana hranis jednom istom hranom.Ni ti ne bi jeo cips star tri meseca. Smile

Iskusnije i strucnije kolege ce te psavetovati bolje od mene ali da imas nesto dok se oni ne jave.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nebojsa92
Akvarista



Registrovan: 19 Okt 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Pet Jan 04, 2019 8:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Skybuffalo ::
Ako imas mogucnosti, najbolje da slikas sta imas, sta nemas.Ja ne bih koristio taj ugalj.Zameni ga sa necim, sundjer ili sta vec.


Najbolje da od starta stavis sve kako planiras da ti bude da se polako bakterije nastane.

Ja bih ovako da sam ti.Sednes, isplaniras kako zelis, uradis, sve strpljivo.

1.Stavis sljunak ali ne bih nesto debelo kad ne vec stavljas hranljivu podlogu da imas sto vise slobodne vode, za plivanje (najvisw 2 cm).

2.Stavio bih neku tamniju pozadinu ali to je stvar ukusa.Dolaze ribe do izrazaja i ne vide se kablovi pozadi.

3.Namoniras sprej bar tako da lagano talasa vodu (ne valja prejako da bude, da ih bacaka po akvarijumu), bez creva za vazduh

4.Nemoj da se opterecujes puno.Stavi te dve gupike i nek se ciklira.Ne bih dodavao nove ribe barem mesec dana.Dodas mozda da imas 3-4 (jedan lep muzjak i par zenki ) i pustis da same odrzavaju broj, ne treba ti previse za pocetak dok sve ne legne na svoje mesto.

5.Namestis grejac na 25 stepeni.

6.Kad kupujes biras da su lepe aktivne, i da nemaju deformacije.
u
Ako ti radi Ceratopteris ( meni nije dok nisam pojacao svetlo).Ako stagnira, promeni biljku.Anubije su ti najlakse, ne moras da trimujes, uspevaju svugde.



Vadjenje vode tako kako si radio, ciscenje filtera akvarijumskom vodom. isto jednom nedeljno.Mislim nije neophodno ali sto redovnije cistis smanjujes sanse da se nesto podje naopako.

Kvalitetnu hranu nabavis i vrlo malo hranis, znaci jedan dobar listic dok malo ne udjes u ritam.Bolje da budu gladnije neko da preteras.

Ja licno najvise volim Tropkinu hranu (Supervit listice, Vitality and Color) i Tetra Min.Kupis najmanje pakovanje, nemoj previse da ti stoji da godinu dana hranis jednom istom hranom.Ni ti ne bi jeo cips star tri meseca. Smile

Iskusnije i strucnije kolege ce te psavetovati bolje od mene ali da imas nesto dok se oni ne jave.


Hvala puno na brzom odgovoru Smile Izvadio sam ugalj, za sada, ipak nemam iskustva sa njim, ostavio sam onaj sundjer i verovatno cu ovih dana uzeti onu vatu i staviti u drugu polovinu kucista.

1. Posto cu izvaditi onu plasticnu podlogu koja je isla uz filter koji je dosao uz akvarium imacu vec citav 1cm slobodan za sljunak, ali obicno stavljam tako negde 2cm napred i mozda 3cm pozadi, pa da ima malo krivinicu neku


2. Tamnu pozdinu sam stavio prosli put i mnogo vise mi se svidja od oni tipicne plave morske Smile stavio sam neku pecinu braon, i bas lepo zigleda

3. Znaci savetujes mi da ne stavljam ono crevo za vazduh?

Ovako sam trenutno postavio

Image

A ovo je drugo dodatak koji je dosao, kao prskalica

Image

Nemam iskustva sa tim pa ne znam kako je najbolje postaviti, sa vazduhom, sa prskalicom ili sve da povadim pa da samo izlazi kroz onaj prolaz

4. Ove dve gupike su mi vec neko vreme sumnjive pa se plasim da ih vratim odmah, zenka se porodila pre dva meseca i cini mi se da se vratila malo u normalu ali se ofucala malo u predelu stomaka, a muzjak je zivahan sve lepo, samo mu se repic kao malo cepa, ali ne trenue, ne ne raspada se

Uglavnom ih hranim Serinom hranom (Vipan) i u poslednje vreme sam krenuo da ubacujem povrce sa vremena na vreme koje obozavaju, zeleni list su pojele ceo u roku par sati


Ukljucicu za sada ovako, bez gupika, ali sacekao bih savet jos nekih struckanka sto se tice filtera i vazduha, ne znam kako je najbolje postaviti
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ludwigia
Akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 26 Okt 2014
Poruke: 78
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Jan 04, 2019 10:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Eto, kolega ti je manje vise sve rekao. Tu cevku za vazduh skini, moj ti je savet. Em ce biti tise em ti ne treba uopste.
Citaj sto vise, gledaj preko tarabe sto vise, i pitaj.
Uzivaj u hobiju. I ja sam pre 30 godina krenuo sa akvarijumom od 30litara i platikama doduse, ali sve jedno. Zivorotke.
👍
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Nebojsa92
Akvarista



Registrovan: 19 Okt 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Pet Jan 04, 2019 11:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ludwigia ::
Eto, kolega ti je manje vise sve rekao. Tu cevku za vazduh skini, moj ti je savet. Em ce biti tise em ti ne treba uopste.
Citaj sto vise, gledaj preko tarabe sto vise, i pitaj.
Uzivaj u hobiju. I ja sam pre 30 godina krenuo sa akvarijumom od 30litara i platikama doduse, ali sve jedno. Zivorotke.
👍


Hvala na odgovoru Smile

Ukljucio sam bas pre sat vremena sa cevkom, ne cuje se nista (ili sam ja oguglao vec), posto ne planiram da ubacjem skoro ove moje gupike ima vremena, skinucu je sledeci put kad budem cistio akvarijum, mada mislio sam da je bolje sa cevkom jer treba kiseonika i ribicama (kad ih bude bilo) i travi?

Znaci bolje je da ne ubacujem nista, ni onaj drugi dodatak sto izbacuje vodu kroz rupice?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Pet Jan 04, 2019 11:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Samo cev sa poslednje slike namontiras da bude kao na slicu na toj kutiji.Prskalicu podesi tako da blago talasa vodu.Mozes i iznad vode ali se onda cuje zuborenje.
Evo ti i snimak kako to izgleda.
https://www.youtube.com/watch?v=5j4OQmvqTPQ&t=69s

Ako prskalicu polozis ispod porvsine vode nece se cuti.Ja volim ovo zuborenje, opusta me ali tebii mozda zasmeta.



I smanji slobodno hranjenje, mozda ti je to bio uzrok bolesti.Skok amonijaka usred prehranjivanja, oslabi im imunitet, napadnu ih bakterije i bolesti.Domaca hrana brze uprlja akvarijum od kupovne.A to i prehranjivanje pogubno je kad su tako mali akvarijumi u pitanju jer ne oprastaju greske.Izbegavaj da ti se zadrzava hrana duze od 4-5 minuta u akvarijumu.




I preporucio bih ti umesto aktivnog da stavis parce sundjera, ili ako moze da stane siporeks.Sporije ce da se uprlja od vate.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Pet Jan 04, 2019 11:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I da , ja bih stavio prskalicu, malo ce da uzmeri mlaz vode i nece bacakati ribice po akvarijumu a i urednije izgleda.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nebojsa92
Akvarista



Registrovan: 19 Okt 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Sub Jan 05, 2019 12:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Skybuffalo ::
Samo cev sa poslednje slike namontiras da bude kao na slicu na toj kutiji.Prskalicu podesi tako da blago talasa vodu.Mozes i iznad vode ali se onda cuje zuborenje.
Evo ti i snimak kako to izgleda.
https://www.youtube.com/watch?v=5j4OQmvqTPQ&t=69s

Ako prskalicu polozis ispod porvsine vode nece se cuti.Ja volim ovo zuborenje, opusta me ali tebii mozda zasmeta.



I smanji slobodno hranjenje, mozda ti je to bio uzrok bolesti.Skok amonijaka usred prehranjivanja, oslabi im imunitet, napadnu ih bakterije i bolesti.Domaca hrana brze uprlja akvarijum od kupovne.A to i prehranjivanje pogubno je kad su tako mali akvarijumi u pitanju jer ne oprastaju greske.Izbegavaj da ti se zadrzava hrana duze od 4-5 minuta u akvarijumu.

I preporucio bih ti umesto aktivnog da stavis parce sundjera, ili ako moze da stane siporeks.Sporije ce da se uprlja od vate.


Skybuffalo ::
I da , ja bih stavio prskalicu, malo ce da uzmeri mlaz vode i nece bacakati ribice po akvarijumu a i urednije izgleda.


Aha znaci prskalicu da postavim, nije problem zvuk, volim i ja da cujem Smile
Trazio sam jacinu za akvarijum do 40l, mislim da ne mogu da podesavam to. Videcu za dan dva kada budem namestio kako ce biti, valjda nece biti prejako, u svakom slucaju i ako bude samo cu spustiti ispod vode prskalicu.

Sto se tice hrane moguce da sam preterivao, mada imao sam bebe u travici pa sam zbog njih malo vise davao, trudim se uvek da vidim koliko hrane pada na pod i da li pada, ali nekako uvek pojedu sve sto im dam. Mada sada cu stvarno obratiti jos vise paznju na to, video sam cak da neki kazu da slobodno moze i da se preskoci nekad dan.

Ugalj sam otpisao, nemam iskustva sa njim pa ne zelim da se igram sa njim, video sam u pet centru da ima milion sudndjera da se kupi, jel mogu bilo koji pa da iseckam po potrebi? Trenutno mi je druga polovina kucista prazna, ali dobro, jos necu ubacivati u akvarjum ribice, i kupicu ovih dana sundjer.

Mislim da mi i trava malo pravi problem, imam ovu plutajucu zbog beba a ona se bas dosta 'linja' (stade mi mozak, ne mogu da se setim kako se kaze) i dosta vode povucem dok njene ostatke izvadim, a ne bh je sklanjao, dobro krije bebice.

Imam samo pitanje, jel mozes da mi objasnis sta je rasprasivac vazduha i koliko je potreban?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Sub Jan 05, 2019 1:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kaci se na vazdusnu pumpu i obogacuje vodu kiseonikom.Ali ti nemas potrebe za tim, zato treba namestiti taslasanje, to je najbolji nacin da ti voda bude bogata kiseonikom.Moze sundjer da se secka, samo napuni sto vise mozes i sto pre mozes.Da se nastanjuju bakterije da sto ranije stavis i ribe.


Mozda bi mogao da probas ako ti nije preveliko cimanje da zamenis tu plutajucu sa Najas guadalupensis (koja se i zove gupi trava Smile.Laksa je i celovitija i ne lepi se za prste i za opremu kao lemma.Imas je u reinforestu.Lepe su ti i
Cladophora aegagropile da malo upunis akvarijum a nisu preterano skupe i zahtevne.


Veruj mi ako imas plutajuce biljke same bebice se hrane sa korena tih biljki i dekora sitnim algama i mikroorganizmima.Meni prezivljavaju bebe platike iako ne dajem nista specijalno od hrane i pored svih predatora u akvarijumu (imam i zenke borca i ramireze i trigohastera) pa opet ostane par najacih malisana.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nebojsa92
Akvarista



Registrovan: 19 Okt 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Pon Jan 07, 2019 11:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Skybuffalo ::
Kaci se na vazdusnu pumpu i obogacuje vodu kiseonikom.Ali ti nemas potrebe za tim, zato treba namestiti taslasanje, to je najbolji nacin da ti voda bude bogata kiseonikom.Moze sundjer da se secka, samo napuni sto vise mozes i sto pre mozes.Da se nastanjuju bakterije da sto ranije stavis i ribe.


Mozda bi mogao da probas ako ti nije preveliko cimanje da zamenis tu plutajucu sa Najas guadalupensis (koja se i zove gupi trava Smile.Laksa je i celovitija i ne lepi se za prste i za opremu kao lemma.Imas je u reinforestu.Lepe su ti i
Cladophora aegagropile da malo upunis akvarijum a nisu preterano skupe i zahtevne.


Veruj mi ako imas plutajuce biljke same bebice se hrane sa korena tih biljki i dekora sitnim algama i mikroorganizmima.Meni prezivljavaju bebe platike iako ne dajem nista specijalno od hrane i pored svih predatora u akvarijumu (imam i zenke borca i ramireze i trigohastera) pa opet ostane par najacih malisana.


Vazi hvala, planiram da dodam jos neke trave, posto sad ima dosta vise mesta u akvarijumu kako sam sklonio ona dva filtera i zamenio ih ovim, sad mi je najveci problem kako to sve lepo uklopiti Very Happy

Imam neke stare skoljke lepe, ne znam da li bih mogao njih da ubacim, ako ih prokuvam malo, ili bolje da se ne igram sa tim da mi ne upropaste vodu...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Jbl cristalprofi e1502 pravilno posta... golff Filteri i pumpe 14 Pon Avg 23, 2021 12:28 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetak price Milica Obradovic Početak u akvaristici 16 Pon Jan 25, 2021 9:49 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi pocetak sa Afrikancima Gladijator Afrički ciklidi 9 Uto Sep 22, 2020 12:50 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetak akv 128l pomoc AleksandaT90 Početak u akvaristici 4 Pet Jun 26, 2020 2:49 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetak - 27l Nebojsa92 Akvarijumi 2 Pet Maj 08, 2020 6:31 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License