Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Analiza iskusnijih potrebna Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
DraganNikolic




Registrovan: 06 Jan 2019
Poruke: 1
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Jan 07, 2019 1:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Postovanje svima!
Upravo sam oformio svoj prvi aq, nakon mnogo dana i nedelja provedenih uz ovaj forum ipak kao pocetnik imam malu bojazan da nesto nisam propustio pa bih molio iskusne clanove da proprate sta sam sve uradio i da li sam nesto propustio.

TEHNICKE KARAKTERISTIKE:
Tank je velicine 40x23X30 staklo 4mm.Za filtraciju unutrasnji filter Atman F302.Rasveta reflektor sa T5 neonkom , 7w, 6500k.

PODLOGA I PEJZAZ:
Sljunak granulacije 2-3 mm (malo krupniji), lomljeni beli i crni kvarc krupnije granulacije.Podloga su uradio tako da je u 1/3 aq sljunak a u 2/3 kvarc. Od ukrasa imam Red mur panj predhodno samo dobro opran postavljen na sredinu vertikalno i nekoliko kamena koje sam predhodno prokuvao i testirao sircetom i sonom kiselinom.Mozda je greska sto nisam stavio zemlju za biljke pre svega?

BILJKE :
Limun x2 , Hemianthus micranthemoides x2 i Staurogyne repens x4 pelcera.pelcere sam uzeo od proverenog akvariste koji se bavi samo uzgojem aq biljaka i verovatno je svima ovde poznat ali necu imenovati zbog reklame Very Happy Za biljke sam uzeo samo Sera florena obzirom da nakon sadjenja lepo napreduju cak jedno vreme i bez foto perioda.

CIKLIRANJE i POSTAVKA:
Tank sam nakon kupovine oprao samo vodom (trebao sam i malo sirca da upotrebim sad vidim neke flekice sa unutrasnje strane) i dobro obrisao ubrusima. Za postolje koristim metalni stocic sa plocom od stakla(tako da je estetski super efekat).Postavljen je uz zid gde nema direktnog sunca u bilo kom periodu dana i postolje sam utiplovao u zid za svaki slucaj (imam dva nemirka u stanu uzrasta 1 i 3 godine pa tiplujem stvari i za plafon Very Happy), za podlogu izmedju aq i postolja sam uzeo one sundjeraste prostirke za kupatilo u boji koja mi odgovara debljina je oko 8mm.Nakon formiranja panorame sam aq napunio vodom i ostavio tako 48h bez rada pumpe, nakon 48 sati sam ukljucio pumpu i ostavio prazan aq da radi.Biljke su zasadjene nakon 4 dana od sipanja vode,obzirom da nisam dodao humus za biljke ispod pogloge prilikom sadjenja biljki sam uradio sledece:napravio sam plitke saksije dubine 1.5cm, precnika oko 50mm u koje sam na dno posuo zemlje za cvece kolicine tipa 3 prstohvata,zatim dobro nabio sljunak sitne granulacije ,umetnuo biljku i zatim ovakve saksije utopio u postojecu podlogu,i na svim saksijama sam izbusio rupice precnika 4mm gusto i obradio ivice da bude fino.Moram da se pohvalim da mi bilje izuzetno napreduje Very Happy. Za cikliranje sam nakon mnogo citanja izbaro konvencionalni pristup, ostavio sam prazan akvarijum da radi dve nedelje i pratio sta se desava.Primetio sam sluz odnosno plesan na panju i kamennju tako da sam nakon dve nedelje rada aq na prazno, ubacio dva Ascitrusa kako bi se sladili i pokupili plesan.Nakon 4 dana od ubacivanja Ascitrusa ubacio sam 6 Barbusa titeja i trenutno su to jedini piloti u aq.Opredelio sam se za Barbuse i Zebrice ali kao sto rekoh aq naseljavam postepeno i novi stanovnici ce uci tek za 2 dana. Pre samog ubacivanja ribica dodao sam u vodu DAJANA START PLUS radi sluzokoze riba , naravno dodao sam u srazmeri po uputstvu. Aktuelni Titeji su aktivni , veseli svasta nesto rade a Ascitrusi ne staju sa radom i bas sam odusevljen ovim ribicama. Ne vrsim zagrevanje vode,obzirom da zbog dece stan je vec pretopao a temp u aq se krece od 22C preko noci kada grejanje prestane do 24C preko dana . Inace temp od 24C je konstantna preko celog dana a preko noci se spusti na 22C.

PROBLEMI I PITANJA:
Za sada sam uocio jedan problem koji sam brzinski resio ali njisam siguran da li sam adekvatno odradio.Naime kada sam ubacio Barbuse video sam da se ribice muce da doplivaju do odredjenog dela aq odmah nakon sto sam to uocio sam smanjio potenciometar na filteru jer se stvaralo preveliko cikliranje vodene mase. Ali onda nisam bio zadavoljan protokom filtracije i kolicinom O2 koja se dodaje u vodu.Dakle problem je sto je je filter Atman 302 prejak za aq ovih deimenzija odnosno pravi veliku cirkulaciju vode, uz filter sam dobio nekoliko kolena te sam jedno od njih od 90 stepeni stavio na izduvnicu i usmerio mlaz vode u najblizi zid aq koji je svega 2-3 cm udaljen, na taj nacin mlaz iz izduvnice udara u taj zid i lomi se te nemam veliku cirkulaciju vode ali nisam siguran da li je ovo dobro resenje? Mogu slikati ako nisam dobro objasnio..ali ovo me trenutno bas muci to jest ne znam da li je dobro resenje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Jan 07, 2019 1:50 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Uros Kg
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2017
Poruke: 237
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Pon Jan 07, 2019 9:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo ja prvi da ti pozelim srecan pocetak i da ti skrenem paznju na par stvari.
Ne znam koliko je dobra ideja da ti akvarijum stoji na stocicu sa staklenom povrsinom, to bih prvo promenio, jer se lako moze desiti da imas poplavu u stanu, druga stvar, mislim da ti je akvarijum mali za drzanje barbusa, ja sam ih imao do skoro, oni su vrsni plivaci, vole da se jurcaju po akvarijumu i vole komociju, tako da mislim da se nece osecati najbolje kad malo porastu, sto se tice biljaka, trebalo bi ubaciti podlogu za biljni svet, pricam iz licnog iskustva, doduse tu je uvek anubia koju vezujes za panjeve i kamenje, mada ova prica sa saksijama moze da upali...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Uros Kg
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2017
Poruke: 237
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Pon Jan 07, 2019 9:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Naravno, pozeljno je da ubacis neku clicicu, ipak je lepse kad vidimo vizuelno kako to izgleda i da pomognemo sa savetima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DraganNikolic




Registrovan: 06 Jan 2019
Poruke: 1
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Jan 07, 2019 9:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Uros Kg hvala na savetima!Ako ubacujem podlogu kako bih to mogao da izvedem?Sve napolje podloga, i vracanje nazad svega?Slicice stizu cim se panj smiri obzirom da jos uvek nece da potone pa je vezan kamenom , sto me mnogo nervira Very Happy Sta mislis u vezi ove cirkulacije da li je u redu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potrebna ponuda mekanih korala G.Blagojevic Tražnja 0 Uto Mar 15, 2022 12:14 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potrebna anemona Plivac Mali Oglasi 0 Pet Nov 13, 2020 5:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mahovina potrebna popindeed Arhiva Malih Oglasa 1 Čet Avg 20, 2020 2:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potrebna Drezga VURDOK Arhiva Malih Oglasa 0 Uto Avg 11, 2020 9:56 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Dobio sam akvarijum - Potrebna pomoc ... Milos88Ng Početak u akvaristici 6 Ned Avg 02, 2020 12:24 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License