Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Prvi biljni akvarijum, povratak akvaristici Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
boskonet
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 12 Dec 2010
Poruke: 98
Lokacija: Beograd, Zemun

PorukaPoslao: Ned Dec 30, 2018 3:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Najpre srdacan pozdrav svima Smile

Davno sam se bavio akvaristikom, pre nekoliko meseci sam odlucio da se vratim akvaristici. Ovaj put sam se odlucio za neki biljni low-tech akvarijum, koji ne zahteva previse
odrzavanja, a taman moze da mi bude odmor u vecernjim satima. Citao sam razne linkove po netu, pa sam tako juce i startovao akvarijum

Akvarijum je 60x30x35(visina), lepljen crnim silikonom Soudal, staklo 6mm.
Od tehnike, trenutno je tu Atmanov unutrasnji filter sa motornom glavom (Eheim 2213 procureo po startu, tako da je ovo privremeno resenje do daljneg) i Atmanog grejac 50W.
Vazdusna pumpa Sera sa dva rasprsivaca.

Rasveta je 1x24W T5HO, sijalica Sylvania Luxline Plus 865. Fotoperiod za pocetak 6 sati.
Podloga je rainforest hranljiva, i preko nje svetlo braon 1-3mm sljunak. Takodje i mikro/makro rainforest.

Od biljaka: Ludwigia Repens Rubin, Hygrophila Angustifolia, Echinodorus Quadricostatus, Hedyotis salzmannii, Bacopa monnieri, Nomaphila Stricta Compact
Biljaka mozda ima i malo vise za pocetak, al bolje nego da manjka Smile

Evo i nekih slika:

Image
Image
Image
Image
Image

BIljke su generalno dosle u dobrom stanju, stim da je Nomaphila onako u ne bas dobrom stanju, ostale imaju poneki list da je malo truo ili ima poneku rupu.

Pa zbog svega imam par pocetnickih pitanja:
Da li mogu da odmah pocnem sa dodavanjem mikro i makro elemeanta ?
Da li da secem listove koji su pri samom dnu, i da li da secnem listove koji su truli ?
Da li deluje da sam dobro posadio biljke, barem ovako sa slika ?

Hvala unapred na odgovorima, i nadam se da cemo se lepo druziti Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Dec 30, 2018 3:37 am Snimi Poruku Nazad na vrh

gotika
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2012
Poruke: 887
Lokacija: zemun

PorukaPoslao: Ned Dec 30, 2018 4:52 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nana se nesadi u podlogu vezuje se za drvo kamen limune posadi pozadi brzo rastu sve ce da ti zaklone grejac stavi uspravno uz cosak manje se vidi a ovako kada ti opadne nivo vode moze da pukne eksplodira i ode sve u propast netreba ti odma dodavanje prehrane imas hranjivu podlogu a ovo nisu zahtevne biljke
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ludwigia
Akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 26 Okt 2014
Poruke: 78
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Dec 30, 2018 9:35 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pre svega zelim da ti pozelim dobrodoslicu u biljne vode. Za pocetak, sve si solidno skockao. Ucices uz put. Naoruzaj se strpljenjem. Ovaj stil, koji si odabrao, zove se DUTCH. Samo bilje, bez hardscape-a (panjevi, kamenje...).
Moj ti je savet, procitaj sto vise sa ovog foruma. Guglaj o svakoj biljci koju imas. Ribe, koze, puzeve, pre nego sto ubacis, citaj o njima, pitaj.
I sto je najbitnije UZIVAJ.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Ludwigia
Akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 26 Okt 2014
Poruke: 78
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Dec 30, 2018 9:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E sad odgovori, da iseci svaki list koji ti se ucini losim, nemoj nista jos da dodajes. Polako.
I samo, strpljenje strpljenje strpljenje.

Ako si u mogucnosti, kupi negde bakterije za start cikliranja.

Eto, prvo procitaj sto vise o cikliranju akvarijuma
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
boskonet
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 12 Dec 2010
Poruke: 98
Lokacija: Beograd, Zemun

PorukaPoslao: Uto Jan 08, 2019 8:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo da okacim malo novih slika Smile

Biljke su lepo pocele da rastu, Ludwigiu, Bacopu i Hedyotis sam i trimovao cak, izlaze novi listovi. Nomaphila je na nekim listovima poprimila lepe svetlo zelene listove i svidja mi se kako napreduje, odbacila je neke donje listove, Echinodorus takodje se lepo razvija, cak je i "bacio" neku malo duzu grancicu iz koje je izrastao jedan koren i dva nova lista Very Happy

Problem je sa Hygrophilom, kojoj su osim ova dva pelecera, svi ostali poceli skroz da trule, svi listovi su imali rupice, ivica skoro pa da i nije bilo, bili su crni. Bacio sam ih da se ne bi raspadali i dodatno prljali vodu, a ova dva pelcera su ostala pa da vidimo sta ce biti sa njima, oni su bili najzdraviji. Ako ni oni ne uspeju, doci ce neka druga biljka.

Ludwigia je izgubila onu crvenu boju koju je imala kad je dosla Confused

Fotoperiod sam pojacao na 6:30 sati, izmene vode su dvaput nedeljno po 25-30%. Za nedelju dana planiram da pojacam na 7 sati. Za sada nemam nikakvih problemi sa algama sto me vrlo raduje.
Posto mi je prvi biljni, svakako cu kad se malo biljke razrastu da ih prerasporedim i dodam neki hardscape ili nesto vec, al otom potom Smile

Akvarijum se ciklira prirodno, bez bakterija, jos se ni podloga nije stabilizovala izlaze sitni mehurici iz nje, tako da o zivom svetu jos ni ne razmisljam.

Ako neko ima neki savet, uvek je dobrodosao Smile


Image
Image
Image
Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
boskonet
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 12 Dec 2010
Poruke: 98
Lokacija: Beograd, Zemun

PorukaPoslao: Uto Jan 08, 2019 8:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I zaboravljeni Echinodorus Smile

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Uto Jan 08, 2019 9:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prredlozio bih ti samo da pomeris negde pozadi Echinodorus gde mislis da bi ti lepo izgledalo i ostavi mu dosta prostora.Racunaj da ce ti zauzeti pola tvog akvarijuma ako sve bude u redu
za manje od godinu dana.Vecina ih raste ogromno i poprilicno u precniku a muka ih je vaditi jer imaju jak korenovi sistem.Ja bih recimo ga stavio u levi cosak da prikrije filter na jedno 15-20 cm od istakla i na toj polovini ne bih nista drzao jos od i biljaka.Nomaphila je solidna velika biljka, izraste sigurno 20-30 cm.

Lepo izgleda inace.Sta si planirao od ribaca? Smile
Sa srecom i pratim temu. Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
boskonet
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 12 Dec 2010
Poruke: 98
Lokacija: Beograd, Zemun

PorukaPoslao: Uto Jan 08, 2019 11:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Echinodorus Quadicostatus, barem po informacijama raste izmedju 10-15cm i spada u najmanje Echinodoruse, tako da ce svakako ici sredinji-prednji plan, Nomaphila je Compact varijanta, tako da isto raste tu 10ak cm Smile

Od zivog sveta jos ne znam nista, svakako ce biti jedno jato, a od komunalaca verovatno standardno: koriji, kozice, mozda puzevi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Sre Jan 09, 2019 12:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Fino za zivi sve.Bas mi se dopada kad je samo jedno jato necega.Jesi li razmisljao o crnim neon tetrama? Nisu previse zastupljene a mocno bi izgledalo jato uz sve to zelenilo kad ti se lepo razraste. Very Happy

Mislio sam da je neki drugi Echinodorus a compact ne mora da znaci puno.

Ovo napred je kompakt. Akvarijum visine 50 cm a sada (slika je star par meseci) je vec blizu povrsine vode, fali mozda 2 centimetra sto znaci da je ona negde mozda oko 25-30 cm visine.
Image
Zbog nje sam morao da dodajem kalijum dodatni mimo istih mikro i makro koje i ti koristis.Pojavile su se neke rupice (vide se i na ovoj slici), koje su nestale kad sam dodao kalijum i gvozdje.

Nisam hteo da se zeznes pa bude kao kod mene, napred velike biljke i da zalis sto ih nisi na vreme stavio na pravo mesto. Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
boskonet
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 12 Dec 2010
Poruke: 98
Lokacija: Beograd, Zemun

PorukaPoslao: Sre Jan 09, 2019 2:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sad sam video te tetre, simpaticne su skroz, i nisam ih vidjao uopste u biljnim akvarijumima, definitivno za razmisljanje Smile

Ovo za Nomaphilu nisam znao, ova tvoja je bas velika Very Happy Videcu onda kako ce se razvijati pa ce preci pozadi umesto Hygrophile, mada nisam to imao za prvi plan, al dobro sta je tu je Smile

Jos nisam poceo da dodajem mikro/makro elemente, iako vec biljke kao da pokazuju da im treba, a sa druge strane mozda je samo promena sa submerznog na emerzno Confused Imam i hranljivu podlogu, pa sam mislio da sacekam da prodje mesec dana od formiranja pa da vidim
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ayrton
Akvarista



Registrovan: 25 Sep 2017
Poruke: 134
Lokacija: Bgd.-Karaburma

PorukaPoslao: Sre Jan 09, 2019 8:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lepo ovo deluje. Bravo
Koja je ovo biljka? I kako se "razmnožava"?
boskonet ::


Image

Image

Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
boskonet
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 12 Dec 2010
Poruke: 98
Lokacija: Beograd, Zemun

PorukaPoslao: Sre Jan 09, 2019 9:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ayrton ::
Lepo ovo deluje. Bravo
Koja je ovo biljka? I kako se "razmnožava"?
boskonet ::




Bacopa Monnieri i Hedyotis Salzemannii. Obe sam sekao na pola kao i sve "stem" biljke i te posecene sadio. Seci cu ih malo cesce da bi bile sto zbunastije i nize, pa cemo videti kako ce se to razvijati Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ayrton
Akvarista



Registrovan: 25 Sep 2017
Poruke: 134
Lokacija: Bgd.-Karaburma

PorukaPoslao: Sre Jan 09, 2019 10:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala! cestitka
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Sre Jan 09, 2019 12:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

boskonet ::
Jos nisam poceo da dodajem mikro/makro elemente, iako vec biljke kao da pokazuju da im treba, a sa druge strane mozda je samo promena sa submerznog na emerzno Confused Imam i hranljivu podlogu, pa sam mislio da sacekam da prodje mesec dana od formiranja pa da vidim


Ma samo polako tako kako si isplanirao i strpljivo.Sve isprobas i vidis sta odgovara tebi i sastavu tvoje vode.Sacekas da se smeste i stabilizuju, kad dodas ribe i stignes do normalnog foto perioda.Mozda ne bude ni potrebe sa dodavanjem bilo cega.
Ja sam prestao sa bilo cim poodavno osim pojedinacnog gvozdja i kalijuma.
Uglavnom lep je akvarijum i svidja mi se izbor biljaka,pesak, kako si sve skockao i nadam se da ce sve ispasti kako zelis.A te tetre imaju strasno zanimljivo ponasanje narocito u vecem jatu a nisu neka klasika da ih svi imaju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
boskonet
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 12 Dec 2010
Poruke: 98
Lokacija: Beograd, Zemun

PorukaPoslao: Pet Jan 11, 2019 12:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Malo sam bio u guzvi ovih dana, pa me nema na forumu Smile

Naravno, odavno od kad sam poceo da se bavim akvaristikom sam naucio da ishitreno i brzo uglavnom ovde ima za rezultat neuspeh, tako da se nigde ne zurim. Za sada ostaje da na svakih 7 dana pojacavam foto period za pola sata, do 8 sata, mozda i eventualno do 9 al ne preko toga.

Razmisljao sam i o ribama: za sada za jato su u opciji: crna neonka, pristela tetra i razbore. Uzeo bih verovatno i neke corydoras pande, lepi su mi, a i cini mi se najmanji iz porodice, sto je ok posto imam mali akvarijum Smile Kozice takodje bih stavio, verovatno ove standardne. Nesto bih puzeve i ancistruse zaobisao, puzeve nikad nisam drzao, a ancistrus zenka koju sam imao je lezala i po nekoliko dana da se ne pomeri, i nista joj godinama nije falilo, al koristi od nje nije bilo Razz

Eh i da, sad vec svi Echinodorusi Quadricostatusi su izbacili po "pelcer, grancicu" iz kog su se razvilo nekoliko novih listova, i po neki koren. Da li smem da secem tu "vezu" nove biljke, i gde bi trebalo ?

Hvala unapred na pomoci kao i uvek ! Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvarijum srki.acs Ponuda 1 Uto Avg 08, 2023 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka fabricki akvarijum ljiki Akvarijumi 2 Uto Avg 01, 2023 7:57 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License