Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Ne mogu da utvrdim od čega boluje borac Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
IvanaJankovic
Akvarista



Registrovan: 10 Jan 2019
Poruke: 22
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Jan 10, 2019 10:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobar dan svima!

Ne mogu nikako da nađem slične simptome da je neko prijavio. Ženka borca je dobila neku naduvenu izbočinu kod nozdrve i belu tufnicu na usni, ali se normalno ponašala. Par dana je već to tako, pa sam tretirala sa baktopurom i mikopuro bez aktivnog uglja i posle zamenila deo vode i stavila ugalj u filter. Tufnica je nestala ali je riba danas kao naduvena. Ali potpuno čudno izgleda kao da su joj krljušti nakostrešene ili kao da preko svake krljušti ima prozirnu dodatnu krljušt. Inače je živela u mnogo lošijim uslovima i malom akvarijumu bez filtera i grejača.

Osim toga njoj su oni škržni nabori nešto uvećaniji tako da ispod glave ima izbočinu od njih, ali sam ja mislila da je to normalno jer odavno joj je to tako i nisu beli nego su bordo. Deluju zdravo bez neke infekcije.

Trenutno živi 10 meseci u mom akvarijum od 35L. Na dnu akvarijuma je kvarcni sitan šljunak, imam biljke (paprati i mahovine), filter ugaoni sa aktivnim ugljem, raspršivač i grejač.

Od ribica osim ženke borca imam neonke, moli i zebrice, čistača i 2 muljaša. Moli se kote tako da trenutno već dva meseca imam nešto više riba nego što bi trebalo, ali sve su male.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Jan 10, 2019 10:04 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

IvanaJankovic
Akvarista



Registrovan: 10 Jan 2019
Poruke: 22
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Jan 10, 2019 10:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo slike ženke borca. Može da se vidi to što joj je naduveno sa leve strane i škržni nabori ispod brade.

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
popindeed
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2018
Poruke: 124
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Jan 11, 2019 12:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav Ivana,

Na osnovu fotografije se ne moze najjasnije zakljuciti o cemu se radi..bilo bi pozeljno sa bocne stene da uslikas..ukoliko je ribica naduvena kao lopta i nakostresenih krljisti, gubitka boje krljusti (postaju bele) i sa belom tackom na analnom otvoru onda ukazuje na tkv obolenje dropsy. Evo nekih saveta. Pre svega ne treba da tretiras napamet ribice posebno ako nemas iskustva. Bilo koja terapija je delotvorna samo u ranijem stadijumu bolesti. Moguće je da se radi o Dropsiju, mada se i druge infekcije kao i problemi sa varenjem, ovako manifestuju, ukoliko je ribica naduvena.

Mišljenja sam da Sera Baktopur u ovom slučaju neće pomoći, jer deluje samo na spoljašnje infekcije. Pre mesec dana sam uspesno izlecio ribice. Desilo mi se da mi se u mresnom akvarijumu uvukao dropsy, ribice su se cudno ponasale i uglavnom na povrsini sa znakovima pada imuniteta. Furanol tebletama od JBL-a su mi pomogle. Obolelu ribicu svakako smestite u karantinski akvarijum. Temperaturu vode povećajte na 30°C i dodajte 1 kašikicu kuhinjske soli na 50 litara vode. Imunološki status možete ojačiti multivitaminskim preparatima. Ukoliko primetite znakove bolesti i kod drugih ribica, svakako obavezno izvršite dezinfekciju akvarijuma. Isto tako treba znati da svako tretiranje ubija korisne bakterije te je potrebo ponovo obnoviti filter. Najverovatnije je kod vas problem prenaseljenost ili neadekvatna higijena akvarijuma kao i losa filtracija. Ukoliko treba neka pomoc svakako tu smo Smile

Pozdrav,

Pop
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
IvanaJankovic
Akvarista



Registrovan: 10 Jan 2019
Poruke: 22
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Jan 11, 2019 8:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izdvojila sam ribicu u karantinski akvarijum.

Inače čistim akvarijum na oko 10-14 dana tako što zamenim 2/3 vode sa odstojalom vodom, filter isperem u akvarijumskoj vodi, šljunak usisam sa onim kao usisivačem tako da sav izmet bude filtiran. Stavim u usisivač ispod sunđer neki filter papir pa se svo đubre zadrži.

Aktivni ugalj menjam na svakih mesec dana. Mislim da je to ok za čišćenje, a što se tiče prenaseljenosti šta da im radim kad se moli koti na svake 3 nedelje i ne mogu samo ribice da ubijem. Moraću da ih poklanjam. One su još male, pa sam mislila da ne stvaraju problem oko prenaseljenosti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
popindeed
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2018
Poruke: 124
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Jan 11, 2019 9:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ivana,

Ukoliko druge ribice nemaju promena onda nema razloga za brigu. Manji akvarijum su uvek vise problematicni jer se brzo nagomila nivo amonijaka koje ribe ispustaju i ujedno zbog raspadanja nepojedene hrane sa dna. Mislim da zna ali ako ti nije problem uslikaj nam akvarijum ili bar filter, aktivni ugalj ti je nepotreban apsolutno. Dodajemo ga samo u slucaju da tretiramo ribice nekim lekom. Ja mrestim ribice a zivorotke poklanjam decici cim se osposobe da ih mogu pojesti vece ribe, zivorotke se kote na mesecnom nivou i to moze da bude haos Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
IvanaJankovic
Akvarista



Registrovan: 10 Jan 2019
Poruke: 22
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jan 12, 2019 3:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo mog akvarijuma. Pahulje su sa spoljen strane. Ostale ribe za sad deluju ok, mada čim vidim neku da miruje blizu površine tripujem se da im je loše.

Imam problem sa nekim končastim zelenim algama koje se najviše nakote u mahovini, pa pokušavam da ih se otarasim.

Image


Inače bolesna ribica deluje dosta lošije. Ne jede i pri površini je stalno, ali se jadna okreće na bok jer je naduvena. Da li predlažete da je humanije da je uspavam? Koliko sam sračunala ima preko 3 godine tako da nije baš mlada.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
simici789
Akvarista



Registrovan: 12 Jan 2012
Poruke: 639
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jan 12, 2019 9:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Borci i inace, nazalost, zive kratko, tako da su te 3 godine duboka starost za nju. Ako joj je lose, obavezno je odvoj, potencijalni sprecavas da ti se ostale ribe razbole.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jan 12, 2019 10:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Citat:

Imam problem sa nekim končastim zelenim algama koje se najviše nakote u mahovini, pa pokušavam da ih se otarasim.


Što se tiče zelene končaste u mahovini, najverovatniji uzrok je previše svetlosti ili sunčeve ili je ta mahovina pri
površini tj. blizu rasvete i tu fotosinteza razbija.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
IvanaJankovic
Akvarista



Registrovan: 10 Jan 2019
Poruke: 22
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jan 12, 2019 11:33 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Borčica je uginula noćas :/ Jedno vreme dok je bila u tom malom akvarijumu bila je onako bledunjava, a kod mene mi se činilo da joj je skroz ok. Bila je intenzivnije obojena i krupna je i lepo izgledala.

Međutim, verovatno ili voda ili previše malih moli koje se vrzmaju naokolo iako je ona jela najmlađe.

A što se tiče algi pojavile su se svuda po akvarijumu bez obzira na svetlo, a akvarijum mi je u najtamnijem delu sobe tako da sunca tu uopšte nema.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IvanaJankovic
Akvarista



Registrovan: 10 Jan 2019
Poruke: 22
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jan 12, 2019 11:34 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

simici789 ::
Borci i inace, nazalost, zive kratko, tako da su te 3 godine duboka starost za nju. Ako joj je lose, obavezno je odvoj, potencijalni sprecavas da ti se ostale ribe razbole.


Zar ne žive i do 5 godina?

Mislim da je ovaj moj borac bio i stariji od 3 godine, i da su joj možda zato bili malo uvećani škržni nabori. Jednostavno kao kod ljudi što koža ostari, pa se razvuče.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Sub Jan 12, 2019 3:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zive pod idealnim uslovima.Stvar je sto u radnje dolaze stariji primerci (stariji sigurno od sest emseci) jer obicni kupci ne bi kupili neuglednog, nerazvijenog mladog borca.Tako je za muske primerke a mislim i za zenske u manjoj meri.


Elem, mislim da imas previse riba za akvarijum te velicine i za taj filter a da je menjanje vode previse retkp za toliko naseljen akvarijum.To moze da bude i uzrok algi i bolesti.
To bi mogla da neutralizijes cescim menjanjem vode, umerenijim hranjenjem, ispiranjem filter materijala u vodi koju izvuces iz akvarijum jednom nedeljno.Mozes da zamenis ugalj keramikom i sundjerom, da ti ugalj ne zauzima mesto u filteru koje mozes pametnije da iskoristis.

SVe morada ti bude ispunjemo filter materijalom, red sundjera, red keramike red, vate.Isto ne znam koju temperaturu drzis ali borci vole vise temperature (25-26) i manje su sanse da se razbole na tim temperaturama.

Vole i dobru , narocito zivu hranu, ali ne previse jer mogu da se naduju.Ozirom da imas zivorotke, mogla bi da uzgajas mikrocrve, nisu uopste teski niti oduzimaju vreme a dobri su i za borce i za mladj ribica.

Nabavis leglo od nekog, razmutis prezle na gustinu pirea,stavis kvasca, ubacis u plasticnu posudu, pa na masu leglo mikro crva i kad hranis samo pokupis po obodu cetkicom za likovno i nahranis ribe ako ti sve to nije preveliko maltrerianje, ribe bi to cenile.Ako resis da ponovo uzmes borca mozda ti je najbolje da se povezes sa nasim uzgajivicama sa foruma kojih verovatno ima, i uzmes mladu, zdravu, ribicu.

Nisam dovoljno strucan pa ce ono sto kazem potrditi ili reci da gresim neko iskusniji ali ne bih rekao je starost bila uzrok bolesti vec neka vrsta infekcije izazvana nedovoljno filtracijom.Zbog stresa i vode loseg kvaliteta vremenom opadne imunitet i riba oboli.

Slika lepo napunjenog filtera.

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
popindeed
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2018
Poruke: 124
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jan 12, 2019 9:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

IvanaJankovic ::
Evo mog akvarijuma. Pahulje su sa spoljen strane. Ostale ribe za sad deluju ok, mada čim vidim neku da miruje blizu površine tripujem se da im je loše.

Imam problem sa nekim končastim zelenim algama koje se najviše nakote u mahovini, pa pokušavam da ih se otarasim.

Image


Inače bolesna ribica deluje dosta lošije. Ne jede i pri površini je stalno, ali se jadna okreće na bok jer je naduvena. Da li predlažete da je humanije da je uspavam? Koliko sam sračunala ima preko 3 godine tako da nije baš mlada.



Dobre strane - Lepo si ukrasila akvarijum, u duhu praznika Very Happy takodje thumb up za biljke, lepo to izgleda na prvu loptu. A sad lose strane. Prvo, previse riba na 35L, kada oduzmes podlogu, stranice stakla i sve sto je u unutra to se svodi na dosta malu litrazu okvirno 30 tak litara. Po nepisanom pravilu 1l vode na 1cm je minimum koji treba da se obezbedi za normalan zivot riba. Naravno uz ceste izmene vode i dobru filtraciju se to moze regulisati, ali mislim da to kod tebe nije slicaj. E sad kada imas dosta ribica onda sporiji primerci u ovom slucaju borac se sklanjaju sa strane jer nmg zbog guzve da dodju do hrane i tada dolazi do bolesti. Ne mora da je to slicaj kod tebe ali to je moje misljenje uz sve ovo sto je navedeno iznad. Još neki od znakova prenaseljenosti su zadržavanje na dnu ili samoj površini vode. To se dešava zbog nedostatka kiseonika u vodi što dovodi do promene metabolizma i na kraju uginuca. Apsolutno se slazem za filter, moj predlog je da pogledas malo forum i iscitas kako radi mehanicka i bioloska filtracija jer su to bitni faktori za ovaj nas hobi Smile Ako vec zelis, uzmi veci akvarijum bar 50l i uzivaj. Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
IvanaJankovic
Akvarista



Registrovan: 10 Jan 2019
Poruke: 22
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Jan 13, 2019 1:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala svima na savetima.

Nisam mislila da je ribica od starosti uginula nego da je i to jedan od činilaca koji je doveo do toga da joj je stanje loše. Ono što sam zeznula jeste što sam prethodno čišćenje uradila posle 2 nedelje, a ne na nedelju dana. Izmenila sam deo vode, ali nisam usisala šljunak i oprala filter. Tako da možda sam tako samo podstakla da se ribica razboli.

Znam da je prenaseljen, ali šta da radim sa mladim molikama?

Planiram za 3 meseca da opremim novi akvarijum, pa sam mislila da do tad ove sve zadržim dok se novi akvarijum ne oformi. Da li mislite da će moći da izdrži? Imam ukupno 15 odraslih riba i još 8 mladih moli. Valjda te moli se ne računaju kao odrasle. Male su još.

Inače potpuno nespremno smo nabavili akvarijum odnosno dobila sam za rođendan. Bez ikakvog informisanja pre formiranja akvarijuma i cikliranja. Samo bup šljunak, filter, ribice, malo kasnije biljke. Dobro su uopšte i izdržale ovoliko.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Ned Jan 13, 2019 11:01 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma polako samo Smile. Lepo ti ide, vec si dosta naucila.
Menjaj pola vode na sedam dana, cisti filter u akvarijumskoj vodi, pojacaj ga malo (dodaj materijal) i ne diraj nista dok ne oformis akvarijum.A do tada se ponasaj kao da neces da oformis, das im najbolje uslove koje mozes trenutno, ako imas kome pokloni bebe, ako nemas zadrzis ih i to je to.Ko zna mozda se odlucis da zadrzis i taj mali akvarijum pa neka taj filter bude spreman i pun bakterija jer je akvarijum idealan za jednog divnog borca i mnogo bi lakse odrzavanje bilo.A ostavio bih i pahulje ako nisu deo stalnog izgleda. Smile Kao neki zacarani dvorac izgleda.

Tako je kako je, sto ti kazes ne mozes da ih ubijes.Hrani oskudnije, dovoljan je jedan manji prstohvat, podesis kolicinu da pojedu sve ispod pola minuta.Povremeno muljarima valja baciti hranu za njih (nesto tonuce)
Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
popindeed
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2018
Poruke: 124
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Jan 13, 2019 5:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ivana, svi na pocetku imaju propuste,,,ti nisi uticala na smrt ribe vec je se situacija otrgla kontroli i u nekom momentu. Na zalost nije ni prva ni poslednja ribica koja ce uginuti, to se svima moze desiti..Elem, za ovaj hobi je potrebno vreme i ucenje pa se onda stvara osecaj. Sto se tice akvarijuma, mozes zadrzati ribice iako bih ja prepolovio broj koji trenutno imas posto vidim da su ribice poprilicno krupne Very Happy Nisi napisala odakle si? Bravo i samo nastavi, podrska uvek. Ovaj forum valjda i sluzi da se ljudi informisu, prosire svoja znanja i medjusobno razmene iskustva i misljenja. PS smanji foto period i za pocetak ce ti se regulisati alge na mahovini. Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Borac bela izraslina Čokolada52 Bolest 3 Sre Apr 13, 2022 1:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljke koje mogu da se gaje bez co2 Milivoje Lampa Biljke 4 Sre Mar 16, 2022 1:42 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Plavi borac, bledjenje peraja i glave Jendzica Bolest 1 Čet Avg 12, 2021 3:15 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Borac vs Neon tetra uki01 Ribe 4 Sub Apr 03, 2021 12:58 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Borac ne jede Zmaj Bolest 3 Pon Mar 15, 2021 8:43 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License