Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Dinoflagellates (braon alga) Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Uto Mar 13, 2018 9:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posto se nije kod nas mnogo pisalo o ovoj pojavi, i posto smo ih cesto mesali sa diatomima , cijanobakterijom ostalim (normalnijim pojavama), ajde da napravimo temu i da podelimo iskustva o ovom jako ozbiljnom problemu.

Evo ja cu prvi da podelim svoje iskustvo, a ostali clanovi neka nastave, pa da zajedno donesemo neke zakljucke.


Poslednji put izmenio Nikolac dana Uto Mar 13, 2018 9:17 pm, izmenio ukupno 3 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Mar 13, 2018 9:08 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Uros Kg
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2017
Poruke: 237
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Uto Mar 13, 2018 9:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja koliko kapiram dinoflagelate su uglavnom u morskim akvarijumima, a diatomi u slatkovodnim, ja imam dijatome i izlaze mi zbog prejakog svetla, kada mi se pokvarilo svetlo i nije radilo par dana, sve su se povukle, a braon su i jedna i druga....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Uto Mar 13, 2018 9:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa da pocnemo.

Mislim da je dosta nas bilo na ovom putu i da ce se dosta ljudi prepoznati. Mlad akvarijum, nestabilan ili necim poljuljan sistem i krene po pesku sa se siri neka braon skrama, u pocetku lici na diatome, kasnije na cijanobakteriju na steroidima dok na kraju vise ne lici ni na sta. Sve okolnosti bi lako objasnile pojavu diatoma(cikliranje ili mini cikliranje nastalo zbog nekog disbalansa). Univerzalno nazvani braon alga, diatomi jesu normalna pojava nakon zavrsetka ciklusa kada je kolicina organske materije u vodi velika. Takodje i nova voda, nov pesak ili suvi kamen hoce da pripomognu rastu. Diatomi su uglavnom bezopasna pojava osim kada se pojave u sistemima sa osetljivim organizmima. I opet nisu Diatomi sami po sebi, vec taj dizbalans zbog koga su se diatomi i pojavili. Diatomi su korisni kao hrana mikrofauni i fauni, ruzni su, ali ne predstavljaju problem po sistem. Uz to je kljucno napomenuti da brzo potrose hranu i nestanu. Ako bilo koga pitate za savet sta sad, svi ce reci nista sad cekas da nestanu i ides u sledecu fazu u procesu balansiranja biologije akvarijuma.

Dosta je pisano o tim ,,fazama" cikliranja tako da se necu ponavljati, ukratko ide braon alga, posle nje zelena, zatim koralina i akvarijum je stabilan. Ima mnogo problema sa ovakvom definicijom faza uspostavljanja bioloske ravnoteze. Mislim da je svima jasno da je ovo krajnje povrsno shvatanje procesa koji se desavaju, jer zelenih algi(bar onih najcescih) ima oko 10 vrsta, braon algi takodje. Diatomi i Dinoflagelati cak i nisu alge striktno gledano. Ima tu dosta nepoznanica, vrlo je komplikovana tema. Na zalost ne zna se mnogo o tome cime se hrane odredjene vrste algi, jos uvek je vecina na nivou teorije i nagadjanja, sto naravno i otezava samu borbu protiv njih.
I Dinoflagelati i Diatomi se mogu naci i u slatkoj i u slanoj vodi. Diatomi su sasvim normalna pojava u slanoj vodi kao i u slatkoj, dok ja bar nisam nailazio na situacije da dinoflagelati prave problem u slatkoj vodi. U morskoj prave mnogo problema.

Kod mene je sve kao i obicno fotodokumentovano. Ovo je faza u kojoj sam imao sve vrste algi, i tad sam mislio da je akvarijum najruzniji i da ce vremenom sve bolje izgledati. Nazalost bio sam u velikoj zabludi.


Da pokusam da skratim pricu, u novembru mesecu formiram akvarijum u kome je pesak bio potpuno nov kao i deo kamena dok je deo bio iz starog akvarijuma, dosta manje litraze. Disbalans je bio ocekivan i na to sam bio spreman. Ocekivao sam da prodjem kroz puno cikliranje sa svim onim fazama, ali to uopste nije delovalo toliko strasno.
Oko dve nedelje nakon starta pojavi se na presku braon alga, ja kazem aha, to su Diatomi, sve je u redu. Nedelju dana kasnije po novom kamenu i pesku krene da raste zelena alga GHA ( Green Hair Algae). Super, sve ide kako treba, samo treba da sacekam malo da alga izvuce sve iz vode, da je posle toga osisam i to je to sto se ruzne faze tice. Za mesec dva isplivacu i pocecu da uzivam u akvarijumu.
Image
Image
Brze bolje dohvatim se ja cetkice za zube ne bi lih ocistio kamen i ne bi li akvarijum konacno poceo da lici na nesto, uz to napravim i vecu zamenu vode, i rezultat je bio fantastican. Jedini problem je sto sam po pesku imao malo necega sto sam tada mislio da su Diatomi. Al boze moj, procice to brzo. Mesec dana kasnije ,,diatomi" se ne povlace. Na pesku ih je sve vise i vise. Jos jedan fenomen koji sam tada primetio su masovna uginuca mikrofaune i faune. Nisam imao ozbiljnih uginuca(nisam ni imao mnogo organizama osim tri ribe) ali sve ostalo je vrlo brzo umiralo. Odjednom primecujem da po vodi non stop plivaju zvezde, crvi. Pocnem ja da sumnjam da sam ih necim otrovao, ali mi nista ne pada na pamet. Primetim i da su mi puzevi mrtvi, ceo pesak osim ,,diatomima'' prekriven i kucicama puzeva. Sta se desava sa svima njima, ne mogu da odgonetne.

Posto nisam nailazio da se iko susretao kod nas, automatski sam suzio potragu na diatome i cijano kao dva najcesca uzroka kod nas. Krenem ja malo dalje da istrazujem i naidjem na dinoflagelate o kojima niko rec do sad nije napisao ni ovde na forumu, ni na drugim forumima, ni na grupama na fejsu. Vidim ja dosta se simptoma slaze osim sto uopste ne izgleda kao dino, vise izgleda kao cijano. E tu ja pocnem detaljno da istrazujem i brzo vidim da je vizuelno nemoguce ustanoviti sta je u pitanju i da je jedini nacin da se potvrdi da je dino u pitanju mikroskopska analiza.

Image
Ovako izgledaju pod mikroskopom
Na moju veliku zalost posle provere pod mikroskopom ustanovio sam da imam Dinoflafelate i to vrlo ozbiljan outbreak. To da je vrlo ozbiljna situacija govorilo mi je i to da na netu nisam uspevao da nadjem da neko ima toliko alge. Uvek je to deo peska ili tako nesto, a kod mene je to izgledalo ovako:

Image
Osim sto uzasno izgleda uzasno i smrdi. Ova pregrada u sumpu je samo dva dana pre ove forografije bila potpuno cista.
Image
Kao sto vidite, raste i na povrsini vode, kamenu, pesku, staklu, opremi, jednom recju svuda. Raste velikom brzinom tako da ugusi sve ostalo s cim se takmici za hranu i svetlo.

Image
Image
Sve vreme cistim pesak, dva puta dnevno ga prevrnem skroz, drzao sam dodatne pumpe kojima bih mogao da oduvam dino sa kamena da bi se za samo par sati ponovo stvorio. Kao sto je vec receno, Dinoflagelati nisu alga pa ne vaze ista pravila za algu. Da je u pitanju zelena koncasta ili bilo koja druga, morala bi da popusti pod ovakvim maltretiranjem. Dino je skup pojedinacnih celija koje kad oduvamo sa jednog kamena samo slete na drugi i grupisu se dalje. Znaci presipanje iz supljeg u prazno. Mehanicko uklanjanje je prakticno nemoguce. Ja sam ih ipak uklanjao jer u dovoljnim kolicinama cak mogu da ubiju i ribu, a ribe vole da cupkaju cak i dino. Prve ribe koje ljudi izgube su ribe koje prevrcu podlogu, sand sifters, prvi znak da nesto nije u redu. Ja takvih nisam imao, ali i tang voli alge pa tako moze i sam da postane zrtva.
Ne zna se od cega smrad vodi poreklo, neki kazu sami dinoglagelati, neki kazu toksini koje ispustaju a neki kazu da smrad dolazi od masovnog odumiranja svega sa kamena. Cak ni koralina nije imuna na Dino. Bilo kako bilo smrad polako od primetnog postaje jak. To nije smrad oseke na koji smo naviknuti nego smrad kanalizacije. Toliko smeta da sam za ove ledene dane drzao otvorene prozore. Sad otprilike mozete da shvatite koji je nivo frustracije kad celu ustedjevinu date na nesto sto ne samo da ne mozete vise da gledate nego ne mozete od smrada da sedite u istoj prostoriji. U ovom trenutku cekic deluje kao jedini izlaz. greska greska greska greska

Posto smo deo sa dijagnostifikovanjem i frustracijom apsolvirali ajde da vidimo kako da se resimo ove opake gamadi. Kako na nasim forumima nema nista o tome, prionem ja na Reef Central i na Reef2Reef forum. Ovo bi mogla da bude dobra referenca za nekoga ko bude zeleo vise da sazna ili ne daj boze naidje na isti problem. Neko sigurno hoce, nazalost. Odmah da kazem prvi rezultati pretrage nisu ni malo ohrabrujuci, a sto se vise cita situacija postaje gora. Nailazio sam na mnoge primere ljudi koji odustaju potpuno od akvaristike zbog ovoga, nazalost pocinjem da ih razumem i ja se sam polako priblizavam tome. Polako preispitujem sta mi je ovo trebalo, i dokle treba ici ovako. Ok akvaristika mi pomaze da se oslobodim stresa i nadjem mir ali ovo radi upravo suprotvo, i to mesecima, bez izgleda da ce se uskoro popraviti situacija.

Saveti nasih akvarista su uglavnom, smanji hranu, smanji svetlo, sifoniraj, menjaj vodu i polako sve ce doci na svoje. Ovo uglavnom jesu dobri saveti ali u slucaju Dina potpuno su suprotni od onoga sta treba raditi. Ja sam za sad naisao na sledece savete:

Potpuno zamracenje (prekriti akvarijum potpuno da zrak svetla ne udje u njega na nekoliko dana( nije nista pomoglo osim sto sam uspeo jedan koral da ubijem)
Kasnije sam naucio da je dino vrlo sirok pojam. Dino je bicar, najprostije receno i ima milion vrsta. Alga koja daje boju koralima i hrani ih putem fotosinteze je Dinoflagelet. Osim dobrih ima i losih dinoflageleta a njima je svojstveno to sto imaju mogucnost hranjenja bez svetla. Istrazivanja su pokazala da mogu godinama da miruju bez svetla ili da se hrane fitoplanktonom, itd. Slicno Ichu ili marine velvetu formiraju cistu u kojoj mogu da provrdu deceniju sve dok uslovi ponovo ne postanu povoljni za njih, odnosno dok ne nadju izvor svetlosti. Eliminacija svetla dakle ne pomaze apsolutno nista, samo cini situaciju jos goru jer osim sto ne stetimo dinu stetimo organizmima koji bi trebali da uspostave ravnotezu u akvarijumu. Dakle opet pomazemo dinu. Zamracenje sam uradio na 5 dana, potpuni mrak, dino se vratio posle pola sata.

Mokro skimovanje nisam primetio nikakav rezultat jer skimer nema kapacitet da skimuje dino. Jedino za sta pomaze je u podizanju nivoa kiseonika koji pada zbog prisustva dina, al mislim da to vazi i za suvo skimovanje.

Prestati sa zamenama vode Moguce da je korisno, ne mogu da odlucim, znam da samo 0 zamene vode nece resiti problem. Navodno trace elementi u novoj vodi hrane dino tako da sam zamene obustavio. Pre toga sam radio velike zamene vode i isto nisam nikakav efekat primetio.

Obustaviti doziranje bakterija i trace elemenata, amino kiselina i svih preparata za rast korala i riba Opet samo po sebi ne resava problem. Nisam dozirao nista tako da ne mogu da pisem o razlikama.

Podianje nitrata i fosfata

Moda zvuci cudno ali navodno je mnogima upalilo. Naravno sam nitrat i fosfat nece magicno resiti dino ali ce dati snagu ostalim algama u borbi za prevlast, algama koje je kasnije lakse ukloniti i koje su manje toksicne. Takodje vise hrane u vodi znaci i vise raznovrsnosti sto je uvek pozeljno. Nazalost sa povecanjem hrane takodje nisam video nikakvo poboljsanje. Ni jedna druga alga osim dino se mesecima nije pojavljivala, tako da sam u principu hranio dino. Dino oboava niske nutrijente i jako je prilagodljiv. Cesto se pojavljuje ljudima koji imaju 0 nutrijente u vodi.

Fauna Marin DinoX Posto ni jedna od ,, prirodnih metoda" nije dala nikakve rezultate resio sam da predjem na malo radikalnije metode. DinoX je navodno reef safe ako se koristi u propisanim dozama. Misljenja o proivodu su podeljena, neki ga hvale neki kazu da nije uradilo nista. Kod mene je napravilo cuda. Za manje od 5 dana je akvarijum od onoga na prethodnim slikama presao u:

Image
Tretman traje do 21 dan i potrebno je malo smanjiti foroperiod na 6 sati, ne menjati vodu i ne doirati nista. Proizvodjac ostavlja opciju da sami odlucimo koliko lecenje traje i kaze da treba prestati nakon sto sve nestane. Ja to nisam uradio nego sam dozirao maksimalan broj doza. Bio sam odusevljen rezultatima. Nikada cistiji akvarijum nisam video u zivotu. Fantasticni rezultati. E onda se nakon 21 dan terapija zavrsila i dino vratio isto onako kako je otisao. Preko noci akvarijum opet prekriven braon skramom greska greska greska


Poslednji put izmenio Nikolac dana Sre Mar 14, 2018 12:54 am, izmenio ukupno 19 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Mar 13, 2018 10:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Četkica je mač sa dve oštice. Ja čistim sa njom kamen. Znam iz prve ruke jer mi alge rastu tamo gde sunce bije u kamen.

Ako kreneš kao Rambo sa čefkicom da mlatiš samo razneseš alge svuda po akvarijumu pa se ukorene i na mesta koja im nisu prvobitni izbor za kolonizovanje.

Najbolje ne da povučeš očistiš četkicu pa ponovo. Dodje kao da trebiš pirinač sa bomserskim rulavicama, jedino što se isplati.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Mar 13, 2018 11:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Diatome, to ćeš stalno imati. Dodju momenti kad buknu. Za njih su tatamata copepode, kad se namnože u dobroj količini vidjaćeš je manje. Video sam čehinjaste crve(one pola plave pola svetlo crvene) da proždiru pesak koji je sa njom bio zapaćen. Ako bas krenu da siluju sve po akvarijumu nemoj menjati vodu jedno vreme. Za njih važi da bi bilo bolje mora prvo biti gore Crying or Very sad

Mrzi me da se zezam i prebacujem u tekst, može i sa slike da se pročita.
Image
Image
Image
Tvoja tema me je podsetila da sam od sestre džornuo skriptu moram je prelistati malo.

Sa dianoflagelatama nisam imao puno dodira. Još uvek su u fazi mirovanja kod mene. Ima ih al jako malo uglavnom na kamenu koji je direkt ispod rasvete. Pojavi se po koja flekica sa mehurićima al obično je nema sutradan. Predostavljam da nema veće frustracije nego kad reef krene da perla.

Ako se ne varam dianoflagelate se vode kao protisti nisu baš ni alge a nisu ni protozoe. Pristup kao običnim algama retko će dati rezultata.


Poslednji izmenio Peku dana Sre Mar 14, 2018 1:28 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Ned Mar 18, 2018 9:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Kod mene se to ogledalo u ovom obliku kao na slici, s tendencijom sirenja ali ne tako velikom brzinom... i to u sredisnjem delu akvarijuma najčešće.

Evo jedne prepiske izmedju mene i koleke Lakija urednika:

Koristio sam DinoX preparat, 7 dana, a zatim odlio 15 l vode. Trenutno stanje vise nego odličo.

Laki: Meni je hidrogen peroksid do sad uvek vrsio posao po formuli 1ml na 10galona (1ml/10l sam ja stavljao),totalni mrak 3 dana bez izmena vode i bez doziranja icega,nakon izumiranja gamadi zamene vode od po 10% za 10-tak dana.pitam jer su mi se pojavile i niakko da odu te sam primoran da opet odradim seansu,a i dinox mi je na raspolaganju,al bih prvo pokusao oprobanu verziju.

Zoran: A imao si dinoflagetele

Laki: da ,imao sam u starom akvartijumu i akvarijumu brata koji sam odrzavao,ako se secas (rio 125),i evo ih sad opet u kombinaciji sa ciano,a da neznam odakle ih, sve merim sa salifertom NO3 ispod 3 ,PO4 ne pokazuje,SiO2 nesto u tragovima zanemarivo...
Izgubio sam dosta korala i bas sam u problemu ,jer ga nisam shvatio ozbiljno,sve je pocelo kad sam cackao po grebenu i izbacio kamen sa vrha koji je ujedno bio i najveci tripujuci da mi smeta pri cirkulaciji vode jer mi je greben delovao previsoko.Evo sad muku mucim,javicu se na forumu kad sve ovo nadam se prodje kako sam prosao,i vreme me ubija(nemam ga)te sam skroz nesto u kanalu po pitanju akvarijuma.

Alge me pojedose,prekrile pola grebena.Prekrile korale,prvo pocelo zanemarljivo u cosku pa buknulo od jednom,polipi se nisu mogli otvarati.Sad kao nesto utihnulo al se i dalje stvaraju na pojednimim mestima sa tendencijom sirenja sto cijano sto dinosi.Sumnjao sam na membranu rodi al mi je tds 0 uz silikat prefilter.So promenio isto i vratio se na red sea ,prestao sa balingom ,sad cu da mu odradim seansu pa se javljam,znas da nisam neko ko se moze smiriti dok problem ne resi,jednostavno me vreme ubija te nemam vremena da se tome potpuno posvetim.Zao mi korala sve se bilo razraslo i najednom frcccccc,Ali sta je tu je .

Zoran: Jel ti stanje slicno ovoj slici sto sam postavio?

Laki: Ume to i gore,cak i po pozadinskoj karlici i na kamenu,dok jer kod tebe samo po pesku.Oni se prenose jednostavno smo ih navukli,a silikati i fosfati ih pospesuju.

Preparat za tretiranje : DinoX slika

Image

U cilju prenosenja zapažanja , iskustva, i korisnih saveta morskim akvaristima.


Poslednji put izmenio Laki dana Čet Jan 17, 2019 4:14 pm, izmenio ukupno 2 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Ned Mar 18, 2018 3:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Možda je glupo pitanje al koju so koristite i da li hranite korale nekim sitnim hranama, amino kiselinama...? Mislim da za naglo bujanje diano. višak hranljive materije igra značajniju ulogu nego samo svetlo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Uros Kg
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2017
Poruke: 237
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Ned Mar 18, 2018 9:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Znam da je ovde prica u temi morske akvaristike, ali mislim da je ovo isti problem i u slatkovodnim akvarijumima. Pojavilo se pre 5 dana i ima ga sve vise i vise

Image
Image
Image
Image
Image
Evo skoro godinu dana imam akvarijum, nisam imao problema, jedina stvar koju sam poceo skoro da dodajem je easycarbo, sada sam i to prestao, radim izmenu vode, smanjio sam hranjenje i fotoperiod, videcemo sta ce biti
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Ned Mar 18, 2018 10:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Urose, ja sam sad postao jedan od onih ludaka koji mikroskopom vrse dijagnozu problema u akvarijumu. Cudno je kako covek lako skrene 😁 vakbda nikad nisam ni bio pod vinklu. Meni se to redovno pojavljivalo u slabo ubiljenim sistemima, nikad u sistemu punom biljaka. Ja sad ne umem to da objasnim naucno, ali tip algi sa kojima sam se borio je uvek zavisio od toga. U neubiljenim sam imao problema sa idtim takvim algama i nekim cupavim crnim, verovatno zbog slabog svetla i odustva biljaka da trose elemente, dok sam u aq sa biljkama uvek imao neke zelene, koncaste, praskaste, itd. E sad, ja sam svojevremeno radio i po 80% zamene nedeljno i 0% zamene mesecno ali se situacija sa tim braon crnim algama nije menjala. Ja ne vidim sliku celog aq, ali bih rekao da nemas mnogo biljaka, osim te nane. Ja bih dodao tu nesto sto brzo raste i brzo trosi, tipa ludwigie ili nesto slicno, ili to ili bih samo povecao kolicinu biljaka, nana, kripzi itd ako bas hoces da ostane low light.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Uros Kg
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2017
Poruke: 237
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Pon Mar 19, 2018 8:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na pomoci...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Čet Jan 17, 2019 10:33 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

DINOFLAGELATI.
Sta raditi ,a ne ugasiti akvarijum,ili u najgorem slucaju ne obesiti se?!
Nastavimo ovde diskusiju jer je najprikladnije.kao sto kolega Niklac u svojoj temi rece na bilo koji tretman da se odlucite najbitnije je imati strpljenje,tj MNOGO MNOGO STRPLJENJA!!!
Ako se vratite gore nekoliko poruka videcete moju prepisku sa zokijem u kojoj sam nesto od toga napisao.
Uvek sam probleme diatoma,koji su u pocetnom stupnji dinoflagelata veoma slicni,tj tesko ih je razlikovati resavao hidrogen peroksidom po formuli 1ml na 10 litara (ameri kazu 1 ml na 10g ali oni uvek smanje to na minimum kako se neuki ne bi opekli pa kukali posle).
3 dana totalni mrak u akvarijumu i trebalo bi dosta toga da nestane.Ostalo se uklanja mehanicki i ide se sa hidrogenom po potrebi istim intenzitetom.
NAglasavam ovo ko proba radi na sopstvenu odgovornost.
Jedna od najbitnijih stavki je pronaci uzrok problema,a obicno je to visok koncentrat nutrijenata,prezasicenost NO3 PO4 SiO2,
magnezijum u padu to su najcesci uzrocnici........,pa uz sve to losa cirkualcija, te nedovoljno ili neodgovarajuce svetlo.
Konkretno aj sam imao silikate u vodi pored nemerivih fosvata i nitrate ispod 3.
Kad imate silikate prvo sto treba uraditi je proveriti Ro aparat,nakon zamenjenih svih membrana i tds 1-2,resio sam da kupujem kanistere sa destilovanom vodom dok se sve ne sredi i vrsio zamene od 10% na 10dana.
ujedno sam ukinuo sve sto bi moglo da ih hrani tipa smanjio hranjenje na jednom u 2 dana (veoma posno),ukinuo doziranje svega sem KH,znaci bez elemenata u tragovima ,bez amnino kiselina,bez prehrane korala,bez mg i naravno bez Ca kako se ne bi poremetio balans.
Ujedno sam podigao KH na 11 ,temperaturu drzao fixno na 25 i salinitet na 1.026.
fotoperiod od 12h smanjio na 9h,intenzitet svetla predjasni u najacem delu od 65% smanjio na 40%,sa nekih 15k presao na 18.5k.
Pojacao cirkulaciju na 40x (ranije je bila 25-30x).
Zanimljivo je napomenuti da i sa tako visokim KH ph mi je bio 8.0-8.2 max sto ej veoma cudno.I sve to tako terao do inemoglosti,mehanicki cetkicom uklanjao nekad i dva puta dnevno gamad,sve to kupio u filter carapu i vatu u bubble trapu,koju sam svaki dan menjao(sump u totalnom mraku bez makro algi -jer nemam mesta za iste).
sa dolaskom proleca pocele su da se gube, negde u maju mislim sve je nestalo u potpunosti- zanimljivo i ph je skocio na 8.5 te sam polako poceo da spustam kh na 8.5-9 gde je i sad.Razlog svemu tome je cesto provetravanje dnevne sobe sto nije bio slucaj u zimskom periodu,sad sam navukao crevo na skimer te vucem vazduh sa vani i jedva mi je 8.0 jutarnji.
Eto tako je to kod mene islo sa dinoflagelatima.
A ,ciano je posebna prica -pogotovo zeleni koji me je jeo nakon toga ali je bio samo prolazna faza.
I sad bude algi na pozadinskoj karlici i to brown hair,film na staklu ,ali one dodju i prodju a i sta bi jeli cistaci da ih nema,gledajmo to sa pozitivne strane,......da zaboravih da napisem da mi je veliki broj puzeva cistaca pocrkao tokom ovih seansi i to u desetinama,kupovao sam ih mesecno,a zaista su vrsili posao makar redovnim prevrtanjem peska i razvlacenjem skrame ako nista drugo.


Poslednji izmenio Laki dana Čet Jan 17, 2019 10:38 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Andjelija
Akvarista



Registrovan: 29 Nov 2012
Poruke: 432
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Jan 17, 2019 3:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sjajna tema i mnogo informacija na jednom mestu, svaka cast svima!

Laki, sto se puzeva tice, negde sam naisao da je siguran znak da su u pitanju dinoflagelati umiranje puzeva, jer oni sadrze neki toksin koji ubija puzeve... Tako da je to verovatno uzrok ugibanja, a ne metoda koju si sprovodio...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka beli kisobran - alga?? pingvinpilence Alge 0 Sub Mar 26, 2022 8:29 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Alga ili bolest Vecha Alge 7 Sre Sep 30, 2020 8:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Alga ili? uki01 Alge 14 Uto Avg 11, 2020 4:10 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka zelena koncasta alga gotika Razno 4 Pet Jul 31, 2020 10:16 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nepoznata alga peconis Alge 11 Čet Okt 24, 2019 9:33 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License