Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Ima li svrhe ovo kupovati... Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
dejan83
Akvarista



Registrovan: 05 Jan 2011
Poruke: 46
Lokacija: Beograd, Altina

PorukaPoslao: Ned Feb 17, 2019 1:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ima li svrhe kupovati (mozda vec neko ima iskustva) lampe za uzgoj kopnenih biljaka koje isijavaju crvenkasti spektar za uzgoj akvarijumskih biljaka. U pitanju je "Grow Lamp For Plant Full Spectrum 25W", na dobro nam poznatom kineskom sajtu sa sledecim karakteristikama:

Power: 25W
Number of LED: 75leds (New Epistar)
LED Chip:47 Red + 19 Blue + 3 UV + 3 IR + 3 White
Spectrum of Light: 410nm, 430~440nm, 450~475nm 620~630nm, 650~660nm, 730nm, 3500K and 6000K (user can choose more suitable wavelength and color ratio to promote the growth of plants.)
Luminous Flux: 1000lm
Lifespan: >50,000hours
Material: ABS
Input Voltage: 85-265V,110V,220V(All countries can use the grow light)
Power Operational Temperature Range: -20 to 40 °C
Working environment: -20 ~ 60 degree
Dimension: 25W:310*119*29.5mm
Weight: 500g
Working Frequency: 50~60Hz
Plug type: EU/US Plug
Lighting angle of LED:120 degree
Coverage Area: about 1 Square meter (The lighting area and the height are changeable according to different plants and environments)
Warranty: 1 Year

Slika:

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Feb 17, 2019 1:55 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Ned Feb 17, 2019 3:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I sam vidis da je isuvise crveno....morao bi da dodas bele svetlosti kako bi aq. izgledao prirodnije oku....samo po sebi moguce da bi prijalo biljkama....eventualno je pitanje dovoljne snage!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Ned Feb 17, 2019 4:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne to nije nizašta. Zasto jednoatavno ne uzmeš led trake i ne napraviš isto?
Ako hoćeš već tako nešto onda uzmi PAR38 sijalicu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dejan83
Akvarista



Registrovan: 05 Jan 2011
Poruke: 46
Lokacija: Beograd, Altina

PorukaPoslao: Ned Feb 17, 2019 4:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svakako sam mislio da bude u kombinaciji sa jos nekakvim belim svetlom kako bih razbio crvenilo koje daje ovaj panel. Cisto me je interesovalo da li bi dala nekakvog efekta na biljke posto je cena simbolicna, 15 evra, a i lepo izgleda kao viseci panel iznad akvarijuma.

@Peku da li mi to kazes iz nekog prethodnog iskustva ili prilozenih podataka, ili zato sto je kineska, pa je po defaultu lose? Smile))
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Ned Feb 17, 2019 10:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

dejan83 ::
Peku da li mi to kazes iz nekog prethodnog iskustva ili prilozenih podataka, ili zato sto je kineska, pa je po defaultu lose? Smile))


Nisam aposlutno siguran al to bi trebalo da bude svetlo za sadnice. To će ti bolje reči neko ko se bavi hortikulturom. 1000 lumena je laž u to sam poprilično siguran. New Epistar zvuči jako sumljivo... Deo svetla koje proizvodi ta konzola će završiti van akvariuma i smetati očima. Zato sam ti preporučio par38 jer one imaju sočiva, bolje čipove i solidan hladnjak. Ostajem pri tome da sa 5050 led trakama možeš napraviti bolju rasvetu od te.

Što se tiče samih čipova po meni UVa treba izbegavati iznad slatkovodnog akvarijuma. Ove 410 kače taj spektar. Slatkovodne ribe su prilagodjene da vide infracrveni spektar jer voda nije duboka i često je puna mulja. Crvene ima previše, bolje je koristiti plave da se izbegne bujanje algi i po koju Royal Blue(440nm) za zelenije listove. Generalno za slatkovodni akvarijum je dovoljno kombinacija belih čipova:3000-3500K, 4800-5000K, 6000+K sa po kojim plavim ili prirodno belih, plavih i full spectrum.

Za lepšu boju riba i biljaka led i nije nešto ako porediš sa bojom koju je davala Grow-lux ili slične neonke. 420, 440, 460, 520, 620, 660, Full Spectrum sam stavljao iznad biljnog i nisam primetio nikakvo poboljšanje izgleda kod riba.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
peconis
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2018
Poruke: 116
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Feb 18, 2019 12:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Na gomili testova koje su ljudi snimali i kacili na youtube-u, vezano za rast kopnenih biljaka ispod ovakvog svetla, pokazalo se kao prilicno lose resenje. Biljke sporo rastu, neprirodnog oblika su, bez boje i cvrstine. Tako da meni licno, sam koncept ovakvog osvetljenja nije jasan. To je nesto sto bi teoretski trebalo da odgovara biljkama, ali je praksi situacija malo drugacija. Naravno, verovatno se razlikuje situacija od proizvodjaca do proizvodjaca, ali ne mnogo.

Kao sto je Peku napisao, mozes kombinovati ovaj tip svetla ( full spectrum i plavo) sa belim svetlom razlicite temperature boje, gde ce belo svetlo ciniti vecinu celokupnog osvetljenja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Feb 18, 2019 12:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dok sam se bakcao oko LED rasvete ono sto sam zakljucio a kasnije i spoveo u delo jeste da za biljni akvarijum kombinacija Full spectar - 6500 K - i par komada od 460 su dobar odabir rasvete. Neki odnos koji je meni bio prijatan je 4-2-1. Naravno, pod meni podrazumevam i biljke i ribe Smile
Takodje, kombinacija Full - 10000 K - 6500 K - 3400 K je doba za razmatranje. Zapravo ... tu kraja kombinacijama nema ? Cak i bez Full spectra a samo sa 6500K vecina biljaka ce rasti bez problema. Naravno, sve ovo je podlozno diskusiji
410nm i sve sto je blizu UV spectra treba izbegavati u slatkovodnom
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vlada_va
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2015
Poruke: 166
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pon Feb 18, 2019 10:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo ti predlog, ne znam koliki ti je aq, ja sam uzeo ovu i nije losa za sada... Nije viseca kao ova sa tvoje slike, za poklopac je..
Raspored dioda je: plava-2x bela-crvena
pa imas jos raznih varijanti, plus ima hladno bela i toplo bela sa plavom, sa crvenom....da biras Very Happy

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dejan83
Akvarista



Registrovan: 05 Jan 2011
Poruke: 46
Lokacija: Beograd, Altina

PorukaPoslao: Pon Feb 18, 2019 10:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pretpostavio sam da ovo nije resenje za akvarijmsko bilje, ali ajde, bolje da pitam, ljudi isprobavaju sve i svasta, pa reko mozda i ovo da neke smernice. Inace, imao sam na nekom od prethodnih akvarijuma DIY varijantu led rasvete pod kojom je raslo sve sto je stavljeno pod nju...zaista je bilo neverovatno. U pitanju su bili kineski cipovi od 1w, kombinacija hladno i toplo belih, crvene, plave i zelene. Lepo sam i platio izradu te konzole duzine oko 80cm, ali s obzirom da su cipovi bili zalepljeni samo za aluminijumsku sinu, bez nekog dodatnog aktivnog hladjenja i paste, to je vremenom pocelo da crkava pa sam od nje odustao, a kasnije sam imao kombinaciju samo hladnih i belih cipova, i to je, sto kaze nikuro, sasvim lepo radilo, a radi i dan danas, s tim sto na svakih par meseci crkne po neki cip pa to moram da menjam.

@vlada_va kakav je uticaj ovih konzola na biljke? Imas li neku sliku da postavis i sta sve gajis ispod njih?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Upotreba akvarijuma u naucne svrhe :D Djile Razno 2 Pon Okt 04, 2010 4:35 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License