Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Preporucite mi biljke Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Nebojsa92
Akvarista



Registrovan: 19 Okt 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Pon Mar 11, 2019 1:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

xxxvelja ::
Mogao bi da stavis grejac skroz u cosak odmah do filtera. Tako bi se lakse sakrila tehnika a i video bi se jedan deo pozadine. Ispred grejaca i filtera da ih zamaskiras mogao bi da stavis neki lep panj ili kamenje na koji mozes da nakacis mahovinu, anubie, microsorum windelow. Ricia brzo raste a monosolenium je dosta krt pa se lako lomi. Meni drazi microsorum windelow i neka lepa mahovina. Obican microsorum pteropus bi ti zauzeo isuvise mesta. Za pocetak mozda bolje da izbegavas hemiju i ides sa slabijim svetlom da nemas problema sa algama. Srecno... Very Happy Bravo


Hvala na savetu, i planirao sam da pomerim grejac skroz u cosak kada budem dodao travu desno u cosak, mislio sam da mozda ne treba da bude skroz blizu filtera, ali ako nije problem, onda cu prebaciti Smile

E dobro si me podsetio, hteo sam bas da pitam za panj, odakle ih generalno ljudi nabavljaju? Jel se kupuje negde, ili mogu bilo sta da uzmem sa ulice (i prokuvam posle)? Very Happy Vidim da svi imaju i mnogo mi se svidja, i voleo bih i ja da imam neki manji, i da zakacim neku travu lepo za to

xxxvelja ::
Kada narucujes ostale biljke mozes da uzmes i pistia stratiotes. Meni se ekstra pokazala alge skoro da i nemam otkad sam je ubacio. Mada ce ti mozda i easy carbo pomoci da ti lepo krene sa biljkama.


Jel to neka plutajuca? Vidim da ima vece listice? Nadam se da nije kao lemna minor, mozda bi mi taman prekrila povrsinu pa anubija da ne bude direktno izlozena

Narednih par nedelja bas planiram da se posvetim i procitam sto vise mogu da lepo sredim akvarijum Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Mar 11, 2019 1:14 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Pon Mar 11, 2019 1:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imas kod sponzora sajta, imas ovde ljude koji ih prodaju, a mozes i sam da ih potrazis.Ali razmisli, da ne pretrpas akvarijum koji je vec mali a da ti bude lepo oko.Bolje je mozda da imas mesta za plivanje, kad budes planirao vodi racuna i o tom aspektu.

Pisita je lepa i lako se odrzava, ne lepi se za opremu kao lemma, lako izbacis visak.Da smo blize imao bih da ti dam koliko zelis.
Cladophora je celovita kugla, poput lopte, ne mogu se kriti ali mozes da uzmes par komada pa da naslazes, napravis neka brdasca, pecinice od njih, tu bi mogli da se sakriju i bilo bi ti mozda zanimljivo.Njih mozes i da rasiris, kao palacinku zakacis za pljosnato kamenje ili granje i napravis tepih.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
xxxvelja
Akvarista



Registrovan: 10 Avg 2012
Poruke: 223
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Mar 11, 2019 11:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U pravu je kolega misli da im ostavis mesta za plivanje... Panj vidi da bude tek toliki da ti sakrije opremu. Pistija nije ko lemna slobodno mozes da je stavis...Dobra je i za gupi malce da se kriju. Imas panjeve kod sponzora sajta i kod kolege Horusa. Mozes i sam da nabavis od Vrbe ili vinove loze ali moras da pazis da ispostujes pripremu panja imas u delu za pocetnike temu o tome...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nebojsa92
Akvarista



Registrovan: 19 Okt 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Uto Mar 12, 2019 12:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Skybuffalo ::
Imas kod sponzora sajta, imas ovde ljude koji ih prodaju, a mozes i sam da ih potrazis.Ali razmisli, da ne pretrpas akvarijum koji je vec mali a da ti bude lepo oko.Bolje je mozda da imas mesta za plivanje, kad budes planirao vodi racuna i o tom aspektu.

Pisita je lepa i lako se odrzava, ne lepi se za opremu kao lemma, lako izbacis visak.Da smo blize imao bih da ti dam koliko zelis.
Cladophora je celovita kugla, poput lopte, ne mogu se kriti ali mozes da uzmes par komada pa da naslazes, napravis neka brdasca, pecinice od njih, tu bi mogli da se sakriju i bilo bi ti mozda zanimljivo.Njih mozes i da rasiris, kao palacinku zakacis za pljosnato kamenje ili granje i napravis tepih.


Hvala na savetu, za sada imam u planu da lepo ukrasim travom, bas mi nedostaje od kad sam izbacio lemna i jos neku plutajucu - yaboravio sam joj ime (ali bas brzo truli pa brzo yagadjuje). Panj lepo izgleda ,ali necu da se zalecem, najbitnije mi je da mi se sve lepo prilagodi kad dodam travu, da li veca kolicina trave nece negativno uticati na vodu, kiseonik?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nebojsa92
Akvarista



Registrovan: 19 Okt 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Uto Mar 12, 2019 12:32 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

xxxvelja ::
U pravu je kolega misli da im ostavis mesta za plivanje... Panj vidi da bude tek toliki da ti sakrije opremu. Pistija nije ko lemna slobodno mozes da je stavis...Dobra je i za gupi malce da se kriju. Imas panjeve kod sponzora sajta i kod kolege Horusa. Mozes i sam da nabavis od Vrbe ili vinove loze ali moras da pazis da ispostujes pripremu panja imas u delu za pocetnike temu o tome...


Hvala puno Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nebojsa92
Akvarista



Registrovan: 19 Okt 2018
Poruke: 21

PorukaPoslao: Sub Mar 16, 2019 3:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jel moze neko samo da me posavetuje oko cisnjenja trave? Primetio sam da je monosolenium tenerum bas krta i lako puca, da li tada zagadjuje dodatno vodu ili ne? Da li znaci da je istrulila ili moze da stoji to sto se odvojilo u akvarijumu dok ne dodje dan za cisnjenje?

Plasim se da mi ne unisti kvalitet vode...

Nazalost sa njom je dosla i ova lemna minor koju treba da iskorenim opet xD
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
xxxvelja
Akvarista



Registrovan: 10 Avg 2012
Poruke: 223
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Mar 18, 2019 4:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sada koje trave.... Very Happy monoselenium sam ja cistio prilikom promene vode posto mi je bila na kamenu i panju izvadio bi ih napolje i promuvao u akvarijumskoj vodi koju sam prilikom zamene vode izvukao...Ako se nesto slomi to ostane u lavoru. Ne bi trebali da tako brzo propadne u akvarijumu ako je nesto odlomljeno samo izvadi prilikom zamene vode. Za lemnu muka..... Sad
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Pon Mar 18, 2019 4:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

JA je ne cackam.Zapravo i ne sifoniram nista, niti trljam biljke, izbegavam da stavljam ruke u akvarijum.Izvadim vodu, vratim i pokupim ono sto pliva po povrsini vode pincetom u prolazu kada primetim, da ne bih svaki cas zavlacio ruke.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Mar 18, 2019 7:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Skybuffalo ::
JA je ne cackam.Zapravo i ne sifoniram nista, niti trljam biljke, izbegavam da stavljam ruke u akvarijum.Izvadim vodu, vratim i pokupim ono sto pliva po povrsini vode pincetom u prolazu kada primetim, da ne bih svaki cas zavlacio ruke.


Za 35 godina da čujem komentar koji je za pohvalu. Sifonirati treba po potrebi ( a to zavisi od zapremine ,izbora riba,
podloge, CO2, i mnogih drugih faktora, broj stanovnika u akavarijumu,hranjenja itd.). Danas omladina čuje svašta ili na forumu ili na youtube i misle to je to. Neretko se razočaraju ,bacaju mnogo novca (ko ima), zappadaju u još veće dubioze i od hobija prave mučninu u mnogo smisla. No ko ima mnogo novca to mu je višak pa može raditi šta hoće (i takvih mi nije žao).
Žalosno je što zbog profitabilnosti i biznisa mnnogi savetuju sve i svašta, a zna se ko se kome šlihta, i zbog čega.
Skybuffalo svaka čast za iskren komentar, bez zadnjih namera.

Inače ne pada mi na pamet da odgovaram na suprotna mišljena, šta god da neko piše posle mene, svako bi potrčao za
svojom pameću (to je odavno poznato) prema tome šta me gabri ,znanje i praksa su jedno a biznis drugo.
Pa sad kome milo kome drago ...........
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Ayrton
Akvarista



Registrovan: 25 Sep 2017
Poruke: 134
Lokacija: Bgd.-Karaburma

PorukaPoslao: Uto Mar 19, 2019 8:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E momci baš Vam hvala! Već neko vreme se mislim da sam loš vlasnik akvarijuma i da maltretiram svoje ljubimce, jer ne sifoniram dno pri svakoj zameni vode, nego tek svako treće ili četvrto menjanje...
Mnogo puta sam pitao kako se sifoniraju oni super ubiljeni akvarijumi, a da se ne poremeti postavka. Meni to izgleda skoro nemoguće.
Pozdrav svim akvaristima!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Mar 19, 2019 6:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ayrton ::
E momci baš Vam hvala! Već neko vreme se mislim da sam loš vlasnik akvarijuma i da maltretiram svoje ljubimce, jer ne sifoniram dno pri svakoj zameni vode, nego tek svako treće ili četvrto menjanje...
Mnogo puta sam pitao kako se sifoniraju oni super ubiljeni akvarijumi, a da se ne poremeti postavka. Meni to izgleda skoro nemoguće.
Pozdrav svim akvaristima!


Nidžo sifoniranje je najlakša stvar na svetu, s druge strane to je prava umetnost u smislu procene na koliko sifonirati,
koliko detaljisati itd, jer nusprodukti stvaraju nitrate, nitrite, amonijak koji ima i svoje prednosti a ne samo mane u akvaristici.
Dakle ako bi se u određenoj meri dopustilo tim nusproduktima da odrade svoj posao, u tom slučaju ne bi bilo
potrebno neke silne hemije u akvarijumu. Jer sjedne strane želimo sve prirodno u akvarijumu (nećemo plastične biljke,
dvorce itd), s druge strane tučemo neprirodnu hemijuu izobilju , a onu hemiju koja se sama proizvodi nju
izbacujemo. Gde je tu logika ?

Kao što narod jede svakakvo đubre (salame, viršle, paštete itd) tako i neupućeni akvaristi stavljaju svakakvo đubre
u svoj akvarijum neznajući neke elementarne stvari, zapravo vode se logikom "ako hoćeš nešto dobro - dobro mora
i da platiš" ali nije sve baš tako ..................
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Uto Mar 19, 2019 7:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@sputnik8: Uhuhuh stani kolega, polako, ovde vec moram da te ispravim:

sputnik8 ::
jer nusprodukti stvaraju nitrate, nitrite, amonijak koji ima i svoje prednosti a ne samo mane u akvaristici.
Dakle ako bi se u određenoj meri dopustilo tim nusproduktima da odrade svoj posao, u tom slučaju ne bi bilo
potrebno neke silne hemije u akvarijumu. Jer sjedne strane želimo sve prirodno u akvarijumu (nećemo plastične biljke,
dvorce itd), s druge strane tučemo neprirodnu hemijuu izobilju , a onu hemiju koja se sama proizvodi nju
izbacujemo. Gde je tu logika ?


Amonijak, pa nakon obrade nitrifikacionih bakterija Nitriti pa nakon sledece obrade Nitrati su jedan isti element - N - nitrogen - Azot. Ali to je daleko od onoga sto biljkama treba, pored njega treba im i K-kalijum i P - fosfor a toga nemas u ni u amonijaku ni u nitritima ni u nitratima. A ako ga imas u cesmovaci tj ako ih imas u cesmovaci mozda je pametno da to prijavis nadleznim sluzbama da se ne trujete bezveze....osim gore navedenih od krucijalnog znacaja za izgled biljaka su mikroelementi ali da ne sirimo dalje eto vam par reci za guglanje i proucavanje ako vas to zaista zanima!

Nemoj molim te pogresno da me shvatis ali iako je tvoj predjasnji komentar sigurno dobronameran, upravo si se posrao po iskustvu gomile izuzetnih akvarista kako kod nas tako i u celom svetu a nisu svi oni u akvaristici iz materiajlnih razloga.....

Ako zelis na bilo koji nacin da me dematujes molim te pokazi sta si ti do sada postigao pa onda to uporedi sa ljudima koji koriste tu nepotrebnu hemiju pa cemo da prokomentarisemo ako bude bilo potrebe. Hvala i jos jednom molim da me ne shvatis pogresno, ovo nisam napisao zbog tebe nego zbog ovog momka koji je izgleda tek poceo da se zanima za akvaristiku.



sputnik8 ::
Kao što narod jede svakakvo đubre (salame, viršle, paštete itd) tako i neupućeni akvaristi stavljaju svakakvo đubre
u svoj akvarijum neznajući neke elementarne stvari, zapravo vode se logikom "ako hoćeš nešto dobro - dobro mora
i da platiš" ali nije sve baš tako ..................


Ova konstatacija je 100% tacna....ali svako ima mozak pa neka dobro razmisli da li ga neko pravi budalom ili ga savetuje iz licnog iskustva i dobronamerno. Ako nema mozga....jbg mozda ce nauciti na sopstvenim greskama....takvo znanje je najdugovecnije!

Moram uz ovo i jednu anegdotu da ispricam, procitao sam je u nekom bodibilding clanku.....ekipa iz teretane je izlozila novajliju da je za masu najbolje jesti neku konzerviranu dzigericu kojom se hrane macke....i na kraju konstatacija pisca....mislim da taj siromah i dan danas jede te konzerve......
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Uto Mar 19, 2019 7:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A zaboravih da napisem za one koji se tom tematikom nisu previse bavili a oni koji jesu to znaju kao elementarnu stvar....

Biljak trosi manje energije pri konzumaciji amonijaka nego pri usvajanju nitrata koji su zadnji u nitrifikacionom ciklusu. Sa druge strane amonijak je i najotrovniji za ribe. E sad ima i deo price gde amonijak na zivi svet razlicito utice pri razlicitim pH vrednostima vode....ima mnogo clanaka na ovom a i na drugim forumima. Ljudi se ovom tematikom bave na jednom ozbiljnijem i visem nivou.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Uto Mar 19, 2019 9:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da sputnik nije ni napisao je sva hemija nepotrebna, vec da je dosta ljudi (narocito pocetnici) koriste i kad treba i kad ne treba.Ti ili ostali iskusni akvaristi znate sta radite sa hemijom, mnogi ljudi ne znaju a tu je i random faktor (svaki akvarijum je prica za sebe).Realno vecina stvari koja se pise na forumu u poslednje vreme nije ni potrebna ljudima koji znaju a postoji dosta pocetnika koji se ne registruju a citaju forum za savet i koriste informacije van konteksta jer ih na pocetku ima previse.Nije lako tada koristiti svoju glavu niti ce neko da uci na svojim greskama.

I onda taj tihi posmatrac vidi aha moram dodati ezi karbo ako nemam Co2, moram nabaviti C02 da bih imao biljke, moram dodati prihranu.

Epilog je sledeci (iako je iscikliran) kupio je karbo sipao preporucenu dozu, ubilo mu kozice, kozice je ubilo mozda nesto drugo ali on krivi karbo, sipa ffm voda se zamucuje , ne prolazi posle 3-4 sata on panici menja vodu ne sipa dehlorinator u dovoljnoj kolicini, ubije ribe, krivi ffm.Prodje sve to on uzeo profito .Tri dana voda zelena.Pozdravio se sa akvarijumom i ne zeli da se bavi time vise.A nije zeleo da dutch ili nesto slicno, hteo je obicni akvarijum sa par biljaka koje mogao da dobije sa dobrom podlogom, filtracijom, redovnim menjanjem vode, mozda par tableta u podlogu jednom u godinu dana.
Takodje dosta strucnih ljudi misli da su svi na njegovom nivou i da svi moraju da imaju diplomu pravnog da imali zadovoljavajuci akvarijum


Evo recimo primer filtracije i broja riba.Iskusan clan zna da u 40 litara odrzi veliki broj zdravim i ne vodeci racuna da neiskusan clan to ne zna kaze dodaj tu slobodno jos umesto da mi kaze manji broj nego sto je normalan cisto za svaki slucaj.

I ovo je poprilicno cesta pojava.A mislim da je deo hobija i da zadrzimo nove ljude a jedan od nacina je da ih tretiramo kao decu, daj im nagradu neku, da osete ostvarenje a ne boks cigara da puse dok im ne izadje na usi da bi shvatili svoju gresku.
Manje hemije, manje troskove, manje odrzavanje uvek treba gurati pocetnicima jer mogu da se postignu odredjeni rezultati i smanje problemi.

Neki ljudi ostanu na tom nivou, to im sljaka, imaju nesto lepo, odrzavaju dok se drugi navucu i jedva cekaju da izbije problem da bi imali sta da rese.A svima lepo jer hobi zivi i siri se.

Ima par akvarijuma na forumu koji se prelepi a bez dosta hemije i drndanja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Mar 19, 2019 9:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Baia ::
....ima mnogo clanaka na ovom a i na drugim forumima. Ljudi se ovom tematikom bave na jednom ozbiljnijem i visem nivou.


Zaista neznam koji su to viši nivoi, ja sam po profesiji pre svega hemičar dipl.ing. pa posle akvarista, muzičar,
i mnogo čega drugog čime se bavim, ko misli da sam izgubio kompas to je njegova stvar, ali želim nekome da pomognem
i zato sam tu a ne da bih prosipao pamet ili glupost.Nauka i iskustvo su jedno a sve ostalo je drugo. Hoću reći
da se nisačim nismo rodili i ništa nije naše, sve smo ili videli/pročitali od drugog, nešto usvojili a nešto odbacili,
da li je u pitanju google ili youtube ,možda komšija ili literatura nečija .... sve jedno .... ozbiljan i viši nivo
su diskutabilna tema za ljude različitog shvatanja,uverenosti i stručnog znanja.

U principu sve se svodi na to ako znaš više od nekog "ne valjaš", ako neznaš opet "ne valjaš", moraš biti isti
da bi bio prihvaćen, kod onih koji imaju struku i naučna dostignuća iza sebe to ne pije vodu.

Srdačan pozdrav !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Neke crvene biljke nasdvoje Na poklon 0 Pet Dec 08, 2023 3:32 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljke bez podloge sloboradov Akvarijumi 4 Sre Maj 03, 2023 1:59 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Primio bih biljke na poklon Shark Na poklon 6 Čet Mar 30, 2023 12:36 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Poklanjam ribice i biljke Mladen82 Na poklon 1 Ned Jan 08, 2023 1:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka biljke na poklon Mladen68 Na poklon 0 Ned Nov 27, 2022 3:29 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License