Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Co2 Zvono Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Zivadin
Akvarista



Registrovan: 31 Mar 2018
Poruke: 118
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Uto Sep 25, 2018 12:29 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam jednu nedoumicu pa mi je potrebna pomoc, tj. da li je uopste izvodljivo. Naime imam punu veliku co2 bocu ali nemam manometar, ventile i ostalo, pa me zanima da li bi mogao da ubacujem co2 u akvarijum iz boce u tako zvano zvono? Da li bi na taj nacin pobio ribe, ako bi ubacio previse co2? Nisam do sada imao iskustva sa co2 a za kompletan co2 sistem trenutno nemam sredstava...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Sep 25, 2018 12:29 am Snimi Poruku Nazad na vrh

m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Sep 25, 2018 7:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kako mislis iz boce da ubacujes gas u akvarijum, po pritiskom od 50-60 bara? Very Happy Cisto radi ilustracije, autobuska guma je napunpana po pritiskom od 5 bara. Very Happy Ne postoji dzabe manometar i iglicasti ventil, tako da pristedi pare, pa kupi sve kako treba, i uzivaj. Ovako mozes samo da napravis neku havariju, pre svega sebi, posto do riba ne bi ni stigao taj gas.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vacko000
Akvarista



Registrovan: 25 Jul 2014
Poruke: 347
Lokacija: Novi Sad, Telep

PorukaPoslao: Uto Sep 25, 2018 2:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Može to da se radi. Ja sam nešto testirao sa malom flašom od pola litre.
Sve zavisi koliki akvarijum imaš. Mislim da je do 50 litara dovoljna jedna boca od pola litre dnevno. Odsečeš dno, i taj odsečeni deo okreneš ka dole, potrebno ti je samo neko crevo kako bi prebacio gas iz boce do flaše. Mana ovakvog sistema je što bi morao svaki dan da puniš flašu sa CO2, jer se za nekih 8-9 sati otopi sve u vodi.
Za veće akvarijume moraš dodati više komada.
Iskorišćenost CO2 u ovoj varijanti je 100%.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zivadin
Akvarista



Registrovan: 31 Mar 2018
Poruke: 118
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Čet Okt 25, 2018 12:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Drugari da ne otvaram novu temu, ipak sam odlucio da odradim ceo co2 sistem... kao sto sam napisao imam co2 bocu od 10l, e sad zanima me sta i gde kupiti i proci sto jeftinije a da to moze da radi kako treba? Zanimam me koji manometar izeti sa iglicastim ili uzeti iglicasti zasebno, koji difuzor, da li je neophodan magnetni ventil, koje crevo izeti?
Ima jos par tema o tome ali nisam bas nasao odgovore tj. nisam najbolje shvatio bas sve i malo mi je sve ovo konfuzno...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Okt 25, 2018 7:35 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozes uzeti manometar posebno, iglicasti posebno, a mozes sve djuture. Ja sam uzeo iglicasti i manonetar odjednom, zato sto sam uzeo od istog lika. Mislim da ovde ne mozes da napravis neke ustede ako kupujes odvojeno, osim ako ides na kp i trazis bas nesto da bude ispod cene, ali kod co2 opreme je cena prilicno standardna, i nema nekih vecih varijacija. Mozes probati svakako. Sto se tice elektromagnetnog on je opcija, neko ima neko ne. Razna su to misljenja da li treba gasiti co2 nocu, ili ne, guglaj malo na netu o tome. Ja licno ne gasim co2 nocu i nemam EM ventil i nemam problem sa co2, odnosno ribe nemaju problem sa co2. Difuzor kupi neki kvalitetan, nemoj da gledas one kineske sa alija, od 3 dolara, jer su stakleni i mogu da puknu. Gledaj neki akrilni (Tropica, Ista), ili ako hoces inox, ali to je vec egzotika. Ako uzmes neki 3 u 1 resio si i brojac mehurova i nepovratni ventil, sto je skroz okej stvar, prilicno prakticno. Crevo je standardno za co2, dosta tvrdje i kruce od obicnog.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ralke
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2016
Poruke: 187
Lokacija: Surcin/Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Okt 25, 2018 8:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lepo ti covek rekao. A evo ti i moj primer: ja sam na kp uzeo manometar za co2 (oko 20e), igglicasti takodje(oko 5e,akvaristicki), brojac mehura(to ti je vazno), i uzeo sam tropicin difuzor od akrila..ne moze da ga slomis(bar normalnom upotrebom i ako ti ispadne,a dobar je i zato sto ima nepovratni ventil u sebi!)
Po meni,difuzor i manometar su glavne komponente u sistemu. Prvi zbog dobrog rastvaranja a drugi da bi znao tacno koliko ubacujes u akvarijum. (Meni je davno,stari manometar negde poceo da pusta,ja to naravno nisam znao sve dok nisam odneo na punjenje. Al bilo mi cudno da boca od 10kg traje tako kratko. Zamenim ti ja lepo manometar i evo, vise od 7meseci traje,jos uvek kazaljka na istom..izguraace godinu dana sigurno).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bokyly
Akvarista



Registrovan: 18 Avg 2010
Poruke: 96
Lokacija: Ruma Srem !

PorukaPoslao: Čet Okt 25, 2018 6:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima. da li moze da se koristi boca od malog PP aparata, pa da se na nju stavi taj manometar ? nikada nisam koristio CO2, niti bilo kakvu hemiju u AQ, ali sam nesto razmisljao da probam, a ovih malih PP aparata imam 3 komada koji skupljaju prasinu u garazi !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Okt 25, 2018 7:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pazi Dzordz Farmer koristi PP aparat, tako da vrv moze. Very Happy
Ali neka potvrdi neko ko je mozda imao iskustva sa tim. Svakako ti treba atest, jer niko nece da ti puni bez atesta, a ne znam koliko kosta, plus punjenje... Treba sve staviti na papir i videti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Miroslav85
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2017
Poruke: 136
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Okt 25, 2018 8:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav ja koristm pp apparat od 5 kg.Bitno je da ima ventil da nije na udarnu iglu
I samo zavrni set sa manometrima I iglicastim.Boca naravno mora biti atestirana da
bi je punio posle ili ako imas neku vezu pa da mozes da punis ne atestiranu bocu.
Mada sam ja radi svoje sigurnosti uzeo novu i atestiranu bocu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Miroslav85
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2017
Poruke: 136
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Okt 25, 2018 8:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nova atestirana boca za pp apart od 5 kg kosta 6000 din.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Okt 25, 2018 8:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da se sa takvim stvarima ne treba igrati, i da treba ds se uzme atestirana boca, radi tvoje sigurnosti. Ako trenutno nemas para, sacekaj mesec dana, nije nista hitno da se uradi odmah.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bokyly
Akvarista



Registrovan: 18 Avg 2010
Poruke: 96
Lokacija: Ruma Srem !

PorukaPoslao: Čet Okt 25, 2018 9:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

da da sve ok msm sve sam vas razumeo, naravno da je boca atestirana, to su ovi mali PP aparati sto se kupuju za kamiom ili automobil, ne oni sprej aparati, nego bukvalno klasicna mala boca sa svojim malim manometrom ! hvala na odgovorima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Miroslav85
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2017
Poruke: 136
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Okt 25, 2018 9:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Proveri onda da li moze uopste na nju da se postavi set sa manometrima da nisu razlicitih dimenzija navoji.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bokyly
Akvarista



Registrovan: 18 Avg 2010
Poruke: 96
Lokacija: Ruma Srem !

PorukaPoslao: Čet Okt 25, 2018 9:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

da da provericu, jedan prijatelj mi je rekao da je on koristi za aparat za varenje kao rezervnu bocu, ispraznio je prah, napunio CO2, navrnuo svoje manometre, tako da pretpostavljam da cu moci i ja ove za AQ. hvala jos jednom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zivadin
Akvarista



Registrovan: 31 Mar 2018
Poruke: 118
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Uto Mar 26, 2019 3:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da ne otvaram novu temu posto se i ovo pitanje tice co2. Naime konacno sam nabavio co2 bocu od cini mi se 3l, manometar, em i iglicasti ventil i brojac mehurova, ali ne i difuzor i drop cheker koji nikako da stignu iz kine. E sad posto sam nestrpljiv imam par pitanja.
Prvo da li je mogica neka diy varijanta umesto difuzora ili neki kameni rasprsivac kao privremeno resenje?
A drugo da li je moguce dodavanje co2 bez drop cekera, tipa 1 mehur u sekundi ili jedan mehur na dve sekunde, naravno da bude bezbedno za zivi svet a da opet "radi" biljke?
Inace akvarijum je oko 300l, prilicno ubiljen i naseljen ribama, uglavnom pred maticnim skalarima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   


Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License