Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pomoc i saveti oko izgradnje akvarijuma Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
calacab
Akvarista



Registrovan: 27 Mar 2019
Poruke: 12
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Mar 28, 2019 12:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Iako sam se tek sada registrovao relativno cesto obilazim forum radi ideja i inspiracija, kao i resenja raznih problema. Posedujem akvarijum od 100L u kome su trenutno 2 maticna skalara, 2 pleco i 2 cory. Voleo bi da imam vise raznih riba, ali ne zelim da opteretim ovaj akvarijum sa tom zeljom pa sam krenuo u malo veci projekat izrade 3 akvarijuma jedna iznad druge, kao i sump i mali bolnicki/karantinski. Ideja se uvek ima ali treba biti i realan sta moze da se izvede. Na zalost, niko u mom okruzenju se ne bavi akvaristikom pa nemogu da trazim savete od njih. Zato se obracam ovde kako bi resio nedoumice koje imam, ako imate vremena.

Image
Image

Slika su spreda i pozadi. Akvarijumi (od vrha do dna) su:
100x50x50 10mm sa ojacanjem po duzini akvarijuma spreda i pozadi
100x50x30 10mm
100x50x30 10mm
70x45x35 8mm
30x45x35 8mm

Ideja je bila da koristim sump kao filtraciju gornjih akvarijuma kako bi ustedeo prostor u akvarijumima a i vizuelni deo ne kvarim. Najmanji bi bio odvojen od sistema i uglavnom bez vode dok se ne pojavi potreba za njim. Svaki od ova tri akvarijuma bi imale 3 rupe pozadi. Iz gornjeg akvarijuma bi voda isla u srednji pa iz srednjeg u donji i u sump koji bi pumpom gurao opet na prvi. Promer rupa sam stavio 25mm ali to mozda promenim u zavisnosti koji promer bulkhead nadjem ili nesto na tu varijantu. Treca rupa na polovini akvarijuma je za zamenu vode. Vodeni stub bi bio oko 3-5cm ispod visine akvarijuma. Planirao sam da koristim akrilne providne ploce kao poklopac umesto stakla jer su prva dva akvarijuma relativno niska i na domet deci. Odmah iznad toga bi bile led trake bele 5630 tople i hladne (ne kineske), kao i 5630 rgb trake zbog bilja, u celicnim L profilima 30x30 sa reflektujucom folijom. Najverovatnije 2m hladne, 2m tople i 2m rgb po akvarijumu. Nabavio sam Mi-light daljinski sa dimerom pa mogu da smanjim ako svetlo bude prejako. Sasvim je moguce da cu ipak podici te L profile na gornji deo akvarijuma ako grejanje istih bude preveliko, kako bi izbegao pregrejavanje akvarijuma, ali to kad krene oformljavanje cu da testiram.

Sump bi najverovatnije bio drip sa vatom na visini sump pa u ostatak sundjer, keramicke prstenove pa opet sundjer do pumpe. Visina vodenog stuba sump bi bila najverovatnije 25cm kako bi ostavio 10cm za eventualni premasaj. Verovatno cu staviti neki plovak switch kad predje odredjenu visinu voda da se pumpa ugasi, kao i najverovatnije na visini od 24cm da se isto ugasi kako se ne bi pregrejala pumpa.

Akvarijum bi bili biljni sa podlogom, kvarcnim sljunkom, kamenjem i drvecem (zavisi kako inspiracija bude za aquascaping i koje ribe ce ici) ali bi na pocetku bile samo biljne mesec-dva pa poceo da dodajem polako ribe kako ne bi opteretio ceo sistem odjednom.

Kutija iznad bi bila za elektricne stvari. Na zalost zbog oblika stana nisam mogao da idem celom duzinom tu kutiju zbog spustenog dela plafona tu.

Nosaci su celicne cetvrtaste kutije 30x30x3mm stavljene za sada jer nisam uspeo da nadjem nijednog iz ove oblasti da mi da smernice. Ako imate nekoga proverenog i dobrog ko se bavi ovim poslom u Beogradu mozete na PP da mi posaljete kontakte? U svakom slucaju bi zbog visine ovoga ubusio u zid na par mesta L profile koji bi bili zakaceni za celicnu konstrukciju.

Moja pitanja/nedoumice su sledece:

Prva i najbitnija, da li ovakva konstrukcija sama po sebi moze na drugi sprat petospratne novogradnje da ide? Ipak je u pitanju velika tezina ali ce se nalaziti odmah do noseceg zida zgrade ako to nesto menja? Ako ne moze, koja bi tezina bila najsigurnija? Na zalost sirina je ogranicena na 1.1m inace bi rado stavio sire i nize.

Drugo, koji profil celicne kvadratne cevi bi trebalo da uzmem za ovako nesto, tacnije, da li bi 30x30x3mm mogli bezbedno da drze ovu tezinu?

Trece, koliko je pametno koristiti ppr cevi za povezivanje akvarijuma? Malo me strah da ce striktno fiksne cevi poceti da opterecuju akvarijume. Mozda bolje da koristim crevo za baste? Ipak je to nizak pritisak a i omogucava eventualno iskljucivanje ako potreba se ukaze za time.

Cetvrto, sa obzirom da hocu dosta bilja CO2 ce najverovatnije morati da ide u jednom trenutku ali me zanima da li mora CO2 u svaki akvarijum ici zasebno ili moze u sump da se stavi odmah do pumpe koja gura gore pa da snabdeva sve?

Peto, da li da uzimam za svaki akvarijum neki wave maker radi dodatne aeracije? Iako sam ljubitelj air bubble vise problema imam sa time nego koristi pa sam se razmisljao da ne koristim (osim za bolnicki) vazdusnu pumpu uopste.

I sesto, svaki dodatni predlog ili ideja je svakako dobrodosla. Iako bi sto pre da odradim ovaj projekat i dobijem jos 3 prelepa akvarijuma ipak necu da uletim prebrzo pa je svaki predlog i sugestija vrlo dobrodosla.

Hvala u svakom slucaju na svaki savet, pomoc, kritiku ili predlog. Sve je dobrodoslo Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Mar 28, 2019 12:56 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Shadz
Akvarista



Registrovan: 11 Apr 2016
Poruke: 25
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Mar 29, 2019 8:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam siguran koliko je pametno da svi akvarijumi budu na jednom sumpu tj filteru zbog bolesti npr ?

Što se težine tiče mislim da nemaš problema posebno što je uz noseći zid. Mada znajući ko sve zida zgrade i kako ... ne bih odgovorno tvrdio da može

Ne znam koliko ti je ovaj sistem siguran sa ovakvim prelivanjima, dobro izracunaj zapreminu vode koju moze primiti sump kao najniza tacka tj posuda u slucaju havarije.

I finalno, ja bih mozda ovaj veci stavio da bude prvi odozdo a krace bih stavio na vrh
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
vlada_va
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2015
Poruke: 166
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Mar 29, 2019 10:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ideja je dobra, ali mislim da je tesko izvodljiva sa pitanja sigurnosti... Ne svidja mi se kako su povezani sa prelivima... Prvi odozgo ce ti biti najcistiji, a ostali ispod ce biti dosta prljaviji, jer voda i prljavstina ne ide odmah da se filtrira, vec u akvarijum ispod i ispod pa tek onda u sump... Bilo bi mnogo bolje kada bi prelivi iz svakog akvarijuma isli direktno u sump, a i sigurnije je npr. kada nestane struje ili crkne pumpa, ne moras da brines oko poplave. Na ovim slikama imas po 2 preliva na razlicitoj visini, tako da bi sump morao da napravis jedino da bude 70cm visine i da bude napunjen do pola ili manje, ako me razumes. To je neko moje vidjenje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
calacab
Akvarista



Registrovan: 27 Mar 2019
Poruke: 12
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Mar 29, 2019 12:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Shadz, na zalost, sto se tice sump, jedino resenje koje sam imao, a da nema u samim akvarijumima filtracije, jeste bilo da napravim jedan objedinjeni, kako dosta akvarista radi koji imaju vise akvarijuma. Bolesti mi jesu pali na pamet ali sam zato i mislio da drzim ovaj zasebni mali akvarijum za karantin od par nedelja dok ne ustanovim da su ribe zdrave i dobre. A sam preliv mi jeste malo bilo rizik zbog eventualnih havarija pa sam zato i ovde izneo ideju. Generalno, 100x50x1 nosi 5 litara vode, Razlika izmedju tacke dolivanja i odlivanja je u svakom akvarijumu 3cm sto bi znacilo da oko 45 litara od sva 3 akvarijuma je rizicni faktor. Ja sam kao ostavio tih 45 litara u sump kao visak mada mogu da razmislim, sto je vlada_va predlozio, da mozda dignem visinu sump jos malo.

Veci je namerno ostao gore jer bi bio najmanje ubiljen i tu bi islo verovatno 4-5 skalara, 2-3 cory i 1-2 pleco. Sa obzirom da su skalari plasljiviji po prirodi nisam hteo da ih drzim na domet redovnog stresa od gostiju i dece a oni ipak traze veci vodeni stub. Ako uopste razmisljam pravilno? Donja dva su trebala bas dosta bilja da imaju, jata manjih riba koji generalno ne reaguju negativno na ljude pa sam shodno tome i stavio ta dva prvo. A i kako bi mogao lakse da ih odrzavam jer bi bili znatno zahtevniji po tom pitanju.

@vlada_va, nije losa ideja da iz svakog akvarijuma u sump ide. Jedino mi nepoznat faktor sada jacina vodene pumpe. Sa obzirom da bi imala 3 izlaza (na svako akvarijumu ulivala) verovatno bi morao da uzmem neku malo jacu da bi pritisak bio dovoljan da potera do gornjeg? Koju pumpu da razmotrim onda? Mislio sam atman 104 ili 105 za ovo ali mozda treba jaca u takvom dizajnu? Verovatno bi stavljao ventile da kontrolisem jacinu donjih kako bi ih balansirao da imaju slicni protok. Samo nisam razumeo ovaj deo sa dva preliva koji si spomenu. Jedan uliva, drugi izliva a treci bi bio zatvoren. To bi bilo samo kad menjam vodu. Da li si mislio na taj?

Visinu sump cu da razmotrim da podignem (mada nemam puno kretanja tu ako zelim da imam pristup radi odrzavanja) ili eventualno da uklonim ovaj bolnicki/karantinski i sump ostavim ipak ceo da bude u donjem delu? To ce ipak povecati kapacitet dosta. Ili da smanjim prelivni deo sa 25cm na 20cm i ovih 15cm do vrha da bude za te situacije dovoljna?

Sto se tice tezine konstrukcije, osim ako se neko ovde ne javi, mislim da bi bilo pametno da zovem staticara da proveri. Bolje da platim i znam 100% nego da se kockam.

I evo jos jedne ideje za sump. Sa obzirom da je konstrukcija udaljena 10cm od zida (zbog cevi) koliko je pametno da uradim sump dublje za tih 10cm i naslonim ga na zid? U slucaju da veza izmedju cevi i kolena/prikljucaka popuste da cure u sump dok ne popravim? Uvek su govorili da akvarijum ne treba da bude odmah uz zid ali racunam da sump, koji ima manji vodeni stub, bi mogao? Ili bar na samo 1cm od zida?

I hvala na odgovorima. Nadam se da cu za jedno mesec dana postaviti sve to pa da krenem u fazu aquascaping-a Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
calacab
Akvarista



Registrovan: 27 Mar 2019
Poruke: 12
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Apr 09, 2019 10:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izvinjavam se sto se nadovezujem na svoju prethodnu poruku ali imam omanjih problema da nadjem nekoga ko bi mi odradio metalnu konstrukciju. Ipak sam smanjio opterecenje izbacivanjem jednog akvarijuma tako da bi bilo dva akvarijuma, sump i bolnicki na dnu. Iako mi je gradjevinac rekao da bi teoretski mogao da stavim preko 900kg na tom jednom mestu da bi ipak bilo bolje da smanjim na 600-700, ako je moguce, ili da prosirim povrsinu na koju bi stavio tu masu, sto ne mogu - pa sam se odlucio da prosto jedan akvarijum izbacim. Ali ja ne mogu da nadjem nikoga ko bi mi to uradio. Tacnije, samo se jedna firma javila koja je trazila za tu konstrukciju 28.000 dinara + transport, sto mi je delovalo malo preskupo? Uz to su rekli da je potrebno za takvu tezinu kvadratna 40x40x2? Trenutno mi celokupna stvar stoji pauzirana dok ne nadjem nekoga da mi uradi tu konstrukciju kako bi preostali deo tog zida mogao da planiram.

Image
Ovo je kako izgleda ta konstrukcija. Da li ovo stvarno kosta 28.000 da se uradi?

I koliko je pametno da se koriste gotove police koje imaju deklarisano 350 kg po polici? Po internetu sam gledao da neki tvrde da mogu da izdrze, neki da ne moze, a neki da se iskrivi pod tom tezinom pa nije za akvarijume pogodno.

Nesto kao:
Image

Svaka pomoc je dobrodosla i ako imate nekoga ko moze da uradi takvu konstrukciju bio bi zahvalan da mi posalje podatke.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Uros Kg
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2017
Poruke: 237
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Sre Apr 10, 2019 11:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Znas kako kazu kod nas, pise i na tarabi. Ne bih se ja bas uzdao u ovo sto pise, neces dobiti nista ako ti vrate pare za policu, a unistis kucu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mladen82
Akvarista



Registrovan: 16 Okt 2013
Poruke: 85
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Apr 10, 2019 1:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kakvih bre 28000???!!! Mani se firmi. Ovo može da ti izvari bilo koji bravar. Cena je obično koliko materijal toliko ruke. Ovo kod najskupljeg majstora ne bi izašlo više od 120e.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Apr 10, 2019 7:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Drugarski savet: Ako voliš ribe više od dece, sebe, žene... onda ćeš u stan ubaciti policu sa akvarijumima ili ćeš postaviti akvarijum na zid, policu da ti bude u visini ili iznad glave. Ili postavi u svaku prostoriju po akvarijum ili nađi sreću u tome što već imaš.

Nemoj da se ljutiš al to što ti planiraš bolje napravi u podrumu. Nije to za stan: nije praktično, ružno je, oseća se, veliko isparenje, zauzima puno prostora... Ako možeš napravi veći dom za postojeće životinje. Za neke manje ribe koje ti se sviđaju napravi nano. Možeš policu od velikog akvarijuma da podeliš na dva dela, u jednom držiš kanister i sav akvarijumski krš lepo sakriven iza vrata, a u drugom postaviš nano.

Već je neko postavljao pitanje, relativno skoro, za takav tip police. Polica kao polica(ploča) može da izdži sigurno 300-400kg ali konstrukcija teško. Plastične nogice govore dovoljno za kakve je težine predviđena: 30tak tegli ajvara, kiselih krastavčića, turšije... po polici.

Ako se ipak odlučiš da praviš policu pričvrsti je za zid. Dve problema rešiš: težinu police prebaciš na zid i obezbediš se da polica osane gde i kako jeste kada zgradu prodrma zemljotres. Za 100x50x50 od 10mm nema potrebe da praviš ojačanja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
calacab
Akvarista



Registrovan: 27 Mar 2019
Poruke: 12
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Apr 10, 2019 9:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok, gotova konstrukcija definitivno ispada. Iako firme koje ih prodaju garantuju da moze izdrzati tezinu koja je napisana, ne mogu da garantuju da moze tu tezinu konstantno drzati i da bolje uzmem nosace koji su deklarisani za mnogo vise od one koje bi koristio. Tipa, ako planiram 300kg da uzmem nesto sto je deklarisano na 500kg, tacnije, da bude 40-50% vise od maksimalne tezine akvarijuma. Na zalost, gotove konstrukcije u toj meri i sa tom nosivosti nema pa cu ipak da se vratim na prvobitnu ideju, pravljenje celicne konstrukcije.

A sto se tice 28.000 to je bila jedina ponuda koju sam uopste dobio. Svi ostali bravari, koji se bave tom uslugom a koje sam kontaktirao, su samo odbili posao.

@Peku, na zalost podrum nemam, inace bi rado tu odradio par akvarijuma i to vecih. Trenutno moja draga i ja sredjujemo ceo stan pa je u cosku jednom ostalo tih 110cm za koji smo jednoglasno odlucili da stavimo dva akvarijuma, jedan za mene, jedan za nju. Volimo akvaristiku pa sto da ne prosirimo malo hobi Smile A sto bi bilo ruzno? Mislis na samu metalnu konstrukciju ili celokupnu ideju jednog akvarijuma na drugom? Pricvrscivanje za zid bi u svakom slucaju uradio. Imam u tom cosku dva noseca zida pa bi verovatno i pri dnu i pri vrhu pricvrstio na oba zida. Sto je sigurno sigurno je ^^

Ako neko ima bravara koji bi odradio ovaj posao i dalje ostaje, pomazite!!! xD
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mladen82
Akvarista



Registrovan: 16 Okt 2013
Poruke: 85
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Apr 11, 2019 6:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Gde si u Beogradu? Ako ti nije daleko Umka rešićemo problem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Apr 11, 2019 4:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ideja o akvarijumu iznad akvarijuma mi se ne svidja za životni prostor. Mali ispod većeg je ok, jer se obično mali lakše i lepše obogati hardskejpom i biljkama. 2 velika jedan iznad drugog ili jedan pored drugog retko osveže prostoriju. Jednostavo jedan drugog pojedu, negiraju. Morao bi dobro da se potrudiš da izgleda kao da se jedan akvarijum u drugi nastavlja, kao da su jedan biom kako bi postigao vizualni efekat, oduševio posetioce i uvek odmori oči. Sump ti nije baš potreban, kanisteri dobro odradjuju posao u slatkovodnoj.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
calacab
Akvarista



Registrovan: 27 Mar 2019
Poruke: 12
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Apr 14, 2019 12:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slazem se da je izazov od dva akvarijuma napraviti da oba budu primetna, a ne da jedan pokupi pogled a drugi bude ignorisan. Ali to i dalje ne znaci da ne treba probati. Lakse mi je da uradim odmah dva akvarijuma, pa ako ustanovim da ne mogu da da izvedem to, da jedan izbacim i promenim nesto, nego da stavim samo jedan pa pozelim da prosirim. Trosak je malo veci u startu za dva akvarijuma ali bi daleko skuplje ispalo da uradim jedan pa to izbacim celu konstrukciju koju imam i dodajem novi.

A zasto dva akvarijuma uopste? Draga i ja imamo drugacije zelje sta od riba da bude u njemu. Jedan bi bio sa 4-5 skalara i par cory, drugi sa jatnim ribicama. Iako sam u prvom akvarijumu stavio bio jatne ribe sa dva skalara (ne mnogo, 6), ipak mi je delovalo kao da su skalari bili pod stresom od silnog jurcanja jata tamo amo. Cim su jatne ribe bile uklonjene skalari su poprilicno vidljivo na perajima dobili na velicini i prelepo izgledaju i mirniji su i prilaze ljudima koji su pored akvarijuma. Tako da bi gornji akvarijum imao skalare, manje bilja i oni bili u prednjem planu, a u donjem jatne ribice u izobilju bilja. Nadam se da ce taj kontrast izvuci da oba budu na svoj nacin primecena.

Sto se tice kanistera, jesam ga razmatrao ali sam isao na sump iz dva razloga. Prvo, sump ja mogu da kontrolisem sta cu od filtracije da stavim, kao i kolicinu medija, u zavisnosti koliko opteretim sistem sa ribama - sto sa kanisterom filterom je ipak ograniceno. Drugo, kanister filter je skuplja opcija u ovom slucaju i pri tom bi morao da razmotrim da uzmem dva jer ove sto ima kod nas (bar sto sam pregledao) sumnjam da bi odrzali cistocu dva akvarijuma jer su deklarisane do 500L sto je ovaj jako blizu. Prosto ne zelim da rizikujem sa opremom i idem knap pa da napravim probleme zivim stvorenjima.

Nadam se da ima logike Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pomoc oko mrjesta vieje synspilium Luka2907 Razmnožavanje 0 Sre Jan 10, 2024 10:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko razmnozavanja Luka2907 Američki ciklidi 1 Sre Jan 10, 2024 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa jednim grijacem grijati dva a... Luka2907 Grejanje i hladjenje 1 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa 1 grijacem grijati 2 akvarijuma Luka2907 Grejanje i hladjenje 0 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za pocetnika peravsp Početak u akvaristici 17 Ned Okt 01, 2023 6:54 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License