Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Početnik-savet Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Uto Apr 02, 2019 8:08 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ispravice me iskusnije kolega ali mislim da je prvi sloj od peska Anubias barteri-nana pettite ova sa malo krupnijem lliscem je Anubbias Coffeefolia a ova najduza biljka je Anubias sp. Angustifolia.Mogu kao sto je Iwa napisao da se ubace i mikrosorumi (meni si bas dopada Mikrosorum windelov).Imas uglavnom te biljke kod sponzora sajta (Rainforest) ako ti je lakse da sve potrazis na jednom mestu ako tu uzimas pogledaj u opisu visine dok koje rastu kako bi planirao.

Ali da znas to su biljke koje su skuplje u pocetku, veoma sporo rastu ali su jednostavne.Samo zalepis najobicnijim superlekom u gelu (cyanoacrylate pise negde na tubi ) za kamen ili drvo spustis i to je to.
Na jakom svetlu mogu da se pojave alge na listovima, u tom slucaju samo skrati trajanje svetla ili stavi povrsinske biljke.

Ako to planiras da dodajes nesto danas od riba mozda je bolje da sacekas.
Ubacis filter materijal, sacekas da se korisne baterije nastane, da sve se slegne posle tumbanja i onda dodas po par komada ako zelis.
I da ako si u prilici kozice (narocito amano) i puzevi (narocito nerite koje se ne razmnozavaju, bude oprezan sa ostalim vrstama) su dobri komunalci i algari koji ne zauzimaju mnogo prostora za razliku od anticitrusa, korija i ostalih riba koje vrse istu funkciju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Apr 02, 2019 8:08 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Mladen82
Akvarista



Registrovan: 16 Okt 2013
Poruke: 85
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Apr 02, 2019 8:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo su ti u glavnom anubije samo različiti varijateti. One se vezuju za nešto. Ne idu u podlogu i ne traže puno svetla. Samo da te obradujem, nisu baš jeftine i sporo rastu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Vladimir95
Akvarista



Registrovan: 20 Jun 2012
Poruke: 334
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Apr 02, 2019 8:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moj ti je savet da svakako malo pojacas svetlo, nevezano za to sta budes unutra gajio a sto se tice filtera, ovako ga slozi:

Image

Kada menjas vodu sundjer na vrhu dobro isperes a vatu ispod njega bacis i zamenis novom. Izmedju vate i sundjera stavis duplu mrezicu sa obe strane da ne zagusi protok i to je to, po meni najbolji redosled za filter masu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Apr 02, 2019 1:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Komso mene buni ova slika filtera tj onih 5-6cm u komori sa pumpom.
Nivo vode bi trebao da bude isti u svim komorama, ako nije tj ako je manji u toj komori znaci da brze izlazi voda iz filtera nego sto ulazi.
U tom slucaju, ili ti je prejaka pumpa il su ti preuske cevi koje vode iz aq u filter.
Mnogi preporucuju duple cevi upravo zbog tog razloga ( a i da se ne zapusi ne daj boze) ali ja iz svog iskustva preporucujem jednu ali siru cev. Moja je odokativno duplo sira od one cevi koja preko pumpe vraca cistu vodu i nema sanse da se zacepi.

Sto se tice filter mase sa slike, mislim da je previse mehanicke filtracije ( sundjera) u odnosu na biolosku ( bio kugle, keramika i sl) pa bih ja recimo tamo gde su ova 3 ista plava sundjera po 5cm, izbacio onaj srednji i umesto njega ubacio keramiku.
Naravno , bice i ovako ok ali sa keramikom ce biti jos bolje.

PS. znam da je tebi ovo verovatno jasno ali sam namerno ovako napisao da bi pomoglo nekome ko ne zna, ziveli.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Vladimir95
Akvarista



Registrovan: 20 Jun 2012
Poruke: 334
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Apr 02, 2019 4:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jasno je sta si rekao, sto se tice crteza preuzeo sam sa foruma i mislio sam samo da pogleda na filter masu a naravno da moze i drugacije da se kombinuje, nije nista greska Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
dondjape88
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 29 Mar 2019
Poruke: 8
Lokacija: REPUBLIKA SRPSKA, ČELINAC

PorukaPoslao: Uto Apr 02, 2019 9:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lep pozdrav dobri ljudi,
danas sam uzeo biljku zvanu rogolist, i jako mi se svidja kako izgleda u akvarijumu, prva prirodna Smile Problem mi je što živim u Banja Luci, pa je ovde izbor u pet shopovima jako mali. Bila je danas samo jedna anubia (ne znam koja) ali bila je baš sirota. Našao sam nekog baticu što radi sa ribicama, biljkama i ostalom akva opremom u stanu, pa kad uhvatim vremena od posla, ću da ga posetim.
Napakovaću filter koliko može, a što se tiče slike koju si mi postavio kao primer, hvala, čisto okvirno da imam. Što se tiče ovih 5-6 cm razlike, kod mene je trenutno tako ali ne mrda, to je to.
Generalno mi odgovaraju anubie, jer mi je kvarcna podloga, a što se tiče cene, šta da se radi Smile
Još jednom hvala puno i zdravi mi bili.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
dondjape88
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 29 Mar 2019
Poruke: 8
Lokacija: REPUBLIKA SRPSKA, ČELINAC

PorukaPoslao: Čet Maj 02, 2019 9:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav drugari, evo napokon sam skoro u potpunosti prešao na prirodu, odnosno uzeo sam biljke.
Trenutno u akvarijumu imam:
5 stabljika Valiisneria spiralis
8 pelcera ludwigie repens
1 pelcer limnophila sessiliflora
1 anubiu nana
1 kriptu i tovar rogolista, pre fotografisanja sam izbacio pola kante, raste kao lud.
U međuvremenu sam dodao još ribica, onako kako ste i preporučili.
Treba još filter da popunim sa još keramike, možda zeolit, a izvadio sam aktivni ugalj u potpunosti. Možda još koji red sunđera, da ga popunim fino.
Obzirom da nemam nikakvu hranjivu podlogu, a ove su nezahtevne biljke generalno, interesuje me kakva su vaša iskustva sa Co2 tečnim, odnosno easy life easy carbo?
I da, pojavila mi se končasta alga, šta mi preporučujete? Vidim da mnogi hvale Easy life algexit???
Image
ImageImageImage


Image
Image
Image
ImageImage
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Čet Maj 02, 2019 11:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa pazi, taj easy carbo kao sto si i sam rekao menja CO2 a neki ga uspesno koriste i protiv odredjenih algi.
Medjutim, ono sto je bitno, nista ti ti ne znaci CO2 ako imas slabo svetlo a imas slabo jer rece valjda da imas 18w neki led i to uz zadnju stranu tj uz tu pozadinu, Tako postavljena rasveta ce samo odgovarati algama koje ce se upravo tu prvo i nahvatati.
Dalje, nemas hranljivu podlogu i ne dodajes nikakvu prihranu za biljke kroz vodu tipa mikro i makro.
Dakle, za biljke je najbitniji odnos, tj balans na prvom mestu osvetljenja, hranljive podloge iz koje biljke putem korena uzimaju potrebne materije i zatim i CO2.Naravno i mikro i makro elemenata jer biljke usvajaju elemente i preko listova.
Bilo sta od ove 4 stvari ako ima manje ili vise nije dobro tj treba naci balans.
Taj balans ti niko ne moze tacno odrediti vec moras sam pratiti razvoj bilja ( kao i algi ) i u zavisnosti od toga reagovati.

PS. vidim da ipak ne mozes bez vestackog bilja Smile
Bacaj to napolje, nadji malo lepog kamenja i stavi oko te grane mnogo lepse ce izgledati.
Kamen ako kojim slucajem ne znas, treba politi obicnom kupovnom sonom kiselinom, pa ako nema nikakve reakcije kamen je ok za akvarijum tj nece dizati tvrdocu i ovako trvde vode sa cesme. Ako peni, kamen je krecnjak i pun kalcijuma i uticave ti na vodu. Takosje prokuvaj kamenje u nekom loncu i stavi soli u tu vodu sto kuvas da bi pobio eventualne bakterije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dondjape88
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 29 Mar 2019
Poruke: 8
Lokacija: REPUBLIKA SRPSKA, ČELINAC

PorukaPoslao: Čet Maj 02, 2019 11:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve sto si rekao je tacno. Smile Jeste,led 18w. Zeza me sto je poklopac akvarijuma iz dva dela, te ne mogu postaviti osvetljenje tacno na sredinu. Hteo sam ali ne moze. Jedino nov poklopac da napravim, sto se mozda i desi.
Sta mi preporucujes od prihrane? Vidim da ima raznoraznih preparata od easy life i sere?
Da sam pronasao ovaj forum pre nego sto sam startovao akva,lako bi ja Smile Sad bi trebao da vadim sve napolje, pa podloga,cikliranje,nemam to kad raditi. Mozda jednom prilikom i poludim.
Ahaha a sto se tice plastike, jos te dve ostale, a i to ce napolje sledece sedmice,kad budem menjao vodu. E kamanje stavljam uskoro,kad nadjem nesto fino, i mozda neki lepsi panj. Ovo drvce mi nesto siroto.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Pet Maj 03, 2019 12:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Easy carbo će da ti istopi valisneriu, poznat je po tome. Inače nije ga problem dodavati i u slabo osvetljenim akvarijumima jer kontroliše alge ali poznat je da uništava i određene biljke tipa valisneria pa ga tebi konkretno iz tog razloga ne preporučujem nikako.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
popindeed
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2018
Poruke: 124
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Maj 03, 2019 12:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Drugar, ko god da ti je preporucio sklara sa barbusima taj te zestiko prevario.. vadi tog skalara jer nece slavno proci sa barbusima
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Maj 03, 2019 1:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ene stvarno skalar, nisam ga ni primetio dok Popin ne napisa Smile
U pravu je, hoce barbusi da grickaju sve redom, pogotovo ribe sa tako dugackim perajima kakve ima skalar.
Medjutim, ako su kao mali ubaceni zajedno mooozda se i dogovore nekako tj naviknu jedni na druge i ako postoje i razne tabele kompatibilnosti riba nema bas nekog pravila.

Kad smo kod riba jos da dodam...vidim tu po par riba razlicitih vrsta...mnogo je efektnije da se odlucis recimo samo za 2 do 3 vrste i njih naselis u jatima po recimo 8+ riba, Em lepse izgleda jato em su to uglavnom sve jatne ribe pa ce se i bolje i sigurnije osecati.

Taj poklopac iz 2 dela...ne moras rasvetu bas tacno na sredinu ali , ono...pomeri koliko je moguce prema sredini.

Za prihranu...vidim da si iz RS pa ne znam kakva je situacija kod vas...ovde u Srbiji ako imas nekoga da ti uzme od Rainforesta mikro i makro elemente od srca ti preporucujem.
Ti fensi su preskupi a i u ovim ima sve sto treba.
Uglavnom, kesica mikro RF je 100 dinara, makro takodje.
Uzmes 2 flase po 1 litar destilovane vode , u jednu mikro u drugu makro sipas, dooobro izmuckas i za tvoj akvarijum si miran sa prihranom bar 3 meseca, dakle sa 200 dinara + ne znam posto su 2 litra destilovane vode ali to je bas jeftino.

Mozda i da proveris da li Rainforest salje za RS ako bas nemas nikoga ovamo ...

Za taj panj sto juris...nemoj bezati ni od grana zanimljivih ako naletis...sve one mogu da se lepo nameste i poredjaju pa da izgledaju kao vrlo razgranat panj.

Pozdrav!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dondjape88
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 29 Mar 2019
Poruke: 8
Lokacija: REPUBLIKA SRPSKA, ČELINAC

PorukaPoslao: Pet Maj 03, 2019 7:11 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok ok. Šta mi onda preporučujete?
Što se tiče skalara, znate kako to ide kad ste početnik, daj svega Smile Ali evo, prođoše dva meseca i skalar je tu, niko ga ne dira, i baš je lepo porastao, napreduje baš fino. Kontam da su se navikli jedni na druge.
Ako ne dođem do rainforesta, koje preparate preporučujete? Nije važna cena, šta ću sad, nemam mnogo izvora.
Voleo bi ja da imam tri vrste ribica, ali ne pitam se samo ja. Dođe žena sa posla, nosi 8 roze neonke. I šta ja da uradim Smile
Video sam dosta klipova na yt kako ljudi od više grana naprave finu zezanciju, pa kad naletim na granje a da je pristupačno, možda se okrenem i tome. Ovde je sve preskupo. Ova grančica je bila cca 800 dinara.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Maj 03, 2019 1:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako ti nije vazna cena sto onda kukas za granu Laughing

Salim se ne zameri Smile
Elem za prihranu imas vise varijanti
Tropica tecna prihrana, Easy life takodje...to su skuplje brendirane.
Zatim imas jeftinije varijante da recimo spricem ubrizgas osmokot oko korena biljaka, takodje mozes i recimo da kupis zemlju za cvece Terra Magma,Florabella ili Carobna zemlja.
Tu zemlju malo properi pa onda stavi u neku plasticnu posudu i onako vlaznu je napuni 1cm debljine. Zatim to stavi u friz i zaledi.
Kad se zaledi izvadi i iseci na manje kockice pa rukom ubacuj u podlogu oko korena biljaka.
Ma...ima raznih varijanti, pusti masti na volju Smile

Uglavnom ako ubacis neku zemlju za cvece pridrzavaj se redovne izmene vode pogotovo u prvih mesec dana dok se ona malo ne stabilizuje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dondjape88
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 29 Mar 2019
Poruke: 8
Lokacija: REPUBLIKA SRPSKA, ČELINAC

PorukaPoslao: Pet Maj 03, 2019 2:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Smile Smile Smile Ne zameram Smile Smile Smile
Pa da bi napravio neku lepšu varijantu od grana, treba mi 30 evrića, i pitanje šta ću napraviti Smile
E pa šibaću te tečne prihrane, to mi je znatno lakše od zezanja sa zemljom.
Kad budem nekad radio generalku akvarijuma, sve ću povaditi, pa lagano, sve slojeve koji su potrebni za pravilan razvoj biljaka.
Vodu generalno menjam redovno, svakih 7-10 dana, tretiram je sa Sera akvatanom i lagano.
Hvala svakako, sve ovo mnogo pomaže, obzirom da sam ultra početnik.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potreban savet MilanM Početak u akvaristici 2 Pon Mar 11, 2024 2:00 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početak - Rio 125l savet za odabir ri... MiskoBG Početak u akvaristici 2 Ned Avg 06, 2023 9:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 200 litara - početnik od nule :D sloboradov Akvarijumi 25 Uto Maj 02, 2023 1:46 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početnik u akvaristici Aleksandar193 Početak u akvaristici 22 Ned Apr 30, 2023 4:46 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License