Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 DIY preciscavanje vode Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pon Apr 15, 2019 9:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Videh po forumu da su neke kolege pominjale neke "snadji se" varijante filtracije vode za nas koji to sipamo direkt sa cesme ali ne nadjoh nigde konkretan primer.
Pominjane su neke flase sa aktivnim ugljem i slicno pa ja resih danas malo pristojnije za oko to da uradim.

Evo kako to izgleda

Image

Svi potrebni delovi mogu da se nadju u prodavnicama vodoinstalacija i uglavnom pasu na prosto zavrtanje jednog u drugi, osim ova 2 plava dela.
Ti plavi delovi sa sivom cevi u sredini ne pasu bas kako treba, ali to sam starim letkonom jednostavno zagrejao i stopio i nema pustanja vode. Jos lakse ako neko ima pistolj za plastiku a pretpostavljam da moze i silikonom da se zalije.

Image

Sa obe strane sam zakacio parce mreze za komarce u taj beli prsten pa u njega ubacio parce akvaristickog sundjera koji se vidi na slici i na kraju dodao i parce gaze pre tog poslednjeg dela na koji se navlaci crevo. Kad vec ima mesta zasto ga ne iskoristiti Smile
U centralnu sivu cev sam sipao aktivni ugalj koji je pre toga propran od prasine i aktiviran toplom vodom.

Jedno parce creva na tus
Image

Drugo parce creva u akvarijum ( naravno prvo podesiti temperaturu vode) ili u bure, flase ili gde god lagerujete vodu za zamenu.
Image

Sve ovo je kostalo 220 dinara, ne racunajuci aktivni ugalj, sundjere i gazu koje sam vec imao u kuci.

Pre nego sto pocnete da menjate ili lagerujete vodu na ovakav ili slican nacin sa aktivnim ugljem, pustite prvo 20ak sekundi da voda otekne jer ce na samom startu biti po malo crna od aktivnog uglja. Takodje, nemojte pustati previse jako vodu, ja je pustim bas lagano da ide ( naravno ako imam vremena) jer je cilj da se ona lagano provuce kroz filter i tako filter i odradi ono za sta je namenjen.

Eto, ako je neko poput mene imao dilemu oko ovakvog nacina filtracije vode pre ubacivanja, mozda ovo moze da pomogne.
Ja sada koristim ovaj nacin i za sipanje vode direkt u akvarijum sa cesme u veliki akvarijum i za lagerovanje vode koja treba da odstoji dan-dva za mali akvarijum
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Apr 15, 2019 9:21 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

amsterdamxxx
Akvarista



Registrovan: 12 Feb 2013
Poruke: 186
Lokacija: Smederevska Palanka

PorukaPoslao: Uto Apr 16, 2019 12:52 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja godinama kad menjam full vodu,oko 500 litara...izvadim ribe u vece plasticno bure(da naglasim uglavnom se radi o Americkim Ciklidima i nekim Amazonskim ribama,a bilo je par godina i Red Belly pirane...i kad sve ocistim,sipam vodu sa cesme,i ostavim min 48h da se izjednaci sa sobnom temperaturom,i tek onda po potrebi dodajem grejace...treci dan idu ribe u AQ i nikad problemi....jos da napomenem da ne drzim biljke,vec iskljucivo kamen,Vrbu i za sada Crnu podlogu....
filtere naravno cesto perem i menjanje min 1/3 vode...
nemam nista protiv Cikliranja i drugih gimnastika,ali ja ovako radim tamo negde od 94 god..Smile
svako dobro...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Apr 16, 2019 1:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svako ima nesto svoje i misli da je u pravu. I ja sam uvek do sada vodu menjao direkt sa cesme prilikom redovnih izmena, full vodu nikad ne menjam, ALI, imam vremena da se bakcem i zelim sto bolje uslove za moje ribe pa eto...
Do pre koji mesec nisam imao vremena ni za redovne izmene vode, ako sam uhvatio na mesec-dva da promenim deo vode i nisam imao nikakvih problema .
Nema nikakvih problema ni recimo konobar koji ceo zivot radi u zadimljenoj kafani, ali svakako bi mu bolje bilo da radi na svezem i cistom vazduhu zar ne? Smile
To je poenta mog posta kao i predlog ljudima koji se trude da obezbede sto bolje uslove za svoje ljubimce .

Sto se tice gimnastike u ovom sucaju nema je, zar je tesko samo nabosti creva na ovakav ili slican filter ? Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bombadil
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2017
Poruke: 119
Lokacija: Požarevac

PorukaPoslao: Uto Apr 16, 2019 7:41 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li si merio parametre vode koju si prečišćavao na taj način?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Apr 16, 2019 2:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bombadil, nisam jer mi nestalo tecnih testera ali narucio sam PH i TDS metar pa kad stignu svakako cu izmeriti i napisati ima li razlike u odnosu na cesmu.

Mada, ja sam ovo uradio najvise zbog hlora i ostalih metala i necistoca koje aktivni ugalj moze da pokupi i cisto sumnjam da ce uticati na PH i tvrdocu ali videcemo....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
amsterdamxxx
Akvarista



Registrovan: 12 Feb 2013
Poruke: 186
Lokacija: Smederevska Palanka

PorukaPoslao: Uto Apr 16, 2019 4:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Doksas,nisam nista licno mislio na tvoju temu,cisto sam pomenuo moju opciju,sto ne znaci da sam u pravu,i nema gimnastike...pa i ja koristim creva,i slicna pomagala,znas da sam skoro i otvorio temu Filter za Bazen....
hteo sam samo da kazem,da nisam imao nikad probleme,i veruj mi da nikad nisam nista od hemije ubacivao za ciscenje vode...
cak sam odavno i aktivni ugalj izbacio...al opet podvlacim,nisam imao nameru da kvarim temu..
sto vise ideja,to bolje....
sto je pojavom Interneta,Akvaristika bivala sve dostupnija medju ljude,sve se vise javljaju nove Firme,koje nude sve i svasta,radi svoje dobiti...a Drzale se ribe i pre 40 godina...Smile
zna tu i tamo da bude i korisnih stvari..Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
amsterdamxxx
Akvarista



Registrovan: 12 Feb 2013
Poruke: 186
Lokacija: Smederevska Palanka

PorukaPoslao: Uto Apr 16, 2019 4:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

da,zaboravio sam da napisem,da malo zavisi i kakva je casmovaca od grada do grada u Srbiji....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Apr 16, 2019 4:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma opusteno Amsterdam Smile
Kazem ti, i ja u veliki aq sipam direkt sa cesme i nikad nisam koristio takodje nikakvu hemiju, niti trpao aktivni ugalj u filtere poslednjih vise godina.
Ali eto, ovaj manji aq sto imam mi nekako prirastao srcu, pa kontam da posto je mali treba mu vise paznje, a imam viska vremena pa eto napravih tu zanimaciju tj taj filter Smile

Dakle, svako ima pravo na svoj izbor sta ce i kako ce, ovo je samo predlog kako i sa cime to moze da se uradi da se ne bi zezali sa flasama i slicnim posudama ukoliko zelite da ipak malo profiltrirate vodu pre ubacivanja.
A svakako je pozeljno, kad vec pomenu cesmovacu po gradovima, da oni sa losijom vodom barem na neki od ovih nacina preciste vodu, koliko toliko...
Ziveli !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Apr 16, 2019 10:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Voda u centru: 7.1pH, 13dKH, NO3 10. Generalno zbog načina prečišćavanja prljavštine i metala ima malo u Valjevskom vodovudu. Jedino što je voda pretvrda.
Ako želiš da je prečistiš treba da dodaš ventil posle filtera koji će blokirati put vode i tako je zadržati duže u kontaktu sa aktivnim ugljem. Zavrneš ga totalno pa polako otpuštaš dok kapi ne predju u kontinualni tok. Na pogresnom mestu kontrolišeš protok.

Vodu sam držao u flašama od 5l, menjao je jednom nedeljno i nisam imao problema. Neke od riba, što sam poklonio starom, evo pune sedmu godinu. Prati isti metod zamene vode. Kad promeni vodu napuni flašu i ostavi da stoji.

Bolje napuni to nekom smolom, tresetom... i nakači na pumpu da vrti vodu i omekšava je.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Apr 16, 2019 11:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Peku ti si valjevac?
Upisi brate u profil ako zaskripi negde da znamo ko moze da pritekne u pomoc iz kraja i obrnuto Smile

Elem, vidis voda u centru je tih parametara, ok, u Dusanovoj ulici je PH 7,5 nisam siguran za tvrdocu ali cini mi se oko 12 KH, ja sam kod "vidikovca" na Poparama a kod mene je PH 8 ( pre par meseci merio) a tvrdocu upravo izmerio KH10. Verovatno razlika zbog razlicitih crpnih stanica Paklje,Gradac,Bair itd
Generalno ne bih rekao da je nasa voda pretvrda, pre ce biti srednje tvrda obzirom da pojedini gradovi imaju cak do 28 dojce KH, te podatke sam procitao na ovom forumu.

Sto se tice prljavstine i metala, ok to su podaci iz vodovoda verovatno, i ja sam trazio od njih parametrea i objavio ovde na forumu u temi "Voda u Valjevu", ali opet sa druge strane, ti njihovi parametri su naravno izmereni direkt u vodovodu a dok voda dodje kod nas krajnjih potrosaca usput pokupi ko zna sta kroz vrlo staru vodovodnu mrezu a pri tom smo imali i razne poplave itd

Sto se tice opaske da na pogresnom mestu kontrolisem protok, mislim da si u pravu kad malo razmislim, pokusacu da smestim neki ventil ili mozda jednostavno da stavim neki cep na kraj creva ali da samo po malo propusta vodu...hvala za predlog.

Za omeksavanje nesto cu vec smisliti, razmisljam i o osmozi i o smolama ( ne znam da li u Va ima nesto od toga), treset vec imam pa cu videti...nas stari akvarista iz Dusanove cak preporucuje kisnicu posle nekih pola sata kada pocne kisa bez obzira na danasnje zagadjeno vreme i atmosferu...
Na kraju krajeva za pocetak mogu i flasiranom Rosa vodom da omeksam jer je akvarijum mali pa su mali i troskovi.

Kad vec pomenuh Rosu, procitao sam da je ona KH4 ali nigde ne nadjoh podatak o njenoj PH vrednosti, zna li neko koliki je PH ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bombadil
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2017
Poruke: 119
Lokacija: Požarevac

PorukaPoslao: Sre Apr 17, 2019 8:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Rosa ima ph 7

Ukoliko ne utiče značajno na KH, mislim da je manje zezanje da se ostavi da odstoji, ali razumem tvoj pokusaj, svi mi volimo da eksperimentišemo i budžimo, pravimo nešto Smile

Mene KH najviše zanima KH jer je kod mene pretvrda voda i to je problem koji ću verovatno rešavati RO uređajem kad se skupi ''vremena'' Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Čet Apr 18, 2019 7:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sad bas citam na Rosa vodi, Kalcijum 10,0 mg/L a Magnezijum 0,9 mg/L
To kad se konvertuje sa ovim kalkulatorom
https://www.lenntech.com/ro/water-hardness.htm

ispada tvrdoca vode 1,61 u nemackim stepenima.

Zar ne rece neko da je tvrdoca Rose oko 4 stepena?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Apr 18, 2019 8:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Problem je što jedni mere stalnu, drugi prolaznu a treci opstu tvdocu vode a svi jednostavno samo kazemo tvrdoca yeah
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Čet Apr 18, 2019 8:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dakle DH iliti stalna tvrdova Rose je 1,61 a prolazna tj KH je mozda 4 ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 3:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jedno zapazanje moram da podelim sa vama...

Prokuvanu vodu 12 litara , procedio kroz taj moj diy preciscivac i sipao u 2 balona po 6 litara pre 2 dana.
Ukljucio vazdusnu pumpu sa 2 kamena rasprsivaca i u svaki balon stavio po 1 rasprsivac naravno.
Malopre izmerim KH , u jednom balonu KH3 u drugom balonu KH6 ???

Jedina razlika je sto je u tom balonu gde je meksa voda duplo veci kameni rasprsivac pa samim tim i duplo veci broj mehurica.

To me navodi na pitanje: da li aeracija vode spusta njenu tvrdocu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa strujanjem vode Maridza Početak u akvaristici 4 Pon Jun 19, 2023 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Losi parametri vode..Molim savet DraganNikolic Početak u akvaristici 4 Ned Okt 06, 2019 10:32 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Koje biljke trpe jako strujanje vode? PAN Biljke 5 Pet Jun 22, 2018 10:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Da li ce se panj ,,napiti" vode Jorimir Početak u akvaristici 12 Sre Jun 13, 2018 6:41 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License