Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Voda za mrest Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Apr 16, 2019 12:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ljudi, procitao sam gomilu tekstova o mrestovima raznih vrsta, pripremi vode itd itd ali jedna stvar meni nije jasna i jos ne naleteh na neki tekst o tome.

Uzmimo za primer , u mom akvarijumu je PH 8 KH 10-12 i da bih mrestio recimo neonku ( znam da je to tesko i ne planiram njih da mrestim nego cisto kao primer ), potrebna voda u mresnom akvariumu je PH 5,5-6,5 i max KH 4.
Ok, ja napravim takvu vodu i kako kazu razni tekstovi prebacim par ili vise riba u taj mresni akvarijum, ALI, zar nece takva nagla promena parametara vode skoditi ribama ili cak dovesti do uginuca?
Dakle, zamolio bih Vs da mi taj deo objasnite. Da li zaista to tako ide , pljus iz zajednickog akvarijuma u mresni tj u totalno drugaciju vodu ili postoji procedura i kakva je?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Apr 16, 2019 12:24 am Snimi Poruku Nazad na vrh

io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Uto Apr 16, 2019 2:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Naravno da ne pljusnes ribe iz tvrde u meku vodu i za 15 min one obave mrest. Mogu da imaju i sve pogodnosti ceo zivot pa da se ne izmreste. Prvo, treba da se prilagode. Ako ih prebacis 20 komada, tako naglo, verovatno ce preziveti ove zilavije, da kazem 10. Lupam, ali recimo diskusi divljaci, od reke do akva, prezive i prilagode se njih 15-20%, bas na nekom forumu je bio postavljen snimak cele procedure (traumantno za gledanje). E sad, od tih 10 neonki treba da se potrefi da ima i muzjaka i zenki, i da su oba pola plodni i zreli, i kroz neko vreme - dok se potpuno prilagode i opuste i zakljuce da je vreme da se izmreste, one se i izmreste. Takodje i strujanje vode ne sme biti prejako, ali ni preslabo, aeracija i izmene vode treba da pogoduju i ribama i ikri, pa dok se mali izlegu, pa dok pravilno odrastu , mora da se titra mnogo vise nego da samo napravis vodu odgovarajuceg ph i kh i gh i svega ostalog. Ima riba koje se lako mreste i u cesmovaci i cijim malcima ne smeta nista, i ovih oko kojih se covek maje onoliko...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vlada_va
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2015
Poruke: 166
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Apr 16, 2019 2:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prebacis ribe koje bi mrestio sa vodom iz akvarijuma gde su bile, u neku malo vecu posudu, onda postepeno dodajes na svakih par minuta vodu koju si pripremio za mrest. Vodu dodajes po malo, sve dok ne napunis skroz tu posudu i onda ih prebacis u akvarijum za mrest.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Apr 16, 2019 4:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok, a koliko bi trebalo da traje ukupno vremenski to prilagodjavanje recimo sa 12KH na 4KH a da bude bezbedno po ribe?
Komso, ako dodajem svakih par minuta kapiram da se sve to sa vodom odradi za sat najvise 2 sata, da nije to malo prebrzo, da li mogu za tako kratko vreme da se prilagode ribe?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Tajson
Akvarista



Registrovan: 02 Okt 2011
Poruke: 106
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Apr 16, 2019 7:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo jedan koristan link, vezano konkretno za neonke. Ceo postupak.

https://www.youtube.com/watch?v=v_SmmZ7i38I&list=PL-TzbHUj6bm5UnK_dZhHJwIXT8VhaOMhs
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Uto Apr 16, 2019 10:22 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Doksas ::
Ok, a koliko bi trebalo da traje ukupno vremenski to prilagodjavanje recimo sa 12KH na 4KH a da bude bezbedno po ribe?
Komso, ako dodajem svakih par minuta kapiram da se sve to sa vodom odradi za sat najvise 2 sata, da nije to malo prebrzo, da li mogu za tako kratko vreme da se prilagode ribe?


Sto duze to bolje ali evo ja cu ti kupim sve sto ti ugine ako uspes i jednu da ubijes tako sto ces odmah da ih pljusnes u meksu vodu.....(pod uslovom da su neonek ili druge tetre). Naravno promena je stresna za ribe i ako ih posle budes vracao u tvrdu vodu pa opet u meku racunaj da ces im doci glave.....inace te ribe bacaju ikru manje vise non-stop ako su u mresnoj formi....

Sustina karbonatne tvrdoce ili generalno tvrdoce vode je da je takva voda gusca i vrsi veci pritisak na telo ribe i ikru. Paralela bi bila kada bi tebe neko iz centra beograda preselio na pancicev vrh gde je vazduh cist i redji....ne bi majkao al bi ti se malo vrtelo u glavi.... Dakle teoretski ne mozes mnogo da im naskodis ako oboris tvrdocu vode pa cak i za tih 10 stepeni. Sa druge strane pH je malo zajeban jer se sa svakim stepenom kiselost menja 10 puta pa je to vrv dosta stresno za ribu cak i kad ide u smeru uslova njenog prirodnog stanista i jos jedna napomena...sa nizim karbonatima pH postaje nestabilan i to je bas ta granica od 4 kH....ispod nje bi moglo da dodje do naglih promena pH u oba smera a cesce ka kiseloj strani....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Apr 16, 2019 2:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok ljudi, hvala, sve jasno oko prebacivanja u meksu vodu.

Baia, znam za PH i nize karbonate, citao sam dosta po forumu i upravo zato sam i naveo tih 4KH ispod kojih ne big isao, cak moza i malo vise od 4 za svaki slucaj .
Narucio sam PH i TDS metar posto tecnih testera vise nemam pa ostaje samo kad stignu da probam neku ikrasicu da mrestim, za pocetak to sigurno nece biti neonke Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Uto Apr 16, 2019 7:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U tom slucaju ne moras toliko da spustas kiselost i karbonate....dakle ako nisi mrestio ikrasicce do sada pocni sa onima koje ne traze mnogo zezanja: Mikrorazbore, Kardinali, furukate, vovoare, zebrice....pa kad skontas kako da odrzavas higijenu i odhranis malce onda probaj ribe koje traze i omeksavanje vode i sitniju hranu za prvih par nedelja.....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Apr 16, 2019 7:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala ti na savetu Baia, cekam jos nedelju dve da mi se isciklira novi akvarijum pa onda ubacujem ribe i bas sam razmisljao o mikrorazborama galaxy.
Nego ajd kad vec pisem...negde sam na ovom forumu naleteo na kalkulator za omeksavanje vode, koliko vode te i te tvrdoce treba pomesati sa toliko vode neke manje tvrdoce da bi se dobila zeljena tvrdoca , malo sam zamrsio ali zna li neko o cemu pricam i gde bih to mogao da nadjem?
Ubih se trazeci vec 2 sata i nista Sad
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Uto Apr 16, 2019 8:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozda ima kalkulator ali to ti je klasicna interpolacija. Il kako objasniti najlakse ....ako imas litar vode od 10kH i litar vode od 5 kH mesanjem dobijas 2 litra vode od 7,5 kH....i u tom smislu mozes da se igras kako hoces.....Koje god vrednosti da imas meke i tvrde vode ako pomesas litar jedne i litar druge dobijas 2 litra vode sa tvrdocom jednakom sredini izmedju dve pocetne tvrdoce:)SmileSmile Nadam se da te nisam zbunio
vrv ima neki kalkulator ali ja na zalost ne znam gde se nalazi Sad
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Apr 16, 2019 10:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Doksas ::
Pre neki dan kupim 10 kraljevskih neonki ali posto je u mom gradu izbor riba slab, morao sam da uzmem bas male, po meni nisu ni blizu prodajne duzine ali ajd.
Donesem ih kuci i ubacim u akvarijum i posle par sati vec su bile 3-4 neonkice izmasakrirane od ostalih riba, i ako vec imam 10ak neonki koje se lepo slazu sa ostalima...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Apr 16, 2019 10:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Baia, jasno mi je to "na pola" sa istom kolicinom vode ali je onaj kalkulator bas zgodan jer ja recimo necu od vode KH10 da napravim KH5 nego recimo KH 4 ili 6 a slab sam sa matematikom da bih to racunao Smile
Taj kalkulator je vrh za svakakve te kombinacije i na nasem je jeziku, ali eto pretrazih i istoriju u Chrome i ne nadjoh ga Sad


@Peku, ne razumem citiranje tog a mog teksta?
Ako mislis da ipak hocu da pokusam mrest neonki...jok...nikada nisam mrestio nikakve ikrasice i tek citam i ucim o tome a koliko sam za sad naucio neonke su za mene mission impossible ....nazalost

Taj citat je zapravo bio izgovor da nabavim jos jedan akvarijum Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Apr 16, 2019 11:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To si pisao 7og aprila. Taman dok porastu i dok ih pripremiš za mrest voda u tom akvarijumu će pasiti na 7-8 a možda i na manje: detrus, organske kiseline, biljke...
Još bolje kupi peat granule ili neki sličan proizvod koji ide u filter i omekšava vodu. Na taj način ćeš se osigurati da ti neonke prežive do mresta i da ne preživljavaju šok kad ih premsetiš u drugu vodu.

Temperatura i alkalnost su najveći problem. Ako želiš da ih prilagodjavaš onda ćeš pustiti da voda kaplje u posudu gde i
budeš držao ribue. Potrebo ti je crevo za vazduh, dobar venitl za da protok smanjis na kap svake 3-4 sekunde i štipaljke kako bi pričvrstišo crevo za akvarijum i posudu, kantu, drugi akvarijum sta već budeš koristio. Ja lično koristim dve posude jednu manju u kojoj držim ribu i drugu dosta veću(kanta 15l) u koju stavim posudu sa ribom. Tako je najlaše, ne moram da razmišljam da li ću napraviti poplavu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Apr 16, 2019 11:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slučajno sam stisnuo pošalji pa je ispalo čudno. Nema edit na forumu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Apr 16, 2019 11:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pokusavao sam vec sa Sera super peat, ubacivao u 2 spoljna filtera mog 200 litrasa i dobio sam omeksavanje samo za 1 KH....sa 9 na 8KH...a pri tom 500gr tog peat-a je cca 700 dinara i treba ga menjati nakon nekog vremena...ne isplati se to meni za toliko malo omeksavanje.

Ova ideja sa dve posude mi se svidja samo mi reci jel to koristis kad malce ribe prevodis na tvrdju vodu ili kada maticne spremas za mrest ili na kraju krajeva u oba slucaja?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Bela mutna voda Maridza Početak u akvaristici 5 Uto Sep 12, 2023 12:06 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Voda Borca vuce ka povrsini EmEmily Bolest 3 Uto Jul 11, 2023 2:23 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mrest black moly Ivana Brkovic Razmnožavanje 3 Čet Nov 25, 2021 1:44 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mutna voda i ribe na povrsini Bagzi80 Početak u akvaristici 12 Sre Okt 27, 2021 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mutna voda Likan Početak u akvaristici 7 Pon Feb 15, 2021 2:03 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License