Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Voda za mrest Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Apr 17, 2019 1:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To sam radio kad sam donosio ribe i prebacivao iz akvarijuma u akvarijum. To sad radim sa morskim životinjama.
Kapanjem smanjujes stres po źivotinju samim tim i pojavu belih tačaka kod pridošlica. Jedna od osnova udomljavanja životinja. Plus možeš s vremena na vreme da ih pogledas da li su za karantin, wc šolju ili za akvarijum. Samo nemoj puno da visiš iznad riba dok ih budeš kapao jer će im se srce u peraja spustiti.
Kad je tvrdoća u pitanju ona ti je problem na duže staze za ribe i ubica js ikre. Sa 13 na 5 može biti šok za neonke, ali sa 8 na 5, 4 sumnjam. Možeš da probaš sa Sfagnum mahovimom(podloga za cveće) da oboriš gh ako Serine kuglice ne pomažu. Inače te kuglice nisu namenjene da obore mnogo gh već samo kh. Sfagnum, sphagnum ti je možda poznatiji kao peat moss ako čitaš strane forume. Čistija je opcija od treseta.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Apr 17, 2019 1:20 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sre Apr 17, 2019 6:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Doksas ::
Baia, jasno mi je to "na pola" sa istom kolicinom vode ali je onaj kalkulator bas zgodan jer ja recimo necu od vode KH10 da napravim KH5 nego recimo KH 4 ili 6 a slab sam sa matematikom da bih to racunao Smile
Taj kalkulator je vrh za svakakve te kombinacije i na nasem je jeziku, ali eto pretrazih i istoriju u Chrome i ne nadjoh ga Sad


@Peku, ne razumem citiranje tog a mog teksta?
Ako mislis da ipak hocu da pokusam mrest neonki...jok...nikada nisam mrestio nikakve ikrasice i tek citam i ucim o tome a koliko sam za sad naucio neonke su za mene mission impossible ....nazalost

Taj citat je zapravo bio izgovor da nabavim jos jedan akvarijum Smile


Ako ga ne nadjes javi mi pa cu ti ja napraviti jedan mali exel fajl za lako racunaje toga....nij to komplikovano samo mnozis procente sa tvrdocama ali ako ne volis matematiku necu te zamarati.....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sre Apr 17, 2019 6:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jbg ako bas hoces da omeksavas vodu onda nabavi RO aparat....to je jedino realno resenje, sve druge varijante ima da ti pojedu vise para i zivaca samo na malko duzi period....

Secam se mojih borbi sa spustanjem karbonata i u osnovi svakog pokusaja je bio problem puferski kapacitet vode, tj sposobnost da povrati u ravnotezno stanje pH vrednost nakon zakiseljavanja. Ja sam pokusavao i sa kiselinom....oborim pH na 2-3 i ostavim vodu da se stabilizuje a ona povrati prethodnu vrednost....isto ces da dobijes i sa tresetom....nista bolje neces proci....los sam hemicar ima tu jedan diplomirani inzenjer skojim sam u losim odnosima pa ne znam dal ce se javiti da nam pojasni situaciju ali eto zdravorazumski gledano vrv postoji odredjena kolicina kiseline potrebna da neutralise ili da odreaguje sa karbonatima iz vode nakon cega vide nece dolaziti do rasta pH.....e sad recimo ako tada dobijes vodu koja ima stabilnih 2 stepena pH....onda je lagano doziras sa cesmom dok taj pH ne skoci na zeljenu vrednost....ako preteras sa karbonatima preko 4 kH opet ce ti pH da ode na predjasnju vrednost...7-8 koliko si vec imao i onda si se sjebao kao dzoger.....necu da kazem da ovako rade jonoizmenjivacke smole ali nije daleko od ovog principa jer se one regenerisu kiselinama.....kao sto rekoh krajnje sam uprostio pricu bez nekih naucnih dokaza ali imas vec sa cim da radis ako volis da se igras.

Jos jednom bih naglasio ako zelis da krenes u komercijalan uzgoj ribe onda kupi RO i u opste nemoj da stedis jer ce ti se isplatiti u roku od godinu dana. Ako uzmes u obzir i amortizaciju zivaca onda mozes da usvojis da ce ti se isplatiti u roku od mesec dana. Naravno ja pretpostavljam da ti komercijala nije trenutni cilj e u tom slucaju najjeftinija opcija je da odes kod nekoga ko ima RO i kupis od njega bure RO vode ili varijanta 2 da kupis Vlasinsku rosu koja je koliko se secam, a neka me neko ispravi ako gresim, najmeksa voda na nasem trzistu i onda sa njom probaj to sto zelis da probas.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Apr 17, 2019 7:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Baia ::
Jbg ako bas hoces da omeksavas vodu onda nabavi RO aparat....to je jedino realno resenje, sve druge varijante ima da ti pojedu vise para i zivaca samo na malko duzi period....

Bravo

Za iste pare koje su potrebne da napuniš jedan akvarijum dva puta sa kupovnom vodom kupiš RO uredjaj u Aquashopu. Računaj da ako ideš sa flaširanom vodom i dolivanje vršiš sa flaširanom. Brzo se nakupi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Čet Apr 18, 2019 12:52 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala ljudi na komentarima, cenim to zaista.
Moj cilj, nije komercijalni uzgoj ribe, daleko od toga,imam 2 akvarijuma, jedan od cca 200 litara drugi od pre 15ak dana ima oko 30ak litara.
Moj cilj je, u tom manjem akvarijumu da eto malo eksperimentisem sa vodom, eventualno pokusam da smanjim tvrdocu i time podstaknem neke ribe na mrest.
Taj veci akvarijum me kostao preko 700 eura kad saberem od pocetka do pre godinu-dve, a sad sam u fazi da kupim 10 riba i izmrestim mozda jos 10 malih uspesno, eto...

Baia, bio bih ti zahvalan za taj neki kalkulator koji mozes da napravis, jer kao sto rekoh, samo u malom akvarijumu zelim da eksperimentisem tako da mogu da podnesem i 300-400 dinara mesecno na Rosa vodu umesto bar 7-8000 u cugu na RO ... mislim, rado bih ja to dao i znam da je najbolja investicija ali rate su uvek pozeljne u nekom cilju a pogotovo kada imas dvoje dece na fakultetu po drugim gradovima itd Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Apr 18, 2019 1:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imaš demineralizovanu vodu u Idea marketima, kad je na popustu isplati se uzeti jer bude 5l oko 80din.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Čet Apr 18, 2019 1:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Napravio sam kalkulator ali ne znam kako bih ga ovde javno okacio posto je u exelu. Posalji svoj mail ili viber pa cu ti proslediti fajl i objasnjenje kako da ga korisits, mada sve sam lepo vec napisao u njemu pa ne verujem da mozes da pogresis.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Čet Apr 18, 2019 2:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kalkulator tvrdoce vode
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Čet Apr 18, 2019 2:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Iz nekog razloga link ne funkcionise....evo direktno...

https://filebin.net/5alnlwc40dflga4t
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Čet Apr 18, 2019 5:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala puno Baia, skinuo sam ali nemam excel pa cu sad da instaliram i probam.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Čet Apr 18, 2019 5:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To je to, radi super, hvala jos jednom Baia.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Bela mutna voda Maridza Početak u akvaristici 5 Uto Sep 12, 2023 12:06 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Voda Borca vuce ka povrsini EmEmily Bolest 3 Uto Jul 11, 2023 2:23 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mrest black moly Ivana Brkovic Razmnožavanje 3 Čet Nov 25, 2021 1:44 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mutna voda i ribe na povrsini Bagzi80 Početak u akvaristici 12 Sre Okt 27, 2021 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mutna voda Likan Početak u akvaristici 7 Pon Feb 15, 2021 2:03 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License