Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Beli koncasti izmet Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Lozaa11
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 26 Apr 2019
Poruke: 6

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 1:34 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav, pocetnik sam u akvaristici i imam akvarijum od 50l. Od ribica u akvarijumu sam imao 4 ksifo, 4 zebrice i 3 cistaca, sve dok 1 zebrica nije nestala (pretpostavljam da je pojedena). Od tada sam primetio da mi ksifo ribice (cini mi se sve 4) izbacuju beli koncasti izmet. Poceo sam da im dajem Orvagil 7 dana, ali situacija je jos uvek ista. Cini mi se kao da jedna od ksifo zenki ima tamniju boju nego ranije, a takodje sam primetio i da druga ksifo zenka ima bled stomak. Kakva je ovo bolest i da li postoji specijalan lek za ovakvu vrstu bolesti? Nadam se da mi mozete pomoci.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 1:34 am Snimi Poruku Nazad na vrh

calacab
Akvarista



Registrovan: 27 Mar 2019
Poruke: 12
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 11:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Orvagil ima u sebi metronidazol pa radi protiv parazita i bakterija sasvim dobro.

Ako ti to ne pomaze prvo bi savetovao da dobro pregledas akvarijum i nadjes ostatke zebrice. Retko kada ribe pojedu sve pa je vrlo moguce da imas trulezi koji povecava drasticno amonijak i izaziva stres u ribama. Sa obzirom da promena u izmetu desila odmah posle toga, licno bi sumnjao u to prvo.

Koju filtraciju imas? Da li ima u sebi aktivnog uglja? Ugalj apsorbuje drasticno svaki lek pa to mozda isto utice na lecenje.

Koliko cesto menjas vodu i da li si povecao zamenu vode sada kad ti se to desilo?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lozaa11
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 26 Apr 2019
Poruke: 6

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 2:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Samo sto sam hteo da napisem kako trazim les od kada je ribica pojedena, ali uzalud, slucajno sam ugledao mali, providni skelet na dnu! Upravo sam ga izvadio i nadam se da nista od njega nije ostalo u akvarijumu. Sto se tice filtera, imam sundjerasti filter na dnu, a vodu menjam jednom u dve nedelje. Nadam se da je problem sada resen! A da li treba davati nesto ribicama sada, nakon sto sam pronasao ostatke mrtve ribice?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
calacab
Akvarista



Registrovan: 27 Mar 2019
Poruke: 12
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 3:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Trebalo bi u sledecih nedelju dve da menjas nekih 25%-50% vode svaki drugi dan i pratis stanje i kako se ponasaju. Uz to, kad izvuces vodu iz akvarijum stavi u kofu/kantu i izvuci taj filter i isperi da ocistis od nepojedene hrane i ostalih stvari koje su se zaglavile unutra. Uz to detaljno ocisti dno od izmeta i ostalih stvari pre zamene vode posto pretpostavljam da imas neku podlogu.

Samo da znas, sundjerasti filter je jedan od najlosijih filtracija pa ces morati ipak jednom nedeljno da menjas vodu i cesce da cistis filtraciju. Ipak je "problem" u akvaristici cinjenica da sto je manja litraza u akvarijumu, brze se stvari menjaju na lose. Nije nista strasno samo treba cesce da brines o njemu.

Sa obzirom da si vec probao da lecis od parazita i slicno, sledeca opcija je stres koji je sasvim moguce od amonijaka. 2 nedelje sa sundjerastim filterom je po meni na 50 litara malo predug period. Ja sa 100L menjam vodu u dve nedelje i cini mi se da je i to malo predug period, tacnije, da se vidi malo stresa na ribama kad "zaboravim" da zamenim vodu na vreme.

Nadam se da nisam bio zamoran Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lozaa11
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 26 Apr 2019
Poruke: 6

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 3:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Naravno da nisi i hvala na pomoci! Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lozaa11
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 26 Apr 2019
Poruke: 6

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 6:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav, opet ja. Upravo sam shvatio da ona mrtva ribica koju sam izbacio nije ona zebrica, vec jedan od cistaca, a kada sam malo bolje pogledao, shvatio sam da nijednog od njih nema. Sada ne znam sta da radim, a ostatke od ostalih cistaca ne vidim. Molim vas za pomoc! Sad
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 8:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ono sto bih uradio da sam na tvom mestu, poslusao bih calacaba.Menjaj vodu svaki drugi dan ali po manje, ja ne bih preko 7-8 litara.Prestao bih da hranim 3-4 dana, prestao bih i sa lekom.
Napravi im stabillne uslove.Nista bolje od ciste vode kao lek.

Ako koristis gradsku kupi nesto kao dehlorinator.Ubaci neku biljku ako je vec nemas.Neku anubiju, mikrosorum zalepis za kamen ili zavezes.Pomoci ce u filtraciji i lepse ce izgledati.

Vidi sta ce da se prebere od tih riba koje imas.Potrazi jos jednom leseve.Izbaci ih

Nemoj ih uznemiravati za sada.Ja bih stavio tajmer za paljenje svetla ako nemas, nek imaju neki ritam, odrzavaj vodu cistom ,svake nedelje cisti filter tako sto uzmes neku kesu recimo za zamrzivac, navuces je preko sundjer filtera pazeci da ga sto manje pomeras i onda izvuces ceo u kofu, saperi ga akvarijumskom vodom, na taj nacin ono smece nece da se iscedi natrag u akvarijum, menjaj vodu, voda neka bude priblizne temperature kao ona u akvarijumu .

Kad ih hranis hrani ih oskudno, dva listica najvise.I tako malom akvarijumu jedno prehranjivanje i hemija vode ode gde ne bi trebalo. Slobodno preskoci neki dan.Ne hrani ih starom hranom, kupuj manja pakovanja, mesec- dva dana i baci. Ne ubacuj nove ribe barem mesec dana posle poslednje smrti.Uzmi dve-3 zivorotke (platike, molije, izbegavaj gupike, ili ostavi te ksifove ako prezive)Pustis ih da same regulisu svoj broj.Izbegavaj cistace, to sve lepo zvuci na papiru, a vise prljaju nego sto ciste, bolje uzmi nekog lepog puza (neritu ako mozes da je nadjes.


Dakle, ubacis te biljke, 3-4 ribe maksimum, redovno dorzavanje i stabilnost i uzivas.Najlaksi nacin da imas lep akvarijum bez nekog cimanja oko svetala, podloga prihrana i ostalih ih stvari sa tom opremom kojom imas.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 8:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I da, mozes da dodas i kozice, dobro ciste, manje prljaju i ribice povremeno mogu da se pocaste zivom hranom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
calacab
Akvarista



Registrovan: 27 Mar 2019
Poruke: 12
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 9:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A da, zaboravih da pitam, koje tacno cistace si to imao posto ih ima dosta, od puzeva, kozica, corydoras, plecostomus. I kao sto Skybuffalo kaze, neki cistaci vise prljaju nego sto ciste a i definitivno u manjem akvarijumu poremete vrlo brzo ekosistem. 1 cory na 50L moze ali pazljivo. Plecostomus na primer ne bi stavio 1 u akvarijum ispod 100L jer su po meni protocni bojler izmeta, iako ih volim i imam. Iskreno, puzevi i kozice su mnogo bolje resenje. Ako ti se ne svidjaju puzevi onda definitivno kozice. Prelepi su, vredni su, lako se razmnozavaju pa eto zive hrane kao sto Skybuffalo rece. Ali moras da imas mahovine ili niskog rasta bilje za njih da se zastite.

I jos jedno sam zaboravio da napomenem vezano za zamenu vode. Mi ti dajemo jedan orijentir koliko vode da zamenis ali svaki akvarijum je zivot za sebe i vodi se po svom pravilu. Kad se pojavi problem menjas svakodnevno ili na svakih dva dana. Na tebi je da vidis koji pravi manje stresa u akvarijumu. Redovna zamena isto tako ali generalno u slucaju manjih akvarijuma je pozeljnije cesce pa nemoj preko 7 dana ici osim u slucaju kad ides negde na duze vreme.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Valter
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2013
Poruke: 94
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 11:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Beli končasti izmet je znak da ribe imaju unutrašnje parazite. Nikakvi lekovi neće pomoći, ako ih riba ne pojede sa hranom. Metronidazol rastvoren u vodi neće izlečiti ribu od parazita koji su u crevima. Veća je šteta nego korist, jer od Metronidazola, ribe mogu da postanu sterilne, ukoliko malo preteraš sa dozom. Meni se kao najbolji lek pokazala crvena suva paprika, venčara. Naravno slatka. Obariš papriku, odvojiš "meso" od ljuske. Ljusku baciš, a meso propasiraš kroz cetku za supu i to daješ ribama da jedu. Poenta je da se ribama usled infekcije parazitima, u crevima nagomilava sluz koja napuni creva, pa riba ima utisak da je sita i ubrzo prestaje da jede. Imunitet pada zbog neuhranjenosti, a paraziti ribu dokrajče. Paprika je bogata vlaknima koja pomažu da se creva lakše prazne i sprečava se nagomilavaje sluzi. Riba ne prestaje da uzima hranu, a imunitet se sam izbori sa parazitima. Papriku ispasiranu spremiš u plastičnu kutijicu od hrane i staviš u friz da se zaledi. Povremeno samo sipaš u tu kutijicu odozgo malo tople vode, da se malo paprike odledi i to sipaš u akvarijum, a ostatak vratiš u friz. Jedna kutijica traje mesecima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lozaa11
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 26 Apr 2019
Poruke: 6

PorukaPoslao: Sub Apr 27, 2019 10:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala svima na pomoci, potrudicu se da iskoristim sve savete! Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lozaa11
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 26 Apr 2019
Poruke: 6

PorukaPoslao: Sub Apr 27, 2019 10:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se tice cistaca, imao sam 3 corydorasa.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka beli kisobran - alga?? pingvinpilence Alge 0 Sub Mar 26, 2022 8:29 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tackice i koncasti izmet Zelenizeleni Bolest 12 Pon Jun 24, 2019 1:33 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Skalari Platinum Beli kukulele01 Ribe 3 Pet Mar 09, 2018 4:00 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka beli granit i Tigrasti oskari ljubisa03 Podloga 0 Sre Apr 26, 2017 5:35 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Juwel Rio 400 beli AkvarijumCentar Akvarijum Centar 0 Ned Jan 22, 2017 11:21 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License