Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 DIY preciscavanje vode Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
brankorad
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2015
Poruke: 90
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 10:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam stručnjak za omekšavanje vode, ali mi je čudno da si je uopšte omekšao sa kuvanjem i aeracijom. Mislim da je neko pisao da je probavao sa kuvanjem i da je razlika bila mala. Tvoj filter ima spužve i aktivni ugalj tj. ništa što bi omekšalo vodu. Raspršivač isto tako ne bi trebalo da utiče na omekšavanje vode, jedino da tako izbacuje kamenac, koji bi se onda taložio na zidove kanistera.
Da li si siguran da je test dobar ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 10:05 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 11:25 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Doksas ::
...Malopre izmerim KH , u jednom balonu KH3 u drugom balonu KH6 ???...

To me navodi na pitanje: da li aeracija vode spusta njenu tvrdocu?



Ne, ne utiče na KH vode, ali utiče na PH. Razmena gasova nije ograničena samo na kiseonik, pa kad je u prostoriji veća količina CO2, pH kreće da pada. Za slatkovodne akvarijume je to je retko problem, za koralne može biti katastrofa. Zavisi koliko je prostorija provetrena.

Kuvanjem vode se spušta KH ali nije stabilan pa uvodjenjem CO2 on kreće da raste. Mehurovi koje ispuštaju kameni raspršivači nastaju brzo, veliki su i brzo napuštaju vodu da bi imali bilo kakav uticaj na hemiju vode.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 11:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@brankorad
Kuvanjem se odvoji neka kolicina kamenca po povrsini vode a i talozi se na dno. Kad tu vodu profiltriras kroz nesto, recimo ja uzmem obicnu vatu ili gazu, taj izdvojeni kamenac ostane na tom mediju i automatski je manja tvrdoca u tako tretiranoj vodi.

@Peku
Ne znam kako uvodjenjem CO2 pocinje KH da raste?
Zar CO2 u vodi ne razlaze karbonate?
Ne vidim razlog da KH raste a pogotovo u plasticnim bocama.
Mehurovi nisu bitni ni njihova velicina, njihova jedina uloga kako u akvarijumu tako i u ovim mojim plasticnim bocama je da talasaju povrsinu vode i pospesuju brzu razmenu gasova sto na kraju svakako dovodi do promene hemije vode makar za O2 i CO2.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 12:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

brankorad ::

Da li si siguran da je test dobar ?


Prilicno siguran, Sera kapljicni test koristim.

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 1:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E pa sad, gde me nadje, detaljno moraćeš da pitaš Google ili da se nadje neko koga ne mrzi da lepo objasni. Upošteno zagrevanjem bikabonata u vodi dobijaš hidrokside i CO2, dodavanjem CO2 dobijas nazad bikarbonate Embarassed
Velicina mehura i brzina oslobadjanja imaju veze sa razmenom gasova. Kako god da gledas ti si kroz vodu puštao CO2, u nekoj meri, preko vazdusne pumpe.

Da li si merio pH vode posle kuvanja?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 1:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Gugleta i pitah posto sam tanak sa hemijom, i nadjoh neki pdf doktorski rad u kom kaze da CO2 u vodi zapravo razlaze karbonate, a secam se i kada sam konstantno iz boce dodavao CO2 u veliki akvarijum KH mi je bio oko 5 a nisam pripremao vodu za izmene vec direkt cesmovacu.

Nisam merio PH a voleo bih, medjutim narucio sam sa Ali expressa PH metar i TDS metar ali nece to stici jos 20ak dana barem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 2:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ni ja nisam ništa bolji.

Za pad KH su ti odgovorne organske kiseline. Stariji, zreli, sistemi imaju manji KH i pH.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
calacab
Akvarista



Registrovan: 27 Mar 2019
Poruke: 12
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 2:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

CO2 spusta ph vrednost vode vezivanjem za hidrogenske jone. Minerali i metali u vodi podizu ph vrednost. Isto tako zagrejana voda, ili pod uticajem sunca, podize ph vrednost jer CO2 ne moze dugo da ostane u vodi. Kuvanje vode tehnicki digne ph pa tako gledano dok se hladi spusta vrednost polako i mere ne mogu biti precizne osim ako se ne mere uvek na identicnoj temperaturi. Ako sam dobro shvatio, osim uklanjanje kamenca kao talog na dnu, kuvanje vode ne menja nista - osim ako ne skupljas isparenja pa tu vodu koristis, jer jedino tada metali i minerali ne bivaju preneti. Ipak, nisam nikada licno probao da testiram ovo pa ne znam koliko je to precizno u praksi sa akvarijumima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 3:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa eto ja se igram ovih dana posto mi ostalo KH testa pa da potrosim dok ne stignu elektronski uredjaji Smile

Kao sto ste primetili kamenac se kuvanjem izdvaja. Moja cesma je karbonatne tvrdoce 10KH, kuvanjem vode 5-6 minuta kad provri i posle toga filtriranjem ja dobijam vodu karbonatne tvrdoce 6KH. Mozda kada bih ostavio duze da vri voda bih dobio jos manji KH, probacu i to.
Inace , sva merenja sam radio kada se voda ohladi na sobnu temperaturu, dakle nekih 20+ celzijusa.

Za sad, zanemarimo PH Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 3:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako juriš karbonatnu tvrdocu vode onda nemoj trositi test, mada neki precizniji da kupiš ne bi bilo loše. TDS ti meri sve što je u vodi rastvoreno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 3:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa komsija ovaj test je za karbonatnu tvrdocu, sto da ga ne trosim?
Takodje, mislim da je vrlo precizan za svoju namenu( kao i svi kapljicni testovi) jer reaguje samo na karbonate a ne i na ostale metale i minerale i ostala cuda.
Znam za TDS, narucio, cekam da stigne...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
calacab
Akvarista



Registrovan: 27 Mar 2019
Poruke: 12
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 3:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Doksas, da li si kojim slucajem probao da ostavis vodu bez kuvanja da odstoji 12 sati i proveris KH? Pretpostavljam da jesi cim si pristupio kuvanju vode. Mozes da podelis tu informaciju? Zivo me zanima. Hvala Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 4:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam to probao ali probacu pa javljam Smile
Mada, sumnjam da moze da se natalozi kamenac kao prilikom kuvanja...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 4:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Upravo ostavio balon 6 litara cesmovace, proverio KH 10...videcemo sutra sta ce biti...
Moja pretpostavka je, hoce se malo istaloziti kamenac i spustiti KH mozda za 1 stepen ali ne verujem da ce vise
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 5:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Doksas ::
Pa komsija ovaj test je za karbonatnu tvrdocu, sto da ga ne trosim?
Takodje, mislim da je vrlo precizan za svoju namenu( kao i svi kapljicni testovi) jer reaguje samo na karbonate a ne i na ostale metale i minerale i ostala cuda.
Znam za TDS, narucio, cekam da stigne...


Ti serini testovi spadaju u manje precizne. Plus ako si ga uzeo u VA ko zna koliko je mator.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa strujanjem vode Maridza Početak u akvaristici 4 Pon Jun 19, 2023 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Losi parametri vode..Molim savet DraganNikolic Početak u akvaristici 4 Ned Okt 06, 2019 10:32 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Koje biljke trpe jako strujanje vode? PAN Biljke 5 Pet Jun 22, 2018 10:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Da li ce se panj ,,napiti" vode Jorimir Početak u akvaristici 12 Sre Jun 13, 2018 6:41 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License