Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pocetnicke biljke Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Lozaa11
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 26 Apr 2019
Poruke: 6

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 3:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav! Nov sam u akvaristici i imam akvarijum od 50l. Od ribica u akvarijumu imam 4 ksifo, 3 zebrice i 3 cistaca. Sto se tice filtera, imam sundjerasti filter na dnu. Zanima me kako da zasadim biljke, kakva i koliko mi podloge treba i da li postoje biljke kojima ne treba osvetljenje. Nadam se da mi mozete pomoci.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 3:02 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 3:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav i dobrodosao !

Neka me neko ispravi ako gresim ali mislim da i za najnezahtevnije biljke moras imati makar nekakvo svetlo tj rasvetu.

Evo ovde mozes pogledati kako to najjednostavnije i najjeftinije odraditi...i ja imam takvu rasvetu na manjem akvarijumu.
http://www.akvarijum.org/forum.....t4620.html

Podlogu mozes hranljivu neku malo da dodas, za pocetak ne vise od 0,5cm i to samo na mestima gde bi sadio biljke, pa preko toga oko 5cm debljine kvarcnog peska granulacije 1-2mm. Mozes i malo vecu granulaciju ali ja ne bih isao preko 3mm.
Ovde imas zanimljivih tema vezano za podlogu
http://www.akvarijum.org/forum/podloga-f10.html

E sad biljke, svasta tu ima, neke se sade u podlogu, neke se vezuju za neki kamen ili granu, panj pa je najbolje da prelistas ove podforume i onda odlucis kako i sta zelis.
http://www.akvarijum.org/forum/biljke-f8.html
http://www.akvarijum.org/forum.....ka-f7.html
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 3:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako ne mozes da otvoris linkove, samo izbrisi u adresi sve pre http://www.akvarijum.org/forum....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lozaa11
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 26 Apr 2019
Poruke: 6

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 3:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na pomoci! Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 5:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav. Najjednostavnije biljke i najmanje zahtevne su mahovine. Posle njih malo zahtevnije su Anubie i Microsorumi. To su biljke koje ne zahtevaju sadjenje i hranljivu podlogu. Vežeš ih ili lepiš za dekor. Mahovine brzo, rastu zahtevaju redovno šišanje ali zato možeš dosta da se igraš praviš drveće žbunice... tj prepustiš mašti na volju. Dobro su sklonište za male ribi. Anubie i Microsorumi rastu sporo, imaju tvde listove i jako lepo izgledaju. Nisu zahtevne i opstaju i pri jako slabom svetlu.
To su neke biljke koje se generalo preporucuju početnicima.

Sledeci nivo su: Kripte, Bacope, Sagitarie, Valisneriej, Gupi trava... Ima dosta lakih, ove što sam nabrojao su bukvalno korov. Ovo su biljke koje se sade. Sa hranljivom podlogom brzo rastu i brzo se šire. Mogu i bez hranljive podloge da opstaju.

Svetlo ti je potrebno. Može biti i obicna sijalica od 100w mada je jedna stedljiva od 20w daleko bolje rešejne.

Za hranljivu podlogu možeš koristiti i zemlju za cveće. Peska, sljunka ti treba preko nje 7 do 10cm minimum. Za te ribe što imaš kvarcni ti pesak ne treba apsolutno nizašta: grebe staklo, beo je pa odudara, beo pa smeta i ribama, ostar može ozlediti ribu, ako pozeleni tj kad pozeleni igleda neprirodno... dobar je samo ako gajiš jako pipljive vrste riba. Uzmi šta ti se sviđa, teško da ćeš kod nas naleteti nešto sto će menjati hemiju vode i ugroziti živi svet. Bolja rešenja za podlogu su: Tropica Aquarium Soil, Seachem Flourite... Ako se odlučiš za neko fabričko rešenje dobro pročitaj da li je u pitanju dugotrajna prihrana ili samo prihrana za start(Sera Floredepot).

Zebrica dokupi još za nekih pola meseca, mesec dana. To su ribe koje vole da budu u društvu svoje vrste.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 7:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Komsija, zamisli 10 cm sljunka ili peska u akvarijumu visine 30cm Smile

Kvarcni pesak ne postoji samo beo, ima ih u raznim bojama, ja licno u vecem akvarijumu imam crni i evo preko 2 godine je i dalje crn a 5 koridorasa i dalje ima brkove tj nisu se ozledili Smile
U manjem akvarijumu imam svetlo braon, tu su pande koje su nesto osetljivije od drugih koridorasa pa opet ni njima ne smeta dok veselo rovare po dnu.

Soil podloge takodje ne bih preporucio, em su skupe ko djavo em se posle nekog perioda pretvore u blato bukvalno...sa druge strane prelepe su Smile

Obzirom da je covek kako je sam rekao pocetnik, ne bih nikako preporucio zemlju za cvece, vec recimo Rainforest hranljivu sa kojom ce manje problema biti ako nesto podje po zlu.

Vise od ovog pakovanja ti ne treba a kosta 100 dinara
http://rainforestsrbija.com/in.....uct_id=224

Takodje apsolutna preporuka ako budes kupovao biljke da to uzmes upravo na tom sajtu Rainforest. Covek je vrlo pedantan i uvek dobijes lepe i zdrave biljke a i clan je ovog foruma pa vrlo rado odgovori na sve nase nedoumice u vezi biljaka.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 7:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zaboravih da ubacim link za podloge koje ja koristim

http://www.akvarijumart.com/sr.....ja/podloga
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lozaa11
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 26 Apr 2019
Poruke: 6

PorukaPoslao: Sub Apr 27, 2019 11:39 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala vam na savetima, a i jako mi znaci sto je Doksas ostavio linkove! Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sub Apr 27, 2019 12:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nema na cemu Smile

PS
upisi u profil ime svog grada, verovatno ima tvojih sugradjana na forumu pa je mnogo lakse ako nesto zatreba, zamene koje cega, zatim ljudi vrlo cesto i poklanjaju biljke, nesto od opreme itd itd
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lozaa11
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 26 Apr 2019
Poruke: 6

PorukaPoslao: Sub Apr 27, 2019 12:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dakle, samo da proverim, prvo sipam hranljivu podlogu, a zatim dekorativni kamen i onda mogu da sadim biljke. Ali, mozete li malo da mi pojasnite kada se biljke sade, kolika treba da bude visina vode tokom sadjenja, a i ne znam gde cu da drzim ribice dok se akvarijum ciklira, nemam jos jedan filter, grejac i akvarijum. Confused
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sub Apr 27, 2019 12:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Eto komsija, kad bude nekog viska biljaka cujemo se Smile

Prvo sipaj dekorativni kamen u krug oko svih ivica stakla jedno 2cm sirine, ne moras debeo sloj. To je da ti hranljiva ne bi isla do samog stakla, uvek se ostavi oko 2cm lufta. Zatim sipaj hranljivu koju bi prvo trebao da properes u vodi a i ne moras. Zatim preko hranljive dekorativni kamen.
Onda sipaj vode cisto da se natopi podloga jedno 1 cm da bude iznad podloge i ostavi tako sat-dva da hranljiva malo ogrezne.
Zatim sadi biljke, najbolje da pelcere od iste biljke grupises tj sadis jedno pored ili oko druge na rastojanju od 3-4cm da bi kasnije dobio zbunasti oblik.
Biljke prednjeg plana tj one koje ne rastu visoko sadi napred, i obrnuto biljke zadnjeg plana koje rastu visoko sadi pozadi.
Kad posadis biljke polako dodaj vodu, mozes i neku posudu da spustis na no pa vodu polako u nju sipaj da ona preliva iz posude, da ne bi rasturio podlogu i biljke.
Ribice mozes i u neku plasticnu kantu ili bilo kakvu cistu posudu da stavis i obavezno ubaci rasprsivac vazduha.
Hrani ih vrlo malo.
E sad, ti mozes i komplet tu svoju vodu da sacuvas ako vec nisi ispraznio aq pa da nju vratis komplet kad posadis bilje tako da u tom slucaju mozes i odmah ribice da vratis u akvarijum.

PS
najbolje da slikas akvarijum i predstavis ga u podforum "akvarijumi" pa cemo tamo lagano korak po korak Smile
http://www.akvarijum.org/forum/akvarijumi-f13.html
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sub Apr 27, 2019 12:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Doksas ::
spustis na dno pa vodu


Admini dajte bre vise taj edit Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sub Apr 27, 2019 1:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ili stavi plastičnu kesu pa preko nje sipaj vodu. Brze je i lakse. Hranljiva podloga se natapa pre nego što se stavi u akvarijum jer tada lakše očisti i sipa u akvarijum a akvarijum se manje isprlja. Ono što deluje kao tresetna zemlja za cveće ili obična zemlja za cveće termički obradi pre unošenja u akvarijum ako ne zbog riba onda zbog svog zdravlja.
Ako si već uzeo ribe onda cikliraj akvarijum sa ribama. Imaš i preparate za brzo cikliranje ako ti je žao riba možeš to da koristiš. Suludo je da držiš ribe u kanticama 30tak dana.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lozaa11
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 26 Apr 2019
Poruke: 6

PorukaPoslao: Sub Apr 27, 2019 6:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Upravo sam hteo da narucim Rainforest hranljivu podlogu i citam opis proizvoda, a tamo pise da izracunam potrebnu kolicinu podloge tako sto povrsinu dna podelim sa 500. Kada to uradim dobijem 2.7l, a 1 paket podloge je 2l. Da li je 2l dovoljno ili treba da kupujem 2 pakovanja?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sub Apr 27, 2019 6:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

On je to racunao za debljinu podloge od 2cm sto ti ja nikako ne bih preporucio, idi max 1cm tako da ti je to pakovanje vise nego dovoljno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Neke crvene biljke nasdvoje Na poklon 0 Pet Dec 08, 2023 3:32 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljke bez podloge sloboradov Akvarijumi 4 Sre Maj 03, 2023 1:59 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Primio bih biljke na poklon Shark Na poklon 6 Čet Mar 30, 2023 12:36 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Poklanjam ribice i biljke Mladen82 Na poklon 1 Ned Jan 08, 2023 1:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka biljke na poklon Mladen68 Na poklon 0 Ned Nov 27, 2022 3:29 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License