Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 DIY preciscavanje vode Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 6:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko ja kapiram tecnost za titraciju je tacno odrejene hemijske formule pa bilo da ga pravi Sera, Tetra ili Krusik Smile
Uostalom i cene su im iste, mislim na Tetrine i Serine...

Ako smatras da su neprecizni zbog merenja na ceo stepen( svaka kap 1 stepen ) u tih 5ml uzorka tj vode koju testiras, ti mozes povecati uzorak na recimo 10ml i u tom slucaju svaka kap testera predstavlja pola stepena, ili na 20ml pa ce ti u tom slucaju svaka kap titracione tecnosti predstavljati 0,25 stepeni itd itd
Sve u svemu titraciona tehnika je jedna od najpouzdanijih.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 6:58 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2019 7:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ima i boljih poredjenja ako nadjem okacicu. Dobro znam da ima jedno poredjenje gde su ukljuceni i sera i tetra.

Aquarium Chemistry: An Attempt to Test Test Kits
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sub Apr 27, 2019 1:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

calacab ::
Doksas, da li si kojim slucajem probao da ostavis vodu bez kuvanja da odstoji 12 sati i proveris KH? Pretpostavljam da jesi cim si pristupio kuvanju vode. Mozes da podelis tu informaciju? Zivo me zanima. Hvala Smile


Stavio juce vodu oko 15h i evo sad upravo izmerio...KH10 kao i juce kad sam sipao.
Dakle samim stajanjem nece se spustiti KH, jedino bi mozda rastao posle duzeg vremena zbog isparavanja vode pod uslovom da je otvorena posuda.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
calacab
Akvarista



Registrovan: 27 Mar 2019
Poruke: 12
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Apr 27, 2019 5:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E hvala ti. Zivo me zanimalo da li prica o odstojanoj vodi da spusta i ph i kh ima istine. Eto sad znam. Hvala.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sub Apr 27, 2019 6:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nema na cemu.
Za PH ne znam jos mi nisu stigli instrumenti a i nece jos 20ak dana...kad stignu i to cu sve isproveravati.
A za KH kao sto rekoh, vec nekoliko puta sam prokuvavao vodu , pustim da kljuca 5 minuta i uvek sam dobio KH6 kada je procedim a na cesmi je 10KH takodje svaki put proverio pre kuvanja.
Da uzmem u obzir i pretpostavku da Serin titracioni test nije precizan tj da je recimo stvarno KH12 na cesmi onda sam dobijao KH8 posle kuvanja, dakle 40% manju karbonatnu tvrdocu sto je meni dobar rezultat za upotrebu u manjim akvarijumima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sub Apr 27, 2019 11:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ne spusta....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Ned Apr 28, 2019 3:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Baia ::
ne spusta....


Hoces reci: ne pada... Laughing Laughing Laughing

Image

Da se uozbiljim...zagrevanjem vode PH ce da raste jer CO2 se u toj situaciji tesko zadrzava, ali, sa duge strane kad se voda hladi PH ce padati i vratiti se na pocetnu vrednost, tako da, Baia, zapravo je pravi odgovor, dize se i pada, sto je i normalno Cool
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Ned Apr 28, 2019 1:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Smile

Ja sam aplicirao na deo da li razlicit intenzitet aeracije moze da dovede do razlicite vrednosti karbonatne tvrdoce. Cini mi se da sam to pitanje negde ovde procitao....e sad posto znam da nemas CO2 onda je odgovor ne ne moze. E sad i da imas co2 uredjaj ne vidim kako bi u prokuvanoj vodi bilo CO2 ako je to voda koja se tek priprema.....a da recimo teoretski receno imas vodu koja je izuzetno bogata CO2do te mere da je kiselost niska onda bi dolo do rekacija koje bi smanjivale i karbonatnu tvrdocu pa bi eventualno aeracijom razlicitih intenziteta moglo da se dobije drugacije merenje u ta dva slucaja.....ali nisam skontao da je to situacija kod tebe pa sam zato kratko rekao da se ne spusta i da ti africka sljiva ne treba Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Ned Apr 28, 2019 1:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Smile

Ja sam aplicirao na deo da li razlicit intenzitet aeracije moze da dovede do razlicite vrednosti karbonatne tvrdoce. Cini mi se da sam to pitanje negde ovde procitao....e sad posto znam da nemas CO2 onda je odgovor ne ne moze. E sad i da imas co2 uredjaj ne vidim kako bi u prokuvanoj vodi bilo CO2 ako je to voda koja se tek priprema.....a da recimo teoretski receno imas vodu koja je izuzetno bogata CO2do te mere da je kiselost niska onda bi dolo do rekacija koje bi smanjivale i karbonatnu tvrdocu pa bi eventualno aeracijom razlicitih intenziteta moglo da se dobije drugacije merenje u ta dva slucaja.....ali nisam skontao da je to situacija kod tebe pa sam zato kratko rekao da se ne spusta i da ti africka sljiva ne treba Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Ned Apr 28, 2019 1:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Smile
E vidis dao si mi dobru ideju, imam CO2 sistem sa 5KG bocom ali trenutno ne koristim jer je prazna.
Ali kad je napunim mogao bih u tako omeksanoj prokuvanoj vodi probati sa CO2 i da spustam PH postepeno posto mi je na cesmi PH 8. Hmmm moram probati i ta testiranja Smile
Znam da bi lakse bilo da tutnem CO2 direkt u aq ali i bez njega mi biljke brzo rastu a to mi i nije bas cilj.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pon Apr 29, 2019 7:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Doksas ::


Za sad, zanemarimo PH Smile


A sad malo pitanja za PH, doslo vreme Smile

Lagano sam spustio KH u akvarijumu na 5KH mesanjem Rose 1,67KH i prokuvane vode 6KH.
E sad, narucio sam RO uredjaj treba da stigne za par dana pa me interesuje sledece:

Da li je dovoljno spustena KH da bih ocekivao spustanje i PH vrednosti kada budem mesao RO i odstajalu cesmovacu za redovne izmene vode?

Konkretno, ako je npr cesmovaca PH8, u akvarijumu takodje PH8 a RO voda koliko procitah PH6,5, da li ce se PH smanjivati redovnim izmenama vode i koriscenjem recimo 50:50 cesma/RO ili ce uvek ici ka tih PH8?

Ima li neko iskustva ili moram strpljivo cekati PH metar pa sam i to proveravati i eksperimentisati? Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pon Apr 29, 2019 10:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bolje da si izvukao kazan za rakiju i tako pravio prečišćenu vodu vodu ako ćeš je mešati sa česmovačom.
Imaš soli za slaktovodne akvarijume koje se koriste da se voda obogati i pufere da regulišeš tvrdoću. Mozeš i tako kako si naumio ali nemoj prokuvavati vodu zato što će ti nekada pH biti 10 nekada 9 i KH ti neće biti stabilan. Bolje koristi odstojalu česmovaču(da se otarasiš nusprodukta hlorisanja) i RO jer ćeš moći uvek istu razmeru da koristiš.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pon Apr 29, 2019 10:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jos bolje mešaj vode iz RO uredjaja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pon Apr 29, 2019 11:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kazan je spakovan u vikendici i nema vadjenja do jeseni, tesko je to ko crna zemlja ne isplati se zbog vode ga sklapati Smile

Kad stigne RO naravno da necu kuvati vodu vise,rekoh da sam sad dok nemam RO kuvao i spustio KH.
Kad dodje RO mesacu ili samo sa odstajalom cesmom ili kao sto si u drugom postu napomenuo RO i vodu provucenu kroz prve dve kolone bez osmoze.

Sve je to jasno,ali opet odosmo dalje od onoga sto ja pitah i sto mene interesuje.

Citiracu sebe:

Doksas ::

Da li je dovoljno spustena KH da bih ocekivao spustanje i PH vrednosti kada budem mesao RO i odstajalu cesmovacu za redovne izmene vode?

Konkretno, ako je npr cesmovaca PH8, u akvarijumu takodje PH8 a RO voda koliko procitah PH6,5, da li ce se PH smanjivati redovnim izmenama vode i koriscenjem recimo 50:50 cesma/RO ili ce uvek ici ka tih PH8?

Ima li neko iskustva ili moram strpljivo cekati PH metar pa sam i to proveravati i eksperimentisati? Smile


Dakle, prosto pitanje, postoji li neka jednacina za PH kao sto postoji za KH ?
Jednacina tipa ako imas cesmu PH8 i drugu vodu PH6, pomesaj toliko ove i toliko one vode da dobijes vodu PH7...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Apr 30, 2019 1:22 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne postoji. Moraš da mešaš i testiraš, jer svako ima različite parametre vode. Za česmovaču ja bih krenuo bar sa 80% a ro 20% česmuše zbog visokog KH. Isto mislim da ćeš imati veće varijacije u pH izmedju dana i noći sa tom vodom u početku. Ako zeliš da povećaš kh a malo oboris ph dodaćes sodu bikarbonu, a ako hoćeš da podigneš KH i pH onda ispečeš soda bikarbonu da se rešiš co2. Imaš kalkulatore na netu pa da možeš da balansiraš ako baš želiš zacetane parametre.

Mislim da bezveze gušiš temu i da bi neko trebalo malo da je uredi tj da pitanja oko smanjenja pH premesti u tvoju staru temu:
Smanjivanje PH vode
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa strujanjem vode Maridza Početak u akvaristici 4 Pon Jun 19, 2023 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Losi parametri vode..Molim savet DraganNikolic Početak u akvaristici 4 Ned Okt 06, 2019 10:32 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Koje biljke trpe jako strujanje vode? PAN Biljke 5 Pet Jun 22, 2018 10:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Da li ce se panj ,,napiti" vode Jorimir Početak u akvaristici 12 Sre Jun 13, 2018 6:41 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License