Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Početnik-savet Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pon Maj 06, 2019 11:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vidi Djape, na svaku promenu akvarijum reaguje pa tako i na te promene fotoperioda.
To treba da bude konstantno u pocetku i onda postepeno povecavanje.
Ja recimo kad oformim akvarijum idem 2x4 sata sa svetlom, npr pali se u 13h, gasi u 17h, pauza do 19h i upaljeno od 19 do 23h.
Vremenom to povecan na 2x5 sati, ali neki maksimum preko kog ne treba ici je 12 sati svetla dnevno, da li ces sa pauzom kao ja ili u cugu tvoja stvar, ima raznih teorija zasto je bolje sa pauzom ili bez.
Jedna od teorija je da je manje algi sa pauzom sto sam ja u praksi kod sebe i uvideo.

Da se ne bi cimao i stalno palio i gasio svetlo, preporucujem ti da uzmes mehanicki tajmer, nastelujes ga i zaboravis na paljenje i gasenje, sve sam radi a kosta oko 500 dinara Smile

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Maj 06, 2019 11:16 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pon Maj 06, 2019 11:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I ja dok napisah Sky vec objasnio Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dondjape88
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 29 Mar 2019
Poruke: 8
Lokacija: REPUBLIKA SRPSKA, ČELINAC

PorukaPoslao: Pon Maj 06, 2019 12:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sky, hvala na postu.
Gotovo je sad, već sam naručio. Problem je što to naručujem iz Sarajeva, pa je po dostavi 600 din samo prevoz. Pa kontao naručim sve, pa neka stoji.
Koristiću samo carbo, pa ću pratiti stanje, a fizički ću ukloniti alge koliko je to moguće.
Za filter sam naručio dva bio sundjera po 5 cm debljine i dodatno keramicke prstenove, kad to sve napakujem, ima da bude pun filter, kao sa slike Smile
Što se tiče cirkulacije vode, mislim da je dobra. Elem, iz potopne pumpe mi ide cev u obliku slova L, koja ide celom dužinom akve. Probušena je na pet mesta i lepo šiba voda iz njih. Cev je sa prednje strane. Sa zadnje strane mi je aeracija sa dve cevi, te kontam da se voda dobro vrti u akvarijumu.
Sad kad ovo sve napakujem, krenem sa tretiranjem carbom, ništa više ne diram, samo gledam.
Foto period mi traje od 15h, kad dodjem sa posla, do 00h, kad idem na spavanje. Pretežno sam kući posle posla, nigde ne mrdam, pa mi godi da bude upaljeno svetlo Smile
Ja se izvinjavam ako vas maram, jbg, sve što radim mislim da je pogrešno Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Pon Maj 06, 2019 1:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma ne smaras, za to postoji forum.I meni i ostalim pocetnicima su ljudi odgovarali i jos odgovaraju i pomazu na svaki moguci nacin.

A to sto si kupio nece se baciti.Po meni hemija kao i algari u ovim nasim obicnim akvarijumima bez komplikovanih biljaka, co2 i ostalog sluzi vise za poliranje.Resis problem pa ako malo zavali guranja pomognes hemijom.
Da sve bude taman dodas kad nesto zafali, redovno odrzavaj i to je to.
Polako i uzivaj pre svega. Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dondjape88
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 29 Mar 2019
Poruke: 8
Lokacija: REPUBLIKA SRPSKA, ČELINAC

PorukaPoslao: Uto Maj 14, 2019 11:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav drugari, citam po forumu sve i svasta i jedno me konstantno buni.
Šta je skimer i čemu služi i da li je potreban u slatkovodnim akvarijumima?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
calacab
Akvarista



Registrovan: 27 Mar 2019
Poruke: 12
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Maj 15, 2019 8:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Proteinski skimer, ili ukratko skimer, uklanja molekule otpada (izmeta, hrane, itd) koji se vezuju za mehurove vazduha i stvaraju penu na vodi zbog gustine vode slanovodnih sistema. Kako je teze kroz regularnu filtraciju tu penu ukloniti, koja vremenom pocne da se razlaze (truli), koristi se skimer da ih ukloni. U slatkovodnim nemaju funkciju jer gustina vode (posto nije slana) nije velika pa se ne vezuju u toj meri za mehurove i skoro nikada nema takve pene. Cak neki tvrde da u biljnom okruzenju slatkovodnih imaju negativan uticaj jer uklanjaju elemente koji su potrebni biljkama.

Ukratko, nije ti potreban uopste Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Maj 15, 2019 10:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne bih se bas slozio da nije potreban u slatkovodnoj. Ja npr. dok nisam kupio skimmer imao sam stalno problem sa,, penom'', tj. Tim proteinskim ostacima. Sad, ko ima spray bar da talasa povrsinu, nece imati problema, ali kod kanister filtera zbog odsustva talasanja povrsine, ovo je jako cesta pojava.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dondjape88
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 29 Mar 2019
Poruke: 8
Lokacija: REPUBLIKA SRPSKA, ČELINAC

PorukaPoslao: Sre Maj 15, 2019 5:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala drugari na pojasnjenju. Zakljucak, ne treba mi.
Svaki dan na nesto novo naletim Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
calacab
Akvarista



Registrovan: 27 Mar 2019
Poruke: 12
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Maj 17, 2019 11:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@m.vlacina, nemoj me pogresno shvatiti, ne pokusavam da te vredjam. Zar mislis da je bolje resenje koristiti skimer da se resis pene ili da talasas vodu i izvrsis razmenu gasova za ribe i time se resis pene? Nekako mi nepravilno cirkulisanje i talasanje vode deluje pogresno i ne bi mogao skimer da koristim kao opravdavajucu opciju za to. Cak i blago talasanje vode sprecava penu, a proteinski izmet u slatkovodnom je i ovako prisutan u celokupnoj vodi (a ne vecinom na povrsini kao u slanovodnim) pa sam skimer nema preteranu funkciju. Osim ako nemas samo ribe tj. ciklide pa ti ostatci nisu potrebni za biljke. Onda je skimer ok kao dodatnu filtraciju koristiti.

Opet, nije namenjeno kao uvreda. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Maj 17, 2019 12:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@calacab: ne vredjam se, taman posla. Smile Diskutujemo, tome i sluzi forum.

Ja se slazem sa tobom u delu talasanja vode, i dok sam imao prethodni filter, koji je talasao povrsinu, skimer mi nije mi bio potreban. Sad, kada sam presao na kanister, i imam lily pipe, nema talasanja povrsine i skimer mi je apsolutno potreban i to je to. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
calacab
Akvarista



Registrovan: 27 Mar 2019
Poruke: 12
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Maj 17, 2019 9:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok. Bar da znam ako u nekom slucaju dodjem do takvog problema da znam sa cime da resim Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sub Maj 18, 2019 6:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Proteinski skimer i skimer su dva razlicita aparata. Jedan prečišćava vodu frakcionisanjem pene a drugi mehanički pomoću filter mase. U slatkovodnom akvarijumu protein skimer nije efikasan vid filtracije. Za bare i veća vrtna jezera, gde se stvara dosta mulja i prljavštine je viabilna opcija za poliranje vode. Obićan skimer je usisna cev, kojon se voda uvlači sa vrha vodene kolone. Može biti kao zasebno rešenje ili u sklopu nekoga filtracionog sistema. Postoje prelivne cevi koje u sebi imaju integrisan skimer, dobro rešenje za one koje koriste kanister filter.
Podržavam to što koristiš skimer, lako i efikasni rešavaš problem. Muku sam mučio sa penom jer sam imao jače talasanje/bućkanje vode şto je stvaralo samo goru penu na bokovima. Koju hranu koristiš? Može biti da ti ona stvara problem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Maj 18, 2019 7:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Peku sve objasnio, ne bih nista dodao na ovo.
To je to.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
calacab
Akvarista



Registrovan: 27 Mar 2019
Poruke: 12
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Maj 18, 2019 9:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vidis, kad god sam kucao skimmer u google, on je uvek nudio proteinske pa nisam ni znao da postoji dva razlicita. Tek sad sam krenuo da trazim malo dalje stranice od prvih 20 i eto naleteh da ima i ta opcija. Pretpostavljam (bar je meni logicno) da mora da se iskljuci tokom hranjenja listicima da ne bi pokupio sve.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Ned Maj 19, 2019 2:22 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja imam isti ovakav, kosta 5-6 eura na Ali expressu...

Image

Odlican je za skidanje masne povrsine vode (biofilma kako god) , nisam ga gasio kad hranim ribe jer ipak nije to ne znam kakvo povlecenje povrsine...jednostavno on lagano usisava povrsinu, mada ima kao i svaka potopna pumpa regulaciju jacine ali cak i na najjacem modu opet lagano usisava.

Sve u svemu, posle nekih mesec dana sam ustanovio da mi je jedna vrsta hrane pravila taj biofilm i nakon sto sam nju izbacio iz upotrebe, izbacio sam i ovaj skimer...sad i ne znam gde mi je .
Sa druge strane, malo jace talasanje povrsine od dovoda ciste vode iz filtera bilo obicnom cevi ili sprejbarom ce resiti taj biofilm kao i obicni rasprsivaci za vazduh.
Osim ako ubacujes CO2 i pritom si "skrtica" tj neces da ti se talasa povrsina vode i na taj nacin gubis malo vise CO2, skimer ti je apsolutno nepotreban.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potreban savet MilanM Početak u akvaristici 2 Pon Mar 11, 2024 2:00 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početak - Rio 125l savet za odabir ri... MiskoBG Početak u akvaristici 2 Ned Avg 06, 2023 9:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 200 litara - početnik od nule :D sloboradov Akvarijumi 25 Uto Maj 02, 2023 1:46 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početnik u akvaristici Aleksandar193 Početak u akvaristici 22 Ned Apr 30, 2023 4:46 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License