Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 DIY preciscavanje vode Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Apr 30, 2019 1:26 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hmmm nema edit: .. 80% RO vode a 20% česmovače zbog visokog KH...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Apr 30, 2019 1:26 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Apr 30, 2019 1:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Peku ::
Ne postoji. Moraš da mešaš i testiraš, jer svako ima različite parametre vode.


A onda ja upravo nadjem ovo na net-u pa kome vise verovati Laughing

"3 Možete smanjiti pH u akvariju vode dodavanjem tačno izračunatog iznosa vode sa nižim pH (zakiseljenim). "

U pravu si gusim temu jer nema konkretnog odgovora, zamolio bih nekog od nadleznih da prebaci ove postove u vezi PH u moju temu
http://www.akvarijum.org/forum.....23272.html

Pa da tamo nastavimo, mada koliko vidim nema meni druge nego da krenem sam sa eksperimentisanjem, sto kazu stari, u se i u svoje kljuse...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Apr 30, 2019 1:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da ti je loše da dodaješ čistu RO jer su neke biljke u stanju da iz bikarbonata izvlače ugljenik što će na kraju dovesti do totalnog destabilizovanja parametara. Plus i u slatkoj kalcijum i magnezijum su vitalni parametri za živa bića, troše se i treba ih održavati. Najlakse je redovnim promenama vode. Zato mešaj RO sa nekom vodom i polako radi manje promene. Smanjenjem KH dociće i do pada pH vrednoati u akvarijum. Kada dodješ do željenih parametara prekini da dodaješ mekšu vodu i gledaj da ti voda za promene bude približnih vrednosti vodi u akvarijumu.
Ono sa sodom isto pomaže da stabilizuje akvarijumu ako preteras pa oboriš puno kh, samo je razmuti u neku flašu nemoj direkt u akvarijum. Naravno kada pare nisu problem puferi, soli, elementi za slatkovodne akvarijume(ne ono što sipaš za biljke) i regulatori dosta pomažu da ribe budu u punom sjaju ako nećeš da koristiš neke prirodnije metode.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Apr 30, 2019 3:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Komsija, ti bre ko kisa oko Kragujevca Smile

Doksas ::


Dakle, prosto pitanje, postoji li neka jednacina za PH kao sto postoji za KH ?
Jednacina tipa ako imas cesmu PH8 i drugu vodu PH6, pomesaj toliko ove i toliko one vode da dobijes vodu PH7...


Mnogo vise informacija ima na stranim forumima i ljudi rado dele te informacije i pritom su vrlo konkretni u odgovorima za razliku od nasih foruma gde ljudi ili nece da podele informacije ili se prave samo pametni a u stvari nemaju pojma i samo nagadjaju.

Evo covek pitao da li ce mesanjem litar vode PH8 sa litar vode PH7 dobiti 2 litra vode PH7,5.

Ljudi lepo sabrali i to na vise mesta sam nasao, dakle postoji jednacina i evo izvolite:

Primer 1
"No, you cannot calculate pH of a solution as an average of the original solutions since pH is calculated using logarithms. 10^(-Cool mol/L is the concentration of H+ in one solution and 10^(-7) mol/L in the other. You multiply each of them by 1 L because that is the amount of solution you will be mixing to obtain moles of H+. The sum of the moles of H+ in the final solution is then: 10^(-7) mol + 10^(-Cool mol. Divide that by two and you get 5.5x10^(-Cool mol/L of H+. Calculate the pH using that concentration of H+ and you will find out that the pH is 7.26."

Primer 2
"Solution is as follows,

For solution with pH=7

[H+]= 0.0000001

For solution with pH=8

[H+]= 0.00000001

for mixture,

[H+]=((0.0000001×1+0.00000001×1)÷2)

[H+]= 0.000000055

Thus,

pH= - log [H+]

pH= 7.2596373

(which is very close to 7.26)"

Ja sam duduk za hemiju ali ono sto je meni bitno da mesanjem tih gore pomenutih voda se dobije PH 7,26 i sad sam siguran da postoji i neki kalkulator za PH ( kao sto sam i citirao ono : " Možete smanjiti pH u akvariju vode dodavanjem tačno izračunatog iznosa vode sa nižim pH (zakiseljenim). ") poput onog sto je meni Baia napravio za KH, samo sto jos nisam uspeo da ga nadjem, tek sam krenuo po stranim forumima...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Apr 30, 2019 3:22 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A ovaj smajli sto izadje svuda u prvoj jednacini je zapravo minus 8...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Apr 30, 2019 4:11 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Doksas ::

i sad sam siguran da postoji i neki kalkulator za PH


Izvolite ko se zaludjuje poput mene, android aplikacija da ne trazim dalje

Image

A sudeci po dobijenom rezultatu poklapa se sa onim formulama iz prethodnih postova...laku noc.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Apr 30, 2019 10:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Čestitam, sad još samo da vidiš da li radi i u praksi ili samo za jake kiseline i baze Twisted Evil
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Apr 30, 2019 3:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala komsija, naravno kad stignu merni instrumenti sve ce biti testirano van akvarijuma i rado cu podeliti rezultate kao i uvek do sad.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Maj 07, 2019 1:08 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozajmio sam danas PH i TDS metar pa da javim rezultate testova sa ovim kalkulatorom gore sto sam naveo.

Testirani uzorci po 100ml vode

Primer 1:
Kupio sam RO, pa imam vodu od PH 7,6 pre RO membrane i vodu PH 6,5 posle RO membrane.
Kada te vrednosti ubacimo u kalkulator dobijemo PH 6.77.
Kada ja pomesam te dve vode i izmerim dobijem PH 7,3.

Dakle kalkulator ne radi kako treba.

Primer 2:
ALI, testirao sam dalje , vodu iz akvarijuma PH 6,8 kada pomesam sa RO PH 6,5 kalkulator kaze da ce mesana voda biti PH 6,62 a ja sam mrerenjem dobio PH 6,7.

Primetio sam da ovaj kalkulator radi "kontra" i da ono sto on doda na vodu nize PH vrednost zapravo treba oduzeti od vode vise PH vrednosti.

Primer 1: dodao je 0,27 jedinica na nizu vrednost tj na 6,5 a kada tih 0,27 oduzmemo od vise PH 7,6 dobija se vrednost koju sam ja ocitao.

Primer 2 takodje dodao ali 0,12 a kada to oduzmem od 6,8 dobijem 6,7 koliko sam i izmerio.

Ovaj PH metar je sa jednom decimalom a ja sam narucio sa dve pa cu moci to jos bolje da testiram, ali uglavnom ili je ovo dupla slucajnost sto sam naveo ili zaista postoji neki modus pa ovaj kalkulator moze biti od koristi makar i kontra Smile

Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Maj 07, 2019 2:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam očekivao da ćeš biti iskren jer si iz
Doksas ::


Primer 2
"Solution is as follows,

For solution with pH=7

[H+]= 0.0000001

For solution with pH=8


[H+]= 0.0000001

For solution with pH=8

[H+]= 0.00000001

for mixture,

[H+]=((0.0000001×1+0.00000001×1)÷2)

[H+]= 0.000000055

Thus,

pH= - log [H+]

pH= 7.2596373

(which is very close to 7.26)"



Izostavio bitan deo:
Here, calculatiin is made just considering number of hydrogen ion but not on other factors.

https://www.quora.com/Does-mixing-a-liter-of-a-pH-8-solution-with-a-liter-of-pH-7-yield-2-liters-of-pH-7-5


Znači ispod objašnjenja si ima napisano da kalkulacija ne valja i da je više teoriska. Očigledno je da ni u prošloj temi nisi kontao ulogu KH u održavanju pH vrednosti. Najednostavnije moguće objašnjenje: Karbonati za sebe vezuju H+ i tako sprečavaju pad pH tj neutrališu kiseline. Taj kalkulator ne valja kako god da ga okrenes jer ostali faktori su: KH, Ca, Mg, temperatura... sumnjam da je se iko ikada bavio tim problemom jer praktične primene nema.

Mešaj to 90ml RO + 10ml česmovača pa gadjaj čega ti treba više a čega manje. Sve što ti potrebno je spric i taj pH merač.

Ako možeš okači samo link gde si našao: "3 Možete smanjiti pH u akvariju vode dodavanjem tačno izračunatog iznosa vode sa nižim pH (zakiseljenim) ". Nisam uspeo da ga nadjem. Čisto da znamo gde dele loše informacije hobistima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Čet Maj 09, 2019 12:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bog s tobom zasto ne bih bio iskren??
Procitao zam ja sve iz one jednacine i jasno da nije precizno zbog samo.jedne vrste jona ali celo ovo moje eksperimentisanje je da se dobije barem neka polazna tacka makar u grubo.
I naravno da razumem KH i njen puferski kapacitet a ovaj citat poslednji sam cini mi se nasao na nekom HR sajtu ne secam se vise...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa strujanjem vode Maridza Početak u akvaristici 4 Pon Jun 19, 2023 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Losi parametri vode..Molim savet DraganNikolic Početak u akvaristici 4 Ned Okt 06, 2019 10:32 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Koje biljke trpe jako strujanje vode? PAN Biljke 5 Pet Jun 22, 2018 10:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Da li ce se panj ,,napiti" vode Jorimir Početak u akvaristici 12 Sre Jun 13, 2018 6:41 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License