Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Saveti za bolji pocetak i jos bolji nastavak sa akvarijumom Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Ajvanho
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 10 Maj 2019
Poruke: 3

PorukaPoslao: Pon Maj 13, 2019 5:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav dobri ljudi,

Nadam se da mi mozete pomoci da valjano opremim svoj akvarijum.
Naime, trenutno imamo jedan od 40l i nista specijano u njemu. Od dekoracije imamo nekih skoljki sa mora i dve plasticne biljke. Od ribica trenutno smo na 2 neka cistaca, jednog algara i 1 gupi. Bilo je tu jos nesto ali su u vecnim lovistima.

Sada smo resili malo ozbiljnije da se pozabavimo ovom lepom dekoracijom stana.
Dobili smo od prijatelja akvarijum od 120l i nesto opreme. Bice na slikama sve sta imamo.
Bolje da slikam i okacim nego da objasnjavam, mozda lupim nesto Smile

Sto se tice izgleda ne bismo nesto pretrpavali sa biljkama, ali nikad se ne zna, kako bi mozda ribice vise dosle do izrazaja, a i jos uvek nismo odlucili koje bismo ribe.
Inace svakako necemo skoro sve to poceti jer jos nije spremno postolje. Pa se nadam da cu uz vasu pomoc sve moci koliko toliko na tenane da jedno po jedno sredjujem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Maj 13, 2019 5:34 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Ajvanho
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 10 Maj 2019
Poruke: 3

PorukaPoslao: Pon Maj 13, 2019 5:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za pocetak pitanje oko postolja. Da li je ok da filter i sam akvarijum budu u istom nivo?
Pitam iz raloga jer planiramo da napravimo nesto kao ovaj na slici.
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ajvanho
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 10 Maj 2019
Poruke: 3

PorukaPoslao: Pon Maj 13, 2019 5:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Od opreme koju smo dobili to je na ovoj slici, tacnije samo filter i neke cevi i creva. Filter je Atman ef-3 sa protokom 800 L/h. Mozda malo previse za ovu litrazu akvarijuma ali valjda moze da se nekako smanji protok, neka ideja od vas mozda?

I ako mi neko moze reci cemu sluze sve one crne cevi Smile

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ajvanho
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 10 Maj 2019
Poruke: 3

PorukaPoslao: Pon Maj 13, 2019 6:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo i slike akvarijuma a pitanja ce se verovatno nadovezivati jedbo za drugim Smile
Evo prvog :
- S obzirom da imam ovaj crni poklopac koji se otvara po pola a ispod njega ima i ovaj crni deo pretpostavljam da tu negde treba da stavim osvetljenje. E sad, imam samo sa jedne strane oslonac za bilo sta, tj za neko svetlo mozda, a sa druge strane bi trebao da se nalepi novi. Imam sve to, vidi se na nekoj od slika. Sta mislite da li je moguce staviti neke recimo led trake na sam poklopac jer mi se cini da bi to mozda bilo laksa varijanta? I da li bi inace trebalo da ima nesto izmedju vode i samog osvetljenja? Zbog isparenja i vlage u kombinaciji sa strujom.
Image

A evo jos par slika da se stekne bolji utisak

Image

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ajvanho
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 10 Maj 2019
Poruke: 3

PorukaPoslao: Pon Maj 13, 2019 6:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I jos pogled odozgo zbog ovih nosaca za koje pretpostavljam da su za osvetljenje.
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ajvanho
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 10 Maj 2019
Poruke: 3

PorukaPoslao: Pon Maj 13, 2019 6:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nadam se da nisam preterao sa pitanjima a isto tako se nadam da cu uspeti i da nadjem potrebne odgovore. A verujem da ce ih tek biti Smile
Za ovih par dana citanja foruma verujem da ce tako i biti. Vidim da je ovde jedna maksimalno prijateljska atmosfera sto samo jos vise mi daje podstrek da napravim nesto lepo u stanu.
Klinci svaki dan pitaju kada cemo da ubacimo ribice, jer sad samo stoji tako prazan i sa svim sto imamo u njemu Smile Sto kaze zena sa tim crevima i panj koji je tu kao da imamo terarijum heheh.

Hvaka svima u napred
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Pon Maj 13, 2019 6:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja bih ti predlozio sledece, da te neko od kolega ciklidasa posavetuje i da uzmez ciklide.Cini mi se da ti se top uklapa u ukus.
Okvirno zigleda ovako, cisto da imas neku predtavu.

Pogledaj slike onih koji ti predloze koje vrste i odluci sta prija tvom oku.Imas i i lepe ciklidne akvarijume u podforumu za njih.
Isto moze neko odavde da ti napravi lepo kvalitetno osvetljenje za ciklidni akvarijum (mogu da ti predlozim nekog ako zelis) pod kojim ce njihove boje


Filter moze da radi, ako je u tom polozaju, samo ti prekrati creva po zelji, ja bih cak i zamenio za neka savitljivija jer su ta atmanova kruta kao sam djavo.
Nije preslab, a jacinu struje vodene regulises, tim sprejbarom (cev sa rupama, prosirenjem stavis ih tako da kad voda zilazi talasa blago povrsinu).
Moras kupiuti filter materijal, najbolje kombinacijja keramike (recimo sera keramicki prstenovi_, sundjera i mozes vatu koju ja ne bih stavljao u kanister filter.Taj filter materijal stavis u korpe i to je to.
Akvarijum mora da se ciklira, to znaci da radi na praznu mesecak dana, da se stvore pogodne bakterije, pa onda postepeno naseljvanje ribe( predlazem dve tri nedeljno pa pauza sedam dana pa ponovo jednu dve dok ne stignes do nekog zeljenog broja) .Potreban ti je i grejac ako nemas.


Ako pak zelis neke druge ribe ( preprucujem tetrazone+ kori pande) zadrzao bih se na jednoj dve rste a da imas vece jato a ne po dve od svake ribe.
Ako ne zelis ciklide onda bih ti predlozio da ipak stavis hranljivu podlogu ispod peska hteo biljke ili ne.Jer uvek postoji sansa da se predomislis za biljke pa da ne vadis sve.Naravnio postoje i neke biljke koje ne tr3ebaju hranljivu.Ako zelis biljke mora neko bolje svetlo od traka, kupovno sijalice stedljive, neonke ili slicno opet ovisno u tvojim zeljama.


Ja bih razgledao malo slike riba na netu, vidis, razmotris moze li u akvarijum tvoje velicine, pa onda planiras sve ostalo prema izboru riba.Pre punjenja i svega.

Eto da imas neke osnovne stvari a ti procunjaj vidi slike akvarijuma neke pa se olduci sta zelis a neko ce ti pomoci kad suzis potragu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Pon Maj 13, 2019 6:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I naravno nisam postavio sliku ciklidnog akvarijuma sa neta.



Very Happy Very Happy Very Happy Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ajvanho
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 10 Maj 2019
Poruke: 3

PorukaPoslao: Pon Maj 13, 2019 7:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala druze na detaljnom i brzom odgovoru.
Jedna od opcija jesu ciklidi. Jedino razmisljamo da ili ne za njih jer ako se ne varam oni nisu ljibitelji bilo kakvih biljaka pa da li to da zrtvujemo ili ne.
Pretpostavljam da si predlozio ciklide zbog ove crne pozadine koja je na zadnjem staklu pa zbog svih njihovih boja uz do ro svetlo bas moze dobro da izgleda.

Sto se tice cikliranja to sam vec procitao i mislim da sam skontao tu pricu. Hvala.
Kao i sto se tice filtera, ali kad dodje vreme pa cemo razmeniti price oko toga sta i kako.
Ove cevcice sto ih imam, pretpostavljam da neke izvlace vodu do filtera a neke vracaju nazad, pa da znam koju gde da povezem. I imas pravo za creva, to sam i ja razmisljao kad sam ih uzeo u ruke i nadao se da ce moci da sw stave neka druga i meksa, kako bi se lakse baratalo sa njima.

I da, sta mislis o onom postolju, da li da ostavim celu gornju plocu da se otvara zbog lakseg pristupa ili ce biti dovoljno samo onaj prednji deo da bude kao vratanca koja bi se otvarala na gore zbog hranjenja i slicno?

Pozdrav pa se cujemo uskoro.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Pon Maj 13, 2019 8:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kako god tebi odgovara, mozda je najbolje da se ploca pomera, zbog ciscenja filtera, za svaki slucaj da se bi ostavis sto vise mesta za rad.Bolje da predividis to nego da razmisljas kad zatreba.Ali opet ti kako tebi odgovara se odluci


Predolozio sam ciklide jer oni sami imaju dovoljno boje da im ne treba neki ukras drugi u vidu biljaka.I zbog tog svetla i tako.
Opet nisam ih drzao i ne znam uopste koliko bi mogao da stavis, i koje vrste mogu zajedno.Mislim da sigurno kribenzisi,Labidochromis caeruleusi i multiji mogu na tu velicinu,


Ovisno o vrsti ciklida, mogao bi par nana da stavis, nece ti zahtevati neko narocito svetlo, niti brigu.Kolege koji si bave ciklidima ti mogu preporuciti neke kod kojih bi ti nane prezivele i one koje mogu tu da stanu.


Na kanisteru pise in and out.SAvijena cev sa korpicom na kraju ide na in,ona uvlaci vodu.Dugacka cev sa vise rupam izbacuje vodu natrag u akvarijum.Stavis ih na razliciti strane akvarijuma ako je moguce da voda bolje cirkulise.

U principu ti za neke normalne novce mozes da uzmes svetlo zato sam i predlozio pravljenje.Te trake nisu dobre za biljke.I onda stavis vise samo razlicite vrste, buca, mikrosoruma, nana neke druge ribe osim ciklida.Moze da izgleda mocno i jedinstveno.Mana je sto sve to sporo raste i vise kosta u pocetku


Sta god radis ne preteruj sa brojem riba , ne zuri, i filtracije nikad dosta, ne stedi na tome, neka bude puno, recimo na atmanu, imam cak i ispod tih kofica bio kugle u talozniku kao filtraciju..Neka budu pune filter materijala. Bolje biti siguran nego da se obeshrabris odmah na startu.




STa kod radis za pocetak ti preporucujem da krenes sa vrlo malo riba da ostavis sebi mesta za premisljanje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Skybuffalo
Akvarista



Registrovan: 08 Maj 2017
Poruke: 161
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Pon Maj 13, 2019 8:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zaboravih, ja sam uzeo creva u gvozdari i sluze me vec godinu dana, samo debela da budu i bolja malo.Da ne trosis vreme i novac trazeci original akvaristicka creva. Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ajvanho
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 10 Maj 2019
Poruke: 3

PorukaPoslao: Pon Maj 13, 2019 8:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, da, kao sto sam rekao, nece skoro to sve poceti jer treba da prvo napravim komodu Smile ali polako prikupljam informacije i ideje i sve sto treba.
Pisao sam u pocetku, da li mogu staviti to svetlo u prostor gde je ova crna traka na vrhu i treba li mi nesto da stavim izmedju vode i svetla ili moze direktno iznad vode?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ajvanho
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 10 Maj 2019
Poruke: 3

PorukaPoslao: Pon Maj 13, 2019 8:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nadam se da ce se uskoro javiti i neko ko ima iskustva sa ciklidima i biljkama koje mogu uz njih.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Hulk
Akvarista



Registrovan: 25 Jan 2019
Poruke: 31

PorukaPoslao: Pon Maj 13, 2019 9:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imas veliki broj ciklida za tvoju litrazu i za uklapanje sa biljkama. Vrste od Apistogramma, Microgeophagus, Nannacar, Laetacara, Skalari... Imas jos vecih vrsta koje neke biljke ocerupaju, a neke ne pipnu, uglavnom su to americki. Iz ovih vrsta imas dosta podvrsta i to su jako lepe ribice koje su dostupne za kupovinu. Javice jos neko ako ima neke predloge, ali imas, kazem ti, veliki izbor od ovih sto sam naveo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Hulk
Akvarista



Registrovan: 25 Jan 2019
Poruke: 31

PorukaPoslao: Pon Maj 13, 2019 9:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Probaj, ubaci biljke, pa ako ih pocepaju, ti baci. Isprobaj tako stvari koje ne cine neku gresku. To je valjda i smisao hobija. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kolega umro, spasavam akvarijum, potr... Ivyca Početak u akvaristici 5 Ned Jan 31, 2021 2:41 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetak price Milica Obradovic Početak u akvaristici 16 Pon Jan 25, 2021 9:49 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa novim akvarijumom Ilijajanic1 Početak u akvaristici 26 Pet Okt 23, 2020 8:16 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi pocetak sa Afrikancima Gladijator Afrički ciklidi 9 Uto Sep 22, 2020 12:50 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetak akv 128l pomoc AleksandaT90 Početak u akvaristici 4 Pet Jun 26, 2020 2:49 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License