Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Potencijalni novi akvarista :) Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Mimi




Registrovan: 25 Mar 2019
Poruke: 0
Lokacija: Madjarska

PorukaPoslao: Čet Mar 28, 2019 12:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima!

Pre nekih pola godine smo se preselili u Madjarsku, zivimo u iznajmljenom stanu (bitno za ostatak price).... Imam dete od 4 godine koje je zaljubljeno u ribe, a meni treba hobi, i tako smo dosli do toga da moramo formirati jedan akvarijum Smile
Nikada ranije nisam imala akvarijum kao ni muz, ako se racuna imam nekog iskustva u teraristici pre desetak godina cuvala sam kukuruznog smuka i africku kucnu zmiju.
U planu je manji akvarijum dimenzija 60-70 litara, u koji bih naselila neonke, crne moli, po kojeg puza, mozda kozice i kasnije jos po neku ribu ali ovo bi bilo ono sto za pocetak zelim i naravno bilje ali tu se ne nadam puno uspela sam ubiti par kaktusa i sukulenata Surprised
Sad dileme, trileme nedoumice pre nego ista pocnem sklapati Laughing

Kao sto na pocetku rekoh zivim u madjarskoj, ovde sam svega pola godine, nemam nikog na koga bih se oslonila u smislu obilaska akvariuma ako otputujemo negde. To mislim da je veliki problem. U sustini ne putujemo često, posebno svi zajedno, dete i ja cemo ici za Srbiju na duzi odmor ali muz nece vise od par dana. ali nikad se ne zna, ove godine necemo na more ali sledece mozda da ali do tad mozda i steknem poverenje u nekog da mu dam kljuceve od stana...
Pitanje je koliko akvarijum moze ostati sam? Zbog ovog sam planirala da kupim juwel primo 60 ili 70 jer je zaokruzena prica, i misljenja sam da je mnogo bezbednije ostaviti takav avarijum sa ukljucenom pumpom i ostalom opremom nego pravljen, mozda gresim? Koje su sanse da otputujem na 7 dana i da mi se desi havarija u akvarijumu i posledicno stanu? glupo pitanje, da li smem iskljuciti opremu na par dana? Sta vi radite kad otputujete? Jedino grejac smem iskljuciti jer mi je u stanu konstantna temp od 25 c...
Koliko dugo ribe mogu bez hrane?
Molim vas da me ne savetujete da ovde potrazim akvariste, mesto u kom zivim je malo a pored toga ja jos uvek ne govorim jezik, umem da kupim sta mi treba i to je to Embarassed

Ne zurim nigde, aprila idem za Srbiju da potrazim neki panj i kamen za akvarijum Laughing pa kad se vratim polako u pripreme....

Hvala vam svima na buducim savetima i sugestijama.
Bojana
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Mar 28, 2019 12:50 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Ksendzi
Akvarista



Registrovan: 08 Nov 2017
Poruke: 111
Lokacija: Beograd, Nis

PorukaPoslao: Čet Mar 28, 2019 1:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pre svega dobrodosla u akvaristicke vode Very Happy

za biljke se nista ne brini, tako sam i ja mislila da cu ih sve poubijati jer sam isto kao i ti uspesno sahranila kaktuse i cuvarkuce koji su kao neunistivi hahaha a sad, dzungla u akvarijumu Very Happy
drugo, sto se tice ostavljanja akvarijuma mislim da ne bi trebala da brines uopste, pogotovu ako uzmes juwel 60ak litara (vecu havariju moze da napravi bojler kad nisi kod kuce nego akvarijum). cak i pravljeni akvarijumi ako ih radio vican majstor nema sanse tek tako da puknu ili nesto slicno.

sto se hranjenja ribica tice, one mogu sigurno 2-3 dana pa cak i duze da budu bez hrane i bez ikakvih posledica, cak bih ti i preporucila da im jedan dan nedeljno uopste ne dajes hranu. Pored toga, imas automatske hranilice koje bih ti isto preporucila da ih uzmes u obzir, em hrane ribice svakim danom u isto vreme istom kolicinom hrane, em sto ne moras da brines da li ce ostati gladne kad nisi kod kuce.

sto se opreme tice, ne iskljucuj nista sem kad cistis akvarijum. nece nista opremi faliti da ostane da radi dok ti nisi tu, jedino grejac moze da napravi probleme, ali ako ti je u stanu konstantnih 25 onda ti grejac fakticki i ne treba Smile

nadam se da sam pomogla bar malo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Mimi




Registrovan: 25 Mar 2019
Poruke: 0
Lokacija: Madjarska

PorukaPoslao: Pet Mar 29, 2019 1:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala puno na dobrodoslici, odgovoru i savetima.

Nisam znala za automatske hranilice, ali mislim da mi verovatno nece biti potrebne, jer akvarijum se i pravi da bih imala neku zanimaciju i da se dete uci odgovornosti prema drugima. Nadam se da ce zeleti da redovno hrani ribe i tako nastaviti da razvija svest o potrebama drugih jer imali smo psa koji je uginuo sa kojim je delio sve Crying or Very sad i koji nam oboma uzasno nedostaje.
Ali za slucaj da moramo da otputujemo svi i da nemamo kome da poverimo akvarijum dobro je znati i za tu opciju.

Da sam u Srbiji najverovatnije bih se opredelila za pravljen akvarijum, ali ovde gde nista ne znam ne bih se kockala sa trazenjem majstora jedino ako se muz angazuje vise ali i ovako je celokupna komunikacija sa madjarima na njemu pa mu ne treba jos i akvarijum Laughing tako da verovatno ce to biti Juwel 60 ili 70. cak mi se cini da je to bolja varijanta i zbog deteta jer je sve kompaktno, nema spoljasnjih cevi i viska zica pa moze bezbednije ucestvovati u svemu.

Sad pocinje odbrojavanje dana do konacnog pocetka sklapanja svega Very Happy Za sad imamo tri kamena koja je klinac pokupio u parkicu "za moje ribe". Nadam se da cemo ovih dana stici i do jedine akvaristicke radnje u gradu da vidimo sta imaju da li imaju akvarijum, bilje, ribe koje mi zelimo sigurno imaju, ako nemaju moracemo na izlet to tropicariuma Cool

Javljam se sa buducim nedoumicama i problemima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
calacab
Akvarista



Registrovan: 27 Mar 2019
Poruke: 12
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Mar 29, 2019 3:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ribe generalno mogu duze vreme bez hrane, pa i nedelju dana. Licno ne preporucujem hranilice (mada ih ima) jer ume pocetnike da ulenji (vidjao sam to kod poznanika) - a potrebno je vremena da se doziranje podesi pravilno da ne pretera. Moja preporuka je 2-3 nedelje pre planiranog puta proredjivati ishranu kako bi se navikle ribe na manju kolicinu hrane a uvek mozes dodati parce krastavaca ili polu skuvanog krompira koji par dana mogu jesti bez problema. Uzmi tajmer za svetlo (ako ga vec nema u ovim kompletima) jer svetlo bi bilo pozeljno da se pali i gasi u isto vreme svaki dan, bili tu ili ne. Uz to, pred odlazak i po povratku uraditi zamenu bar 30% vode da budete sigurni da je sve u redu. Ja bar licno uradim ovako ako idem duze od 5 dana negde. Zamena pred odlazak ne uvek, jer smanjivanjem hrane se i kolicina amonijaka smanji ali ako je duzi put od preko 10-15 dana, pozeljno bi bilo da se uradi i pre i posle puta pa spremite tih 20-25L vode da stoji kako bi po povratku mogli da ih ubacite.

Prvi odlazak sam dao kljuceve komsinici da hrani macke i ribice sto je skoro izazvalo smrt svih riba jer ih je hranila previse. Dolazila je dva puta dnevno zbog macaka ali posto se ribe uvek ponasaju da su gladne i mole za hranu, hranila ih je em duplu dozu, em dva puta dnevno, sto je izazvalo velik skok amonijaka. Ako ne budes imala nekoga od poverenja, ko se razume u akvaristiku, bolje da uradis ovako. Gladovanje ima manji stepen smrtnosti od previse hranjenja.

Ako kojim slucajem kupis akvarijum pre dolaska u srbiju, vidi da ti neko podeli malo svog medija iz akvarijuma. To ce ti ubrzati cikliranje akvarijuma drasticno i umesto da cekas 3-4 nedelje i vise za pravilnu pripremu akvarijuma za ribe, smanjices na nedelju dve a i jeftinije je nego da koristis razne tecnosti i preparate.

Ovo je kako ja radim uspesno sa svojim akvarijumom od 100L i trebalo bi da radi i kod tebe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Pet Mar 29, 2019 3:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kad ideš na more ili na duže putovanje najbolje je da se kupi hrana tipa sera holiday (ima i tetra slično nešto). Staviš je i polako se otapa i ribe je jedu, može da traje i do 14 dana a ne zagađuje vodu. Ja sam je koristio svaki put kad sam išao negde bez gubitaka riba i sve su izgledale normalno i zdravo a išao sam dva puta na duže 12 dana. Mnogo je jeftinije od hranilice i kupiš po potrebi. To je pogotovo bolja opcija kad ne planiraš da koristiš hranilicu na dnevnom nivou jer sama hoćeš da hraniš ribe.
Kad ideš na vikend ribe nahraniš pred put i kad se vratiš, ja nekad ne hranim i po 3-4 dana kad odem negde i nema nikakvih problema. Manje ribe i mlađ generalno mogu kraće da izdrže bez hrane ali mislim da sve što je do 4 dana nije problem makar za odraslu ribu bez obzira na veličinu. Naravno kad sam tu redovno hranim ribe sem jednom nedeljno otprilike kad imaju post.
Ne znam gde si u Mađarskoj ali u Budimpešti imaš jednu od najboljih akvarističkih radnji u Evropi i mislim da tamo možeš da kupiš šta god da ti treba i svakako im je ponuda mnogo bolja nego u Srbiji.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mimi




Registrovan: 25 Mar 2019
Poruke: 0
Lokacija: Madjarska

PorukaPoslao: Pet Mar 29, 2019 9:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala vam svima naa savetima.
Iscitala sam dosta pre nego sam postavila prvi post ovde, jasno mi je oko cikliranja akvarijuma da je to proces i verovatno cu uraditi sve od nule jer koliko sam shvatila akvarijum iz kog se uzima voda i filter materijal za pocetak mora biti zdrav a ja to nikako ne mogu znati jer nemam iskustvo. A i mislim da ce i to cekanje da se useli prva riba imati svojih drazi i nauciti ponesto i mene i klinca.

Tajmer imam, ostao od terarijuma dobro si me potsetio da potrazim kaad odem za Srbiju, imam mozda i panji i kamenje iz tera ☺

Nisam daleko od Budimpeste, ali se nadam da necu morati ici u neku ekstra radnju po ove osnovne stvari sto mi trebaju, ne bih da se dete odusevi diskusima ili necim trecim pa da bude razocaran sutra nasim neonkama 😂 za sad smo ok jer poznaje samo jedan akvarijum u domu zdravlja za koji me je pitao zasto tete nisu stavile ribama travu jer ribe vole travu te ako bude bilo trave i puz i neka "rainbow color" riba bice prezadovoljan

Znaci treba mi i preporuka za malecnu ribu duginih boja ja sam planirala malo jato neonki ali ako ima neka bolja i sarenija savetujte.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
calacab
Akvarista



Registrovan: 27 Mar 2019
Poruke: 12
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Mar 29, 2019 11:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Neonke, skoro sve iz vrste guppy. Generalno, svako ima drugacije vidjenje sta im je sareno ili lepo a sve ove su izdrzljive i lepo izgledaju u jatu. Po meni su guppy sareniji ali opet, malo su krupniji (ovi obicni sa velikim perajima) i manje njih mozes uzeti od neonki ali ipak zavisi sta se kome svidja. Ali ipak vidite na licu mesta sta vas privuce, mada mozete i na netu da pregledate ove osnovne jer ih vecina akvaristickih radnji uvek ima.

Gledajte samo, kad odlucite koje cete, da prvo pogledate da li ima u tom akvarijumu mrtvih ili kako se generalno ponasaju. Zivahnije i radoznale su generalno dobar znak. Prosto da ne uzmete neke vec bolesne pa sebi pokvarite uzitak jer to ume da bude velik faktor da neko odustane.

A evo sad gledam na par mesta da su ljudi uzimali tecnosti da ubrzaju proces cikliranja pa mozes uzeti to ubrzate u par dana cikliranja. To bolje da te savetuje neko ko je vec koristio jer ja nisam. Prvi sam ciklirao 6 nedelja pre nego sto su stigle ribe ali pored drazi cekanja ima i nervoza jer jedva cekas da vidis kako ce izgledati sa sve ribama Very Happy

Ono sto ja onda, kad sam kretao sa akvaristikom, nisam mogao da nadjem kao sada, jeste water kit za testiranje vode 6 u 1 pa mozes dodatno da testiras vodu na pocetku tokom cikliranja i posle kontrole radi kako bi bili sigurni da ste uhvatili ritam kako odrzavati vodu ispravnom. Posle i ne treba kad se naviknete jer svaku promenu u vodi lako primetis na bilju i ribama jako brzo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mimi




Registrovan: 25 Mar 2019
Poruke: 0
Lokacija: Madjarska

PorukaPoslao: Uto Maj 21, 2019 11:39 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav ljudi, nije me bilo, umalo da odustanem, te vas molim da me ne grdite mnogo 🙂
Naime, kupili smo akvarijum, ali ne ono sto sam ja htela, kako ne govorim jezik posaljem muza da se dogovori u radnji i kupi akvarijum. Oni mu naravno prdaju nesto sasvim drugo kao isto je kao juwel samo duplo jeftinije. Isto kako da ne, ali muz je bio ubedjen isvaki moj argument je piklopljen sa sve to pravi isti kinez... Da ne davim puno zavrsila sam sa akvarijumom od 70ak litara, haubom sa neonkom t8 od 15 vati i sugavim unutrasnjim filterom koji navodno ima kapacitet od 420l ijedan jadni crni sundjerak unutra.
Kako nisam mogla da dokazem da je sve to s..nje operem, stavim podlogu i nalijem vodu pa videcemo sta dalje... Stajalo tako tri nedelje (menjal sam vodu i malo hranila) i sve ostavim nek sa neko drugi bavi tim akvarijumom. Ali mi posle bi zao jer ipak dete svaki dan pita kad cemo kupiti ribe i kupim jedan panj j 4 biljke sredim poredjam, juce uzmemo dve gupy i jednog puza, jutros klinac nahrani ribe sva hrana oadne dole te kupih i dva koridorasa.
Mora drugi filter ali mora da bude unutrasnji, u radnji imaju aquael , da li je on ok? I. Koji uzeti tj sa kolikim protokom? I da li promeniti filter materijal koji je u njemu? Mislila sam da uzmem novi filter i ostavim i stari dok se novi materijal ne naseli bakterijama.
Svetlo cemo menjati kad muz nadje vremena da veze led jer se njemu ne dopada kombinacija neonke i vode zbog bezbednosti deteta. Iz istog razloga mora unutrasnji filter ne big da imam jista van haube sto on moze cackati posto se akvarium malazi dosta nisko u visini detetovih ociju.

Postavicu sliku kasnije
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mimi




Registrovan: 25 Mar 2019
Poruke: 0
Lokacija: Madjarska

PorukaPoslao: Uto Maj 21, 2019 12:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Staklo je musavo jer se stalno pipa, video da je mutna jer sam cackala.
Postavka nece tako ostati, kada uzmem novi filter gledacu da ga sakrijem, panj zeli da ispliva.... Stavicu i crnu pozadinu kad je nadjem. Bilja cu staviti jos kad uspem da sredim panje jer je sad pritisnut ovako a verovatno cu ga okrenuti i pomeriti kad se natopi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Maj 21, 2019 1:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ćao koleginice,već ti to jako lepo izgleda sa granom i biljkama još kad porastu pa sakriješ grejač i filter biće još prirodnije.Pošto ti je svetlo slabije možeš u buduće da dodaš Anubie ili Microsorum koji se ne sade nego prikačiš na tu granu ili kamenje.E sad za filter teško da i ma interni zadovoljavajući Nemački je samo skuplji i imaju jače pumpe što ti neznači mnogo potreban ti je što veći kapacitet te kutije za filter materijal,tako da bi ti preporučio neki mali spoljašni kanister za to kolko ti je muž uštedeo imaćeš na kraju mnogo bolji aq i filtraciju nego sa juwelovim internim filterčetom.Predlog za kanister ako se odlučiš Ehaim classic 2211 ili 2213 oni bi bili od 50-70E ili ako ima od jeftinijih kineskih neki mali Sunsun ili Atman. Za svetlo ćeš videti dali uspevaju te biljke što imaš pa ako ne i njega možeš da zameniš sa led sijalicom u obliku neonke samo jaču, na primer kod nas ima Aquael RetroFit Leddy modeli oko 30E.Drži se sitnijih ribica nemoj molije one rastu velike proždrljive su i prljaju puno,neonke su mnogo lepše i još neka vrsta tetri + gupike i cory mislim da možeš 15 kom u 70L i tako kako je sada da održavaš a kad promeniš filter i do 30-40,samo postepeno dodaj na 10-15 dana po 3-5kom. ubuduće nemoj odjednom 10-15 riba.
Pratim kako napreduje sve i naravno ako ima pitanja i mogu da pomognem piši slobodno

Pozdrav!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Maj 21, 2019 5:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav Mimi,

citam da hocete da menjate filter i da poboljsate filtraciju, mada to se moze uraditi i sa vec postojecim fiterom tj deo predvidjen za njegov sundjer se zameni glinom ili sera siporaksom, a okolo se ukroji plavi (ili bolje crni) akvarijumski sundjer (kao sto je trenutno u filteru, na tu vrstu sundjera mislim) i automatski se sakrije filter a filtracija se poboljsava, npr moze da se iskroji da i grejac stoji iza njega, sundjera.

nesto tipa kao na fotografiji ispod, slicno je kod HSF samo bez gline/siporaksa

Image

sa ovim vidom filtracije mozete lakse da perete filter materijal a da ne ostetite bakterije, konkretno misim da kad se sundjer vidno zaprlja, a moze i pri redovnoj zameni vode, da se stisne par puta u kofi/lavoru sa akvarijumskom vodom da se uklone velike prljavstine i zatim samo vrati na vec postojeci koji se ne pomera a i unutra su glina ili siporaks, za sta se odlucite, koje imaju dovoljno da nastave sa normalnim radom bez disbalansa u vodi.. inace moze se i jednom u pola godine do godinu dana zameniti glina/siporaks jer gube zacepljenjem mikro pora na odrzavanju biobalansa..

vec imam jednu filter pumpu atman 301 kojoj je protok vode 230l/h koja ima po 2cm sundjera sa svih strana, iskrojena kocka okolo pumpe, sem one na koju se pumpa lepi i zadovoljan sam kako filtrira vodu kod dve japanke u 50 litara a japanke su vec na velicini od po 10cm bez repa.. bio test i pokazao se jako zadovoljavajuc i tako radi vise od godinu dana.

jedino moze da zasmeta estetski mada kod Juwela bi imali isto takvo ispupcenje sa desne strane tako da nije velika razlika, ali ipred se mogu postaviti bilke srednjeg ili zadnjeg plana najbolje higrofila korimbosa sa sirokim listovima da sakrije sundjer, a moze se i mahovina umrsiti pa da da neku drugu dimenziju/dubinu.. sve u svemu ovo je predlog kako moze da se odradi a da se filter ne menja a da se poboljsa filtracija, na vama je da odlucite sta dalje, protok je odlican na tu litrazu od vec postojece pumpe cak moze i da se smanji na pola u zavisnosti od zivog sveta koji bude u akvarijumu..

Sta je u planu od riba i u kojoj kolicini?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Mimi




Registrovan: 25 Mar 2019
Poruke: 0
Lokacija: Madjarska

PorukaPoslao: Uto Maj 21, 2019 7:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala vam drugari na odgovorima i sugestijama.
Jasno mi je u cemu je generalni problem sa unutrasnjim filterom, za sad mi se dopala ova ideja sa apgrejdom postojeceg filtera, pokusacu to da izvedem, kako da pricvrstim sundjer, najlonom za pecanje? Da li je siporex siporex na svim jezicima? Kako se to kupuje na kilo ili ima neko pakovanje? (Kakva glupa pitanja 😂) na tom filteru pise da je protok 400l ali ne znam da li je stvarno tako jer mi se voda ne pomera, tj biljke se ne ljuljuskaju. Da li mi ie potrebno jos nesto za aeraciju ili je dovoljno to sto pumpa talasa vodu?
Kanister ne znam gde bih gurnula, a da dete nema lak pristup jer je akvarijum u njegovoj sobi na nekom kao stolu visine do kolena i okolo su njegove igracke. Postolje mi ne pada trenutno na pamet da kupujem niti pravim, stan nije moj i tesko se odlucujem da ulazem u nesto sto mozda necu moci poneti sa sobom...
Svetlo cu sigurno menjati, muz mi je elektronicar ako bude imao volje napravice ga profi a mislim da hoce jer mu se ne dopada sto neonka dolazi u dodir sa vodom a dete tu cacka...tako da ce biti led pa ce i biljaka moci vise i bolje.
Grajac ce ici iza nekog bilja , kao i filter i termometar sa strane, sve stoji ovako vidljivo jer zelim da ih vidim i da imam lak pristup dok se malo ne uhodam.
Od riba mislim da ce biti jos koja gupy i jato neonki ili zebri sta klinac odabere i mozda jos koji kori mozda sad jedan par pandi ili bolje da su svi isti? Plus puzevi i kasnije kad se lepo ubilji kozice.
Necu uvoditi nista od riba sigurno jos nedelju dana, nisam planirala ni ove korije jos ali se ispostavilo da su mi bili hitno potrebni. Da li mi pored puzeva i korija treba jos neka riba dole?

Hvala vam svima jos jednom!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Maj 21, 2019 8:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mimi ::
kako da pricvrstim sundjer, najlonom za pecanje?


Moze, ali je lakse sa priljubnicama (isto to sto drzi filter, s cime se lepi na staklo), mada bolje je iskrojiti uzi prolaz tacnije na sta mislim ako je filter 4x4 iskroji se rupa 3x3 u sundjeru po cm manje da bi se sundjer uhvatio za filter i tako nema potrebe ni za kakvim dodavanjem icega cak ni priljubnica.

Mimi ::
Da li je siporex siporex na svim jezicima? Kako se to kupuje na kilo ili ima neko pakovanje?


Mislim da je lakse pokazati fotografiju u prodavnici, a da jeste na svim jezicima je isto. Kupuje se i na kilo a ima i u pakokvanjima, mislim da ima i neko mini pakovanje od 200g, ali najbolje je proveriti u prodavnici sta imaju u ponudi.

Image

Mimi ::
Kakva glupa pitanja


nema glupih pitanja kada se raspituje za akvaristiku, jer vecina misili glupo da se pita pa kupe pogresno, sto vise pitanja vise misljenja ce biti a na kraju je na onome ko je postavio pitanje da odluci kako i sta ce da radi, tj koliko mu se isplati i sta.. tako da sto vise pitanja manje mucenja i odlaska do prodavnice, a bolje i za ribe jer svi zele da sto duze i bolje zive..

Mimi ::
na tom filteru pise da je protok 400l ali ne znam da li je stvarno tako jer mi se voda ne pomera, tj biljke se ne ljuljuskaju. Da li mi ie potrebno jos nesto za aeraciju ili je dovoljno to sto pumpa talasa vodu?


mora da ima kvacicu za podesavanje s neke strane pa je mozda smanjen, ali ukoliko bi skinuli taj rasprasivac i namestili drugaciji dodatak gurao bi vodu u drugom smeru pa bi se biljke ljuljuskale, ovo je odlicno postavljeno ukoliko lomi povrsinu vode i talasa je, sasvim dovoljno, jer ima i biljaka koje proizvode kiseonik a malo riba tako da kad se ribe dodaju prati se stanje na nedelju dana da li ribe iz srednjeg sloja izlaze na povrsinu pa se namesta i podesava drugacije aeracija (ili dodaje u krajnjem slucaju, mada nece biti problema jer dok se ribe dodaju biljke ce se razmnoziti).

Mimi ::
Od riba mislim da ce biti jos koja gupy i jato neonki ili zebri sta klinac odabere i mozda jos koji kori mozda sad jedan par pandi ili bolje da su svi isti?


Mogu razliciti da budu ali ih imaj po 4-5 i vise komada, jer se zanimljivije ponasaju kad su u grupi.

Mimi ::
Da li mi pored puzeva i korija treba jos neka riba dole?


Sasvim dovoljno su i koridorasi nema potrebe za puzevima, tek kad prodje mesec dana razmisljaj o neritinama da uklanjaju zelene tackaste, tepih sluzave i druge alge ukoliko se pojave, sad da ih dodajes moguce je da nece preziveti jer se ne hrane ostacima od hrane za ribe vec samo pomenutim algama, a sto se tice podloge da se rovari dodatno mozes da ubacic par melanoidesa (takozvani malezijski puz).

Pitaj slobodno ukoliko imas nekih nedoumica..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Mimi




Registrovan: 25 Mar 2019
Poruke: 0
Lokacija: Madjarska

PorukaPoslao: Uto Maj 21, 2019 9:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala, hvala puno!
Provericu da li postoji neko podesavanje na tom filteru i otici za koji dan do radnje da potrazim siporex i veci crni sundjer pa da zasucem rukave, jasno mi je kako treba da izgleda. Da, rasprsivac sam postavila pola centimetra iznad vode na kracu stranu akvarijuma da voda pravi talase ali mi se cine mali, mada sta ja znam...

Puza imam jednog, ovde ga zovu slem, crne je boje i mnogo je aktivan, dali smo mu ime Mama 😁 jer zna se ko cisti 😂
Necu ubacivati nista sad, nema potrebe jer sve je zadovoljeno klinac sa gupy i ovo komunalaca za sad je dovoljno. Ako svi prezive do sledece nedelje onda cu kupiti jos jednu ili dve ribe...

Plan mi je da vodu menjam cesce jer se plasim da se neotruju i mislim da taj panj pusta malo boju, nekih 20l na 4 dana.
Vodu ostavljam da odstoji i do sad sam sipala neki serin antihlor. Sundjer od filtera samo umocim u kantu sa akvarijumskom vodom za bacanje i malo stiskam, fiticki odstranim trunje sto je pootpadalo sa biljaka i nista mu vise je radim iako su mi u radnji objasnili da to sve lepo operem pod cesmom 🙄. Inace voda je uzasno tvrda, gde kane ostaje belo. Citala sam da mopan omeksava vodu ali ga nisam nasla...nemam zivaca da je kuvam hladim i presipam....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Maj 21, 2019 10:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mimi ::
Plan mi je da vodu menjam cesce jer se plasim da se neotruju i mislim da taj panj pusta malo boju, nekih 20l na 4 dana.
Vodu ostavljam da odstoji i do sad sam sipala neki serin antihlor. Sundjer od filtera samo umocim u kantu sa akvarijumskom vodom za bacanje i malo stiskam, fiticki odstranim trunje sto je pootpadalo sa biljaka i nista mu vise je radim iako su mi u radnji objasnili da to sve lepo operem pod cesmom 🙄. Inace voda je uzasno tvrda, gde kane ostaje belo. Citala sam da mopan omeksava vodu ali ga nisam nasla...nemam zivaca da je kuvam hladim i presipam....


Taj antihlor moze da se upotrebljava ali nema potrebe da se menja na 4 dana po 20l slobodno na nedelju dana, a sto se tice panja malo ce da pusta ali ne smeta nicemu cak i pomaze kod smanjenja algi i nastajanju istih tako da je dobro u startu imati malo tamniju vodu, mozda jeste nekome ruzno za oko ali ne smeta nikome u akvarijumu. Tokom vremena uz redovne zamene vode sve to dodje na svoje i voda postane kristalno cista, sem ako panj nije pun kore i radi se s namerom.. Ne opterecujte se sa time jedino sto je pozeljno koristiti vec pomenuti antihlor 24h pre sipanja vode u akvarijum, ali i ako se samo voda ostavi da odstoji 24h sve to ispari samo od sebe..

To sto su rekli da moze pod cesmu, moze ali za manje litraze i kod ekstremno malog broja riba u akvarijumu (ne kod svih vrsta naravno) kad se akvarijum stabilizuje i kad se pozitivne bakterije skupe i u podlozi i na panju i biljkama i kamenu i ostalim stvarima u akvarijumu, ali nije preporucljivo, moze i kad se doda siporaks u ovom slucaju, ali opet ako nije problem bolje oprati u akvarijumskoj vodi. Sve moze, ali pod odredjenim uslovima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Novi 50-60L Trifke98 Početak u akvaristici 1 Sub Avg 13, 2022 10:40 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Skroz novi u akvaristici BogdanM Upoznavanje 0 Sre Nov 24, 2021 11:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka CO2 Punjenje Novi Sad sstanko78 Ostala oprema 0 Sub Avg 28, 2021 3:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi i Ja i Aqvarijum.. Aq*At Upoznavanje 0 Sre Jul 07, 2021 11:59 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvarijum 55L - potencijalni problem ct32 Početak u akvaristici 8 Čet Jan 21, 2021 8:18 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License