Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Arizona Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Maj 29, 2019 12:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Samo da napomenem da ovaj braon pesak iz Akvarijum art-a dize tvrdocu vode i to lepo.

Sipao sam vrlo malo peska u plasticnu casu od jogurta i napunio je cistom RO vodom pa testirao 5 dana.

Image

Evo i rezultata

1. Ph 5.94 TDS 014ppm KH na prvu kap reagensa pozutelo
2. Ph 6.41 TDS 017ppm
3. Ph 7.7 TDS 020ppm
4. Ph 7.62 TDS 032ppm
5. Ph 7.80 TDS 044ppm KH 3

Danas je mozda 7. ili 8. dan i TDS je 055ppm, dakle onima koji omeksavaju vodu u svom akvarijum apsolutno nepreporucujem ovaj pesak.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Maj 29, 2019 12:55 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Maj 29, 2019 1:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Doksas ::
Samo da napomenem da ovaj braon pesak iz Akvarijum art-a dize tvrdocu vode i to lepo.


Doksas ::
Hranljiva podloga Rainforest, osmokot takodje
Podloga 6kg svetlo braon kvarc iz Akvarijum arta


Hmmmm... kvarc podiže tvrdocu... ili ti loše meriš ili ne razlikujes kvarc od kalcita.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Maj 29, 2019 2:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Test ti svakako ne valja i ne može se uzeti kao validan. Potrebno je da stučeš bar još jedan jogurt a čašu iskorisriš kao test uzorak tj da je napuniš samo ro vodom. Moraš imati sa nečim rezultate da uporediš ovako nagadjaš da "kvarc" podiže KH.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Maj 29, 2019 2:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo copy/paste mog posta sa drugog foruma:

"Mada, eto i taj mali akvarijum od 30 i kusur litara (plus spoljasnji stakleni filter) je zivi test...u njemu je cini mi se 6 kg tog peska granulacije 1-2mm..
U njemu sam u startu omeksao vodu do KH 4 i cca TDS 120ppm...nedeljno izmedju redovnih zamena zbog isparavanja dolijem bar 2 litra iskljucivo ciste RO vode ...
za zamenu mesam 12 litara (oko 30% zamena) cesmu 1/3( inace cesma kod mene KH10 TDS oko 200ppm) i RO 2/3 i tako dobijem TDS 087ppm i KH4
Ponedeljkom menjam vodu i tada pre izmene izmerim parametre, konkretno juce KH5 i TDS 180ppm"

Osim tog peska u akvarijumu ima red moor panj i par kamenja koji ne reaguju na sonu kiselinu...a pre ovog testiranja sam testirao i pesak sonom kiselinom i penilo je ali sam poslusao savet da ovako testiram jer kao mozda peni farba...
Ajd sad ti nagadjaj dalje...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Maj 29, 2019 8:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moj stav o tom kvarcu u koloritu je dobro poznat tako da uopšte nisam iznenadjem samo ti dajem savet kako da definitivno i neopozivo dokažeš svoju tvrdnju.
Ne znam da li to radiš ali od viška informacije glava ne boli: vodu koja je isparila nadoknadjueš/dolivaš RO i samo RO vodom, svakoga dana ujutru i uveče ako nemaš ATO da bi održao parametre. Ako koristiš bilo šta drugo KH će rasti najverovatnije rasto. RO aparat ne čisti vodu od sve rastvorene materije pa ćeš vremenom videti rast u procentu rastvorene materije. Ako ne želiš ni to da vidjaš predji na RO/DI.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Maj 29, 2019 8:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Razlicita su iskustva pa ne bih generalizovao obojeni kvarc. U velikom akvarijumu imam oko 35kg crnog kvarca kupljenog pre vise od dve godine.
Njega sam takodje testirao sonom kiselinom i nije reagovao kao sada ovaj braon.
Takodje u tom velikom akvarijumu bez problema drzim oko 120ppm TDS i KH5, nema skoro nikakvih promena u parametrima kad izmerim pre nedeljne zamene vode.

Sto se tice vode koja ispari i koju dolivam...napisah u prethodnom postu...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Ned Jun 02, 2019 2:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Peku ::
Test ti svakako ne valja i ne može se uzeti kao validan. Potrebno je da stučeš bar još jedan jogurt a čašu iskorisriš kao test uzorak tj da je napuniš samo ro vodom. Moraš imati sa nečim rezultate da uporediš ovako nagadjaš da "kvarc" podiže KH.


Evo rezultata petodnevnog testa, samo cista RO voda u istoj plasticnoj casi bez peska

1. 007ppm
2 011ppm
3. 011ppm
4. 014ppm
5. 017ppm

Dakle, nek je taj mali porast ppm od plastike ili mozda cestica prasine, ali definitivno je zakljucak da taj pesak menja hemiju vode i to lepo a i brzo Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Ned Jun 02, 2019 10:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jesi li merio KH?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Ned Jun 02, 2019 10:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jesam, zaboravih da napisem...pozutelo na prvu kap.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   


Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License