Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pocetak 200l Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
popindeed
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2018
Poruke: 124
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Maj 31, 2019 2:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima. Zelim da predstavim svoj novi akvarujum koji je stigao sinoc i spreman za opremanje. Dimenzije su sledece: duzina je 115., sirina 46., visina 38. Ako odbijemo trokomorni filter to mu dodje grubo neto oko 180l.. Akvarijum je ojacan duplim dnom i odozgo takodje poprecnim staklom na sredini. Filtracija ce biti od materijala klasika kako se do sada pokazalo najbolje,,, serine keramicke perle jedan sloj, preko sindjer siri, preko toga aktivni ugalj koji se vadi posle faze cikliranja, i neke plasticne kocke slicne bio kuglama, preko toga dva slova sundjera. Pumpa koja gura vodu je Atman at-305 protoka 1200l/h, maksimalna visina vode 1.3m. Sada dolazi osvetlenje, hm posto je momak pre mene drzao ciklide u upotrebi su bile dve konzole aqua zonic t8, jedna od 90 cm 30W Aqua Zonic Super Tropical Pink T8, a druga manja od 60 cm sa dve neonke od po 15W, jedna takodje Aqua Zonic Super Tropical Pink T8 druga hladno bela 6400 za koju moram ispitati leziste shodno da grlo ne prima struju. Jelte, imam malo vise ambicija sto se tice biljaka, postavio sam na nekih 20 cm od visine akvarijuma 2x Philips 120cm 36W 865 T8 fluo cevi. Armaturu sam uz pomoc srafova pricvstio na dasku koja se vidi na slici, inace polica je iz Uradi sam koja ce biti ojacana sa dodje strane radi sigurnosti. Zanima me da li je to previse svetla za pocetak kad budem pustao u rad akvarijum? Takodje, mogao bih da kombinujem sve ove varijante gore navedene pa ako sam otvoren za predloge shodno ogranicenom znanju kada su biljke u pitanju.. Podloga, kombinacija sitnije i krupnijeg kvarcnog peska a ispod kako stoje stvari ce ici Florabella supstrat koji mi se pokazao jako dobro u manjim akvarijumima. Od ribica, plan je da jato od 60 tak barbusa koju su za sada mali prebacim tu ali mozda se i to promeni vremenom, moja prva ljubav su ipak gupi Smile Kao sto rekoh sa biljem, nemam preterano iskustva i svaki savet je dobrodosao. Jos nemam izgradjenu sliku sta bih sadio od starta.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Maj 31, 2019 2:02 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

popindeed
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2018
Poruke: 124
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Maj 31, 2019 2:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pet Maj 31, 2019 5:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Predlog i spisak bilja koje traze minijaturno hranjive podloge skoro pa ni malo co2 koji se i unosi preko sprej bara u akvarijum, sa umereno/slabo jakim svetlom:

- Staurogyne repens
+Rotala rotundifolia ~
+Rotala Green ~
- Rotala Bonsai
+Nomaphila stricta compact = Hygrophila corymbosa compact
+Nomaphila stricta = Hygrophila corymbosa
+Hygrophila costata = Hygrophila angustifolia
+Hygrophila Siamensis
+Ceratopteris thalictroides ~
+Hottonia palustris ~
+Hygrophila difformis ~
+Hygrophila polysperma
+Hygrophila polysperma Rosanervig
- Hedyotis salzmannii
+Sagittaria subulata
+Vallisneria (ne mesa se sa Sagittaria subulatom)
- Marsilea hirsuta ~
+Hemianthus micranthemoides ~
+Micranthemum umbrosum ~
+Bacopa australis
- Bacopa caroliniana
- Bacopa lanigera
- Bacopa monnieri
- Lobelia cardinalis
+Pogostemon erectus ~
+Myriophyllum aquaticum ~
+Limnophila sessiliflora ~
+Heteranthera zosterifolia ~
- Microsorum
- Anubias
- Cryptocoryne
- Bolbitis heudelotii ~
+Najas guadalupensis ~
+Myriophyllum Aquaticum ~
- Nymphoides hydrophylla
+Hydrocotyle tripartita ~
+Egeria densa ~
- Cardamine lyrata
- Samolus valerandi (tesko se privikava na akvarijumske uslove)
- Saururus cernuus
+Ludwigia repens
+Ludwigia repens 'Rubin'
+Ludwigia palustris
+Ludwigia arcuata
+Ceratophyllum demersum ~
+Cabomba aquatica ~
- Echinodorus skoro svi
- Sve vrste mahovina koje mozes da pronadjes po sopovima kao i Cladophora aegagropila i Monoselenium tenerum, kao i sve plutajuce biljke ~~~

Kreni od ovih sta pronadjes, mada ako bi da se igras sa biljem kreni od ovih sa + jer su jako brzo rastuce i taman da napravis sebi praksu za kasnije sa seckanjem i friziranjem a ujedno i da isprobas svetlo pod kojim uslovima (citaj foroperiod) ti sta raste i da napravis sebi krajnji rezultat kad predjes na "zahtevnije" koje bi ti se uklapale sa produzenim vremenskim perodom.

Biljke koje imaju ~ pored sa desne strane mogu biti pojedene kako kad od strane barbusa tako da ukoliko ubacis barbuse a bilje pocne da nestaje da znas ko je krivac. Resava se dodavanjem povrca i zelenisa u ishranu ili kad se trimmuje akvarijum to bilje se smucka u domaci miks, naravno ukoliko pravis hranu.

Ukoiko ne bi da pretpavas sa biljem predlozio bih ti biotop tj miks samo higrofila sitno/usko/siroko lisnih sa malo vise granja u akvarijumu i po koja kripta..

Bice to jedan dobar barbusatijum. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
popindeed
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2018
Poruke: 124
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Maj 31, 2019 9:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

[quote="Lenji Lisac"]Predlog i spisak bilja koje traze minijaturno hranjive podloge skoro pa ni malo co2 koji se i unosi preko sprej bara u akvarijum, sa umereno/slabo jakim svetlom:

Lisac, hvala ti pre svega na savetu. Zanima me najvise preporuka za osvetlenje koje sam pomenu,,, 72W na 200l da li je mnogo za pocetak? Napomenuo bih jos jednom da je akvarijum dubok 38 cm.. Da li ici sa kombinacijom jedne hladno bele od 36W pa polako kako se ubacuju biljke dodavati 30w pink ili odmah ubaciti i jednu i drugu.?

PS. Nisam totalni pocetnik, imao sam vec akvarijume sa biljem nezahtevnim tako da ovo smatram malo ozbiljnijem zadatku te shodno tome zelim i da pristupim drugcije Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
popindeed
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2018
Poruke: 124
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Maj 31, 2019 9:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lenji Lisac ::
Predlog i spisak bilja koje traze minijaturno hranjive podloge skoro pa ni malo co2 koji se i unosi preko sprej bara u akvarijum, sa umereno/slabo jakim svetlom:

- Staurogyne repens
+Rotala rotundifolia ~
+Rotala Green ~
- Rotala Bonsai
+Nomaphila stricta compact = Hygrophila corymbosa compact
+Nomaphila stricta = Hygrophila corymbosa
+Hygrophila costata = Hygrophila angustifolia
+Hygrophila Siamensis
+Ceratopteris thalictroides ~
+Hottonia palustris ~
+Hygrophila difformis ~
+Hygrophila polysperma
+Hygrophila polysperma Rosanervig
- Hedyotis salzmannii
+Sagittaria subulata
+Vallisneria (ne mesa se sa Sagittaria subulatom)
- Marsilea hirsuta ~
+Hemianthus micranthemoides ~
+Micranthemum umbrosum ~
+Bacopa australis
- Bacopa caroliniana
- Bacopa lanigera
- Bacopa monnieri
- Lobelia cardinalis
+Pogostemon erectus ~
+Myriophyllum aquaticum ~
+Limnophila sessiliflora ~
+Heteranthera zosterifolia ~
- Microsorum
- Anubias
- Cryptocoryne
- Bolbitis heudelotii ~
+Najas guadalupensis ~
+Myriophyllum Aquaticum ~
- Nymphoides hydrophylla
+Hydrocotyle tripartita ~
+Egeria densa ~
- Cardamine lyrata
- Samolus valerandi (tesko se privikava na akvarijumske uslove)
- Saururus cernuus
+Ludwigia repens
+Ludwigia repens 'Rubin'
+Ludwigia palustris
+Ludwigia arcuata
+Ceratophyllum demersum ~
+Cabomba aquatica ~
- Echinodorus skoro svi
- Sve vrste mahovina koje mozes da pronadjes po sopovima kao i Cladophora aegagropila i Monoselenium tenerum, kao i sve plutajuce biljke ~~~

Kreni od ovih sta pronadjes, mada ako bi da se igras sa biljem kreni od ovih sa + jer su jako brzo rastuce i taman da napravis sebi praksu za kasnije sa seckanjem i friziranjem a ujedno i da isprobas svetlo pod kojim uslovima (citaj foroperiod) ti sta raste i da napravis sebi krajnji rezultat kad predjes na "zahtevnije" koje bi ti se uklapale sa produzenim vremenskim perodom.

Biljke koje imaju ~ pored sa desne strane mogu biti pojedene kako kad od strane barbusa tako da ukoliko ubacis barbuse a bilje pocne da nestaje da znas ko je krivac. Resava se dodavanjem povrca i zelenisa u ishranu ili kad se trimmuje akvarijum to bilje se smucka u domaci miks, naravno ukoliko pravis hranu.

Ukoiko ne bi da pretpavas sa biljem predlozio bih ti biotop tj miks samo higrofila sitno/usko/siroko lisnih sa malo vise granja u akvarijumu i po koja kripta..

Bice to jedan dobar barbusatijum. Wink


Isao bih na varijantu koju si mi predlozio sa +, cak sam i zeleo nesto od ovoga,,,posebno mi je interesantno crvenkasto bilje. Ako mozes da mi pojasnim malo vise ovu poslednju recenicu, da li mislis na siroko i uskolisni limun ? Do sada to mi je raslo bez ikakvih uslova, samo sa otpadom od riba, bez posebne brige, tako da mi to nije opcija ovde.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pet Maj 31, 2019 9:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I jednu i drugu od strata samo sto za pocetak 6h fotoperioda, pa kasnije povecavas, ima sad raznoraznih kombinacija 2h gori 1h n pa opet 2h gori 1h ne do maks 6h dnevno a i ima i varijanta 3-2-3, mada to sve zavisi od doze dnevnog svetla u prostoriji ja bih ti predlozio da gori u kontinuitetu 6h pa ukoliko dodje do pojave nekih algi ili cega vec da korigujes svetlo, mada retko kad se pojavi sa 6h od samog starta.

Kad se akvarjum dovede u red mozda ces imati malo problema sa tackastom zelenom na gornjoj povrsini akvarijuma, ali sa ubacenim neritama ni to nije problem, jer je tamane.

Odlicno ti je svetlo mozes i reflektore da dodas ako vec nisi ubacio.

Poslednja recenica da odnosi se na takozvane limunove kod nas.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
popindeed
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2018
Poruke: 124
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Maj 31, 2019 11:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lenji Lisac ::
I jednu i drugu od strata samo sto za pocetak 6h fotoperioda, pa kasnije povecavas, ima sad raznoraznih kombinacija 2h gori 1h n pa opet 2h gori 1h ne do maks 6h dnevno a i ima i varijanta 3-2-3, mada to sve zavisi od doze dnevnog svetla u prostoriji ja bih ti predlozio da gori u kontinuitetu 6h pa ukoliko dodje do pojave nekih algi ili cega vec da korigujes svetlo, mada retko kad se pojavi sa 6h od samog starta.

Tako sam do sada radio 6h fotoperiod, kad krenu biljke da rastu 8h i onda 10h, mada do sada se to ondosilo na manje akvarijume 70 tak litara max sa nesto slabijim svetlom.

Kad se akvarjum dovede u red mozda ces imati malo problema sa tackastom zelenom na gornjoj povrsini akvarijuma, ali sa ubacenim neritama ni to nije problem, jer je tamane.

Dunavske nerite su u planu, mozda vec od samog starta Smile.

Odlicno ti je svetlo mozes i reflektore da dodas ako vec nisi ubacio.

Hvala. Nisam stavljao reflektore, mada mi to zvuci kao dobra ideja, imas li preporuke za to?, jedino sto mi je u prostoriji gde drzim akvarijum, to je pomocna vec malo postalo toplije, valjda od neonki..imam nekih 5-6 akvarijuma na 10 kv metara.

Poslednja recenica da odnosi se na takozvane limunove kod nas.


Okej Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
popindeed
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2018
Poruke: 124
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Maj 31, 2019 11:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se tice polozaja fluo cevi, nesto ovako izgleda, sutra cu pokusati da uslikam sve

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
popindeed
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2018
Poruke: 124
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Mar 27, 2020 11:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
popindeed
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2018
Poruke: 124
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Mar 27, 2020 11:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Malo vise vremena u narednom periodu te sam se bacio na uredjenje akvarijuma. Stanje je nepromenjeno od pocetka stim da sam izmenio tj pojacao svetlo. Trenutno koristim dve konzole aqua zonic t8, jedna od 90 cm 30W Aqua Zonic Super Tropical Pink T8 i jednu duplu 80 cm hladno bele 6500 2x18W. ,tu je i Atman lampa od 15W kao podrska.Od bilja imam kripte brown jednu ogromnu koja pusta male pelcere, limun, panj sa nekoliko malih nana i valisneriju. Limun i Valisnerija rastu nekontrolisano pa moram skoro svakih 10 dana da skracujem tj izbacujem visak.. Plan je da ubacim jos bilja posebno za prednji i srednji plan,,Pada mi na pamet sa ovog spiska
Rotala rotundifolia
Nomaphila stricta compact
Hemianthus micranthemoides
Monoselenium tenerum
Ludwigia repens 'Rubin
ili sagitarija za prednji plan.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
popindeed
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2018
Poruke: 124
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Mar 28, 2020 2:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
popindeed
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2018
Poruke: 124
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Mar 28, 2020 3:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sub Mar 28, 2020 3:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se tice bilja sve to slobodno i jos ubaci.. Wink Imas dovoljno svetala i za "srednje zahtevne" bilje.

Daj neku bolju fotku tog muzjaka xipo lyre. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
popindeed
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2018
Poruke: 124
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Mar 28, 2020 5:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Evo on mi je jedan od omiljenih dobijen u mom akvarijumu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
popindeed
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2018
Poruke: 124
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Mar 28, 2020 5:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Iz drugog ugla
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pocetak price Milica Obradovic Početak u akvaristici 16 Pon Jan 25, 2021 9:49 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka [NS]Akvarijum 200l lordofinsomnia Razmena 0 Pon Nov 02, 2020 4:34 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi pocetak sa Afrikancima Gladijator Afrički ciklidi 9 Uto Sep 22, 2020 12:50 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetak akv 128l pomoc AleksandaT90 Početak u akvaristici 4 Pet Jun 26, 2020 2:49 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetak - 27l Nebojsa92 Akvarijumi 2 Pet Maj 08, 2020 6:31 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License