Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Reef Builder - Seachem Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Peku
Akvarista

Registrovan: 24 Dec 2017

PorukaPoslao: Čet Jun 06, 2019 4:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posto koristim ovaj proizvod zadnjih 12meseci reko da podelim iskustvo.

Image

Seachem:
Podiže KH sa minimalnim uticajem na pH. Mešavina više izvora karbonata. Sa dugotrajnim korišćenjem stabilizuje KH na 8.3. Ako se koristi po upustvu neće smanjiti vrednosti Ca, Mg i Sr. Sadrži karbonate, bikarbonate, hloride i sulfatne soli natrijuma, magnezijuma, kalcijuma, stroncijuma i kalijuma.
Upustvo za korišćenje:
Ne interesuje me hemija: Koristiti 3g na svakih 150l vode dva puta nedeljno. Rastvoriti u 250ml prečišćene vode.
Alhemičar: Proveriti alkalnost vode. Svakih 3g na 150l će povećati KH za 0.25meq/l. Doza i učestalost doziranja se mogu menjati ali ne prelaziti 12g/150l dnevno.
Reefer: Utvrditi dnevnu potrošnju KH i postaviti drip sistem. Pomoću formule izračunati količinu koju treba dodati u topof: m=0.08 x V x a gde je m= masa Reef Builder, V zapremina akvarijuma a a ciljana alkalnost vode(postoji online kalkulator).

Peku:
Reef builder preporučujem:
-Akvaristima koji imaju pretežno akvarijume sa soft koralima: jednostavan i lak za korišćenje, održavaćete KH između promena vode i uočićete brži napredak koraline u odnosu na običnu soda bikarbonu zbog male količine kalcijuma, magnezijuma i stroncijuma koja se dodaje sa Reef Builderom.
-Onima koji planiraju da pređu na neki ozbiljniji sistem doziranja: Upotrebom Reef Buildera stabilizovaćete KH. Kada uočite da Vam je KH stabilan pređite na željeni sistem a Reef Builder ostavite sa strane za svaki slučaj.

Ne utiče na pH. Ta tvrdnja je tačna. Stabilizovanje KH je isto tačno. Merim doduše 8.4 već mesecima. U početku sam imao drip al mi je bilo ružno da pored svog akvarijumskog krša gledam i flašu iznad akvarijuma. Dozirka mislim da ne pomaže ovde jer bih rekao da se taloži pa mešanje veće količine Reef Buildera za dozirku bi zahtevalo i pumpu koja će da vrti konstantno taj rastvro. U početku minimalnu dozu treba dodavati, konstano meriti i polako dizati KH jer se lako može doći do vrednosti od 10-11KH što može izgoreti tvrde korale(izbeleti vrhove) ako su Vam fosfati nebu pod oblake. Vremenom učestalost testiranja možete smanjiti a količinu koju dodajete povećati.
Od starta sam koristio kalkulator. Ovaj fini beli prah sam dodavao dva dana pa treći pravio pauzu jer nisam mogao da ubodem vrednosti oko 8dKH doziranjem svakoga dana već sam ulazio u 9-10dKH. Sad kada mi se stabilizovao KH proverim ga 1 nedeljno a svakoga dana koristim 0,5ml na 0.25l vode(otprilike potrebna doza za dva dana je stajala u kaščicu od 1ml pa sam prestao da se cimam da li ću predozirati akvarijum). Proizvod se meša sa prečišćenom vodom. Jednom sam omašio flašu i pomešao sa vodom za piće(bila pri ruci na stolu) i voda je pobelela. Kad se meša sa demineralizovanom/destilovanom dobija se skoro providna tečnost. Reef builder dodajem u akvarijum tako sto sipam malo vode u koju je razmućen više puta na dan direktno iznad cirkulacione pumpe, tj kad se setim da imam akvarijum tako radim, a kada totalno zaboravim da imam akvarijum sipam svih 250ml uveče u komoru gde se nalazi povratna pumpa. Nisam uočio nikakve probleme.
Kada sam počeo da koristim Reef bulder izbelele montipore su se rapidno oporavile ali su i promenile boju. Na duže staze ne mogu da Vam kažem kakvog uticaja ima na montipore jer su samci gurnuli fragove u pečurke. Na koralinu definitivno ima uticaja. Od ubacivanja iscikliranog Reef Room kamena prošlo je 15tak dana i mogle se primetiti flekice koraline na mestima koja su bila izložena svetlu.

Kao što već rekoh ovaj proizvod je pretežno za one koji imaju potrebe da samo održavaju KH ili ga stabilizuju. Za one koje hoće da imaju neki kompleksniji sistem gde se svaki element dodaje ponaosob možda je bolje da ga ne koriste ili da ga koriste u jako maloj količini baš zato što u sebi sadrži sulfatne soli magnezijuma, kalcijuma, stroncijuma i kalijuma.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor

PorukaPoslao: Čet Jun 06, 2019 4:32 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Nano Reef 40x40x50 CristopherMoltisanti Morski Akvarijumi 43 Pet Jul 12, 2019 1:03 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nano Reef Diy CristopherMoltisanti Morska Akvaristika 7 Uto Jun 11, 2019 1:43 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pico reef 30l targla Morski Akvarijumi 6 Pon Jun 18, 2018 10:03 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mimi reef pod(room)!! mimi77 Morski Akvarijumi 18 Pon Nov 13, 2017 8:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Reef komunalci? Serene Sky Morska Akvaristika 0 Ned Jun 11, 2017 10:46 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 

eXTReMe Tracker