Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Alga tamno braon boje.... Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
StefanPN
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2019
Poruke: 40
Lokacija: Paracin

PorukaPoslao: Uto Jun 11, 2019 7:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima!
Imam akvarijum koji sam formirao, otprilike pre nekih 3 meseca...U pitanju je akvarijum od 100l.Za osvetljenje imam 4 led trake ( 2 x belu , 1 x crvenu , 1x plavu), svaka je dugacka oko 70cm.Imam unutrasnji filter (3 komore).U akvarijum sam ubacio dva panja na koje sam vezao anubiu i mahovinu.Nemam hranljivu podlogu, nemam CO2.Moj problem je sledeci: Pojavila mi se alga, ne znam koja je u pitanju.Ima je na anubiji, ali vise na staklu.Najvise na gornjem staklu.Tamno braon je boje, i lako se struze sa stakla.Zanima me da li znate o kojoj algi je rec...Zasto nastaje i kako da je se resim, a da ne moram da je fizicki uklanjam na svaka 10 dana.
Unapred zahvalan Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Jun 11, 2019 7:34 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jun 11, 2019 7:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

bilo bi lakše ako staviš slike akvarijuma da se vidi šta je i kako ali verovatno zbog slabog svetla.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
StefanPN
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2019
Poruke: 40
Lokacija: Paracin

PorukaPoslao: Uto Jun 11, 2019 7:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pre svega hvala na brzom odgovoru Smile
https://imgur.com/a/REZEHEs
Na linku su slike kada sam formirao akvarijum...
https://imgur.com/a/6owI58K
Na linku ispod su slike koje sam malopre slikao, skidao sam gornji poklopac i ovo zatekao!!!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
StefanPN
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2019
Poruke: 40
Lokacija: Paracin

PorukaPoslao: Uto Jun 11, 2019 7:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pre svega hvala na brzom odgovoru Smile

Na linku su slike kada sam formirao akvarijum:
https://imgur.com/9neOc94
https://imgur.com/8ZX3Par
https://imgur.com/fhyoeUX

A na ovom su slike od poklopca akvarijuma koji sam malopre skidao i ovo zatekao, tako je u celom akvarijumu, ali na poklopcu najvise.
https://imgur.com/1U3wm3H
https://imgur.com/A7A1wgB
https://imgur.com/8umbgwj
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jun 11, 2019 8:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nema na čemu, mada nisam siguran sad za razlog ne deluje tako mračno na slikama još kad očistiš to sa isparivača onda još bolje prodre dole (kao se stvaraju uopšte na isparivaču jel ti voda dodiruje staklo?možda su još uvek one početne smeđe od viška nitrata,slabe filtracije.Jel ih ima i po dnu po podlozi?
koji filter materijal imaš i koliko menjaš vodu?

p.s. napiši odakle si za ubuduće da može neko iz tvog mesta da ti omogne
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
StefanPN
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2019
Poruke: 40
Lokacija: Paracin

PorukaPoslao: Uto Jun 11, 2019 8:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa iskreno nisam nesto azuran sto se ciscenja tice, nemam vremena iskreno.Ali recimo, jednom u 20 dana stignem da zamenim deo vode.Sto smatram da i nije tako retko.Sto se filtera tice, imam 3 komore.Taloznik,a u srednjem delu su bio kugle, perlon vata i sundjer.Voda ne dodiruje staklo na vrhu akvarijuma.
Ja sam inace iz Paracina Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jun 11, 2019 9:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pa ako hoćeš da nema problema sa algama i zdravljem riba treba ti češće zamene vode normalno se menja na 7 dana ai filter materijal nije adekvatan za biološku filtraciju trebalo bi da dodaš bar 1L Sera siporaxa.Za sad imaš sreće što je malo ribica na toliki aq pa je to za sad u redu ali ako nemožeš da povećaš zamene i unaprediš filter nemoj da dodaješ ribe više.Naravno pomoglo bi i puno više biljaka filtaciju vode.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Uto Jun 11, 2019 10:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Smedje Alge - Diatome
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Uto Jun 11, 2019 10:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto vam ne rade interni linkovi, cak ni kad stranicama sa foruma????
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
StefanPN
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2019
Poruke: 40
Lokacija: Paracin

PorukaPoslao: Uto Jun 11, 2019 10:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

chaosad hvala na korisnim savetima, potrudicu se da cesce menjam vodu Smile Ubacicu i nekog ancitrusa, mozda i nekog amazonca...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Jun 11, 2019 10:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobrodošao na forum Very Happy
chaosad ti je dao dobar savet. Prvom prilikom zameni biokugle za keramiku. Nisu one namenjene za taj tip filtera. Srea siporeks je medju najboljim biološkim filter materijalom, ako ne najbolji, što se na tržištu može naći.
Da li su alge kao prašina, sluz, končići. Ako su kao prašina onda nemaš razloga za brigu to su dijatomi, prođu uglavnom sami od sebe, česta pojava u novom akvarijumu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Jun 11, 2019 11:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav Stefane,

iako voda ne dodiruje staklo, dodiruje ga kroz mehurove koji pucaju i ujedno prenose tu vodu na staklo. Mozda su alge, tj diatome ali meni vise deluje da ti je mehanicka filtracija u nedostatku,. Kakva ti je vata kad menjas vodu?

Molim te napisi koju pumpu koristis za filtraciju, tj da li je dovoljan protok..

Sa suzbijanje toga predlog je da ubacis bilo sta od plutajucih biljaka najbolje bi bilo lemnu minor, ali pomogli bi i Spongia ili Pistia.

Najbitnije pitanje od svih koliko puta i u kojoj meri hranis ribu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
StefanPN
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2019
Poruke: 40
Lokacija: Paracin

PorukaPoslao: Sre Jun 12, 2019 5:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pre svega hvala na brzim i konkretnim odgovorima...
Mozda nisam detaljno opisao svoj akvarijum, ali evo jos nekih podataka.Vodena pumpa je Atman AT-302 (500l/h), vazduh gura Atman At2500 , konstantna temperatura je 27C i trenutno u akvarijumu imam 10ak kraljevskih neonki i 2 platike, do skoro sam imao i 3 ancitrusa ali su uginuli ( verovatno im nesto nije odgovaralo pa su samo oni uginuli).Planiram jos ribica da ubacim, najverovatnije jos 10ak neonki, par platika i ancitruse obavezno.
Ribice hranim jednom dnevno, ujutru kad krenem na posao Smile Ne nesto previse, ne znam kako bih vam to objasnio.Hranim ih onim listicima i onim crvenim mrvicama.
Kada sam uklanjao algu, skidao sam je karticom po staklu i primetio sam da je sluzava.
Poslusacu vas savet i ubacicu Sera siporeks umesto bio kugle...pa cemo videti.
Ako jos u necemu gresim u ovome sto sam napisao,ako nesto trebam da dodam ili oduzmem, molim vas ispravite me Smile
Unapred zahvalan Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sre Jun 12, 2019 7:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako je smedja alga - diatoma, koja se cesto javlja u prvim mesecima postojanja akvarijuma onda je razlog povecani silikati, nedovoljna higijena, slab protok i slabo svetlo....posto kontam da ne meris silikate niti na to u cesmovaci mozes mnogo da utices a vrv neces bas ni drndati rasvetu....ostaje ti treca stavka koju su vec svi gore pomenuli...higijena i unapredjenje mehanicke i bioloske filtracije.

Zimus sam pokrenuo svoj akvarijum i naravno smedja me napala posle nekih mesec dana iako sam imao dovoljno jako svetlo....napala je sve, od stakla preko biljaka do podloge...posto sam svetlo iskljucio kao razlog pretpostavio sam da je higijena malo slabija pa sam krenuo sa intenzivnim izmenama vode....svaki dan sam je kao ludak skidao sa biljaka, svaku biljku izvadim ocetkam je cetkicom za likovno...onom ostrijom i vratim nazad...u pitanju su bile Eriocaulon, blyxa, Staurogine i Pogostemon....njih sam bezmalo svaki dan vadio i cistio i posle vadjena sam menajo 20-30% vode....lecenje se oduzilo na nekih dve nedelje pa sam skontao da nesto i dalje ne valja....otvorio sam kanister da ga operem i time povecam protok i imao sam sta i da vidim....u kanisteru mulja da covek ne poveruje...smrdi ko da je nesto crklo a pre toga se usralo unutra.....ocistio sam to, oribao stakla, isprevrtao podlogu i usisao gornji sloj zahvacen algom i opet promenio vodu. Nakon ciscenja filtera biljke sam jos jednom vadio i cetkao posle 3-4 dana i jos jednom nedlju dana nakon toga a smedja se prakticno od ciscenja filtera i ribanja stakla vise nije vracala....eto mog iskustva sa smedjom algom

Jos jednom bih ti preporucio da ne pojacavas svetlo ako nemas dovoljnu biljnu masu jer ces time potstaci neku od zelenih algi...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Jun 12, 2019 7:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

StefanPN ::

Kada sam uklanjao algu, skidao sam je karticom po staklu i primetio sam da je sluzava.


Da li ima i neprijatan miris. Sluzava napast sa neprijatnim mirisom je cyanobacteria.

Ancistrusi zahtevaju da budu hranjeni zelenom salatom, krastavcem i drugim povrćem i traže panj da grickaju drvo. Prodaju ih kao algare ali istina je da oni jedu samo odredjene vrste algi i organizama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka beli kisobran - alga?? pingvinpilence Alge 0 Sub Mar 26, 2022 8:29 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Alga ili bolest Vecha Alge 7 Sre Sep 30, 2020 8:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Alga ili? uki01 Alge 14 Uto Avg 11, 2020 4:10 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka zelena koncasta alga gotika Razno 4 Pet Jul 31, 2020 10:16 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nepoznata alga peconis Alge 11 Čet Okt 24, 2019 9:33 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License