Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Dutch nadam se :) Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
simici789
Akvarista



Registrovan: 12 Jan 2012
Poruke: 639
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jun 01, 2019 9:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Predivan pre, ali jos lepsi posle ! Ma krenula da pisem sta mi se dopada, pa stala - ukratko cu - sve mi se dopada Smile !!!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Jun 01, 2019 9:39 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

akuar
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 12 Dec 2010
Poruke: 7

PorukaPoslao: Pon Jun 10, 2019 10:25 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prelep akvarijum stvarno. Da li imas puzeve i koje? Gde si nabavljao biljke? Ako je problem ovde da se pise mozes i na pm.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Miroslav85
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2017
Poruke: 136
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Jun 17, 2019 9:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav drugari evo me opet ali ovaj put mi je potrebna pomoc ako moze.Potrebni su saveti iskusnih biljnih akvarista,od kada sam presao na diy prehranu biljaka nikako da potrefim koliko cega je potrebno,pogotovu zadnjih mesec dana, nisam toliko iskusan da bih znao po biljkama cega treba malo vise a cega malo manje pa ako mozete vi u tome da mi pomognete hvala unapred.
Menjam vodu 50 % nedeljno(100-110l) i dodajem direkt sa cesme i dodajem tada 15 ml Algeexit i cep Seashem Prime,ostalim danima dodajem sve kako mi je sajt za racunanje prehrane izbacio evo ceo recept
KNO3 6 ml dnevno 96 g na 500 ml
MgSO4.7H2O 20 ml dnevno 112 g na 500 ml
KH2PO4 7 ml dnevno 14 g na 500 ml
K2SO4 17 ml dnevno 47 g na 500 ml
CSM+B 17 ml dnevno 10 g na 500 ml
CSM+B 10 ml dnevno 19 g na 500 ml
Fe 7 ml 3 dan 15 g na 500 ml (2x nedeljno)
to dodajem 6 dana nedeljno svaki dan
A evo i slika da vidite kakve su biljke

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Miroslav85
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2017
Poruke: 136
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Jun 17, 2019 9:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da zaboravio sam da kazem i da se u zadnje vreme pojavila malo jace nego obicno tackasta zelena alga i pocela se pojavljivati bradata alga pogotovu na alternateri
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Miroslav85
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2017
Poruke: 136
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Jun 17, 2019 10:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

akuar ::
Prelep akvarijum stvarno. Da li imas puzeve i koje? Gde si nabavljao biljke? Ako je problem ovde da se pise mozes i na pm.


Puzeve imam Nerite Black helmet,Rogate Nerite,Dunavske Nerite i Ramshorn puzeve.A biljke sam nabavljao gde sam stizao od svakog po nesto kupovao.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Pon Jun 17, 2019 11:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pretpostavljam da je razlog propadanja presadjivanje, biljke se jos nisu oporavile a alge su samo posledica pojave viska hranjivih materija u vodi koje su biljke ranije usvajale a sada usled loseg stanja ne mogu u potpunosti da iskoriste.

Predlog za oporavak je da nastavis sa velikim izmenama vode , mozda podeljenim u dva puta nedeljno. Kada ocenis da su biljke zrele za trimovanje, iseci ih i ocekujem da ce novi izdanci biti nalik onima od ranije....ako se to ne desi onda ti se podloga zestoko ispostila a bas sumnjam da je to tako rapidno moglo da se desi. Ne znam sta da kazem za djubrenje, saveti na netu su da se nastavi ili cak pojaca djubrenje kako bi biljkama bilo sve dostupno....ja nikako ne uspevam da svarim taj pristup narocito ako iams biljke koje boluju i ne mogu u punom kapacitetu da usvajaju hranjive materije....ja bih na tvom mestu upolovacio djubrenje a preventivno dodavao taj algicid po uputstvu....

U svakom slucaju javljaj kako si prosao, nadam se da ces oporaviti to brzo!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Pon Jun 17, 2019 11:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Algeexit može da ti pomogne kod BBA ali ne može ništa protiv zelene tačkaste. Ja sad ne znam ove tvoje mere i koliko je to u ppm NPK što doziraš ali ta alga uglavnom znači nedovoljno fosfora. Ja doziram uvek da bude negde oko 25ppm N, 2.5ppm P i 25ppm K nedeljno(podeljeno u tri doze). Mada to nije precizno ali otprilike toliko. Čak nisam smanjivao ni nakon promene postavke a smanjio sam biljnu masu drastično, javila se malo zelena praškasta alga ali nestala vrlo brzo i to je to. Mikro nikad nisam tako dodavao, pre sam koristio profito a sad seachem flourish i to uvek po uputstvu(malo pojačam kad biljna masa poraste) pa tu ne mogu da ti pomognem. Seachem flourish je generalno odlično rešenje za mikro jer je jako koncentrovan i pola litra traje pola života na 100 litara Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sre Jun 19, 2019 8:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Miroslav85 ::
Menjam vodu 50 % nedeljno(100-110l) i dodajem direkt sa cesme i dodajem tada 15 ml Algeexit i cep Seashem Prime


Koiko dugo primenjujes Algexit? Moze da poremeti balans na duze staze i da iygori pojedine biljke.. Inace restartovao si ceo akvarijum sa presadjivanjem tako da sve sto se pojavljuje ponovo (illi je novo, sto se nije pojavilo prvi put) je razlog kao da je svez sistem iako je stari, tj napravljeni su novi uslovi tako da proci ce to za mesec do tri. Samo seckaj sve po standardu kako si i do sada i doze koje su ti prepisane preko kalkulatora ubacij opet po pola pa dizi postepeno, dok ne dodje na svoje mesto kroz par nedelja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Miroslav85
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2017
Poruke: 136
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Jun 22, 2019 2:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uff mukama nikada kraja Smile mnogo posla a malo vremena pa mi i akvarijum ispasta zbog toga izvinjavam se sto nisam odgovorio na vreme svima,hvala na savetima.
Sto se tice Algeexita dodajem ga kada vidim da ima malo vise alge sto se sada vec oduzilo na par meseci,menjanje postavke jeste bilo drasticno ali posle toga su biljke odmah krenule da rastu i bile lepe tek posle par meseci su pocele da stagniraju i delom propadaju.
Neke biljke koje su ranije bile malo losije su sada super a neke koje su ranije bile super sada propadaju.Ne znam posto su testeri za NPK njih nikada nisam koristio i da li ce mi oni pomoci u ovom problemu?
Citao sam da Myriophyllum aquaticumUsisava hrnljive materije jako brzo i puno i da ostale biljke oce da se pate onda da nije to slucaj kod mene,da li je neko ima takvih slucajeva?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jun 22, 2019 2:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za NO3 i PO4 imaš serije testove koji su odlični. Malo su skuplji od no Name brendova, ali mnogo precizniji. Mislim da ima meterijala za 60 ili 100 testova, što ti je dovoljno za godinu i više dana, tako da po meni to nije skupo, a daje ti uvid da li imaš deficit ili ne. Oba testa su 20ak evra. Čim je stalo bilje, imaš ga, tako je i meni bilo, prvo sa nitratima, pa sa fosfatima i na kraju da kalijumom. Za kalijum nemaš testove, ali tu doziraj 20ppm nedeljno i miran si i za najzahtevnije bilje, u smislu potrošnje kalijuma. Myriophyllum je korov, koji svakako srče hranljive materije dosta, tako da tim pre treba da proveriš gde si. A ako ti je to komplikovano, jednostavno pojačavaju doziranje dok ne nađeš da je deficit nestao. To je moje lično iskustvo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Miroslav85
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2017
Poruke: 136
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Jun 22, 2019 6:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam toliko strucan u dodavanju hemije u akvarijum,ovo je prvi akvarijum u koji je dodajem.Kako da izmerim koliko imam cega u akvariumu (ppm) osim sa testerima.I po slikama da li mozete mozda vi da vidite cega fali da to pojacam ako treba?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Miroslav85
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2017
Poruke: 136
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Jun 22, 2019 6:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pitanje na koje isto ne znam odgovor sta se desava sa biljkama kada fale mikro elementi u mom slucaju plantex csm+b(mozda predjem na neki drugi zbog teskog nalazenja istog) a sta se desava kada nedeostaje neki od makro elemenata KNO3,
MgSO4.7H2O 20,KH2PO4 7,K2SO4
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jun 22, 2019 6:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne znam sad napamet kako se koji deficit manifestuje, ali to imaš na netu sliku, koja to lepo pokazuje. U principu, pošto imaš i hoćeš da imaš Holandiju, treba da dodaješ i mikro i makro elemente, jer bez toga nema lepog biljnog akvarijuma.

Po testerama se vidi u kom opsegu je koncentracija čega, npr. Nitrati između 10-20ppm, 5-10ppm ili ispod 5ppm. Ako imaš ispod 10 ili 5ppm to je problem i fale nitrati. Slična analogija s fosfatima, ispod 0.5ppm npr je potencijalni problem. To su makro elementi. Kalijum se ne proverava, doziraš ga nedeljno 20ppm i ne brineš.

Mikro se isto ne kontrolišu, nego smesu koju imaš dodaješ po pravilima ili 30% više i trebalo bi da si miran. Ja lično za mikro elemente koristim seachem flourish I jedna flaša od 10ak evra ti traje pola života. Smile Godinu dana sigurno...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Miroslav85
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2017
Poruke: 136
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Jun 22, 2019 6:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ok super od prvog krecem tako uzimam testere i proveravam,a za mikro narucicu seashem iz nemacke da mi donesu u avgustu do tada ostajem na csm+b.i pitanje kako da znam da li dodajem 20 ppm kalijuma ako nema testera? i za cega je MgSO4.7H2O nikako da ga neko spomene hehhehehehe
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jun 22, 2019 8:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svaki makro element ima određenu jačinu, tj. određena količina suve materije koja je rastvorena u vodi. Na bazi toga znaš koliko mora da se dozira rastvora da bi se podigla koncentracija elementa u ppm po litru. Ako kupiš npr Easy life kalijum, tamo piše koliko 1ml rastvora povećava koncentraciju kalijuma na 100 litara i po tome znaš.

Što se tiče magnezijum sulfata, pojma nemam za to jedinjenje, to dodajem sa seachem-om. Smile

P.s ne moraš da naručuješ iz Nemačke i čekaš, donose to ovde ljudi. Ako te zanima, reći ću ti preko PP.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka "domaći" Dutch style bez CO... NEBOJSA4 Akvarijumi 15 Sub Feb 24, 2018 11:20 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Moj prvi akvarijum i nadam se uskoro ... iggo Akvarijumi 16 Ned Nov 23, 2014 12:58 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Prvi akvarijum, nadam se ne i poslednji rayli Akvarijumi 28 Ned Dec 06, 2009 9:27 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License