Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Dutch nadam se :) Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Ned Jun 23, 2019 12:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pogledaj kod prodavaca morske opreme. Salifet testovi su poprilično dobri i pecizni a ima i drugih sigurno. Iskreno mislim da nemaš potrebe da se upuštaš u testiranje jer radiš velike promene vode i time stalno obaraš procenat suve materije i njen sastav, tj menjaš parametre. Ako hoćeš tim putem da ideš treba ti ro aparati i soli da vodu obogatiš. Posle dodaješ hemiju i radiš zamenu vode.
Moj ti je predlog da se pozabaviš gvožđem jer bih rekao da ti do biljaka ne stiže. Ili hemija ne daje dovoljno slobodnih jona gvoždja ili ih nešto veže. Zato bi možda trebalo da proveriš KH jer kad je KH povišen gvoždje prelazi u oblik koje vodene biljke ne mogu da koriste.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Jun 23, 2019 12:45 am Snimi Poruku Nazad na vrh

m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Jun 23, 2019 1:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Peku, ako ne testira parametre, kako da zna koliko da dodaje? On resetuje parametre menjanjem vode, ali možda se u samom akvarijumu generiše dovoljno nitrata da ne treba da dodaje, ili fosfata možda. Može da izmeri parametre kada promeni vodu i pre menjanja vode, da bi video koji je odnos parametara, i da vidi koliko dodaje i koji je uptake rate.

Ne more to da radi, ali dok ne testira neće znati tačno šta ga muči. Možda je suvišno, a možda ne. Ako se upušta u Holandiju, mislim da treba to pratiti, ali to je moje mišljenje. Za gvožđe se slažem, treba ga dodavati, posebno za crvene biljke.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Ned Jun 23, 2019 1:33 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@m.vlacina: U potpunosti se slazem. Na vise akvarijumskih foruma u objasnjenju EI nacina doziranja elemenata polazi se od pretpostavke da biljke nece usvojiti nista od elemenata (konkretno i prevashodno ovde mislimo na NO3) i da je to gornje granicno stanje, tj najlosija varijanta. Sa tom pretpostavkom izmenama od 50 % vode resetujemo akvarijum i sledecim dodavanjem nitrate odrzavamo u zeljenim granicama.....niko nije pretpostavio da nama moze da se desi rapidni skok nitrata....ok mozda u stabilnim akvarijumima sa velikom kolicinom biljaka mozda nece ali kod vecine pocetnika je ovo vrlo verovatan ishod...sto ce dovesti do bildovanja nutrienata iznad dozvoljenih granica.

Testeri su skupi i najcesce nam sam kratkorocno trebaju dok uhvatimo dinamiku djubrenja....ko moze da priusti preporucujem ali naravno uvek moze i bez njih strpljivo i lagano.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Miroslav85
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2017
Poruke: 136
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Jul 30, 2019 8:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav drugari posle nekog vremena evo me opet i dalje mucim muku sa hemijom evo slika pa posavetujte

Pre menjanja vode

Image

Image

Posle menjanja vode

Image

Image

Posle 2 dana dodavanja hemije

Image

Image

Pre menjanja vode Higrophila polisperma rosanevig ima lepe ravne listove a posle menjanja(tacnije posle 2 dana) se uviju ovako

Image

Ako neko zna sta bih trebao da promenim pomagajte
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Avg 01, 2019 8:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Miroslave, iz ovoga što si slikao, tebi su nitrati i fosfati ekstremno visoki...

Ono što me čudi je visok nivo fosfata u vodi nakon menjanja. Ispada da je tvoja voda puna fosfata.

Nitrati su niski nakon promene i to je logično.

Elem iz svega navedenog, treba da smanjiš prihranu, da uklopiš nitrate do 20ppm, a fosfate do 2ppm na kraju nedelje, pre menjanja vode, kalijum doziraj 15ppm nedeljno. To neka ti bude neki orijentir, jer su ovo baš visoke vrednosti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Čet Avg 01, 2019 9:00 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jedino što mogu da ti kažem da dodaješ previše i NO3 i PO4. Ja bih NO3 držao na nivou kakav ti je pred menjanje vode svakako ne više od toga a može i malo manje mada je to ok količina. Za fosfor u životu nisam dobio takvu boju i trebalo bi da to spustiš na 2ppm. Sa higrophilom šta se dešava nisam siguran ali moguće je da previsoke vrednosti fosfora sprečavaju biljku da absorbuje neke druge elemente kao recimo gvožđe, ovo je samo ideja jer apsolutno nemam pojma kako to radi i koje se hemijske reakcije tu dešavaju ili ne dešavaju ali znam da sam negde čitao da postoji neka veza između gvožđa i fosfora i da ne bi trebalo da se doziraju istovremeno jer reaguju. Isto dešavalo mi se da imam toliko visoke nitrate par puta I ta higrofilija se nije tako ponašala ali nikad nisam imao toliko visoke nivoe fosfora pa i zato mislim da je to možda uzrok.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
senkasenkasenka
Akvarista



Registrovan: 22 Sep 2014
Poruke: 350
Lokacija: Vrsac

PorukaPoslao: Čet Avg 01, 2019 11:08 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vidi sta se desava kada ti Nitrati budu oko 15-20 ppm a fosfati 1,5-2 ppm, to su neke optimalne brojke..moguce je da u samoj vodi(cesmovaci) imas viska , samo nemoj vise da dodajes elemente..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Miroslav85
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2017
Poruke: 136
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Sep 02, 2019 8:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posao me ubi radim i dan i noc pa i nepisem.Hvala svima na pisanju i savetima nisam merio od onda jer ne stizem.Dodavanje prehrane sam smanjio upola,dodajem svaki drugi dan i cini mi se da se bilje polako oporavlja evo i izgleda svega.kada sam slikao nisam menjao vodu dve nedelje nisam stigao Smile
Image

Image

Image

Cim uhvatim malo vremena od posla ponovo merim sve i onda cu da nateram prehranu do zeljenih granica za sada mislim da je boljenego sto je bilo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Miroslav85
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2017
Poruke: 136
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Nov 13, 2019 2:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da se i ja javim posle duzeg vremena sa novim slikama hehehehe prihvatam komentare kritike ako ih ima da vidimo sta jos moze da se popravi i bude bolje.Raspored biljaka svakako nije konacan menjacu ga samo da smislim kako ce izgledati naj bolje i naj lepse Smile
A evo i par slika pre sisanja i posle sisanja a i malo drugih Smile

Image

Image

Image

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Sre Nov 13, 2019 3:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odlicno izgleda, vidim da ti i anubia jako lepo uspeva i pod jakim svetlom. Je l imas algi po listovima nane?
Jesi li uspeo da resis probleme sa parametrima vode? Jesi vratio puno doziranje prihrane?
Sto se tice biljaka ne svidja mi se kako izgleda ova biljka srednjeg plana pored Alternanthere reineckii. Ima neku smedju boju pa odudara od ovog crvenila i zelenila. Izgleda kao da se susi kad je gledas ovako na slici, verovatno uzivo ne izgleda tako.
Treba mi i jedan savet, tek sam krenuo u neku slicnu pricu sa biljnim akvarijumom, pa me zanima na koliko cm od podloge da trimujem biljke zadnjeg plana kada prvi put stignu do povrsine? Cilj mi je da ih malo uzbunim.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Miroslav85
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2017
Poruke: 136
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Nov 13, 2019 8:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala.
Nije to Anubia nego mesano Lobelia Cardinalis i Lobelia Cardinalis mini.
Prehrana je prepolovljena tada i nisam je ni dizao i dalje dodajem upola,uzeo sam sada litru zelene Tropice pa cu nju poceti da dodajem a mericu elemente i videti da li treba nekog elementa posebno da dodam jos malo.
Ako mislis na biljku levo od Alternatere,trebalo bi da bude braon ali nikako da dobijem pravu boju mozda cu je i izbaciti kada budem radio drugi raspored.
A sto se tice sisanja biljaka ja ih sisam na 3-4 cm od onoga kolike zelim da budu,pa te vrhove po malo ubodem u tako osisan zbun da ne izgleda kao da sam osakatio ceo akvarijum posle sisanja.Mada nije problem i da ih osisas samo i sacekas da poteraju nove pelcere onda ih osisas malo nize,pa sledeci put iznad prvog sisanja i tako.Posle 4-5 sisanja ja cupam celu biljku pa skratim stabljiku koliko mi treba i gornji deo ubodem nazad u akvarijum.
Nadam se da sam odgovorio na sve hahhahah ako te zanima jos nesto slobodno pitaj.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Miroslav85
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2017
Poruke: 136
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Dec 17, 2019 8:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Malo da se pohvalim Smile nisam dugo.
Kako vam se sada cini?

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Sre Dec 18, 2019 3:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odlicno Miroslave, meni jedan od najlepsih akvarijuma na forumu. Kako si zadovoljan zelenom tropicom? Je l' upadas u deficit sa nekim elementom od kad je dodajes?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Miroslav85
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2017
Poruke: 136
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Dec 18, 2019 8:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala Bojane sto tako mislis.Nisam preterano zadovoljan,ima viska nekih elemenata a nekih manjka pa nikako da se povatam kad sta i kako.xa mesec dana cu naruciti Master line i probati sa tom prehranom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Miroslav85
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2017
Poruke: 136
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Ned Jan 12, 2020 2:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pre i posle sisanja Smile

Image


Image

Da li bi neko nesto menjao?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka "domaći" Dutch style bez CO... NEBOJSA4 Akvarijumi 15 Sub Feb 24, 2018 11:20 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Moj prvi akvarijum i nadam se uskoro ... iggo Akvarijumi 16 Ned Nov 23, 2014 12:58 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Prvi akvarijum, nadam se ne i poslednji rayli Akvarijumi 28 Ned Dec 06, 2009 9:27 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License