Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Bolest ili adaptacija biljke? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sub Jun 29, 2019 11:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Image

Videces stapici za cvetnice ili da kazem za sarene biljke su sa vecim procentom fosvata a "zeleni" su sa manjim procentom....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Jun 29, 2019 11:09 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sub Jun 29, 2019 11:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Baia ::
Peku ::
Normalna stvar i kod presađivanja jer biljka fokusira energiju na izgradnju korena pa izvlači iz listova šta se izvući može. Kripte to rade manje više svaki put kad ih izvadiš iz vode. Zato je dobra praksa skratiti malo koren pri presadjivanju.


Interesantna konstatacija ali odmah kontra pitanje: Ako biljci skratis koren zar nece uloziti vise energije da razvije novi kako bi se bolje ukorenila i lakse crpela elemente iz podloge? U svakom slucaju uvek skracujem koren prilikom presadjivanja ili rasadjivanja iz prakticnih razloga....lakse je zasaditi podsisan koren....


Žilice korena kod razvijenih biljaka ne raste tek tako nasumično već u pravcu hranljive/korisne materije. Bolje je skratiti da biljka pusti novi kako joj odgovara nego da stari trune. Dugačak koren možeš gurnuti preduboko, u anaerobni deo podloge pa će biljka biti prinudjena da oko njega gomila kiseonik kako bi ga zaštitila.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
StefanPN
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2019
Poruke: 40
Lokacija: Paracin

PorukaPoslao: Sub Jun 29, 2019 11:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Proguglao sam i nasao ih.Mada sam se sada naplasio algi 🤔 Do skoro sam mucio muku sa smedjom jer sam pre par meseci formirao akvarijum (kazu da hoce u nove akvarijuma, sto smo i diskutovali nedavno) ali sam je se za sada resio.Tako da, neka ga bilje za sada kako jeste, nadam se da ce se oporaviti samo od sebe, pogotovu jer nije nesto zahtevno, a za kasnije cu videti...mozda ubacim neku jeftiniju varijantu CO2, mikro i makro elemente...
U svakom slucaju hvala na odgovorima 🙂
P. S Imao sam i ranije akvarijum, doduse bio je 60ak litara, sada sam uzeo ovaj od 100ak i tek sam se sada zarazio 🙂Ovaj hobi je prelep. Citas, ucis, slusas razne savete i cini se da ne postoji nijedan akvarista koji bas sve zna. To samo govori da je ovo siroka nauka. Zena ce da me ostavi 🙂 dodjem s posla samo uz akvarijum i komp visim, i to iskljucivo ovde po forumu 🙂
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Ned Jun 30, 2019 3:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako za neke biljke ne treba prihrana onda su to sagitarija i kripta Very Happy da dodam, i valisnerija Very Happy to raste i u goloj podlozi debljine 1 cm, i u casi, i kad izbaci pelcere mimo case raste u vodi, i u pesku 0 i u sljunku....bar je kod mene taj slucaj, bez ikakve zemlje ili co2 ili tecne prihrane, ili specijalnog osvetljenja ( stedljiva sijalica je u pitanju) . Stavise, posle cupanja celokupne sagitarije i valisnerije, od nekud su vaskrsnule posle 5 godina :s posast i zlo. Ali, nece da porastu preko noci ili za nedelju dana, moras da pricekas bar mesec dana da se priviknu, nekad dva, zavisi . Nekad mi se desavalo da sve bukne ne mogu da pocupam, nekad stagnira, zavisi verovatno i od temperature, sad kad je ova vrucinstina i u akvima je toplije a biljkama ipak vise prija hladnija voda. Al ne brini za trenutno raspadanje, primice se sve vremenom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Ned Jun 30, 2019 10:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@io: Ne mogu da kazem da sam siguran ali imam lose licno iskustvo sa inertnim podlogama....mrtve su nemaju nista u sebi u njima biljka nece koren da razvije....cak ni valisnerija....kao dokaz mozes pogledati moj poslednji akvarijum....sve je imao i svetlo i CO2 samo je podloga bila posna....naravno ovakve stvari mi se nisu desavala kada sam za podlogu koristio pesak sa save (separacija 1-2mm)....u tom pesku je sve raslo cak i neki crvici koje su koridorasi obozavali:)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pon Jul 01, 2019 12:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam predlog da otvorite posebnu temu vezanu za akvarijumsku podlogu. Valjda će se neko, ko je dublje usao u materiju, javi i objasni kakva je razlika izmedju različitih tipova podloge, granulacije i poželjne cirkulacije oko podloge. Rekao bih da ima dosta zabune oko akvarijumskih podloga.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Pon Jul 01, 2019 3:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Valisnerija ne bi trebalo da trazi "mrsnu" podlogu, i kod dvoje ljudi koje znam je rasla u najobicnijem sljunku bez icega, s t8 svetlom, i ovaj jedan sto je imao akv od 80 l nije mogao da se nacupa koliko je preplavljivala i napred i nazad i sve, izbijala je i iz kripti , pregazila akv. Drugi je imao valisneriju giganteu, u oko 400 l, svetlo je bilo vrlo slabo za tu litrazu a ni on nije mogao da se otrese , svakih 10-ak dana cupao . Mozda je do riba, on je drzao amere, skalare, i nekog gibicepsa je imao velikog, a taj kad nadjubri , mislim da je on sam dovoljan Very Happy ovaj s 80 l je imao tetre i molike, borca i tako to manje, ocito da su i one dobro djubrile, jer nikad nikakvu hemiju nisu sipali.

Verovatno je i do same vode, koliko cesto se menja, ili kog je kvaliteta ali i sta samoj biljci odgovara. Kod mene nana procveta, pa izbiju 3 cveta odjednom, a kod jednog biljnog akvariste nikad nije cvetala ni jednom, a dodavao je prihranu, sve sto postoji od izi lajfa i mikro i makro elemente i co2 i hranljiva podloga, i imao postepeno podeseno paljenje osvetljenja i to nekih 6 razlicitih spektrova, ludilo celo u haubi, i zimi mu radio ventilator. Ali zato algi nigde, kad se izborio s njima jel, sve zahtevno bilje bujalo, te bliksa te crvene kilave, sve sto svima crkne kod njega dupke napuni akv, on je vazda brckao i nesto sekao i cupao, meni se cini svaki dan Very Happy i perlale biljke ko lude, ali nana nije cvetala nikad, a imao je bas mnogo po akvu.

Ja govorim iz licnog iskustva, nikad mi bilje nije bilo prioritet i oduvek drzim iskljucivo nesto nezahtevno u vidu podloge, svetla, co2 i prihrane. A to nezahtevno je kod mene nana, kripte i valisnerija (sagitarija), i sljivica koja je divljala ( socivicu ne racunam, to jedva istrebih Very Happy ) . I kod drugih koje pomenuh je bio isti slucaj, upravo su i naselili valisneriju da ne bi titrali sa 1000 preparata svaki dan oko akva, s co2 se smarali i td, a opet su malo malo , pa cupali vazda tone travuljine. Ja licno ne znam da je valisnerija ili sagitarija zahtevna, kod mene je i vaskrsavala kao sto rekoh, obicno toga covek ne moze da se resi, a ne da zapati Very Happy

Mislim da je ova tema upravo o zahtevnosti odnosno nezahtevnosti sagitarije i kripte, ne znam zasto bi nova tema trebala.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Pon Jul 01, 2019 9:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Stvarno smo malo zatrovali temu....ali zaista iz najbolje namere. Imam utisak da nisam dobro shvacen, verovatno zbog previse pisanja ili mozda nepismenosti....sta god da je evo jos jednom da probam da izgladim situaciju.

Nigde nisam rekao da su pomenute biljke teske za uzgoj....naprotiv to je akvarijumski korov. Ali sa farbanom podlogom koja se pojavila neke 2012-13 kod sponzora sajta jesam imao probleme...biljke nisu htele da se korene u njoj. Isto mi se desilo pre 6 meseci sa nekom podlogom koja lici na manado ili akvaklej samo sitnija....Oi navede nekoliko primera poznanika kod kojih ove nezahtevne biljke rastu kao blesave u "samo sljunku"...Upravo sam i ja to napisao gore....u savskom separisanom sljunku raste sve i bez hranjive podloge jer on u sebi sadrzi mulj bogat svim sto biljke traze.
I jos jedno sve ovo gore u opste nije tvrdnja niti dajem garanciju da ce se to desiti. Samo pisem licno iskustvo kao jedan od mogucih ishoda pa ako je neko kurceve srece kao sto sam ja bio cisto da se seti da nije jedini kome se to desilo i da moze da primeni ceo ili deo mog resenja problema.

Vlasnice teme oprosti nam....ne znamo sta radimo😊
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
StefanPN
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2019
Poruke: 40
Lokacija: Paracin

PorukaPoslao: Pon Jul 01, 2019 10:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Baia To sto se bojenog peska tice si apsolutno u pravu.Kada sam formitao akvarijum, po defaultu sam prao pesak pre nego da ga ubacim u akvarijum.Vec prva voda je bila kristalno cista, takoreci nije se ni morao prati.To govori koliko je ta podloga posna.To je neko moje razmisljanje... Mozda gresim 🤔
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pon Jul 01, 2019 12:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Valisnerija je jedna od retkih biljaka koja može da koristi karbonate iz vode kao izvor ugljenika. Korov težak, raste i kad pluta nezasadjena.
Kripte i sagitaria se ne vole bas. Imao sam ih gomilu i nisam video da je izdanak jedne rastao pored druge. Meni se sagitaria primila tek kada sam je udaljio od kripti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
io
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 418

PorukaPoslao: Uto Jul 02, 2019 2:07 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Samo da pojasnim, u akvarijumima koje ja pominjem, i moji i tudji, i sljunak je kupovni i pesak takodje, i sve je oprano u 20-30 ispiranja, bez i trunke mulja, plus prokuvavano 3 dana po 2-3 puta, posto tad, pre 10-15 godina, u svakoj prodavnici prodavacice kazu da se iskuva sve pre stavljanja u akv, narocito podloga. Nije bilo trunke mulja, jer, "to ce da zapusi pumpu" ...recimo taj s akvom od 80 l je i prelivne cevi brisao alkoholom i sipao alkohol , onaj 99% u njih, pa cekao da se osuse da ih sterilise pre stavljanja u akv, i uopste je potpuno preterivao u sterilizaciji svega, pa i akva. I raslo je, nije zaraslo za 2-3 dana, trebalo je vremena jer je imao pelcercice od po 1 cm struk od svega, u prvo vreme je bilo pusto prakticno, ali se eto vremenom iscikliralo, prilagodilo i popunilo ceo akv. Ja ni dan danas ne bih nikakav mulj narocito s bilo kakve pescare u akvu, taman da mi sve biljke pocrkaju, bez pomnog ispiranja dok voda u lavoru nije bistra potpuno i bez surenja 5-6 puta. Neka, prime se biljke i bez toga, narocito nezahtevne.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Uto Jul 02, 2019 7:52 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Predajem se iO nadgovorila si me😂...sto ljudi sto cudi ili jos bolja postapalica: Svaki akvarijum je prica za sebe! Svako ima svoje metode i vidjenje....i treba svaku od njih predstaviti novim kolegama pa neka sami odluce i probaju koja od ponudjenih odgovara njihovim navikama.

@Peku: moram priznati da od tebe svaki put cujem neku interesantnu informaciju, kao recimo ova o valisneriji koja ugljenik moze da crpi iz karbonatnih jedinjenja....teoretski ta biljka smanjuje karbonatnu i ukupnu tvrdocu....bas bih voleo da napravim jedan experiment cisto da vidim da li enormna kolicina valisnerije ima uticaj na tvrdocu vode u duzem vremenskom periodu ne menjanja vode.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Jul 02, 2019 2:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Baia mizeran uticaj u akvarijumskom sistemu ima a i mislim da bi dobio lažne rezultate zbog raspada organske materije u akvarijumu. Ako već hoćeš da se igraš sa nekim manjim sistemom onda kreni da dodaješ humusna jedinjenja tj napravi Blackwater sistem pa prati šta se dešava sa vodom i živim svetom. Od jurenja brojki malog napretka imaš kao akvarista.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Uto Jul 02, 2019 6:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

😂 necu da se igram....to se samo tako kaze. Ali svakako interesantne informacije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Black moly bolest Sandra89 Bolest 0 Sub Dec 23, 2023 9:03 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Neke crvene biljke nasdvoje Na poklon 0 Pet Dec 08, 2023 3:32 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljke bez podloge sloboradov Akvarijumi 4 Sre Maj 03, 2023 1:59 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Gupike bolest Dragutin96 Bolest 0 Pon Apr 24, 2023 11:07 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Primio bih biljke na poklon Shark Na poklon 6 Čet Mar 30, 2023 12:36 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License