Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Uginuo Otocinclus Affinis Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Crni
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 07 Jul 2019
Poruke: 6
Lokacija: Stara Pazova

PorukaPoslao: Sub Jul 20, 2019 9:35 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav

Image
Image
Image
Image

Preko noci je uginuo. Nisam primetio neke promene ponasanja. Ostale ribice su ok i zdrave. ( 1x ancistrus, 2x black molly, 7x Kraljevska neonka, 2x botia, 2xguppy, 1x albino redfin shark, 2x amano kozica, 4x tigrasti barbus(tetrazona) ). Akvarijum 150L. Ziveo je u akvarijumu mesec dana. Sta bi mogao biti uzrok uginuca ? Koliko vidim algi skoro pa i nemam...mozda je uginuo od gladi ( neka moja predpostavka) mozda gresim. Hranim ribice dva puta dnevno koliko pojedu za 5 min.
Akvarijum je biljni, spoljni filter od oko 25-30 L. Ako bi nekome pomoglo jos neke informacije nek pita. Parametre vode nisam proveravao. Temperatura 26-27 C
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Jul 20, 2019 9:35 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sub Jul 20, 2019 10:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko ti je star akvarijum?
Ribice umiru. Ne može se svakoj udovoljiti, stvoriti idealni uslovi staniša i izvori hrane, nemoj se cimati. Meni izgleda kao da je umro zbog nedostatka hrane. Sačekaj koji mesec ako se pojave alge koje ove ribice jedu probaj ponovo samo kupi više jedinki.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Crni
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 07 Jul 2019
Poruke: 6
Lokacija: Stara Pazova

PorukaPoslao: Sub Jul 20, 2019 10:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvarijum je relativno nov nema ni 2 meseca.
Hvala na odgovoru Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sub Jul 20, 2019 6:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Otici su jako osetljivi na promene parametara vode....najvise na skokove amonijaka, sto je cesta pojava u mladim nezacikliranim akvarijumima. Takodje je stacionarna riba, tj zalepi se i bleji na jednom meatu sto je takodje opasno jer ni ne oseti da se otrovao amonijakom ako se zalepio u nize delove akvarijuma.....dok se ribama koje se krecu....a sve ostale koje si nabrojao su manje vise upravo takve a neke od njih su cak i ribe gornjeg sloja vode pa su malko bezbednije kod variranja amonijaka.....naravoucenije....u mlad akvarijum ne ubacivati otocinkluse, pande, borneo suckere, sevelije i druge neznije ribe dna jer su jako osetljive na nagomilan amonijak koji se zadrzava pri dnu ako cirkulacija nije najbolja....
Naravno ancistrus i pleko ce da prezive ali se postavlja pitanje jel humano tako ih muciti i na njima experimentisati.....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Crni
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 07 Jul 2019
Poruke: 6
Lokacija: Stara Pazova

PorukaPoslao: Sub Jul 20, 2019 8:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na objasnjenju.
Kako regulisati nivo amonijaka?
A da sam znao da se u "novopecene" akvarijume ne stavljaju takve ribice ne bi ih sigurno ubacijo.
To je pohlepa prodavca ribica za parame... lepo sam prodavcu objasnijo kakav je akv. da je nov, da hocu uskladjen akv. a on mi je uvalijo barbuse i guppy naprimer koji nejdu zajedno. Na zalost morao sam da naucim na jednoj uginuloj ribici da se nestavlja u novo formirane akv.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sub Jul 20, 2019 9:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prica oko nivoa amonijaka je sastavni deo procesa koji se zove CIKLIRANJE AKVARIJUMA ili mozes da je nadjes u okviru teme KRUZENJE AZOTA U AKVARIJUMU. Najbolje da malo izguglas te pojmove i sam procitas da ti ja to ne prepricavam, ima mnogo tema o tome. Ako ti nakon citanja nesto ne bude jasno tu smo da prodiskutujemo.

Pa ne mogu bas da krivim prodavca jer si mu ti sigurno rekao da ti je akvarijum vec dva meseca u upotrebi i on je vrv pretpostavio da sve sto je moglo da krene po zlu je vec krenulo i proslo pa nije nasao za shodno da ti kaze da neku ribu izbegavas ili ne.

Sto se kombinovanja riba tice sva pravila mogu a ne moraju da vaze. Nekom se borac ne slaze sa gupikama i juri ih, nekome bikolor terorise ceo akvarijum, nekome 6 parova apistograma zivi u skladu u 50l vode....postoje neke opste smernice ali cesto se desava skroz suprotno od toga.....barbusi zaista jesu agresivni ili kako mi akvaristi vise volimo da kazemo....razigrani pa hoce da cupkaju peraja sporijim plivacima i ribama sa bogatim, slajerastim repovima. Kod mene su rodostomusi tamanili kozice, mlad i mali muzjak ramireza kojeg sam tek dodao u akvarijum terorisao dva puta veceg muzjaka koji je bio vise meseci glavni u akvarijumu....i tako, mnogo je primera odstupanja od pravila.

Da napomenem....u opste ne mora da znaci da je Otto crkao od amonijaka....mozda je kao sto peku rece crkao od gladi mada u to jako sumnjam jer znam koliko ribe mogu da izdrze bez dodavanja ikakve hrane u akvarijum.....necu da imenujem kolegu kod koga sam to video...ako procita sam ce se javiti:)

Pre sest meseci sam pokrenuo svoju poslednju postavku ...sacekao sam nekih mesec dana pre ubacivanja riba i u prvoj turi sam uzeo 4 Ottoa, 2 Bornea i 6 Habrosus korija. Pustim ih u akvarijum oni veseli, plivaju sve petica...dodjem sutra sa posla, jedan oto pobeleo i polu pojeden ostali deluju veselo...dan posle jedan borneo crkao a drugi dezorjentisan....cim vidis da riba dezorjenitisano pliva odmah znas da mu je nervni sistem prsao od trovanja....najcesce amonijakom....sirotan, kad ga cusnem prstom pocne da pliva udari glavom u staklo i onda se prevre naopacke....kontam gotov je ajd da ga pustim da smirom skonca ....promenim dosta vode da smanjim koncentraciju amonijaka....sutra dodjem sa posla, borneo ko zmaj...nista mu nije i da kucnem u drvo i sad je ziv i najveca je riba koju trenutno imam u akvarijumu. od 6 habrosusa dva su u tom periodu pobelela i kunjali su danima pa crkli....isti simptomi, dezorjentisanost i promena boje.

Iste probleme sam imao uvek kada sam zurio sa dodavanjem riba u akvarijum....po pravilu uvek su mi crkavali neki skupi primerci....valjda je to neka kazna za nestrpljenje i opomena da u buduce bolje pazis na zive organizme koji nisu svojom voljom dosli kod tebe da ih ti trujes i ucis na njima....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sub Jul 20, 2019 9:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Najbitnije sam zaboravio ....ako sumnjas na amonijak obavezno promeni deo vode u akvarijumu. Najbolje 20-50% pripremljenom odstajalom vodom, ili svezom ali tretiranom odgovarajucim sredstvima za uklanjanje hlora. Ako ni jedno ni drugo nije opcija i ako imas samo svezu cesmovacu onda promeni 10-20% danas pa jos toliko sutra , ali za sutra vidi pa pripremi vodu...tj ostavi da odstoji da hlor bar ispari....

Prisustvo amonijaka se cesto moze utvrditi kroz miris vode....voda ima ustajao miris ili cak smrdi na pokvarena jaja....ako mirise na ribu ili kako to da opisem....kao sava ili dunav leti onda je moguce da ima previse nitrata u njoj...opet pomaze izmena vode

E sad izmena vode je prva pomoc ili kako bih rekao ...reanimacija...ne smes za njom previse posezati jer cestim izmenama u nezacikliranom akvarijumu usporavas sam proces cikliranja sto dovodi do toga da opet imas skokove amonijaka iako ti je akvarijum mesecima star i po svim logikama treba da je vec zacikliran....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Crni
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 07 Jul 2019
Poruke: 6
Lokacija: Stara Pazova

PorukaPoslao: Sub Jul 20, 2019 9:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To sto si pomenuo da pobeli i da je dezorientisan... ja taj simptom kod njega nisam primetijo... U svakom slucaju malo cu da citam o temi amonijak. A sto se prodavca tice kod njega sam nedelju pre toga pazarijo komponente, bilje, podlogu itd. za akvarijum tako da je znao da akv. ima samo nedelju dana. Ali sta je tu je moja je greska sto se nisam edukovao malo o tome.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Crni
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 07 Jul 2019
Poruke: 6
Lokacija: Stara Pazova

PorukaPoslao: Sub Jul 20, 2019 9:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A sto se tice vode pre tri dana sam promenijo 20% vode koju sam kao sto kazes ostavijo zbog hlora da odstoji 24h. Posle toga sam stavljao easy life bacterial combi system kapi + filter medium kapi + serin florena za biljke.
Sto se tice mirisa voda mi ne smrdi ni na jedno ni drugo sto si pomenuo.
Image
Image
Evo akvarijuma.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sub Jul 20, 2019 10:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jedino sto mogu sa slike da konstatujem da aq lepo izgleda ali da ima nedovoljno biljaka. Na osnovu tvoje price reklo bi se da si ispostovao vecinu procedura. Ako su sve druge ribe u redu i ako ih ujutru ne zateknes da hvataju vazduh na povrsini, ako lepo jedu i lepo su obojene ako voda ne smrdi a pri tom je redovno menjas onda zaista amonijak ne bi trebao da bude problem. Na prvoj slici riba izgleda zdravo i normalno, ne vidim da je stomak uvucen pa ne deluje da je skapala od gladi, akvarijum je dovoljno veliki za populaciju koja je trenutno u njemu. Deluje mi da mozes da budes miran i da samo nastavis sa izmenama vode i redovnom brigom. Sacekaj malo i prati kako se sve ribe ponasaju, pa ako ne bude problema za par nedelja nabavi jos nekog otica i pokusaj ponovo....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gambusia
Akvarista



Registrovan: 16 Jun 2019
Poruke: 25
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Avg 02, 2019 6:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Oto-i traže "zreo" iscikliran akvarijum sa prisustvom algi koje su im omiljena hrana. Ne preporučuje se da se dodaju u nov akvarijum u kome tek treba da se uspostavi biološka ravnoteža što traži vreme.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Crni
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 07 Jul 2019
Poruke: 6
Lokacija: Stara Pazova

PorukaPoslao: Pet Avg 02, 2019 9:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A koje su alge u pitanju koje oto jede ? posto ja tek sad primecujem zelene alge na panju, ne mnogo ali vidljive su i nisu vlaknaste nego kao mrlja. Inace akvarijum vec ima 2 mes. i ostale ribice funkcionisu normalno, cak imam i male guppyke u mrestilici.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gambusia
Akvarista



Registrovan: 16 Jun 2019
Poruke: 25
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Avg 02, 2019 11:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Oto-i najviše vole mekše alge koje se talože na čvrstim površinama akvarijuma (stakla, supstrat, kamenje, stene, panjevi), mada sam ih viđao i na krupnijim listovima nane gigante-e na primer kako skidaju "biofilm". Takođe vole i bareno povrće (zelena salata, spanać i slično)... Postoje i kupovne hrane za ribe koje se hrane biljkama i algama... I naravno svaki "zreo" akvarijum ima alge u manjoj ili većoj meri sem ako ih vlasnik ne uništava hemijom što je glupost jer su alge deo svakog podvodnog ekosistema i bez njih biljke ne bi mogle da prizvedu dovoljno kiseonika čak i za nas koji živimo na kopnu. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sub Avg 03, 2019 12:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kad potrošiš tu bocu Sera Florena predji na neki drugi proizvod od pouzdanijih kompanija poput Seachem, Tropica... čak je i Easy Life bolji. Od Sere hranu kupuj, tu su vršili doata istraživanja i dosta resursa su potrošili. Kad je ishrana riba tu su na samome vrhu, time i se hvale. Samo uvek pogledaj rok trajanja pošto kod naš stiže iz susedne "bratske" zemlje. Florena u sebi ima bakar a i skupa je puno. U početku bakat ti neće biti problem, zato što svi u početku nenormalno menjamo vodu. Posle se to proredi a na duže staze akvarista se olenji. Kad se čovek "olenji" bakar može predstavljati priblem jer se dodaje sa hranom i drugim proizvodima, pa mu kincentracija u vodi poraste. Skupa je poprilično jer kad ti se akvarijum zagusti neće ti bočica trajati ni mesec dana.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sub Avg 03, 2019 3:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa ni za fluid filter medium nisam cuo neke bog zna kako dobre kritike.....mada do duse ne verujem ni da je neko vodio neki ozbiljni uporedni test sa i bez FFM-a....sve u svemu vecina uspesnih postavki laufa bez njega....i vecina ljudi se slaze da se novac moze pametnije investirati.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Otocinclus Jakovac Arhiva Malih Oglasa 2 Ned Jul 19, 2020 7:29 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Uginuo sklar. Običan Čovek Bolest 7 Pet Apr 03, 2020 3:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Uginuo skalar Bogdan P Ribe 5 Čet Feb 28, 2019 11:46 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Otocinclus izraslina Sone_bg Bolest 3 Sub Maj 28, 2016 12:26 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa Otocinclus-om Sone_bg Bolest 7 Čet Mar 24, 2016 10:32 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License