Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Slano sitničarenje v3.0 Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Jul 31, 2019 3:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pre nekih godinu danas sam zakljucio da mi je akvarijum premali za životinje. Početkom godine pala je odluka: "Vreme je da pravim policu i cikliram kamen". Evo dođe avgust prve šrafove jošnisam
počeo da zavrćem. Kamen je davno iscikliran i naseljen organizmima. Neki takav kamen zovu živi, ne znam ni što ni zašto. Par crve, malo zglavkara i alge ne čine kamen živim. "Suvi kamen" u akvarijumu i moru nije isto. Oživljen to je dobar naziv za takav kamen. Za ovu postavku koristiću stari i oživljen kamen.

Drvena konstrukcija oko koje će da ide iverica:
Image

Deluje kao da se većina elemenata uklapa kako treba bez pomoći šrafova. Vreme da se uznemiravaju komsije. Twisted Evil

Image

Ovi nano akvarijumi imaju potrebu da se poprilično često povećavaju pa je polica osmišljena da primi sledeći nano kad se skupi oprema za njega(100x60×50). Za sada ću koristit stari biljni akvarijum od 160l. Nemam nameru da u ovoj 3.0 verziji pravim sump. Ostaje mi 20cm iza akvarijuma za filtraciju i opremu.

Drvo što sam koristio je stajalo godinama na otvorenom, izloženu suncu i vetru, cekalo da se iskoristi za nešto. Nije baš možda najlepšeg izgleda ali je suvo kao barut a tvrdo kao kost. Ne vidi se pa me je mrzelo da ga fino obradim. Zaštićeno je od vlage mada mislim da cu celu policu po sastavljanu sa unutrašnje strane premazati nečim. Rupe od šrafova planiram da popunim akrilnim lepkom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Jul 31, 2019 3:13 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Sep 06, 2019 8:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mali update:

Evo polica stoji već četiri nedelje. Malo se hladim od njenog pravljenja jer sve što je moglo da pođe naopako pošlo je. Zbog novog lošeg ugaonika, verovali ili ne koji se ispostavio da je kineski i da ima više od 90o, sam morao sve da rastavim i sastavim ponovo. Tako da sam uzeo rende i drvo obradio, ponovo ga premazao pa ofarbao u belo. Sad mi ostaje samo još da iz jednog stana prenesem akvarijum u drugi što je avantura sama za sebe jer ni jedna zgrada nema lifta.

Jedan mali snimak za sve koji prate a nemaju morski akvarijum. Hranjenje pečurke.

Link


I naravno klovnovi

Link
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Sep 10, 2019 6:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Konačno malo pomaka. Polica sastavljena, testirana na teret. Gornju ploču sam presvukao pvc volijom za svaki slučaj. Sada još samo ručkice da montiram. Možda dodam, tj zalepim aluminijumsku lajsnu ili flah kako bi sakrio stirodur. Trebala bi lepo da se uklopi sa ručkicama.
Image
Image

Nabavio sam i stako za filter.

Image

100x19x40, 4 komore. Prva mehaničku filtraciju i malo keramike 10cm, druga 20 u koju kasnije treba da dođe skimer(samo još da nađem šta može tu da se uglavi), 40cm za Cheato i 10 za pumpu. 20cm filtera će biti odvojeno za ATO komoru. Razmišljam se da probušim akvarijum i tako ga spojim sa filterom.

Rasvetu tek ne znam kako ću da odradim. Prvobitna zamisao mi je bila da koristim aluminijumske flahov od 5mm i napravim ram sa koga će rasveta visiti ali sam odustao iz straha da će se pod teretom saviti. Ideje su dobro došle.

Austroterm mi nije pomogao ni malo pri nivelaciji tako da će da leti napolje. Nije ni siguran, polica sa punim akvarijumom ima oko 200kg a povukao sam ih preko njega kao od šale. Klizi ako se zatrese polica može preleteti. Zalepiću samo mušemu na donju ploču zbog parketa, da ga ne bi uništio kad sve gurnem sobe zbog farbanja zidova. Od pravljenja nogic sam odustao jer zahtevaju ram, što mi je puno bezpotrebnog posla.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Sep 11, 2019 4:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jedna bitna stvar koju sam pročitao davno ali do pre neki dan nisam verova: Alkoholno sirće omekšava silikon!
Dobro se sećam da sam muku mučio jer nisam svuda zaštitio staklo pa mi je ostao višak silikona sa spoljne strane. Akvarijum sam po rasklapanju biljne postavke oprao sirćetom da ne smrdi. Sad mi je stari problem opet zapao u uči, uzeo sam skalpel nož i bez problema skinuo neželjeni višak. Pre je to bio poprilično dugotrajan proces.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pet Sep 13, 2019 3:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pratim pricu,iako sam zbog obaveza malo manje prisutan.Jedino mi je zao sto ne ides na sump,izgleda jako pedantno odradjeno.
Puno srece u daljoj realizaciji.
Cekamo punjenje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Sep 13, 2019 9:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala Laki. Kad uhvatim vremena bavim se "novim a starim" reefom, trudim se da bude pedantno. Trenutno je bolje spoljni zbog samog održavanja kad nisam tu i zbog opterećenja police. Veća je šansa da će se skimer čaša isprazniti, skimer ugasiti ako krene da divlja, dopuniti ATO...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Sep 25, 2019 5:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mali napredak:
Bušenje akvarijuma nije baš bila opvija. Matoro staklo nisam hteo da se igram plus dok kupim burgiju i fiting... Kod stakloresca sam pitao za crno(farbano) staklo ali sam skontao da će mi naplatiti nekoliko kvadrata pa sam odlučio da staklo sam zatamnin. Na forumu sam skoro pročitao da se proba sa silikonom pa reko ajde da se igram malo.

Image
Image
Image

Nisam ga bas razmazao lepo, mozda bi bilo bolje sa špaknom da sam radio. Svakako nisam planirao da ostavim silikon tek tako nego da zalepim još jedno staklo i sa druge strane, zbog algi, pa nisam ni mario.

Sledećeg dana je usledilo lepljenjebstakla sa druge strane pa posle 3h lepjenje pod 90.
Image
Image

Opet čekanje od 24h da se dobro osuši silikon. Montiranje u akvarijum je isto bio posao u više navrata zbog donjih ojačanja.
Image
Image
Image
Image
Image

Ostaje samo još da izrezem pleksi u češalj. Komentari za staklo kao poklopac nisu dobro došli.

Posto je iznad pisano o zatamljivanju stakla, probao sam i sa samolepljivom pvc folijom izmedju dva stakla. Spoj je solidan, drži dobro. Plašio sam se da će na većoj površini silikon između dva stakla sušiti mesecima, pa sam od te ideje odustao.

Dimenzije za dno filter sam malo omašio pa sam odlučio da se isprobam i u otlanjanju uskog parčeta stakla.

Image

Sutra napokon kreće punjenje i izjednačavanje saliniteta izmedju dva sistema da organizmi lakše podnesu premeštaj.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Sep 25, 2019 5:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Naravno opet pošalji bez čitanja napisanog tako da se izvinjavam unapred.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Okt 04, 2019 8:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posle višestrukok testiranja filter je postavljen sad se čeka samo da stigne aparat za vodu.

Image

Ostaje još da isečem i zalepim kojekave držače. Imam i stakla i akrila samo vremena nikako da odvojim preko dana. Komšije su već spremile banderu tako da nema više rada noću naredna 2-3 meseca.
Prva komora će biti za mehaničku filtraciju. Druga komora je penilicu. Ima 20x18.5cm tu su opcije Red Devil RDC250 ili BM Curve 5, C3.5, C5.5. Ne znam šta bih još mogao da se smesti od penilica ali ako neko ima ideju neka napiše. Oni kockasti Tunze nisu opcija. Treća komora je za alge ubacicu i neke keramike ili sitnog kamena ako i kada ga nadjem. Četvrta je tu za pumpu pumpu, imaće poklopac. Peta je rezervoar za ATO, 10l taman. Jednog lepog dana kada budem i rasvetu unapređivao pustiću i ATO u rad. Za sad me mrzi ali do Nove Godine će biti pušten.

Nije svaka ideja dobra ideja ali je napraviti maketu zamišljenog uvek dobra ideja.

Image
Tako da ova ideja otpada. Utorak, sredu montiram policu iznad akvarijuma pa ću nešto izmajmunisati da visi ili da se izvlači.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Ned Okt 06, 2019 10:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I tako....
Osmoza stigla ali u rad nije puštena jer nemam kako tj gde da je povežem. Sad treba da se juriti odgovarajući reducir kako bih je povezao na slavinu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Okt 09, 2019 10:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prebacih kamen ribe... a ručkice na vrata od police još montirao nisam.

Image

Ne bih da mi tema služi kao reklama za sada samo slike iz daleka.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gotika
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2012
Poruke: 887
Lokacija: zemun

PorukaPoslao: Sre Okt 09, 2019 11:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

svaka cast majstore pratim ovo je prelepo mada mornar nisam
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pon Okt 14, 2019 10:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Update:
Rešen priblem montiranja RO aparata. Imam i destilovane vode da napunim ceo sistem samo čeka Hulka da ga pomeri pola metra u stranu. Zadnjih 40 minuta pokusavam, dusa mi je u nosu. Guraću ga do ujutru ako treba milimetar po milimetar ali vodu vaditi iz akvarijuma neću!
Tako mi i treba stavio sam tanak sloj silikona na plocu da ne bi voda mogla da se zavuce i upropasti parket!
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pon Okt 14, 2019 11:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pošto nije bilo sanse da se povuče novi sistem stari akvarijum je priskočio u pomoć. Vratio sam ga na njegovu policu, napunio pa iskoristio kao potporu za leđa i bez problema gurnusmo novi sistem. Sada je vreme da ode u penziju kao slatkovodni sistem kod mog starog.
Poslednji snimak sistema:

Link
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Okt 15, 2019 9:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Polako produvavam kamen i uklanjam soft corale. Pravi se mesta za LPS kada se dodje na svije.
Image

Postaje očigledno da mi fali bar još jedan RW4. 4 bi bilo idealno jer vidim da detrus pada na dno. Kada se taj problem reši razmišljaće se o potencionalnoj podlozi
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Slano za slatko milanpop Arhiva Malih Oglasa 2 Uto Jan 29, 2013 9:00 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License