Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Zamucena voda Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Ksendzi
Akvarista



Registrovan: 08 Nov 2017
Poruke: 111
Lokacija: Beograd, Nis

PorukaPoslao: Sre Avg 14, 2019 5:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvarijumu treba vremena da uspostavi svoj ciklus i taj proces se zove cikliranje akvarijuma. Uz pomoc raznih hemija taj proces moze da se ubrza, odnosno da se skrati sa nekih mesec, mesec i po dana na 2 nedelje. Ti si prve stanovnike, ako sam dobro ukapirala ubacio posle 2 dana, ni jedan preparat ne moze da isciklira akvarijum za 24h sta god da ti rekli u pet shopu. U filteru treba da se nastane kolonije bakterija koje razgradjuju stetne materije iz akvarijuma, i ujedno preciscuju sistem sto je najbitnije za zdrav akvarijum. Obzirom na to, potreban ti je dobar filter materijal kao sto su kolege gore navele, serin ili jbl ili ada ili sta god zelis. Ne vezano za to koju vodu koristis, to nije voda iz akvarijumskog sistema, zato se ne zamaraj sa tim nozes i direktno sa cesme da sipas, ako je zdrav sistem filtracije ribicama se nista nece desiti.

Dakle, sad sto mozes da uradis je da menjas vodu na 5 dana 30%, ili cesce ali manji procenat. Da dodas aktivni ugalj, mada nzm koliko ce ti on pomoci, ali mozes da probas. Hrani ribice malo na svaka 2 dana, ubaci dodatni filter materijal koji je kvalitetan. Ne sipaj hemiju jer ona nece da pomogne skoro nista. Ubaci plutajuce biljke koje su najbolje za cikliranje akvarijuma, i redovno usisavaj podlogu. Eto, mozda sam nesto zaboravila, al msm da jedino ovako mozes da ubrzas taj proces. I bez panike, to je proces koji traje, ne moze da se desi preko noci.

Koje svetlo imas?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Avg 14, 2019 5:46 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Ksendzi
Akvarista



Registrovan: 08 Nov 2017
Poruke: 111
Lokacija: Beograd, Nis

PorukaPoslao: Sre Avg 14, 2019 5:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I da, zaboravih da ti kazem, ako je ono nana na sred akvarijuma u podlozi ne bi bilo lose da je stavis na panj jer se one ne sade u podlogu, vec se vezuju/lepe za drvo ili kamen.

I da li imas hranljivu podlogu, nisam sigurna da li si rekao da je imas ili ne 🙄
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sre Avg 14, 2019 8:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako se pitas da li da menjas vodu ili ne zavisi od sledeceg:

- Da li je zamucenost na gornjoj povrsini ili po celom akvarijumu? (Ako je samo na gornjoj povrsini citaj kao bakterije, ako je po celom akvarijumu onda su nitrati/nitriti, nedovoljno isciklirano i treba menjati vodu) ..treba menjati deo vode sada pa ponovo cesce dok se ne uspostavi balans.

- Da li se pojavljuje kolonija bakterija koja formira niti kroz akvarijum? (Ovo proveravas tako sto ugasis filter i aeraciju i ostavis akvarijum na par sati kao baru, ne bitno da li je pod svetlom ili ne, bitno je samo da vidis da li se ta zamucenost cisti tako sto se formiraju niti koje stoje u vodi, tj one imaju mikro pomeranja ali deluje kao da stoji) ..menjaj deo vode odmah previse je bakterija a nemaju gde da se nastane i batali ubacivanj novih.

- Da li se to belo ta zamucenost krece u vodi ili izgeda mlecno? (Opet ako se krece citaj bakterije, ako je vise kao mlecno moguce je da je infuzoria) ..iako se i ona moze videti da se krece, cesce se pojavljuje u vidu mleka, tad nemenjas vodu vec zamracujes akvarijum u potpunosti na par dana ne hraneci ribe niti paliti svetlo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lazar CA




Registrovan: 14 Avg 2019
Poruke: 0
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Sre Avg 14, 2019 11:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zamucenost je po celom akvarijumu
Nemam hranjivu podlogu,nana je vezana za drvo,ono su samo dva listica koja su se otkinula prilikom vezivanja za panj
Sto se tice osvetljenja imam dve neonke t8,duzine 900mm
Jedna je oznake fy30(ljubicasta) i bela ne znam tacno oznaku(na prikazanoj slici ljubicasta nije bila ukljucena)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lazar CA




Registrovan: 14 Avg 2019
Poruke: 0
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Sre Avg 14, 2019 11:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sutra cu ubaciti sera siporax u filter
Ugasio filter i pumpu za vazduh da proverim
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Wistler94
Akvarista



Registrovan: 23 Apr 2017
Poruke: 18
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Avg 15, 2019 2:00 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Inače dimenzije su mogli i bolje da odrade...dužina je ok, visina nije morala da ide toliko, bolje da je akvarijum dizajniran dubinski...ali dobro, ima mnogo lepih biljaka koje vole visinu, tako da ako odlučiš da sadiš onda preporučujem Rotalu, H'ra ne znam da li ima u prodaji, ali Green ili Rotundifoliu ima sigurno, ubacio bih i hygrophilu pinnatifidu koja ima prelepu boju, dostiže lepu visinu i plus je vezivna biljka koja bi zagrlila panj lepo...tu kod panja može i anubias petite plus mahovina...uglavnom ako imaš uslova da zabiljiš akvarijum ne možeš pogrešiti
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lazar CA




Registrovan: 14 Avg 2019
Poruke: 0
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Čet Avg 15, 2019 8:41 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Potrudicu se da nadjem neke sa spiska,pa cemo videti kako ce ispasti 😀
Hvala svima na pomoci
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Avg 15, 2019 12:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sa T8 svetlom mislim da je od 90cm 30woko 800lumena na toliki akvarijum i dubinu nemože ništa da preživi sem anubie i crypte kolko ja znam iz prakse,eventualno još valisnerija i pistija po površini,pinatifida ni u snu. Nemoj da bacaš pare na bilo šta zahtevnije, tako da što nađeš od kolega probaj ne treba ti još i one da trule i prljaju vodu.Naravno ako hoćeš biljni sa unapređenjem svetla na T5 ili led onda druga priča.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Avg 15, 2019 1:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lazar CA ::
Litraza akvarijuma je 170 l

Sad ne znam dal ovo nekome znaci,koristim da kazem preradjenu vodu pomocu RO sistema,i mesam je sa cesmovacom
Znaci da ne uzimam preparate i da sacekam nekoliko dana,pa promena 30% vode?


Zašto mešaš RO vodu sa prljavom vodom? Zašto ne koristiš so za mineralizaciju RO vode. Kako testiraš dobijenu vodu i da li si siguran da zamućenje nije zbog vode što dodaješ? Pitaj malo lokalne akvariste da li ti treba RO aparat ili može i sa česme.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lazar CA




Registrovan: 14 Avg 2019
Poruke: 0
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Čet Avg 15, 2019 1:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mesam zbog tvrdoce cesmovace,veoma je tvrda,inace merim KH pomocu JBL KH testa i odrzavam je na nekih 10 dkh
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Avg 15, 2019 4:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slažem se sa kolegom, pinnatifida, ili bilo koja zahtevnija biljka ne može da izdrži sa takvim svetlom ni u snu. Druga stvar, pinnatifida ni nema po lokalnim radnjama, mora se nabavljati vani, a to košta tako da je to bacanje para u tvom slučaju (oko 5e košta pakovanje).

U tvom slučaju samo low light biljke, i to osnovne, ili bolje svetlo kao što je rekao Wistler.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lazar CA




Registrovan: 14 Avg 2019
Poruke: 0
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Čet Avg 15, 2019 5:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam planirao samo nanu od biljaka,visina vodenog stuba je 50 cm,ukupna visina sa haubom akvarijuma je 60 cm
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lazar CA




Registrovan: 14 Avg 2019
Poruke: 0
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Čet Avg 15, 2019 5:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kada sam coveku koji je izradio akvarijum objasnio sta zelim da drzim,rekao je da su sasvim dovoljne te dve neonke za tu vrstu biljki
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Avg 15, 2019 6:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pa onda je ok nije te prevario samo Anubia i može da opstane,a imaš i njih raznih veličina i oblika listova pa možeš da izmiksaš bar tako da se malo razlikuju mada i ako su sve iste samo nane super šuma može da bude samo će mnoga para ili vremena da poraste trebati.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lazar CA




Registrovan: 14 Avg 2019
Poruke: 0
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Čet Avg 15, 2019 7:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se tice vremena nije problem,nego da spasim ovo sto sada imam u njemu
E sad,posto sam dobio dosta saveta ovde na forumu,i od ljudi koje sam kontaktirao na druge nacine,ima dosta razlicitih odgovora,pa ni sam vise ne znam sta mi je ciniti,dali menjati vodu ili sacekati jos nedelju dana?
Cini mi se da je voda zamucenija u gornjem delu akvarijuma,zamucenost se najvise vidi kada gledam sa bocne strane,kao da od polovine akvarijuma da je velika zamucenost, kada gledam bocnu stranu akvarijuma
Nije ona bela zamucenost
Cak su mi rekli da je vrlo moguce od panja,da je ispustio boju
Panj je red moor
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Bela mutna voda Maridza Početak u akvaristici 5 Uto Sep 12, 2023 12:06 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Voda Borca vuce ka povrsini EmEmily Bolest 3 Uto Jul 11, 2023 2:23 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mutna voda i ribe na povrsini Bagzi80 Početak u akvaristici 12 Sre Okt 27, 2021 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mutna voda Likan Početak u akvaristici 7 Pon Feb 15, 2021 2:03 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Voda "Mutna, mlecna, prasnjava ... goran012 Početak u akvaristici 3 Uto Nov 03, 2020 5:24 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License