Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Propadanje biljaka Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
WoodyAllen
Akvarista



Registrovan: 28 Maj 2013
Poruke: 498
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pon Avg 26, 2019 11:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam gadan problem sa biljkama

Neke su potpuno nestale, neke izgledaju manje ili više odvratno. Posebno ove sa spiska:
Limnophila Hippuroides
Super red mini
cryptocoryne flamingo
eriocaulon polaris
Alternanthera reineckii 'Mini'
Pogostemon erectus

Sve je počelo pre par meseci.

Imam 4x54w arcadijine neonke
C02
RO uređaj. Voda je oko 7 GH
Podloga je soil. Samo ne mogu se setim da li je ada ili tropica. Stara 2,5 god.

Doziranje tečne zelene tropicine prihrane sam povećao na 60ml nedeljno, i opet ništa.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Avg 26, 2019 11:37 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Cvrc
Akvarista



Registrovan: 10 Jul 2011
Poruke: 1013
Lokacija: Sid

PorukaPoslao: Uto Avg 27, 2019 7:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izaslo sve hranljivo iz podloge? Povecala se temperatura vode sa temperaturom u stanu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
WoodyAllen
Akvarista



Registrovan: 28 Maj 2013
Poruke: 498
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Avg 27, 2019 12:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cvrc ::
Izaslo sve hranljivo iz podloge? Povecala se temperatura vode sa temperaturom u stanu?

Temperatura 28-29C kad su vrućine
Još da napomenem da mi na RO uređaju crkla membrana pa mi tvrdoća vode bila oko 11kh
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Uto Avg 27, 2019 6:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Daj neku sliku da vidimo kako to lose izgleda. Ne bi bilo lose i slika dok je bilo u redu ako imas pri ruci.

Ako ti je karbonatna 11kH onda ukupna nema sanse da bude 9 gH.

Dugo si i ti u ovoj prici pa i sam znas da svaka postavka ima vek trajanja i da nakon isteka tog veka sve je manje vise kao bolesnik na infuziji, da bi lepo izgledalo mora radikalno da se promeni pristup odrzavanja. Svaka nagla promena ce da izazove bum algi. Mozda je resenje da predjes na nesto nezahtevnije od biljaka, da malo smanjis intenzitet svetla...jednom recju da usporis metabolizam akvarijumu. Ili pak ako to nije za tebe onda jedan vikend zasuces rukave i preslozis sve sa dodavanjem nove podloge i krenes iz pocetka...svakako obavesti nas u kom smeru si krenuo i kako si resio problem. Ne zaboravi da je situacija u kojoj si sada ti razlog odustajanja od akvaristike vecine hobista.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Uto Avg 27, 2019 8:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Čudno baš, mada evo meni akvarijum bio 5 dana bez CO2 i sve biljke čak i najzahtevnije to nisu ni osetile a 50% bucaphelandre se bukvalno istopilo i nestalo. Ne znam da li je zbog toga ali to je bila jedina promena, svi parametri su bili stabilni i đubrenje standardno.
Tako da može biti da je nagla promena u tvrdoći vode dovela do toga kod tebe mada mi je realno previše čudno baš da svo bilje propadne čak i da je to.
Možda je što kaže i Baia i samo vek trajanja i vreme da se zameni podloga. Mada ako se soil nije istopio i ako još koliko toliko drži oblik možda i samo root tabs ili tako neke kapsule budu dovoljne da se obnovi.
Meni se jesu biljke topile prošle godine kad je bilo 30-31 u akvarijumu na par dana a ja nisam bio tu ali na 29 nisu. Mada meni je retko preko 27 i kad jeste to traje možda par dana.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Avg 27, 2019 8:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zapravo KH moze da bude veći od GH jer testovi mere različite "stvari" i to je znak da akvarijumu nedostaju neki "stvari" poput Mg, Zn, Fe.... što je generalno loše jer se prihranama dodaju neke "stvari" u prekomernim količinama pa se inhibira "upijanje" nekih drugih "stvari" potrebnih za normalan razvoj flore. Koga detaljno interesuje neka juri po googlu šta koji test meri, kako biljke dolaze do gradivnih elemenata... gore napisano je maksimalno uprošćeno.

Slažem se sa ostalim da ti je podloga omatorila. Da li si je nekada prevrtao ili stavljao pumpu pri dnu da se poveća razmena gasova. Matora podloga je jako kisela i toksična sredina u akvarijumu. Ako imaš gomilanje gasova oko samih biljaka, pumpa pri dnu uz povremeno bockanje podloge pod uglom nekim predmetom(koji nije prst) ti je moja preporuka. U početku bockaj podlogu po malo, posle mozeš da povećaš i intenzitet i površinu koju prelaziš jer možeš životinje da potruješ.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Uto Avg 27, 2019 10:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Opet Peku enciklopedija Smile. Da procitao sam da postoje situacije kada se karbonatna tvrdoca moze popeti iznad ukupne ali koliko sam razumeo to se desava u okruzenju koje daleko odstupa od zivotnog okruzenja koje zahtevaju bilo koji zivi organizmi. Test ukupne tvrdoce meri ujedno karbonatnu i nekarbonatnu tvrdocu, nekarbonatna tvrdoca moze da bude negativna ali kao sto rekoh ne u sredini gde zive biljke i ribe. Da ne sirimo ovde temu ako ti nije tesko pusti mi link gde bih mogao bolje da se informisem, da ne ostanem glup i neobrazovan do kraja zivota Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sre Avg 28, 2019 12:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A da nisi preterao sa elementima? Ponekad i to moze da bude uzrok propadanja.. jel si probao da zemenis komplet vodu tj 90% ili da ostavis od podloge vode koliko najveca riba moze da pliva pa da iseces sve sto bi rekli na keca i kao da si restartovao sistem?

Jel imas mahovine u akvarijumu? Odredjene mahovine pojedu sve elemente, jos ako je dobar protok kroz akvarijum, tako da pojedine crvene, a vecina je crveno sa tvog spiska, propadaju..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Avg 28, 2019 12:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sry za off
@Baia Našao si se prozvanim bez razloga. Samo sam naveo primer da postoji mogućnost da KH bude veća od GH. Bolji KH testovi za akvaristiku mere uglavnom alkalnost vode, ovi lošiji Boga pitaj sta tačno mere a prodaju se kao KH. Ako se ne varam GH testovi bi trebali da mere samo prisustvo dikatjona. Koga interesuje neka čita meni je to poprilično bilo nezanimljivo za čitanje i pamćenje pre 5-6 godina, pa se nisam ni trudio da ulazim u detalje jer bih morao i sam gradivo da prelistam ponovo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
WoodyAllen
Akvarista



Registrovan: 28 Maj 2013
Poruke: 498
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sre Avg 28, 2019 3:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prve tri slike prikazuju kako su biljke izgledale nekada, a poslednje dve kako izgledaju sada.
Čak ni na prve tri slike biljke su osrednjeg zdravlja. Nekada su bile još lepše... pamet da ti stane kad ih vidiš. Crying or Very sad


Image
Image
Image



Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
WoodyAllen
Akvarista



Registrovan: 28 Maj 2013
Poruke: 498
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sre Avg 28, 2019 4:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Čitao sam sve vaše poruke.
Izvadio sam sve biljke i promućkao malo podlogu (To sa pumpom nisam, nit znam kako)
Prestao da dodajem prihranu tri nedelje, pa ponovo počeo.
Tečnu prihranu sam ubacivao 35ml, pa 60ml, pa opet 35, pa par nedelja 0ml....

Još mi jedino preostaje da sačekam da padnu temperature i da smanjim tvrdoću vode.
I neće biti dovoljno da se stanje malo popravi, mora mnogo da se popravi Very Happy

Gledao sam vrhunske biljne akvarijume i sa pet godina starim podlogama, ali kod mene za sada stvar ne funkcioniše.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Avg 28, 2019 2:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zdravo kolega, jel si menjao sijalice od kad imaš konzolu ako imaju 2-3god.možda zbog toga ako je oslabio kvalitet svetla?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
gotika
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2012
Poruke: 887
Lokacija: zemun

PorukaPoslao: Sre Avg 28, 2019 2:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

izgleda da ja moram da dodjem do tebe dok ima tu jos vajde
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
WoodyAllen
Akvarista



Registrovan: 28 Maj 2013
Poruke: 498
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sre Avg 28, 2019 8:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@chaosad
Sijalice stare godinu dana.


@Gotika
Ako ih ti budeš lečio, serija Černobilj-sezona 2 će moći da se snima u mom stanu Very Happy Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
WoodyAllen
Akvarista



Registrovan: 28 Maj 2013
Poruke: 498
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sre Avg 28, 2019 8:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ispravka


@Gotika
Ako ih ti budeš lečio, serija Černobilj-sezona 2 će moći da se snima u mom akvarijumu Very Happy Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pozdrav drugari, ima li neko za poklo... nasdvoje Na poklon 2 Ned Okt 01, 2023 9:54 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sadnja biljaka Milivoje Lampa Biljke 6 Sub Jul 30, 2022 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pelceri biljaka Zira Tražnja 0 Čet Avg 12, 2021 5:39 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mix biljaka—crveno dominantno :) manastiriste Ponuda 2 Pet Mar 19, 2021 1:27 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko odabira podloge i biljaka Anja96 Podloga 2 Uto Jan 26, 2021 8:33 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License