Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Propadanje biljaka Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sre Avg 28, 2019 9:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Peku: nisam zaista nista lose mislio. Od tebe uvek cujem po neku lepu informaciju. Sto se tvrdoce tice zaista sam mislio da je karbonatna deo ukupne jer takva iskustva imam, sto naravno ne znaci da je tacno jer sam se time bavio samo povremeno i to za potrebe akvaristike. Dakle opusteno i bez da mislis da se ljutim, potrebno nam je ovde vise konstruktivne konverzacije!

@Woody: Pa nije to toliko lose izgledalo:) Ali dobro ti gledas u njega svaki dan i vidis mu svaku manu....taj deo u potpunosti razumem. I dobro je sto si promuljao podlugu od toga sigurno nece biti stete... ja bih na tvom mestu napravio nekoliko uzastopnih izmena vode jer imam strah od skokova amonijaka nakon mesanja podloge.

Licno iskustvo sa dodavanjem prihrane pod koren biljaka. To sam oduvek radio i mislim da je imalo efekata, i naravno vodjen time uradio sam to i sadasnjoj postavci sa ADA Amazonijom. Sva tri puta nakon dodavanja doslo je do buma algi. Razlog je po nekom mom vidjenju to sto imam u prednjem delu svega 4 -5cm podloge a ona je pri tom rastresita i voda duboko prodire u nju za razliku od sitnog peska koji sam ranije imao....i tako otapa preveliku kolicinu djubriva.....zadnji put su me toliko usrale alge da jos uvek ne mogu da se iscupam a borim se vec evo treca nedelja....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Avg 28, 2019 9:36 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

IVANRO
Akvarista



Registrovan: 09 Jun 2018
Poruke: 190
Lokacija: Češka

PorukaPoslao: Čet Avg 29, 2019 8:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

WoodyAllen ::


Gledao sam vrhunske biljne akvarijume i sa pet godina starim podlogama, ali kod mene za sada stvar ne funkcioniše.


Zavisi to od mnogo faktora, uglavnom soil ili mora da ima ispod sebe onaj Power sand koji je takođe pun hranljivih materija da bi trajao nakon dve gdine ili se obnavlja nakon nekog vremena koristeći kapsule i slična đubriva koja se dodaju u podlogu. Ne može on večno da traje a dve godine je otprilike neki maksimum da odradi bez da si dodavao išta da ga obnoviš. Zavisi i koliko doziraš u vodenu kolonu jer soil ima mogućnost da uvlači dosta elemenata u sebe i sam sebe obnavlja.
Isto me zanima kad si to duplo smanjio đubrenje koji je razlog za to bio? Jesi tad smanjio i svetlo ili samo đubrenje? To je isto moglo da napravi problem.
Slažem se da postoji mogućnost da previše đubriva kao što je npr kalijum dovede do nemogućnosti biljaka da rastu ali da bi dostigao te vrednosti kalijuma dodavajući samo zelenu tropiku vrv bi prvo potrovao sve ribe sa NO3 tako da mi je to malo nerealno.
Ja kad sam nakon godinu dana rešio da menjam postavku tom prilikom dodao jedno 15 kapsula u soil i dodao i tri litra svežeg soila čisto da se osveži to.
Inače slažem se sa Baiom pazi sa prevelikim čačkanjem podloge u aktivnom akvarijumu jer može da izazove preveliki skok amonijaka. Takođe ako budeš dodavao kapsule gledaj da budu što dublje i da budu neke kojima treba što veći vremenski period da se potroše odnosno da se otapaju što je sporije moguće.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Čet Avg 29, 2019 10:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam ja predlog. Što ne natočiš flašu vode i ne posetiš nekog malo bolje opremljenog morskog akvaristu. Testirate PO4 i još po nešto šta se od testova nađe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
WoodyAllen
Akvarista



Registrovan: 28 Maj 2013
Poruke: 498
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Avg 30, 2019 11:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@IVANRO
Smanjio sam đubrenje pre nekih 40 dana. Sada sam prestao da đubrim i da menjam vodu, Potpuno sam se obezvoljio da bilo šta radim oko akvarijkuma kad je ovako u...an


@Peku
Testirao sam fosfate i nitrate. Sve je tu OK
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
peconis
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2018
Poruke: 116
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Avg 31, 2019 5:32 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko dugo su ti stare neonke?Imao sam neku slicnu situaciju zbog osvetljenja koje je naglo krenulo da slabi.

Inace, muljanje podloge koja nikad nije sifonirana i koja se vremenom raspada je najgora stvar koju mozes da uradis. Ne znam da li ce imati nekog velikog uticaja na biljke, ali na ribice i ostale stanovnike 99% hoce. Bakterijska infekcija po ovoj vrucini u najavi.

Vec kad si caprkao i vadio biljke, trebao si tu podlogu da bacis. Takve podloge kada se isprazne korisnim elementima (po mom misljenju period do godinu dana) krenu da upijaju sve moguce necistoce i prljavstine iz vode. I ako akvarijum nije bas perfektno izbalansiran, naprave vise stete nego koristi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sub Avg 31, 2019 11:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@WoodyAllen: Kao sto vidis, na forumima kada nesto pitas 50% je za a 50% protiv i onda najbolje da uradis kako ti mislis da treba, pa kad se zajebes onda zans da nisi tako trebao da radis....za sledeci put Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sub Avg 31, 2019 4:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nožem sam sekao, preko peska, mrežicu i čupao je napolje zajedno sa zemljom jer je pravila problem na pojedinim mestima. Evo iste ribe i posle 5 godina žive i zdrave samo sad o njima moj stari vodi računa. Ako ribe dobiju infekciju od bockanja podloge onda je akvarijum u jako lošem stanju bio i pre čačkanja podloge zbog lošeg filtera i kretanja vode u samom akvarijumu. H2S je ono što ubija ribe kao i nagli pad KH i pH kad se podloga čačka. Kao što Baia kaze iskustva su različita.

Inače WoodyAllen je jako star i iskusan član foruma tako da sumnjam da su neki početnički problemi kod njega u pitanju.

@WoodyAllen Da li postoji neka biljka koja napreduje i u kakvom su stanju biljke oko nje? Sa kakvom vodom vršiš promenu i dolivanje vode. Inače ne uspevam uočiti na slikama da biljke imaju problema, ako si slikao sa mob probaj da spustiš ekspoziciju. Za moj ukus fali još jedno 20tak kraljevskih.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
WoodyAllen
Akvarista



Registrovan: 28 Maj 2013
Poruke: 498
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sub Avg 31, 2019 7:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Peku
Ma kakvi Jedo 4-5 vrsta biljaka su potpuno nestale a ostalo, uglavnom propada.
Šta da ti kažem kada se Pogestemon Erectus sam od sebe izvuče iz podloge i pluta na površini.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Gangster
Akvarista



Registrovan: 11 Nov 2010
Poruke: 446
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Sep 01, 2019 11:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nema tu filozofije preterane, podloga se istrosila... dve opcije, sve napolje, komplet pranje peska da bi odvojio stari soil, kupi novi soil i sve nanovo ili nadjes manje zahtevno bilje kojem neces tirlati jaja niti dodavati prihranu, svetlo korigovati-citaj smanjiti i prilagiloditi, co2 ostavi ali takodje smanji... u akvaristici nema predaje i odustajanja, to su sve faze kroz koje ti i/ili tvoj aq prolazite! Pogledaj moj aq nekad i sad, isto je bilje stalo ali ja sam to resio nanom i nezahtevnim biljem 😉
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
WoodyAllen
Akvarista



Registrovan: 28 Maj 2013
Poruke: 498
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Ned Sep 01, 2019 11:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Gangster
Ne vredi, kod mene su biljke najbitnijja stvar, mnogo bitnije od ribica.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Sep 02, 2019 8:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Gledam one slike ... meni ovo lici da su ti biljke "pregorele" ?!
Da li previse prihrane ili neodgovarajuce svetlo ??Ili jedno i drugo ...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
WoodyAllen
Akvarista



Registrovan: 28 Maj 2013
Poruke: 498
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pon Sep 02, 2019 2:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@nikouro
Godinama imam istu rasvetu i nije bilo problema.
Eksperimedntisao sam sa količinom prihrane (ubacivao i do 60ml tropike)
Ne verujem da neke biljke mogu da se istope zbog manjka prihrane, a neke da izgore zbog viška u istom akvarijumu. Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gotika
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2012
Poruke: 887
Lokacija: zemun

PorukaPoslao: Pon Sep 02, 2019 5:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

hemija je ozbiljna nauka malo hranjive podloge pa dodas malo sera pa jos malo mikro PA MALO TROPIKA pa par kapi makro pa malo vestacko pa malo prirodno pa par kapi plavo par kapi zeleno valo co2 pa jos malo crvenog i malo rozog pa to ponovis svaki dan i eureka nema vise akvarijuma sve uspesno patamanjeno MANJE HEMIJE VISE AKVARISTIKE I STRPLJENJA pa pobogu ljudi dal cvece u saksiji guvate svime time svaki dan da bi vam raslo gde je ona parola AKVARIJUM MOZES SLOBODNO OSTAVITI I 10 DANA DA NISTA NEDIRAS NISTA SE NECE DESITI koliko se ja razumem u sve ovo a nerazumem se u tim akvarijumima ima najmanje vode AKO mi nismo porasli preko noci pa nemoze ni biljke u akvarijumu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Miroslav85
Akvarista



Registrovan: 05 Feb 2017
Poruke: 136
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Sep 02, 2019 8:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Druze evo moje iskustvo sa slicnim problemom.Tropicu sam koristio i zelenu i narandzastu po preporucenim dozama,jedno vreme je bilo sve super pa bilje pocelo da kaska povacavao sam postepeno dozu ali nije pomagalo.Govorili su mi da pojacam jos dozu,zbog cene Tropice presao sam na jeftiniju varijantu praskovi pa muckao sam po kalkulatoru sa neta.U pocetku bilo ok kao da je bilje krenulo da se oporavlja posle par nedelja ista situacija kao i sa Tropicom pojacao dozu bilo jos gore.Onda sam prepolovio dodavanje prehrane i posle dve tri nedelje je bilje pocelo da se oporavlja,cak sam promasio jedno menjanje vode i u drugoj nedelji bilje fantasticno.Sada cekam dalji razvoj situacije ali i dalje dodajem pola doze prehrane.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pon Sep 02, 2019 10:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Gotika čestitam!
Jedina razlika izmedju naradzaste i zelene je u tome što se sa zelenom "dodaju" azot i fosfor pa je narandzasta u suštini za akvarijume koje imaju dosta riba a zelena više za akvaskejp gde je broj riba uglavnim mali. Bravo za onog ko ti je dao ideju da dodaješ obe.

@WoodyAllen
Ne izlazi mi tvoj problem iz glave nikako. Da li si možda razmišljao nekako da obogatiš tj. ubaciš malo sušene malo pečene crvene gline. Ili bar da dodaš neke podloge poput Flourite zbog razmene katjona ako nećeš da ideš na starije metode. To bi trebalo da bude rešenje i za malo veće doziranje i stariju podlogu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pozdrav drugari, ima li neko za poklo... nasdvoje Na poklon 2 Ned Okt 01, 2023 9:54 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sadnja biljaka Milivoje Lampa Biljke 6 Sub Jul 30, 2022 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pelceri biljaka Zira Tražnja 0 Čet Avg 12, 2021 5:39 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mix biljaka—crveno dominantno :) manastiriste Ponuda 2 Pet Mar 19, 2021 1:27 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko odabira podloge i biljaka Anja96 Podloga 2 Uto Jan 26, 2021 8:33 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License